Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Μπορώ να γράψω σελίδες ολόκληρες με συμβουλές εξοικονόμησης αλλά θα γίνω κουραστικός:)

Μια βασική αρχή για εμένα είναι να σκεφτεί κάποιος πρώτα πόσο σημαντικά είναι για αυτόν τα ταξίδια στην ζωή του. Τι θέση κατέχουν στην κατάταξη διασκέδασης για αυτόν;

Αν κατέχουν την πρώτη(όπως εμένα) μπορεί να φτάσει στο σημείο να κάνει ακραία πράγματα για τις συνήθειες του τόπου που ζει αλλά το ζητούμενο είναι ότι θα πετύχει τον στόχο του.

Προσωπικά καθόμουν μέσα πολλές φορές όταν έβγαιναν οι φίλοι μου σε ταβέρνες,καφέδες και σινεμάδες στερήθηκα το φαγητό από έξω και έκοψα 1002 πράγματα. Ξέρω ότι για τον μέσο Ελληνα αυτό θεωρείται μιζέρια. Αλλά είχα 2 επιλογές: 1ον) Να ζήσω έναν φυσιολογικό Ελληνικό τρόπο ζωής όπου δεν θα είμαι τσίπης να λογαριάζω το κάθετι και θα έχω αναμνήσεις από την χασαποταβέρνα τα 3 αδέρφια με την καρβουνιασμένη την μπριζόλα η 2ον) να ζήσω διαφορετικά και να έχω αναμνήσεις από τα Ηλύσια Πεδία και τα κανάλια της Βενετίας. Από αυτές τις 2 προτίμησα την 2η και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
Συμφωνω εντελωςςςς!! Πολλες φορες καποιοι μας λεγαν μα πως δεν βγαινετε πως δεν ερχεστε εδω και εκει...οταν ομως εμεις πηγεναμε τα σουπερρ ταξιδακιααα ολοι ελεγαν μα πως τα καταφερνετε:p:p :D:D.
Ενταξει μιζερευεις λιγο αλλα το αποτελεσμα σε καληπτει :clap:.
Απλα μετα απο μια δυσκολη γεννα και ενα μωρουλακι τα λευτα δε μαζευονται τοσο ευκολο. Οπως ειπε και η karfitsa τωρα ειναι ο μπεμπης πρωτα απλα θελω αμμεσα να τα καταφερουμε;).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ωχ αποκλειστήκαμε και από την συγκέντρωση όσοι δεν έχουμε κορμάρες...
Οχι βέβαια,δεν είπα αυτό:bleh:
Είπα να έρθετε να ανταλλάξουμε απόψεις!να μιά ακόμη δικαιολογία για να μην πας Παρασκευή δουλειά...."έχω ψυχολογικά προβλήματα με το σώμα μου και πρέπει να συναντηθω με ομάδα ψυχολόγων"πως σου φαίνεται;:D
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Οχι βέβαια,δεν είπα αυτό:bleh:
Είπα να έρθετε να ανταλλάξουμε απόψεις!να μιά ακόμη δικαιολογία για να μην πας Παρασκευή δουλειά...."έχω ψυχολογικά προβλήματα με το σώμα μου και πρέπει να συναντηθω με ομάδα ψυχολόγων"πως σου φαίνεται;:D
Και φυσικά να πω ότι η διάγνωση έγινε μέσα από ένα φόρουμ...

Θα πιάσει σίγουρα....:confused:

Τέλος πάντων θα γίνει προσπάθεια για την συνάντηση.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Λοιπόν θα σας πω τι κάνω εγώ εδώ και 3 χρόνια και τα μαζεύω για New York. 1. Second Hand. Πουλάω όοοοοτι δεν μου χρειάζεται από το σπίτι. Από ρούχα (ω ναι τα αγοράζουν) μέχρι ένα βάζο ξεχασμένο και μία τσάντα που την βαρέθηκα. Τα πάντα. Που; Στο φεις σε ομάδες πωλήσεων και σε site αγγελιών. 2. Ψωνίζω στο 90% με προσφορές. παρακολουθώ όλα τα super market Και μόλις βάλουν προσφορά πχ μαλακτικά φουλάρω. Βέβαια ευνοεί το γεγονός ότι όλα τα χω γύρω μου. Αν είναι να θέλω 5 ευρώ βενζίνη για να πάω σε μία συγκεκριμένη αλυσίδα σώθηκα. 3. Ψωνίζω ιντερνετικά, σκρουτζάρω από μαγαζιά με ηλεκτρονικές - ηλεκτρικές συσκευές έως και φαρμακεία. Ψωνίζω απο ebay πάρα πολύ! Έχω δει σε μαγαζί κολιέ statement 17€ και το είχα πάρει 2€!!!! 4. Ψωνίζω ρούχα κτλ στις εκπτώσεις. Υπερκαλύπτω και τις ανάγκες και τις επόμενης σεζόν οποτε τα αγοράζω πάφθηνα. Ψωνίζω πολύ από τα bazaar των εταιριών. Τυχεροί όσοι είμαστε Αθήνα!. 5. Παίζω πολύ σε διαγωνισμούς και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά τυχερή ώστε να εξασφαλίζω εξόδους δραστηριότητες ακόμη και διακοπές.... 5. Θα την πάω την ταβέρνα μου και το ποτό μου αλλά πόσα μαγαζιά έχουν φιξ τιμή όσο φας και όσο πιεις; Παααααρα πολλά. 'Ολη την εβδομάδα δεν χαλάμε την Κυριακή και τον καφέ μας θα πάμε και το φαγητό μας και θέατρο και απ όλα! Άλλωστε θέλουμε και λίγο να χαλαρώσουμε και να βρούμε χρόνο να συζητήσουμε για το επόμενο ταξίδι μας.....

Σε όλα τα παραπάνω να προσθέσω ότι βοηθάει ότι δεν χρωστάμε, δεν έχουμε ακόμη παιδιά, εργαζόμαστε και οι 2.

Τώρα αν αναρωτιέται κανείς 1. αν βαριέμαι όχι θα πω είναι μάλλον στον χαραχτήρα του καθενός. άλλοι λένε θα μπω μέσα σε ένα μαγαζί θα ψωνίσω και θα φύγω. Εγώ κάνω έρευνα αγοράς και ποτέ δεν έχω χάσει. Δεύτερον πριν βιαστεί κάποιος να με πει "σκρουτζακι" για να μην πω κάτι πιο βαρύ, θα πω με 500 ευρώ μισθό κάπως πρέπει να βρω τρόπο να τα προλάβω όλα
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εδω και περίπου 10 χρόνια θεωρώ υποχρέωση μου,να βγαινω εκτος συνορων ειτε για Ευρωπη (φθηνοτερες επιλογές,Τσεχια ,Πολωνια,Ουγγαρια κτλ) ,ειτε για κάτι μακρινό και αρκετά ακριβότερο.
Παρατήρησα ότι ΜΟΝΟ βάζοντας αμεσως χρήματα από το μισθό μου σε κάποιον φακελο,κουμπαρα ή λογαριασμό, με στοίχημα με τον εαυτό μου οτι δεν θα ανοιχτεί παρα μονο σε ακραία περίπτωση, καταφερνω και μαζεύω καποιο πόσο.
Επίσης η κοπέλα μου προσπαθεί συχνά να πουλησει μεσω αγγελιων διαφορα πραγματα που δεν χρειαζόμαστε.
Τα γκατζετ που αγοράζουμε είναι λιγα,απο Κινα μερια,με πολυ καλα χαρακτηριστικά πχ lenovo,xiaomi στη μισή τιμή.
Απο διασκέδαση,προσπαθω να ξεδινω λιγακι για να μην νιώσω κάποια στέρηση. Φαι,καφε στην δουλειά,παντα απο το σπίτι.
Αγορές ρουχων,αξεσουαρ συνηθως απο ιντερνετικα μαγαζια. Όταν ή οικογένεια ρωτάει τί θα ήθελα για δώρο,συνηθως ζητάω ένα μικρό ποσό για τις διακοπές.
Γενικά το ταξίδι είναι κάτι που χρειαζόμαστε απαραιτήτως στην ζωή μας και ειμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε αρκετές θυσίες ...οχι θυσίες...μαλλον δώρο στον εαυτό μας!
Όποιος έχει εισόδημα και θέλει,μπορει!
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
αποταμιευση δεν ξερω τι σημαινει (δυστυχως). εχω το συνδρομο οτι πρεπει να τα χαλασω μολις τα παρω (κινω την αγορα). οποτε πρωτα βγαζω τα εισιτηρια, συνηθως 1-2 μηνες πριν και αυτο το διαστημα κανω οικονομια. εννοειται πως δεν χαλαω χρηματα στην δουλεια ουτως η αλλιως περνω απο το σπιτι. και αποφευγω εξοδους. ακομα και στο σουπερ πηγαινω συνετα και με προγραμμα. και παντα μαζευονται.
για μενα δεν ειναι ταλαιπωρια ουτε καταπιεση, ειναι επιλογη και μαλιστα ειμαι κ πολυ χαρουμενη με την επιλογη μου.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Λοιπόν θα σας πω τι κάνω εγώ εδώ και 3 χρόνια και τα μαζεύω για New York. 1. Second Hand. Πουλάω όοοοοτι δεν μου χρειάζεται από το σπίτι. Από ρούχα (ω ναι τα αγοράζουν) μέχρι ένα βάζο ξεχασμένο και μία τσάντα που την βαρέθηκα. Τα πάντα. Που; Στο φεις σε ομάδες πωλήσεων και σε site αγγελιών. 2. Ψωνίζω στο 90% με προσφορές. παρακολουθώ όλα τα super market Και μόλις βάλουν προσφορά πχ μαλακτικά φουλάρω. Βέβαια ευνοεί το γεγονός ότι όλα τα χω γύρω μου. Αν είναι να θέλω 5 ευρώ βενζίνη για να πάω σε μία συγκεκριμένη αλυσίδα σώθηκα. 3. Ψωνίζω ιντερνετικά, σκρουτζάρω από μαγαζιά με ηλεκτρονικές - ηλεκτρικές συσκευές έως και φαρμακεία. Ψωνίζω απο ebay πάρα πολύ! Έχω δει σε μαγαζί κολιέ statement 17€ και το είχα πάρει 2€!!!! 4. Ψωνίζω ρούχα κτλ στις εκπτώσεις. Υπερκαλύπτω και τις ανάγκες και τις επόμενης σεζόν οποτε τα αγοράζω πάφθηνα. Ψωνίζω πολύ από τα bazaar των εταιριών. Τυχεροί όσοι είμαστε Αθήνα!. 5. Παίζω πολύ σε διαγωνισμούς και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά τυχερή ώστε να εξασφαλίζω εξόδους δραστηριότητες ακόμη και διακοπές.... 5. Θα την πάω την ταβέρνα μου και το ποτό μου αλλά πόσα μαγαζιά έχουν φιξ τιμή όσο φας και όσο πιεις; Παααααρα πολλά. 'Ολη την εβδομάδα δεν χαλάμε την Κυριακή και τον καφέ μας θα πάμε και το φαγητό μας και θέατρο και απ όλα! Άλλωστε θέλουμε και λίγο να χαλαρώσουμε και να βρούμε χρόνο να συζητήσουμε για το επόμενο ταξίδι μας.....

Σε όλα τα παραπάνω να προσθέσω ότι βοηθάει ότι δεν χρωστάμε, δεν έχουμε ακόμη παιδιά, εργαζόμαστε και οι 2.

Τώρα αν αναρωτιέται κανείς 1. αν βαριέμαι όχι θα πω είναι μάλλον στον χαραχτήρα του καθενός. άλλοι λένε θα μπω μέσα σε ένα μαγαζί θα ψωνίσω και θα φύγω. Εγώ κάνω έρευνα αγοράς και ποτέ δεν έχω χάσει. Δεύτερον πριν βιαστεί κάποιος να με πει "σκρουτζακι" για να μην πω κάτι πιο βαρύ, θα πω με 500 ευρώ μισθό κάπως πρέπει να βρω τρόπο να τα προλάβω όλα
Πολυ καλεςς προτασειςς;), βεβαια εδω στο νησι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ευκολα γιατι δεν εχουμε πολλες επιλογες και εναλακτικες. Η αληθεια ειναι οτι πολλα πραγματα δε χρειαζομαστε και δεν εχω σκεφτει να τα δωσω γιατι λεω ποιος θα τα παρει:(...αλλα ποτε δε ξερεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κορίτσια θα σας πικράνω και δεν το θέλω, αλλά η συζήτηση για τις αγορές μέσω διαδικτύου τελειώνει εδώ και τα μηνύματά σας περνάνε στο off-topic το official. Επίσης υπάρχουν και τα πμ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Συχνά κάνω οικονομία σε ένα ταξίδι και με τα χρήματα που απομένουν κάνω άλλο ένα.Π.χ.εισητήρια σε περίοδο προσφορών για εξωτερικό, ξενοδοχείο μετά από πολύ ψάξιμο, φαγητό στο εξωτερικό μία φορά τη μέρα και κανένα σνακ ενδιάμεσα (άλλωστε αν έχει καλό πρωινό το ξενοδοχείο, μετά από πολλές ώρες ξαναπεινάω), νεράκι στο εξωτερικό μόνο από σούπερ μάρκετ, αποφεύγω τα ταξί και συνήθως προτιμώ τραμ,μετρό, περπάτημα κτλ.

Με αυτά που εξοικονομήθηκαν μένουν για ένα ακόμα ταξίδι είτε κάπου στην Ευρώπη, είτε το χειμώνα π.χ.σε κάποιο ορεινό γραφικό χωριό, σε κομψούς ξενώνες π.χ. στα υπέροχα Ζαγοροχώρια, την ορεινή Ναυπακτία κτλ....:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom