Ρουμανία Τρανσυλβανία!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ο ειδικος kalspiros θα σου απαντησει..
...αλλα απο οσα ειδα εγω θα ελεγα Μπρασοβ-Σιναια και 2 μερες Βουκουρεστι. Τα τρενα ,ειχα κοιταξει,εχουν βολικα δρομολογια,τωρα κατα ποσο ειναι καλα,ισως καποιος που τα εχει χρησιμοποιησει να ξερει να σου πει...:)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(είμαστε 2 κορίτσια περίπου στα 26)
Τι σου προτείνω? πάρτε με μαζί σας:D:D!

Παναγιώτα θα σου απαντήσω αύριο εκτενώς διότι πρέπει να κλείσω τώρα! μέχρι τότε ρίξε μια ματιά στο forum, αναζήτησε "Ρουμανία" ή διάβασε και την ταξιδιωτική ιστορία μου.
Εν τάχει να σου πω ότι δεν έχω εμπειρία από λεωφορεία άρα θα σου προτείνω μέρη όπου μπορείς να πας με τρένο. επίσης για κανένα λόγο Βουκουρέστι για όλη την βδομάδα. πες μου αν θες και τα ενδιαφέροντά σου (φύση, κουλτούρα, μνημεία, καλό φαί, αθλητισμός.. κλπ...)
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Τι σου προτείνω? πάρτε με μαζί σας:D:D!

Παναγιώτα θα σου απαντήσω αύριο εκτενώς διότι πρέπει να κλείσω τώρα! μέχρι τότε ρίξε μια ματιά στο forum, αναζήτησε "Ρουμανία" ή διάβασε και την ταξιδιωτική ιστορία μου.
Εν τάχει να σου πω ότι δεν έχω εμπειρία από λεωφορεία άρα θα σου προτείνω μέρη όπου μπορείς να πας με τρένο. επίσης για κανένα λόγο Βουκουρέστι για όλη την βδομάδα. πες μου αν θες και τα ενδιαφέροντά σου (φύση, κουλτούρα, μνημεία, καλό φαί, αθλητισμός.. κλπ...)

Ευχαριστώ πολύ meli!
Χαχα kalspiros, έλα μαζί! Ακόμη δεν την βαρέθηκες τη Ρουμανία; :lol:
Κοίτα, το ταξίδι αυτό προκύπτει λόγω περιορισμένων οικονομικών, μιας και έχω ήδη κάνει δύο 10ήμερα ταξίδια μες το 2010 με τον φίλο μου στο αγαπημένο (και πανάκριβο) Λονδίνο και στην πανέμορφη, ρομαντική Κωνσταντινούπολη. Βρήκαμε φθηνές πτήσεις για Βουκουρέστι με ΤΑΡΟΜ με 150 Ε πήγαινε-έλα (αλήθεια είναι αξιόπιστη ή να προτιμήσω ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ; ) Και καλά, η διαμονή που ψάξαμε στο νετ απίστευτα φθηνή, εχω πάθει πλάκα!
Θέλουμε να δούμε και να ζήσουμε τη Ρουμανία, να ζήσουμε την κουλτούρα, τα μνημεία, τη φύση. Ξέρεις, να πάρουμε μια καλή γεύση της χώρας...
Έχω διαβάσει τα άρθρα εδώ, γι'αυτό και άρχισα να αμφιβάλλω για όλες τις μέρες διαμονή Βουκουρέστι... Περίμενω τα φώτα σου, kalspiros! Καλά να περάσεις απόψε!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
εχω γονατίσει πήρες συνταγή...?
colac se cuiesc
Κολαστείτε:lol:

Βουκουρέστι: Calea Victorie, Bd. Unirii, Bd. Nicolae Balcescu, Πάρκο Herestrau (στάση μετρό Aviatorilor) και μετά φεύγεις!!
Με τρένο μονοήμερο στην Κωστάντζα. Προσωπικά δεν μου άρεσε αλλά οι απόψεις διίστανται.
Brasov, Sinaia (Muzeu Peles), όλα επισκέψιμα με τρένο. Διαμονή στο Brasov για 2 μέρες (επίσκεψη στο υποτιθέμενο κάστρο του Δράκουλα, Bran). Αναχώρηση Sighisoara (......) όπου μένεις όσο αποφασίσεις (θα σου έλεγα τις 9 από τις 10 αλλά άσε, θα με κράξουνε!). ψάξε δωμάτιο στο Hotel Sighisoara.
Κλείσε τον κύκλο με άλλες δύο πόλεις το Sibiu και την Cluj Napoca.
Bucharest:2, Brasov:2, Sighisoara:1 (άντε για να μη λέτε...), Cluj:1, Sibiu:2 και επιστροφή Βουκουρέστι από Sibiu (διαδρομή να σου φύγει η ούγια!)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Sighisoara μου αρεσε πααααρααα πολυ!!! Συμφωνω!!
αχ,αυτες οι σουβλες τι μου θυμιζουν!!! τελεια!!! ναχα λιγο τωρα!!:clap:
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
το βόρειο κομμάτι της Ρουμανίας (ορεινός όγκος) είναι όλα τα λεφτά. εμείς είχαμε πάει πάσχα και συναντήσαμε ήλιο-βροχή-χιόνι. αν θελετε να κινηθείτε σε όλη την Ρουμανία να είστε έτοιμοι για κάθε καιρό. μετακινηθήκαμε με τρενα (α΄θέση) που ήταν πάμφθηνα και πολύ καλά. η κωστάντζα δεν μου άρεσε πολύ αλλά δεν βοήθησε και ο καιρός (έβρεχε εκείνη τη μέρα). το μπρασοφ είναι πολύ καλό. η διαδρομή με τρένο στα καρπάθια εξαιρετική.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:haha::haha::haha: καλο!!!! η αληθεια ειναι οτι θα προτιμησω ενα τζερκ κοτοπουλακι(συνταγη τζαμαικας):D
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ παααάρα πολύ όλους, Kalspiros ιδιαιτέρως για το μίνι πλάνο!
Sighisoara βολεύει να πάω μονοήμερη από Sibiu ή προτείνετε να μείνω κιόλας; Τα Καρπάθια τα βλέπω επισκεπτόμενη Sibiu και Βrasov ή παίρνω τρένο για άλλο προορισμό;
Και από καιρό, αρχές Απρίλη κρύο πολύ;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλά είπα να βάλω νερό στο κρασί μου και να μην σε στείλω μόνο sighisoara! μη μου τα λες όμως απότομα αυτά και κυρίως μην ρωτάς εμένα: να μην μείνεις καθόλου sighisoara??? ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ! ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ!!
Τα Καρπάθεια στην ουσία είναι ο ορεινός όγκος και οι βόλτες που θα κάνεις είναι στην Τρανσυλβανία. Τα βουνά τα βλέπεις στις διαδρομές από Βουκουρέστι - Μπρασόβ και από Σιμπίου - Βουκουρέστι. υπάρχει και το ανατολικό τόξο με ορισμένες εξαίσιες γωνιές αλλά μόνο με αμάξι. Για τον καιρό τι να πω? ρίξε ματιά στο δελτίο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά είπα να βάλω νερό στο κρασί μου και να μην σε στείλω μόνο sighisoara! μη μου τα λες όμως απότομα αυτά και κυρίως μην ρωτάς εμένα: να μην μείνεις καθόλου sighisoara??? ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ! ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ!!
Τα Καρπάθια στην ουσία είναι ο ορεινός όγκος και οι βόλτες που θα κάνεις είναι στην Τρανσυλβανία. Τα βουνά τα βλέπεις στις διαδρομές από Βουκουρέστι - Μπρασόβ και από Σιμπίου - Βουκουρέστι. υπάρχει και το ανατολικό τόξο με ορισμένες εξαίσιες γωνιές αλλά μόνο με αμάξι. Για τον καιρό τι να πω? ρίξε ματιά στο δελτίο
Υπερβάλλεις, 4-5 ώρες στην πόλη φτάνουν και με το παραπάνω.... :)

Αυστηρώς γεωγραφικά, τα βουνά που θα δείς στις διαδρομές είναι τα Νότια Καρπάθια, που στο σχολείο τα είχαμε μάθει ως Τρανσυλβανικές Άλπεις. Σκέτο "Καρπάθια" ονομάζεται το ανατολικό / βορειοανατολικό κομμάτι της οροσειράς. Θα το χαρείς με μια εκδρομή 3-4 ημερών στην επαρχία Maramures, που η Ρουμανία μοιράζεται με την Ουκρανία, στα ΒΔ της χώρας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom