Τριήμερο για του Αγ.Πνεύματος...

paskalis

Member
Μηνύματα
84
Likes
228
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Η Άφυτος συγκεντρώνει ποιοτικό, ακριβο τουρισμο, τα ίδια τα μαγαζιά είναι φοβερά, περιποιημενα, όπως και όλο το χωριό, και τα καταλυματα. Το βράδυ είναι πολύ όμορφα στο βράχο με τις ταβερνες. Η παραλία όμως θέλει αυτοκίνητο, καθότι είναι αρκετά μακριά από το κέντρο του χωριού. Επίσης, είναι στενή και έχει βράχια στην αρχη. Υπάρχουν πολύ καλύτερες, σε αυτό το κομμάτι υστερεί πολύ η Άφυτος. Σας προτείνω τη Σίβηρη και το Ποσειδι, φοβερές παραλίες και ωραία κίνηση βραδινή. Επίσης, είναι κοντά σε όλα τα υπόλοιπα χωριά (Άφυτος, Πευκοχώρι, Χανιώτη) και κάθε μερα μπορείτε να μετακινειστε σε άλλες παραλίες και σε άλλα χωριά, κάνοντας λίγα χιλιόμετρα. Στη Χαλκιδική να ξέρετε έχει σημασία που είναι οι καλύτερες παραλίες, και με διαφορά το Ποσείδι κατά τη γνώμη μου υπερέχει στο πρώτο πόδι. Ήσυχες παραλίες, μπιτς μπαρ ποιοτικά και άνετα σημεια για τον δικό σου χώρο στην αμμουδια, μεγάλη υπόθεση. Προτιμηστε την περιοχή Αιγαιοπελαγίτικα και θα με θυμηθείτε. Όλα τα χωριά, εκτός της Αφύτου, λίγο πολύ μοιάζουν μεταξύ τους και δεν έχουν κάτι συγκλονιστικό να παρουσιάσουν.
 
Last edited:

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Νομίζω πλέον ναι. Απλά στο Πευκοχώρι γίνεται της πουτάνας από τα άπειρα εξοχικά και τους Βαλκανιους τουρίστες που ψάχνουν φθηνές διακοπές και φυσικά από τα αυτοκίνητα που το διασχίζουν για να πάνε στις καταπληκτικές παραλίες και τα in μπιτσομπαρα ανάμεσα σε Πευκοχώρι και Παλιούρι.

Ο δρόμος είναι μια χαρά. Μόνο τα τελευταία χιλιόμετρα είτε από τον καινούργιο κόμβο μεταξύ Κασσανδρείας-Καλλιθεας, είτε από την έξοδο για Σάνη και Ν. Φώκαια θέλουν λίγο παραπάνω προσοχή
Όταν λέτε ότι χρειάζεται λίγη προσοχή παραπάνω εννοείται λόγω της κίνησης; Όσο για το Πευκοχώρι πήγα πριν χρόνια και δεν ξέρω πώς είναι τώρα και αν αξίζει να πάμε προς τα εκεί ή σε κάποια άλλη περιοχή εκεί κοντά (Πολύχρονο, Χανιώτη).
Η Άφυτος συγκεντρώνει ποιοτικό, ακριβο τουρισμο, τα ίδια τα μαγαζιά είναι φοβερά, περιποιημενα, όπως και όλο το χωριό, και τα καταλυματα. Το βράδυ είναι πολύ όμορφα στο βράχο με τις ταβερνες. Η παραλία όμως θέλει αυτοκίνητο, καθότι είναι αρκετά μακριά από το κέντρο του χωριού. Επίσης, είναι στενή και έχει βράχια στην αρχη. Υπάρχουν πολύ καλύτερες, σε αυτό το κομμάτι υστερεί πολύ η Άφυτος. Σας προτείνω τη Σίβηρη και το Ποσειδι, φοβερές παραλίες και ωραία κίνηση βραδινή. Επίσης, είναι κοντά σε όλα τα υπόλοιπα χωριά (Άφυτος, Πευκοχώρι, Χανιώτη) και κάθε μερα μπορείτε να μετακινειστε σε άλλες παραλίες και σε άλλα χωριά, κάνοντας λίγα χιλιόμετρα. Στη Χαλκιδική να ξέρετε έχει σημασία που είναι οι καλύτερες παραλίες, και με διαφορά το Ποσείδι κατά τη γνώμη μου υπερέχει στο πρώτο πόδι. Ήσυχες παραλίες, μπιτς μπαρ ποιοτικά και άνετα σημεια για τον δικό σου χώρο στην αμμουδια, μεγάλη υπόθεση. Προτιμηστε την περιοχή Αιγαιοπελαγίτικα και θα με θυμηθείτε. Όλα τα χωριά, εκτός της Αφύτου, λίγο πολύ μοιάζουν μεταξύ τους και δεν έχουν κάτι συγκλονιστικό να παρουσιάσουν.
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Το ότι συγκεντρώνει η Άφυτος ακριβό τουρισμός σημαίνει ότι και η διαμονή και η γενικότερη παραμονή μας εκεί θα είναι ακριβή;
Για τη Σίβηρη και το Ποσείδι εννοείται να πηγαίνουμε εκεί για μπάνιο ή να μείνουμε εκεί; Πάντως λίγο από το google maps που κοίταξα το street view πιο πολύ το Ποσείδι μου άρεσε γιατί μου φάνηκε ότι έχει μεγαλύτερη άπλα. Σε περίπτωση που θα πάμε προς τα εκεί, θα τα έχω υπόψη μου τα Αγιοπελαγίτικα.
Όσο για αυτό που γράφεται στο τέλος ότι εκτός από την Άφυτο όλα τα άλλα μοιάζουν και δεν έχουν κάτι συγκλονιστικό, να σας πω ότι δεν είναι αυτοσκοπός μας το κάτι συγκλονιστικό αλλά να πάμε κάπου να περάσουμε ωραία, και να... στοχαστούμε σε ποια νησί ή ποια θα περάσουμε το καλοκαίρι μας! Γιατί ουσιαστικά τα πρώτα μας μπάνια θα είναι του Αγίου Πνεύματος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όταν λέτε ότι χρειάζεται λίγη προσοχή παραπάνω εννοείται λόγω της κίνησης; Όσο για το Πευκοχώρι πήγα πριν χρόνια και δεν ξέρω πώς είναι τώρα και αν αξίζει να πάμε προς τα εκεί ή σε κάποια άλλη περιοχή εκεί κοντά (Πολύχρονο, Χανιώτη).

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Το ότι συγκεντρώνει η Άφυτος ακριβό τουρισμός σημαίνει ότι και η διαμονή και η γενικότερη παραμονή μας εκεί θα είναι ακριβή;
Για τη Σίβηρη και το Ποσείδι εννοείται να πηγαίνουμε εκεί για μπάνιο ή να μείνουμε εκεί; Πάντως λίγο από το google maps που κοίταξα το street view πιο πολύ το Ποσείδι μου άρεσε γιατί μου φάνηκε ότι έχει μεγαλύτερη άπλα. Σε περίπτωση που θα πάμε προς τα εκεί, θα τα έχω υπόψη μου τα Αγιοπελαγίτικα.
Όσο για αυτό που γράφεται στο τέλος ότι εκτός από την Άφυτο όλα τα άλλα μοιάζουν και δεν έχουν κάτι συγκλονιστικό, να σας πω ότι δεν είναι αυτοσκοπός μας το κάτι συγκλονιστικό αλλά να πάμε κάπου να περάσουμε ωραία, και να... στοχαστούμε σε ποια νησί ή ποια θα περάσουμε το καλοκαίρι μας! Γιατί ουσιαστικά τα πρώτα μας μπάνια θα είναι του Αγίου Πνεύματος.
Απλά βγαίνεις από τον αυτοκινητόδρομο και έχεις 3-6 χιλιόμετρα επαρχιακής οδού, οπότε πρέπει να προσέχεις τα αυτοκίνητα του αντιθέτου ρεύματος.

Κατά μέσο όρο έχει ακριβότερες τιμές σε σχέση με άλλα χωριά, αλλά αυτό έχει να κάνει πως συνήθως είναι πιο προσεγμένα. Όχι πως δεν υπάρχουν ωραία καταλύματα αλλού. Υπάρχουν φυσικά και φθηνές αξιοπρεπέστατες επιλογές διαμονής και εντός του οικισμού και περιφερειακά εκτός οικισμού (αλλά εκεί πιθανότατα θα χρειάζεστε αυτοκίνητο για να πάτε μέσα στο χωριό, και δυστυχώς το πάρκινγκ το βράδι στην Αθυτο είναι κάτι αρκετά δύσκολο).

Μπορεί η Άφυτος να πλημμυρίζει περισσότερο τα βράδια αλλά για μένα όποιος δεν δει το Βράχο της Αθυτου και τη θέα με το φως της μέρας, τζάμπα έχει έρθει Χαλκιδική.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Α καλά, η οδήγηση σε επαρχιακό δρόμο είναι από τα συνηθισμένα εδώ στην Ελλάδα, για οδηγούς τουλάχιστον που οδηγούν 20 χρόνια. Νόμισα ότι έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.
Ναι, δε θα θέλαμε να μένουμε εκτός οπότε αναγκαστικά θα κοιτάξουμε να μείνουμε μέσα.
Δηλαδή γίνεται χαμός στην Άφυτο τα βράδια; Τι είναι ο βράχος της Άθυτου γιατί μου εξάψατε τη φαντασία τώρα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Α καλά, η οδήγηση σε επαρχιακό δρόμο είναι από τα συνηθισμένα εδώ στην Ελλάδα, για οδηγούς τουλάχιστον που οδηγούν 20 χρόνια. Νόμισα ότι έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.
Ναι, δε θα θέλαμε να μένουμε εκτός οπότε αναγκαστικά θα κοιτάξουμε να μείνουμε μέσα.
Δηλαδή γίνεται χαμός στην Άφυτο τα βράδια; Τι είναι ο βράχος της Άθυτου γιατί μου εξάψατε τη φαντασία τώρα...
Ένας δρόμος-πεζοδρομος με καφέ κι εστιατόρια, όπου στην ουσία είναι σαν ένα μπαλκόνι με θέα τη θάλασσα και το 2ο πόδι.

Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος εκτός απροόπτου (π.χ. έντονη βροχή) θα έχει λίγο κόσμο παραπάνω.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ένας δρόμος-πεζοδρομος με καφέ κι εστιατόρια, όπου στην ουσία είναι σαν ένα μπαλκόνι με θέα τη θάλασσα και το 2ο πόδι.

Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος εκτός απροόπτου (π.χ. έντονη βροχή) θα έχει λίγο κόσμο παραπάνω.
Κάτι τέτοιοι πεζόδρομοι μου αρέσουν παρα πολύ και μου φαίνεται ότι βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για να είναι το μέρος που θα πάμε.
Αναφέρθηκε προηγουμένως για το πάργκινγ το βράδυ. Γενικά έχει μεγάλο πρόβλημα και επίσης τα ξενοδοχεία έχουν χώρο πάρκινγ ή θα πηγαίνουμε στη θάλασσα και μετά θα κόβουμε βόλτες μέχρι να παρκάρουμε τα αυτοκίνητα;
Τέλος, εγώ πιστεύω ότι του Αγίου Πνεύματος θα έχει αρκετά περισσότερο κόσμο, γιατί πιστεύω ότι φέτος το καλοκαίρι θα γίνει χαμός. Φυσικά για αυτούς που έχουν την οικονομική άνεση να κινηθούν.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Βρείτε ξενοδοχεία από τώρα.Η Άθυτος αξίζει σαν χωριό και σαν βόλτα ,παγωτό καφέ και να χαθείς στα σοκάκια της.Έχει και έντονη πολιτιστική δράση με εκθέσεις,συναυλίες,κτλ. Τα άλλα χωριά παίζουν στο φτηνοτουρίστας-ήλιος-θάλασσα άντε και Θεσσαλονικιός με σπίτι -ήλιος-θάλασσα.

Το πάργκινγκ είναι δύσκολο όχι όμως ακατόρθωτο.Έχει και στο χωριό 2-3 μεγάλες αλάνες όπου παρκάρεις περιμετρικά του χωριού.Για θάλασσες θα συμφωνήσω 100% Ποσείδι Αγαιοπελαγίτικα ή Σάνη ανάλογα που φυσάει ...
Μακριά από Πευκοχώρι θέλει μισή ώρα να περάσεις από την μία άκρη στην άλλη του χωριού.Για Πάρκινγκ δε καλύτερα να ψάχνεις στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ή της Αθήνας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κάτι τέτοιοι πεζόδρομοι μου αρέσουν παρα πολύ και μου φαίνεται ότι βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για να είναι το μέρος που θα πάμε.
Αναφέρθηκε προηγουμένως για το πάργκινγ το βράδυ. Γενικά έχει μεγάλο πρόβλημα και επίσης τα ξενοδοχεία έχουν χώρο πάρκινγ ή θα πηγαίνουμε στη θάλασσα και μετά θα κόβουμε βόλτες μέχρι να παρκάρουμε τα αυτοκίνητα;
Τέλος, εγώ πιστεύω ότι του Αγίου Πνεύματος θα έχει αρκετά περισσότερο κόσμο, γιατί πιστεύω ότι φέτος το καλοκαίρι θα γίνει χαμός. Φυσικά για αυτούς που έχουν την οικονομική άνεση να κινηθούν.
Και το ξενοδοχείο να μην έχει πάρκινγκ αν γυρίσεις πριν τις 7:30-8 βρίσκεις σχετικά εύκολα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι 8:30,9-11:30,12 περίπου που έρχονται για βόλτα όσοι δεν μένουν στην Άφυτο. Που και πάλι βρίσκεις αλλά αρκετά μακριά συνήθως ή μπορεί να μπλέξεις σε μποτιλιάρισμα αν επιχειρήσεις να βρεις πιο κοντά στο κέντρο.
Μην κλείσετε δωμάτιο εντός της περιοχής που πεζοδρομείται γιατί θα έχετε δυσκολίες με το αυτοκίνητο.

Ο @dammys τα είπε άψογα
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο. Το πρόβλημά μου/μας είναι ότι επειδή περιμένουμε κάτι αποτελέσματα και άρα μπορεί να τροποποιηθεί το πρόγραμμά μας ανάλογα, δεν μπορούμε να κλείσουμε από τώρα, οπότε θα το αφήσουμε και λίγο στην τύχη, υπό την έννοια αν βρούμε. Από εκεί και πέρα, αν δε μας προκύψει ο προορισμός (για την Άφυτο) που μιλάμε, μάλλον θα περάσουμε καμιά βόλτα για καφέ και για περπάτημα να δούμε το μέρος και από εκεί και πέρα ίσως το κανονίσουμε για κάποια άλλη φορά. Δηλαδή στα πλάνα μας εκτός από Χαλκιδική είναι και η Νέα Πέραμος όπως προείπα, γιατί λόγω του προγράμματός μας πρέπει να κοιτάξουμε και εναλλακτικές. Ή υπάρχει δυνατότητα και για το δεύτερο πόδι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εχω παω χαλκιδικη πανω απο 10 χρονια αλλα με βαση οσα θυμαμαι
Αφυτος για διαμονη,ποτακι, φαγητο κλπ
και με αμαξι για μπανιο προς ποσειδι , Σανη κλπ
αν θες πολυ απλα πανε προς την μυτη στο ποσειδι....
προς τον φαρο που ελεγε και ο αειμνηστος Νικολακης...

πω ρε τι θυμηθηκα τωρα....

ασε το πευκοχωρι και την χανιωτη για τους κατω των 20 , τους εξοχικαδες και τους βαλκανιους τουριστες....ωραια μερη μεν αλλα δεν συγκρινονται.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Από ό,τι κατάλαβα, λίγο πολύ όλοι προτείνετε Άφυτο για διαμονή και Ποσείδι και τις γύρω παραλίες από τη δυτική πλευρά του ποδιού για μπάνιο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom