Ρουμανία Τρανσυλβανία!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Το αμαξι το ειχαμε κλεισει μεσω διαδικτυου,πολυ φτηνο,τυπικοι,ηρθαν μας το παρεδωσαν στο αεροδρομιο και το γυρισαμε εκει παλι. Εταιρια δικη τους τοπικη,μιση τιμη συγκριτικά με Hertz και τετοιες...
Απο οδηγηση ευκολα μου φανηκε...Θα συμφωνησω,καμια σχεση με Βουλγαρια!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
εύκολη οδήγηση, προτείνω το γραφείο ενοικιάσεων autonom, οδηγούν επικίνδυνα διότι οι περισσότεροι κεντρικοί άξονές τους είναι μιας λωρίδας χωρίς έρισμα και προσπαθούν να προσπεράσουν στα πιο παλαβά σημεία. έχουν και μια τάση να κάθονται όσο πιο κέντρο δρόμου γίνεται. τα οδοστρώματα εγώ θα τα βαθμολογούσα ως καλύτερα σε σχέση με Βουλγαρία (εξαιρούμε Α1, Α2 και από τις δυο χώρες). απλώς υπάρχουν κάποια απαράδεκτα κομμάτια (Slobozia- Iazu, βόριοι δρόμοι προς Costanta, δρόμοι γύρω από Buzeu κλπ. Σε αυτά τα σημεία, προσεκτικά...)
 

Tsikis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΣΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
Καλημέρααα...

Σας ανακάλυψα τυχαία χτες και είπα να ρίξω μια εγγραφή :p

Λοιπόν... το αρχικό post της Meli είναι λες και το έκανα παραγγελία. Σχεδιάζω να πάω για 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις) σχεδόν στις ίδιες περιοχές.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής... Βλέπω τεράστια διαφορά στις τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου στο Βουκουρέστι μεταξύ ευρωπαϊκών και "ντόπιων" εταιρειών (ας μην αναφερθώ ονομαστικά μη θεωρηθεί και διαφήμιση).

Ποια η γνώμη σας; Να προτιμήσω λέτε μια παγκοσμίου εμβέλιας πασύγνωστη εταιρεία ή μια Ρουμανικη που - από το site της τουλάχιστον - φαίνεται σοβαρή και οι τιμές της είναι κάτω από τη μισή τιμή σε σχέση με τις "μεγάλες"...?

Δεν έχω ξανα-νοικιάσει αυτοκίνητο έξω και δεν ξέρω τι παίζει... αν υπάρχουν παγίδες και ποιες είναι αυτές...

Δεύτερη απορία, σχετικά με με το casa cristina... μπήκα στο site. Φαίνεται πολύ καλό και με απίστευτη θέα. Υπάρχει πρόσβαση με αυτοκίνητο εκεί ή θα έχουμε ανάβαση με τα πόδια? :)

Και τέλος... ψάχνω κάποιον τουριστικό οδηγό για τη Ρουμανία (σε στιλ ΤΟΡ10) αλλά δε βρίσκω τίποτα... ξέρει κάποιος φίλος / φίλη αν υπάρχει κάτι ???

Ευχαριστώωωω...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής... Βλέπω τεράστια διαφορά στις τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου στο Βουκουρέστι μεταξύ ευρωπαϊκών και "ντόπιων" εταιρειών (ας μην αναφερθώ ονομαστικά μη θεωρηθεί και διαφήμιση).

Ποια η γνώμη σας; Να προτιμήσω λέτε μια παγκοσμίου εμβέλιας πασύγνωστη εταιρεία ή μια Ρουμανικη που - από το site της τουλάχιστον - φαίνεται σοβαρή και οι τιμές της είναι κάτω από τη μισή τιμή σε σχέση με τις "μεγάλες"...?

Δεν έχω ξανα-νοικιάσει αυτοκίνητο έξω και δεν ξέρω τι παίζει... αν υπάρχουν παγίδες και ποιες είναι αυτές......

Καλως ηρθες, λοιπον και εμεις το καλοκαιρι πηγαμε μια βδομαδα στη Ρουμανια και νοικιασαμε αυτοκινητο απο μια ρουμανικη εταιρεια, ονομα δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη, αλλα αν θες να σου στειλω πιεμ με το ονομα οταν το βρω. Και εγω ειχα τις αμφιβολιες μου για να νοικιασουμε ενα αυτοκινητο οχι απο μια γνωστη εταιρεια, το μονο προβλημα ηταν οτι αργησαν μιση ωρα να το παραδοσουν στο αεροδρομιο, μιας και δεν εχουν γραφεια στο αεροδρομιο και αλλη μιση ωρα περιμεναμε να το παραλαβουν, εγω παντως αν ξαναπηγαινα, παλι θα διαλεγα μια ρουμανικη εταιρεια.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και τέλος... ψάχνω κάποιον τουριστικό οδηγό για τη Ρουμανία (σε στιλ ΤΟΡ10) αλλά δε βρίσκω τίποτα... ξέρει κάποιος φίλος / φίλη αν υπάρχει κάτι ???

Ευχαριστώωωω...
Στα αγγλικά θα βρεις κάποιους. Ελευθερουδάκης, Road κλπ. Στα Ελληνικά τον μόνο που βρήκα είναι αυτός που είχε δώσει το ΕΘΝΟΣ παλιά. Έκδοση της ΟΞΥ, απόσπασμα από Lonely Planet. Τίτλος: Βουκουρέστι αλλά έχει και σχεδόν όλες τις πόλεις που αναφέρονται εδώ. Χωρίς πολλές αξιώσεις θάλεγα πολύ καλός. Δες και εδώ για χάρτες και πληροφορίες στα αγγλικά. καλό σου ταξίδι!!
http://www.romaniatourism.com/maps.html
 

Tsikis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΣΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
Καλως ηρθες, λοιπον και εμεις το καλοκαιρι πηγαμε μια βδομαδα στη Ρουμανια και νοικιασαμε αυτοκινητο απο μια ρουμανικη εταιρεια, ονομα δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη, αλλα αν θες να σου στειλω πιεμ με το ονομα οταν το βρω.
Αν δε σου είναι κόπος, φυσικά και θα με ενδιέφερε.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
η εταιρία που ψάχνετε (η οποία όντως δεν έχει γραφεία στο αεροδρόμιο) είναι πιθανότατα αυτή που ανάφερα παραπάνω και χρησιμοποιούσα κατά κόρων. Autonom (δεν λέω βέβαια τίποτα αρνητικό για όλες τις υπόλοιπες, απλώς εκείνη εμπιστευόταν η εταιρία και έχω προσωπική εμπειρία)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
η εταιρία που ψάχνετε (η οποία όντως δεν έχει γραφεία στο αεροδρόμιο) είναι πιθανότατα αυτή που ανάφερα παραπάνω και χρησιμοποιούσα κατά κόρων. Autonom (δεν λέω βέβαια τίποτα αρνητικό για όλες τις υπόλοιπες, απλώς εκείνη εμπιστευόταν η εταιρία και έχω προσωπική εμπειρία)

Δεν ειχα διαβασει το ποστ σου, για την ιδια εταιρεια μιλαμε: Inchirieri masini si rent a car. Rent a Car agentia de inchirieri masini / rent a car Autonom. Firma inchiriere auto Romania .
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Casa Cristina!!! Δεν θα το μετανιωσεις!!:)
 

Tsikis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΣΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
η εταιρία που ψάχνετε (η οποία όντως δεν έχει γραφεία στο αεροδρόμιο) είναι πιθανότατα αυτή που ανάφερα παραπάνω και χρησιμοποιούσα κατά κόρων. Autonom
ναι, γι αυτή μιλούσα κι εγώ. από το site της τουλάχιστον φαίνεται αρκετά οργανωμένη και σοβαρή.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Φτανει κανονικα!! Στενα δρομακια βεβαια,αλλα είσαι από Ελλαδα,δεν σε φοβαμαι..:lol::lol:;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom