Ρουμανία Τρανσυλβανία!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σιγουρα!!!:clap::clap::clap::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα παω και εγω ρουμανια για 25η Μαρτιου και θα νοικιασουμε αυτοκινητο εκει. Αυτη τη στιγμη ψαχνομαι για οδηγους και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ποιος ειναι προτιμοτερος ο οδηγος απο Lonely Planet ή ο Rough Guide? Ευχαριστω :)
Το LP της Ρουμανίας είναι από τα καλύτερα της σειράς των Country Guides, και όπως κάθε Lonely Planet έχει εξαιρετικά βολικούς χάρτες. ΑΛΛΑ, είναι ακόμα στην 4η έκδοση, που είναι πάρα πολύ παλιά (Μάιος 2007), και ως εκ τούτου πολλές χρηστικές πληροφορίες που αναγράφονται (π.χ ωράρια μουσείων κλπ) μπορεί να μην ισχύουν πια.
Για το Rough Guide δεν έχω άποψη.
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Τα ωραρια και τα σχετικα τα εχω ηδη σημειωσει στην ατζεντα μου σαν ψυχακι οργανωτικο που ειμαι:D Πιο πολυ με ενδιαφερουν ιστορικα, πολιτισμικα στοιχεια καθως και λιγοτερο τουριστικες προτασεις.....ασε που τους οδηγους τους εχω και λιγο σαν "λαφυρο" απο καθε χωρα που επισκεπτομαι:haha: τες παν μαλλον προς LP προσανατολιζομαι

υ.γ.Kalspiros ελεγα να μην παρω το λαπιτοπι μαζι μου :bleh:
εκεινη η φωτο απο το ρουμανικο χωριο που ειχες επισυναψει απο που ακριβως ειναι? πως λεγεται το χωριο? γιατι εχω σκοπο να κανω τη διαδρομη που προτεινες:D:D:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μιλάς για την φώτο στην ταξιδιωτική μου ιστορία? Πρέπει να είναι το Maierus ή κάποιο άλλο εκεί κοντά, στην διαδρομή Brasov- Sighisoara. Για Ρουμάνικο χωριό μην παραλείψεις να επισκεφτείς μια ρέπλικά του στο πάρκο Herestrau στο Βουκουρέστι. Τώρα για διαδρομή, πες περίπου τι θες να δεις και πόσα χλμ. είσαι διατεθειμένη να κάνεις καθημερινά και θα επιμεληθώ του θέματος!
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Μιλαω για μια "δρακουλιαρικη" διαδρομη που ειχες προτεινει σε καποιον αλλον και εκανες και μια επισυναψη απο ενα χωριο τσιγγανικο με μια κατακακομοιρη γεφυρα ετοιμη να πεσει...Εχω σκπο να την κανω την πρωτη μερα πηγαινοντας απο το αεροδρομιο στο Μπρασοφ....να πας γυρω γυρω δηλαδη αντι απο την κλασσικη διαδορμη....

Εγω θα κατσω τρεισιμιση μερες γεματες εκ των οποιων η μια θα ειναι για σκι οποτε 2μιση μερες ελευθερες για περιηγησεις......σιγουρα θα παω Σιμπιου και Σιγκισοαρα (ή οπως αλλιως λεγεται τελος παντων) και η βαση μου θα ειναι το Μπρασοφ....ηθελα να παω και προς Μπαλεα λακ να περασω απο το περιβοητο τουνελ αλλα ψιλοφοβαμαι το πως θα ειναι ο δρομος απο χιονια και τα σχετικα....τα χιλιομετρα προτεινε τα αφοβα δε μασαω μαρεσει να οδηγω:D:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Από Βουκουρέστι ΔΕΝ ανεβαίνεις από Sinaia αλλά μετά το Ploiesti στρίβεις δυτικά προς Targoviste (τώρα νομίζω ότι κάπου τα έχω ξαναγράψει όλα αυτά αλλά βαριέμαι περισσότερο να ψάξω από το να τα ξανά πω!) ακολουθείς τον DN72A προς Tatarani, Cotenesti (το επίμαχο), Badeni, Stoenesti, Dragoslavale, Rucar, Bran (πρέπει να τα είπα όλα!!) φτάνεις Brasov το απόγευμα, κάνεις τις βόλτες σου, για Balea Lac ξέχασέ το για Μάρτη (από Ιούνη και βλέπουμε). πάρε όμως τον Transfagarasan προς τα εκεί και σταμάτα στο τελεφερίκ στην βάση του δρόμου. από εκεί, ανέβα στην balea και έλα να μας πεις εντυπώσεις!! αν θες διάβασε και την ταξιδιωτική ιστορία μου για επιπλέον διαδρομές.

Απλώς οι 2 μέρες είναι πολύ λίγες. πρέπει να κάνεις εκτώσεις. Sibiu, Sighisoara, Balea, Brasov και Cotenesti δεν γίνεται. δεν θα δεις ούτε θα τα χαρείς. από όλα τα παραπάνω πιστεύω ότι ξέρεις τι περιμένεις πάνω κάτω άρα κόψε τα λιγότερο θελκτικά για τα γούστα σου!

(κατ΄εμέ η σειρά προτεραιότητας έχει: 1. Sighisoara, 2. Balea, 3. Sibiu, 4. Brasov, 5. Cotenesti)
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Σκεφτομουν παρα πολυ να παω προς Transfagarasan και να μην κατεβω στη λιμνη λογω του χιονιου....ειπαμε ειμαι εμπειρη οδηγος αλλα ας μην παιζω και με την τυχη μου:bleh: το Cotenesti ειναι το χωριο το τσιγγανικο με την ετοιμοροπη γεφυρα που εβαλες στην ιστορια σου???

υ.γ. αυτην ακριβως τη διαδρομη που εγραψες εχω σκοπο να κανω....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάντως να πάρεις σοβαρά υπ'όψη σου οτι ακόμα και αν ο καιρός είναι ο καλύτερος, τα χιλιόμετρα στη Ρουμανία δε βγαίνουν. Φαντάσου το οδικό δίκτυο (με καλό οδόστρωμα) σαν παλιά Εθνική Κόρινθο-Πάτρα. Μέσα από όλα τα χωριά και κάρα, πολλά κάρα! Κάναμε Σιμπίου Σιγκισοάρα-Ιάσιο, περίπου 400 χμ. 9 ώρες!
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Το εχω υποψην μου γιαυτο λεω να αποκλεισω τη Balea και ολη την περιοχη απο εκει γυρω δυστυχως.....ουτως ή αλλως ο καιρος δε θα ειναι και ο καλυτερος οποτε θα το κανω ελαφρα τη καρδια....την επομενη φορα που θα κανω μολδοβλαχια roadtrip θα το συμπεριλαβω:clap:

μονο Sighisoara-Sibiu-Sinaia και περιμετρικες διαδρομες θα κανω οπως το βλεπω....σε αυτο το τριγωνο θα κινηθω....απλα σχεδιαζω στον πηγαιμο προς Brasov να κανω τη διαδρομη που ειπαμε πριν
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ουδεμία αμφιβολία δεν είχα ότι κάποια στιγμή θα το ξανάγραφες :)
Για κάτσε! έχω κανά δίμηνο να την αναφέρω! η περίπτωσή μου είναι ιάσιμη!

Τον Transfagarasan όπως σου είπα τον ξεχνάμε. η διαδρομή όμως μέχρι το σαλέ απ' όπου πέρνεις το τελεφερίκ, και ενδιαφέρον έχει, και βατός είναι. άποψή μου, προσπάθησε να μην χάσεις την Balea. (μέρα 1 από την Δρακουλοδιαδρομή (κανά 7ωρό) Brasov. μέρα 2 Balea (παράκαμψη στον δρόμο σου για sibiu) Sibiu . μέρα μισή για Sighisoara (περίπου 4 ώρες μπρος-πίσω))

Επίσης σκέψου αυτό που λέει και ο Δήμος. Χιόνια και προσβασιμότητα. Στην Targoviste έχει φτιάξει οTepes ένα πυργάκι. Σταμάτα, δες το και ρώτησε τους Ρουμάνους αν η συγκεκριμένη διαδρομή θα είναι ανοιχτή. Διαφυλάξου.

Τέλος να σε ενημερώσω για κάτι ακόμα, το οποίο όμως, αν το διαλέξεις, θα περιορίσει τον χρόνο σου στο Brasov. Μείνε Sambata de Sus. Είναι ένα χωριό γεμάτο όμορφους ξενώνες και ξενοδοχεία και βρίσκεται στο βέλτιστο δυνατό σημείο για επίσκεψη σε Sibiu- Brasov- Sighisoara και Balea. (πρέπει να προκρατήσεις καμια 15αριά μέρες γιατί, ως συνήθως, είναι όλα πιασμένα. πάρε μια ιδέα http://www.sambatadesus.ro/cazare.php)
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Στην Sighisoara (ουφ!!) θα μείνεις (αδιαπραγμάτευτος όπως βλέπεις) στο hotel Sighisoara που είναι στο κέντρο της παλιάς πόλης (citadel)
Οι 3 πόλεις που αναφέρεις είναι ίσως οι πιο όμορφες της Ρουμανίας. σου προτείνω να μείνεις περισσότερο Brasov, έχει πιο πολλά πράγματα να δεις. Sibiu εξίσου όμορφο. Για την Sighisoara δεν θέλω να μιλήσω γιατί δε θα σταματάω πάλι...
θεωρώ ότι προλαβαίνεις
Καλησπέρα,

Ετοιμάζω ένα ταξίδι το Πάσχα στην Ρουμανία για 7 μέρες. Θα φτάσουμε αεροπορικώς Δευτέρα βράδυ και γυρνάμε Κυριακή βράδυ. Δεν είμαι σίγουρη για το εαν θα καταφέρουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο(είμαστε 2 κορίτσια περίπου στα 26) αλλά νομίζω πως οι μετακινήσεις μας θα είναι κυριώς με τρένα και λεωφορεία.

Απ'ότι είδα, έχεις εμπειρία από Ρουμανία. Θα σου ήμουν πραγματικά ευγνώμνων αν μου έδινες κάποιες πληροφορίες!
Τι θα μου πρότεινες; Να μείνουμε όλα τα βράδια Βουκουρέστι και να κάνουμε μονοήμερες γύρω γύρω; Να μείνουμε τις περισσότερες μέρες Μπράσοβ και 2-3 μέρες Βουκουρέστι; Σε κάποια άλλη πόλη ίσως; Τι θεωρείς πως πρεπει να δούμε στη 1 αυτή βδομάδα;

Ευχαριστώ πάααααρα πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.236
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom