Ρουμανία Τρανσυλβανία!

vangelis_101

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ὀμόμεθα καὶ ἴδωμεν
Από τον σταθμό του τρένου στην Sinaia, το Peles είναι περίπου στο 1 χλμ. με κατεύθυνση δυτική προς το βουνό.
Νά υποθέσω ότι υπάρχει κάποιο μέσο για να πάς στο κάστρο, έ; Πλήν ταξιού υπάρχει κάτι άλλο;

Όσον αφορά, τό συνάλλαγμα, συμφέρει εκεί αντί για εδώ; Κάτι τέτοιο πρόλαβα να διαβάσω.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Γεια σας, θα ηθελα την γνωμη σας παρακαλω, σκεφτομαι μεσα στα Χριστουγεννα Ρουμανια με τα παιδια μαζι (6 και 9 χρονων), ειναι καλη φαση;; Με προβληματιζει το κρυο σε σχεση με τα μικρα, θα μπορουμε να κυκλοφορησουμε ή εχει πολυ κρυο και θα ειναι ταλαιπωρια για τα παιδια, να σημειωσω οτι πριν 2 χρονια που ημασταν Βερολινο Χριστουγεννα ξεπαγιασαμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Εχει αποτολμησει κανενας χριστιανος μετακινησεις με τρενα η λεωφορεια στην περιοχη; Ειναι δυσκολη εμπειρια; απο μια ματια που εριξα οι συχνοτητες δεν ειναι απαγορευτικες αλλα θελει χροοοονο. Χρειαζεται προαγορα στα εισιτηρια;
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εχει αποτολμησει κανενας χριστιανος μετακινησεις με τρενα η λεωφορεια στην περιοχη; Ειναι δυσκολη εμπειρια; απο μια ματια που εριξα οι συχνοτητες δεν ειναι απαγορευτικες αλλα θελει χροοοονο. Χρειαζεται προαγορα στα εισιτηρια;
Έχουμε κάνει μια εξόρμηση από Βουκουρεστι για Σιναι(Κάστρο Πέλες) και Μπρασοβ-Ρασνοβ και κάστρο Μπραν το 2010. Τρένα χρησιμοποιήσαμε από Βουκουρεστι για Μπρασοβ τα οποια ήταν τραγικά με μεγάλες καθυστερήσεις απλά τότε δεν είχαμε άλλες επιλογές. Τώρα δεν υπήρχε περίπτωση να μην έκανα την διαδρομή με αυτοκίνητο.Από Μπρασοβ για κάστρο Μπραν πήραμε ΚΤΕΛ που ξεκίνησε και έφτασε στην ώρα του.Τα δρομολόγια τρένων πάντως ήταν συχνά και εισιτήρια βγάλαμε την προηγούμενη μέρα από τακδοτηρια του σταθμού στο Βουκουρεστι.Αυτα 7 χρόνια πίσω.Για μένα 1000 φορές αυτοκίνητο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Εγω δεν οδηγω και η παρεα μου δε νιωθει ασφαλεια μη γνωριζοντας πως ειναι οι δρομοι και οι οδηγοι εκει. Αν οι καθυστερησεις ειναι της ταξης μια ωρα παραπανω σε διαδρομη 3 ωρων, να αθροισω τους χρονους και να δωσω μια μερα παραπανω τοτε o_O.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγω δεν οδηγω και η παρεα μου δε νιωθει ασφαλεια μη γνωριζοντας πως ειναι οι δρομοι και οι οδηγοι εκει. Αν οι καθυστερησεις ειναι της ταξης μια ωρα παραπανω σε διαδρομη 3 ωρων, να αθροισω τους χρονους και να δωσω μια μερα παραπανω τοτε o_O.
2 ωρες στο πηγαινε κι αλλες τοτε στο γυριζε σε διαδρομη 2,5 ωρων.Πιστευω με Κτελ θα ειναι πολυ καλυτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ο σκοπος ειναι να παμε και πιο περα απο το Μπρασοβ, δηλαδη μεχρι Σιμπιου και Σιγκισοαρα. Οι διαδρομες των 2.5 ωρων ειναι αστειο θεμα για μενα που κανω και τριπλασιες αν χρειαστει. Τσεκαρω και τα λεωφορεια ταυτοχρονα αλλα ειναι μικρες οι διαφορες στο χρονο απο οτι βλεπω στο rome2rio.
Εννοεις 2 ωρες εξτρα καθυστερηση στις 2.5 ωρες; Αυτο ειναι καπως πολυ. Παω να ξαναδω τα λεωφορεια αν επιβεβαιωθει οτι ειναι ακομη ετσι.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εχει αποτολμησει κανενας χριστιανος μετακινησεις με τρενα η λεωφορεια στην περιοχη; Ειναι δυσκολη εμπειρια; απο μια ματια που εριξα οι συχνοτητες δεν ειναι απαγορευτικες αλλα θελει χροοοονο. Χρειαζεται προαγορα στα εισιτηρια;
Θυμόμουν ότι κάποιος είχε γράψει Ρουμανία με ΜΜΜ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Η-Παραμυθένια-Ρουμανία.45332/;)
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εγω που πηγα πριν 8 μηνες το τραινο πολυ καλο, συνεπεστατο, στο δευτερολεπτο. Απλα προτιμηστε τα γρηγορα για να γλιτωσετε χρονο κ την γκρινια του νεοελληνα τυπου "καναμε σταση σε καθε χωριουδακι". Εγω αυτο εκανα. Το μετανιωσα ομως, υπεροχες διαδρομες, οσο περισσοτερο διαρκει τοσο πιο απολαυστικο το ταξιδι αλλα γουστα αυτα...
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγώ είχα πάει με την παρέα μου πριν 2 χρόνια και μείναμε στο Brasov μερικές ημέρες. Είχαμε μείνει στο Casa Albert (είχαμε δει από το booking ότι ο μάνατζερ του ξενοδοχείου κάνει επί πληρωμή μονοήμερες εκδρομές με το αμάξι του).
Ήταν πολύ απολαυστικές οι εκδρομές γιατί σου έλεγε ιστορίες και πληροφορίες που δεν θα μάθαινες από αλλού. Επίσης το τρένο από Βουκουρέστι για Brasov ήταν ακριβώς σαν τα δικά μας και η διαδρομή κράταγε 3-4 ώρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγω δεν οδηγω και η παρεα μου δε νιωθει ασφαλεια μη γνωριζοντας πως ειναι οι δρομοι και οι οδηγοι εκει.
Αυτά που θα δεις στους Ρουμάνικους επαρχιακούς δρόμους, και τα χωριά από τα οποία θα περάσεις, είναι εμπειρία...
Οι δρόμοι το 2008 που πήγα πρώτη φορά ήταν γενικά χάλια, κι αυτό κυρίως οφειλόταν στην κατάσταση του οδοστρώματος, αλλά το 2014 που ξαναπήγα υπήρχε μεγάλη βελτίωση, και μαθαίνω πως τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει αρκετά ευρωπαϊκά κονδύλια και έχει βελτιωθεί περαιτέρω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Τι να πω, εχω μια ταση στο να παιρνω το βιβλιαρακι μου και να χαζευω εξω 3 ωρες παρά να ειμαι καρφωμενη 2 ωρες στο GPS. Μάλλον για συγκοινωνία το κόβω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom