Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Η καλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων γίνετε από την κόρη μου.Έχει καλή μνήμη.
1)Δεν ξεχνά να βάζει τα ψιλά της κάθε μέρα στον κουμπαρά της και..
2)Δεν ξεχνά τα νούμερα της κάρτας μου και κόβει τα εισιτήρια της. :)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Βέβαια ακραία για εμένα είναι και η περίπτωση του ανθρώπου που αρνείται να ταξιδέψει εάν δεν διαμένει σε πεντάστερο και η βαλίτσα του δεν είναι το τελευταίο μοντέλο της samsonite.
ο καθενας οπως την βρισκει βεβαια αλλα ναι και εγω ακραιο το θεωρω.
εχω συναντησει και για το καμπινγκ που κανω ασχημες αντιδρασεις αλλα και κοροιδια που ειχα κλεισει σε χοστελ. και ειδικα απο ατομα που φευγουν μονο 3-4 μερες απο αθηνα, γιατι δεν βγαινουν για περισσοτερες μερες σε πανακριβο ξενοδοχειο μου φαινεται αστειο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Καλά σίγουρα κι εμένα μπορεί να μου φαίνεται ακραίο π.χ.να θέλει κάποιος να μένει μόνο σε πεντάστερο αλλά είναι θέμα προτεραιοτήτων όπως είπε και ο @kabamarou.
Από την άλλη αν κάποιος είναι δυστυχής με το να κάνει θυσίες όλο το χρόνο για ένα ολιγοήμερο ταξίδι, ποιός ο λόγος να τις κάνει;
Επίσης όπως εγώ προτιμώ να δω π.χ.4-5 νησιά το καλοκαίρι και να μείνω σε ένα καθαρό κατάλυμα με βασικές ανέσεις, άλλος με τα ίδια λεφτά πάει μόνο Σαντορίνη σε λουξ ξενοδοχείο λίγες μέρες.Ξέρω αρκετές περιπτώσεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η καλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων γίνετε από την κόρη μου.Έχει καλή μνήμη.
1)Δεν ξεχνά να βάζει τα ψιλά της κάθε μέρα στον κουμπαρά της και..
2)Δεν ξεχνά τα νούμερα της κάρτας μου και κόβει τα εισιτήρια της. :)
Γονείς. Αυτός είναι ένας πολύ καλός τρόπος να μαζέψεις χρήματα για ταξίδια.
Βέβαια, αφορά μικρότερες ηλικίες. Και ταξιδιώτες με μέτρο: στο πρώτο ταξίδι της χρονιάς θα δώσουν. Στο τρίτο;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αυτά από μένα! Καλά ταξίδια να έχουμε!!!
Δεν έχω λόγια!!!!:clap:

ΥΓ. Τα κάνω όλα, εκτός από τις πωλήσεις, γιατί έχω σύνδρομο συλλέκτριας, αλλά στην ανάγκη...
Κοριτσια για σπιτι...Οι αλλες κοιταξτε να παρετε κανενα μαθημα που μου θελετε καθε πσκ βολτα σε κλαμπακι και μπουζουκια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πάντως το παρόν θέμα ("πως να κάνουμε οικονομία") κάθε άλλο παρά ταξιδιωτικό είναι. Ο καθένας, ανάλογα με τα εισοδήματά του, τις τρέχουσες δαπάνες του κλπ θα βρει από κάπου να κόψει. Αυτό που δουλεύει για τον ένα δε δουλεύει για τον άλλο.
Άλλος τα δίνει στους καφέδες και μπορεί να κόψει από κει, άλλος θεωρεί περιττές τις πολλές κοινωνικές δραστηριότητες και τις περιορίζει, άλλος θεωρεί περιττή πολυτέλεια να πηγαίνει με το ιδιωτικό του αεροπλάνο στη δουλειά και παίρνει την πτήση της γραμμής.
Εκτός πάντα από την εκμετάλλευση του κορμιού μας. Αυτή είναι μια λύση για όλους. :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Εκτός πάντα από την εκμετάλλευση του κορμιού μας. Αυτή είναι η λύση για όλους.
Εδώ είναι το πρόβλημα.Μπορεί να έχω το τέλειο κορμί,αλλά είμαι μονογαμικός.!!!!

υγ
εντάξει μην γελάτε.Μέχρι εδώ ακουστήκατε.
Στο κορμί μου αναφέρομαι.Έχω βάλει κανα-δυο κιλά και δεν είναι ακριβώς τέλειο.
Θα το στρώσω όμως.
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Πιστεύω πως στο body sushi, όσα πιο πολλά κιλά, τόσο το καλύτερο (περισσότερο χώρος)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για να μην βγούμε στην πιάτσα και για να μαζέψουμε λεφτά,όπως όλοι καλά είπατε,αν δεν αποταμιευτεί λίγο-λίγο,όλα θα πάνε στον οικογενειακό κουβά και μην τα είδατε...πρέπει να μπαίνει στην άκρη ένα μικρό ποσό.Αν δεν παραστεί ανάγκη να το χρησιμοποιήσει για άλλον πιο σοβαρό σκοπό,θα κάνει το ταξιδάκι.....
Οσον αφορά τους υπόλοιπους και τις κορμάρες σας,ελάτε στην συγκέντρωση να το συζητήσουμε διεξοδικά :D
 
Last edited:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Με έπιασε το μαμαδίστικο....καλή μου dorita κάποιες φορές στην ζωή μας κάνουμε κάποιες επιλογές και με συνέπεια κάτι να φτιάχνουμε και κάτι να χαλάμε.Εσύ επέλεξες,και καλά έκανες,να φτιάξεις μιά ωραία οικογένεια.
Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα....
Τα ταξίδια σου τα έκανες πριν και τώρα πρέπει να μην αγκομαχάς και να προσέχεις το μπεμπέ σου.Ταξίδια θα κάνεις πάλι....ο κόσμος είναι εκεί έξω και σε περιμένει.Υπομονή λοιπόν.... :)
ΥΓ.50 ευρώ κάθε μήνα στον κουμπαρά σε 2 χρονάκια,πας εξωτερικό.
Εχεις δικαιο karfitsa το ξερω απλα κανω ονειρα και σκεψεις και το καθε ταξιδι ειναι ενα ονειρο που αν δεν το εχω στο μυαλο μου δεν θα το κανω ποτε. Εννωειτε με το μικρο μαζι:D:D. Ναχει μεγαλωσει λιγο γιαυτο και ψαχνω ενα τροπο απο τωρα να μαζεψουμε λεφτα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Για να μην βγούμε στην πιάτσα και για να μαζέψουμε λεφτά,όπως όλοι καλά είπατε,αν δεν αποταμιευτεί λίγο-λίγο,όλα θα πάνε στον οικογενειακό κουβά και μην τα είδατε...πρέπει να μπαίνει στην άκρη ένα μικρό ποσό.Αν δεν παραστεί ανάγκη να το χρησιμοποιήσει για άλλον πιο σοβαρό σκοπό,θα κάνει το ταξιδάκι.....
Οσον αφορά τους υπόλοιπους και τις κορμάρες σας,ελάτε στην συγκέντρωση να το συζυτήσουμε διεξοδικά :D
Ωχ αποκλειστήκαμε και από την συγκέντρωση όσοι δεν έχουμε κορμάρες...

Δεν μας φτάνει η κατάθλιψη τρείς μέρες τώρα....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom