1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά Περί Ταξιδιών' που ξεκίνησε από το μέλος dorita18, στις 5 Σεπτεμβρίου 2016.

1. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Δηλαδή ακυρώνεις την κράτηση που έχεις κάνει και κάνεις νέα κράτηση στο ίδιο ξενοδοχείο;

2. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κωνσταντινουπολη?
    Το εχω κανει κι εγω. Συνηθως στα ibis υπαρχει αυτη η επιλογη γιατι δεν γεμιζουν ολα τα δωματια. Στο παραπεντε του ταξιδιου δεν ειναι ρισκο πια. Αν και τo καλυτερo deal για προπληρωμη σ αυτη την αλυσιδα ειναι οταν βγαζει εκπτωση 50%.

Dina Z likes this.
  3. GiwtaMerlia

GiwtaMerlia Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Σύρος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αμερική
    Ναι το έχω κάνει σε ξενοδοχείο στη Στουτγκάρδη και νομίζω δεν ήταν αλυσίδα. Απλά το έκανα επί τόπου. Δηλαδή με το που ακύρωσα πάτησα την επιλογή ξανακάντε κράτηση που έχει και διάλεξα χωρίς δωρεάν ακύρωση. Νομίζω το κάνουν κι άλλοι γιατί αν ήμουν η μοναδική "έξυπνη" θα είχα λάβει σίγουρα κάποιο μήνυμα απ το κατάλυμα

Dina Z likes this.
  4. Kyriakosm

Kyriakosm Member

Να πω ενα παραδειγμα.Θα ειμαι Βαρκελώνη 5 ημερες και για μια μερα θα νοικιασουμε αυτοκινητο για χιρονα και επιστροφη (6ατομα). Εκλεισα απο εταιρεια νοικιασεως αυτοκινητο 230ευρω απο το φεβρουαριο.Χθες λεω,για να δω σημερα ποσο την εχουνε αυξηση την τιμη και βλεπω 140 ευρω.Αλλο παραδειγμα το ξενοδοχειο 130 ευρω την ημερα.Χθες ειδα προσφορα 105 ευρω,απευθειας ακυρωση και κλεισιμο παλι με την νεα τιμη προσφορας.Συμπερασμα καθε 15 ημερες καντε και μια ενημερωση.

5. makisg

makisg Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Galway- Dublin- London
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησιά Φίτζι
    Στο θέμα της ενοικίασης αυτοκινήτου δεν ισχύει το όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο πάντα. Πολλές φορές έχω κλείσει αυτοκίνητο 3-4 μήνες πριν το ταξίδι και 2-3 βδομάδες έβρισκα καλύτερη τιμή. Το ακυρωνα και το ξαναεκλεινα φθηνότερα. Πολλές φορές και από την ίδια εταιρεία.

Dina Z, chris7 and Kyriakosm like this.
  6. buffon85

buffon85 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Σεϋχέλλες
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
    χοστελ παω αλλα κλεινω δικλινο. συνηθως ειναι αρκετα πιο οικονομικα και μου αρεσει που εχει και κοσμο, οχι οτι πιανω την κουβεντα διοτι ντρεπομαι, αλλα μου αρεσει η κινηση

7. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Να ρωτήσω εγώ κάτι για το la fourchette; Λέει ας πούμε "μέση τιμή 65€", έκπτωση 50%. Φαντάζομαι ότι εννοεί 50% πάνω στη μέση τιμή, κι όχι ότι με την έκπτωση του 50% θα μου βγει κατά μέσο όρο 65€, σωστά;

8. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Δυστυχώς είναι απλώς ότι συμπλήρωσε ο εστιάτορας στη φόρμα. Άλλοι είναι ειλικρινέστεροι από άλλους...

Yorgos likes this.
  9. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Πρακτικά πώς λειτουργεί; Μπαίνεις, τρως (έχοντας κάνει κράτηση) και στο λογαριασμό σου αφαιρούν το ποσοστό της έκπτωσης; Ή έχεις κάποιο voucher έχοντας κάνει κράτηση;

10. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    Η μέση τιμή που σου λέει είναι ενδεικτική (τη βάζει ο εστιάτορας).
    Το ποσοστό της έκπτωσης είναι επί του πραγματικού συνολικού λογαριασμού (σε ορισμένα εστιατόρια εξαιρούνται τα ποτά).
    Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις αφορά το μενού a la carte (όχι ειδικά μενού του τύπου πρώτο πιάτο + κυρίως)

Yorgos likes this.
  11. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κωνσταντινουπολη?
    Εχεις στην εφαρμογη την κρατηση και λεει την εκπτωση
    Συνηθως η εκπτωση δεν αφορα set menu. Παραγγελνεις, δειχνεις την εφαρμογη, κανουν την εκπτωση στο λογαριασμο
    Απο τη μικρη εμπειρια μου στη Γαλλια, τα set menu εχουν λογικοτατες τιμες και τις περισσοτερες φορες δεν συνεφερε η εκπτωση 30% πχ οποτε δεν τη ζητουσα. Κρινε εκει τι συμφερει και κλεισε με βαση το ποσο συμπαθεις το εστιατοριο κι οχι αν η εκπτωση ειναι πολυ μεγαλη.

8avos, Yorgos and mourohavlos like this.
  12. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    Για μεσημέρι τα menu formule είναι αξιοπρεπέστατα και σε καλές (για Γαλλία) τιμές.
    Για βραδάκι με έκπτωση πάνω από 30% (και ειδικά 50%) αξίζει νομίζω να κλείσεις από το thefork (πληροφοριακά είναι στον όμιλο του tripadvisor).
    Έχω φάει σε πολύ ωραία εστιατόρια στη μισή τιμή, τα οποία δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να επισκεφτώ με άλλο τρόπο

Yorgos and paefstra like this.