Ρουμανία Τρανσυλβανία!

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ψήνομαι για το ίδιο ταξίδι, οπότε έχω κι εγώ κάτι να ρωτήσω..σχετικά με την κατάσταση των δρόμων λόγω χιονιού κτλ, μιας και το σκέφτομαι για Φλεβάρη.. τι λέτε?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ο δρόμος Bucharest-Brasov δεν κλείνει. αυτό δεν λέει όμως κάτι. έργα εν μέσω σεζόν, χωριουδάκια με πεζούς που πηγαινοέρχονται, ρουμάνος που σταματάει όλο τον δρόμο για να πάρει τσιγάρα, εκχιονιστικά... δεν είναι κλειστός αυτοκινητόδρομος άρα έχει όλα τα θέματα που θα είχε ο οποιοσδήποτε επαρχιακός με τον φόρτο της ΠΑΘΕ!! τα οδοστρόματα, άρτια.
 

eirhnhmath

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Casa Cristina!!! Δεν θα το μετανιωσεις!!:)
Καλησπέρα κι απο μένα, σχεδιάζω να πάω ένα 4ήμερο στη Ρουμανία και ψάχνομαι.. Το ξενοδοχείο που λες είναι ωραίο και οικονομικό.. Σε όσες κρητικές κι αν έχω διαβάσει λένε τα καλύτερα... Μερικές ερωτησούλες (ελπίζω να το δεις κ να απαντήσεις)
- Θα έχουμε αυτοκίνητο, parking εχει? Η κάπου τελοσπάντων να είναι ασφαλές..
- Το πρωινό είναι καλό, και πόσο χρεώνεται?
- Έστειλα χθες mail να ρωτήσω για διαθεσιμότητα,.. καμία απάντηση ακόμα.. Εσύ πως είχες κλέισει? Γιατί δεν το βρίσκω ουτε στο booking ούτε στο eurobooking ούτε στο hotels.com.
- Δέχονται euro ή μονο σε lei? (και επίσης που με συμφέρει να αλλάξω!!)

Ευχαριστώ πολύ- κάθε βοήθεια δεκτη!:p;)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Επειδη είχα επικοινωνησεί και γω μαζί τους να περιμένεις απάντηση στο mail σου μετα απο κανα 2-3 μέρες. Για παρκαρισμα μου είχαν πει πως υπαρχει χώρος (μια επιφύλαξη για αυτό γτ τελικά δεν πήγα). Όσα για το συνάλλαγμα προτίμησε κάπου στη ρούμανια (το καλύτερο το πέτυχα μέσα στο ξενοδοχείο στο Βουκουρέστι) και σε καμία περίπτωση στο Βενιζέλος.
Αυτά απο μένα!
 

eirhnhmath

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Επειδη είχα επικοινωνησεί και γω μαζί τους να περιμένεις απάντηση στο mail σου μετα απο κανα 2-3 μέρες. Για παρκαρισμα μου είχαν πει πως υπαρχει χώρος (μια επιφύλαξη για αυτό γτ τελικά δεν πήγα). Όσα για το συνάλλαγμα προτίμησε κάπου στη ρούμανια (το καλύτερο το πέτυχα μέσα στο ξενοδοχείο στο Βουκουρέστι) και σε καμία περίπτωση στο Βενιζέλος.
Αυτά απο μένα!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τελικά γιατί δεν πήγες? Βρήκες κάτι καλύτερο? Είδα στο χάρτη οτι είναι λίγο μακρυά απο το κέντρο.. Επειδή δεν τα πάω καλά με τις αποστάσεις.. :rolleyes: περπατιέται? Και γενικά το βράδυ ας πούμε, (έχει κάπου να βγεις εκέι φαντάζομαι), γυρνάς άνετα και ασφαλής? 'η να το ψάξω κάπου πιο κοντά στο κέντρο? Θα έχουμε αμάξι αλλα προτιμώ στα ταξίδια το περπάτημα μέσα στην πόλη!
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλησπέρα.Τα ξενοδοχεία δέχονται ευρώ.Καλύτερη τιμή για συνάλλαγμα έχουν μόνο οι τράπεζες.Σε καμιά περίπτωση συνάλλαγμα από Ελλάδα.Στο αεροδρόμιο μέσα υπάρχει τράπεζα να κάνεις.Καλά να περάσεις:haha:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Εξαιτίας του καιρού μείναμε τελικά μόνο Βουκουρέστι και δεν πήγαμε απο Brasov.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλησπέρα.Τα ξενοδοχεία δέχονται ευρώ.Καλύτερη τιμή για συνάλλαγμα έχουν μόνο οι τράπεζες.Σε καμιά περίπτωση συνάλλαγμα από Ελλάδα.Στο αεροδρόμιο μέσα υπάρχει τράπεζα να κάνεις.Καλά να περάσεις:haha:
Όχι μέσα στο αεροδρόμιο συνάλλαγμα ρε ph!! η σφαγή του Δράμαλη!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Τωρα το ειδα...
Λοιπον παρκινγκ εχει απεξω απο το σπιτι. Ειναι βεβαια στενα και κολλητα στον τοιχο. Ειναι ολο στενα εκει η περιοχη. Τωρα με τα ποδια δεν κατεβηκαμε στο κεντρο,γιατι γενικα γυρνουσαμε οποτε στην επιστροφη καταληγαμε σπιτι. Τα δωματια πολυ καθαρα και περιποιημενα! Προτιμησε το δωματιο με την πανοραμικη θεα! Μεγαλη τζαμαρια με θεα το χιονισμενο Μπρασοβ!!! Πολυ καλο! Τωρα το πρωινο,απλο,καλο,δεν θυμαμαι τιμη. Μια φορα εμεις φαγαμε,δεν ειμαι του πρωινου. Απεξω απο το δωματιο ομως εχει μηχανη καφε. Πολυ χρησιμο τα πρωινα για να ανοιξει το ματι!!
Γενικα για το αυτοκινητο δεν νομιζω να υπαρχει θεμα ασφαλειας..
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Θα παω και εγω ρουμανια για 25η Μαρτιου και θα νοικιασουμε αυτοκινητο εκει. Αυτη τη στιγμη ψαχνομαι για οδηγους και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ποιος ειναι προτιμοτερος ο οδηγος απο Lonely Planet ή ο Rough Guide? Ευχαριστω :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Θα παω και εγω ρουμανια για 25η Μαρτιου και θα νοικιασουμε αυτοκινητο εκει. Αυτη τη στιγμη ψαχνομαι για οδηγους και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ποιος ειναι προτιμοτερος ο οδηγος απο Lonely Planet ή ο Rough Guide? Ευχαριστω :)
O travelstories.gr :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom