Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.301
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μεσημέρι τα menu formule είναι αξιοπρεπέστατα και σε καλές (για Γαλλία) τιμές.
Για βραδάκι με έκπτωση πάνω από 30% (και ειδικά 50%) αξίζει νομίζω να κλείσεις από το thefork (πληροφοριακά είναι στον όμιλο του tripadvisor).
Έχω φάει σε πολύ ωραία εστιατόρια στη μισή τιμή, τα οποία δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να επισκεφτώ με άλλο τρόπο
Για δείπνο είναι, για τους γονείς μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Για βραδάκι με έκπτωση πάνω από 30% (και ειδικά 50%) αξίζει νομίζω να κλείσεις από το thefork (πληροφοριακά είναι στον όμιλο του tripadvisor).
Έχω φάει σε πολύ ωραία εστιατόρια στη μισή τιμή, τα οποία δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να επισκεφτώ με άλλο τρόπο
Λιγες φορες μου ετυχε 50% και προσεξα οτι τυχαινει ειτε σε πολυ καλα εστιατορια ειτε σε προωθηση καποιου που χρειαζεται προωθηση. Αν τυχει στο πολυ καλο, ειναι λαχειο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.301
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλη χαζή ερώτηση: δε χρειάζεται απαραίτητα η κράτηση να είναι στο όνομα αυτού που πηγαίνει, σωστά; Φαντάζομαι το αποδεικτικό της κράτησης δείχνεις.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Συνήθως απλά λες το όνομα της κράτησης με το που μπαίνεις στο εστιατόριο, δε μου έχει ζητήσει ποτέ μέχρι σήμερα κανένας αποδεικτικό της
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για μεσημέρι τα menu formule είναι αξιοπρεπέστατα και σε καλές (για Γαλλία) τιμές.
Για βραδάκι με έκπτωση πάνω από 30% (και ειδικά 50%) αξίζει νομίζω να κλείσεις από το thefork (πληροφοριακά είναι στον όμιλο του tripadvisor).
Έχω φάει σε πολύ ωραία εστιατόρια στη μισή τιμή, τα οποία δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να επισκεφτώ με άλλο τρόπο
Για ζυριχη ξερεις αν υπαρχει η ιδια πλατφορμα ή καπου να κλεισω εστιατοριο με καποια εκπτωση??γιατι με τα ποσα που βλεπω,στο τελος μας βλεπω να την βγαζουμε μονο με σοκολατες ολη μερα:haha:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το να γράψω εγώ για τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων είναι τουλάχιστον αστείο, και 1 εκατομμύριο να είχα τον μήνα, θα το ξόδευα.

6) Στις πόλεις και χώρες που ισχύει η πλατφόρμα the fork, κλείνω από πριν κανενα εστιατόριο με εκπτωση. Δεν φημίζομαι για τη συνέπεια μου, όμως, γιατί ο δρόμος μπορεί να με έχει φέρει αλλού και κάνω συχνά ακυρώσεις του τραπεζιού γιατι βαριέμαι να τρέχω στην αλλη ακρη της πόλης. Αλλά αν η πόλη είναι μικρή, προλαβαινω το τραπέζι.
Το πιρουνάκι μου το είχες προτείνει όταν πήγα Γένοβα. Δεν το χρησιμοποίησα μιας και εναλλασσόμουν σε Cavour 21 και πιαντίνα απ την καντίνα. Ωστόσο μιας και πήρα κινητό 21ου αιώνα, είπα να κατεβάσω καμιά εφαρμογή και μου την πέταξε. Το άνοιξα και είδα ότι έχει -50% σε ιταλικά εστιατόρια, που τους έχω αδυναμία (και που φθηνά είναι δεν) στη Βαλένθια.

Μια εφαρμογή στην οποία κάποια μαγαζιά (φούρνοι, εστιατόρια κλπ) δίνουν φαγητό που λήγει σύντομα/περισσεύει σε αρκετά χαμηλότερη τιμή είναι το toogoodtogo https://apps.apple.com/gb/app/too-good-to-go-end-food-waste/id1060683933
Δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου δώσουν, οπότε αν έχεις θέματα με το φαγητό (όπως εγώ) άστο καλύτερα.
Κατα τα άλλα, έχω φίλες και γνωστούς που το χρησιμοποιούν με επιτυχία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Χμ, στη Γενοβα ειδικα ακυρωσα ολα τα τραπεζια που ειχα κλεισει γιατι κατεληξα σ αυτο που μου συστησες εκτος πλατφορμας (ακομη το θυμομαστε) και σε εστιστορια κοντα στο ξενοδοχειο γιατι οι τιμες ηταν ηδη λογικοτατες στην πολη. Δεν φημιζομαι για τη συνεπεια μου τελευταια και χανω ετσι ολους τους ποντους επιβραβευσης.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το μήνυμα της @mikrh tsopana που ανακάτεψε μέσα και τη Βαλένθια μου θύμισε έναν τρόπο εξοικονόμησης στα εστιατόρια και μάλιστα στα gourmet - με βούλα. Τα events τύπου Taste Week, Restaurant Week etc. Μάλιστα συγκεκριμένα στη Βαλένθια πετύχαμε αυτό https://www.valenciacuinaoberta.com/es/
https://es-es.facebook.com/valenciacuinaoberta
και φάγαμε σούπερ και χορταστικά σε καλό εστιατόριο που κανονικά δεν θα πατάγαμε. Είχαμε κλείσει ηλεκτρονικά πριν φτάσουμε στην πόλη.
Αυτά τα events θέλουν ψάξιμο και τύχη, αλλά από τότε πάντα τα τσεκάρω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το καλό στην Ισπανία είναι ότι συνέχεια γίνονται τέτοια ή παρόμοια. Διαγωνισμός καλύτερου μπέργκερ, διαγωνισμός καλύτερου ταπας, φεστιβαλ μεσογειακής κουζίνας κλπ που με λίγα σχετικά χρήματα τρως πολύ καλά. Το αγαπημένο μου είναι ο διαγωνισμός τάπας, είχα πετύχει πέρυσι τέτοιο καιρό στη Σεγκόβια (μπαη δε ουέη είναι και φέτος από αύριο μέχρι την Κυριακή 6/10) όπου τρως Υ ΠΕ ΡΟ ΧΑ πιατα (ταπας) και πίνεις και μπύρα και πληρώνεις 3 ευρώ (1,7 χωρίς τη μπύρα). Προσωπικά χόρτασα ήδη με το πρώτο, αλλά με δύο, βαριά 3 συν τις αντίστοιχες μπύρες υπερχορταίνεις με <10 ευρώ.

https://segoviaudaz.es/concurso-de-tapas-peketapas-y-cocteles-por-segovia/
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το να γράψω εγώ για τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων είναι τουλάχιστον αστείο, και 1 εκατομμύριο να είχα τον μήνα, θα το ξόδευα.



Το πιρουνάκι μου το είχες προτείνει όταν πήγα Γένοβα. Δεν το χρησιμοποίησα μιας και εναλλασσόμουν σε Cavour 21 και πιαντίνα απ την καντίνα. Ωστόσο μιας και πήρα κινητό 21ου αιώνα, είπα να κατεβάσω καμιά εφαρμογή και μου την πέταξε. Το άνοιξα και είδα ότι έχει -50% σε ιταλικά εστιατόρια, που τους έχω αδυναμία (και που φθηνά είναι δεν) στη Βαλένθια.

Μια εφαρμογή στην οποία κάποια μαγαζιά (φούρνοι, εστιατόρια κλπ) δίνουν φαγητό που λήγει σύντομα/περισσεύει σε αρκετά χαμηλότερη τιμή είναι το toogoodtogo https://apps.apple.com/gb/app/too-good-to-go-end-food-waste/id1060683933
Δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου δώσουν, οπότε αν έχεις θέματα με το φαγητό (όπως εγώ) άστο καλύτερα.
Κατα τα άλλα, έχω φίλες και γνωστούς που το χρησιμοποιούν με επιτυχία.
Η συγκεκριμενη εφαρμογη βγαινει και σε android?διοτι δε την βρισκω
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom