Turkish Airlines Τurkish Airlines

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Γεια σας!
Εκλεισα ενα εισητηριο για ΝΥ με stopover στην Κωνσταντινουπολη
απορια α) Χρειαζομαι καποιου ειδους βιζα για την Κων/πολη?
απορια β) 6 ωρες σταση αξιζει να μπω στην πολη?θα προλαβω να δω τπτ?
Εγω βρεθηκα στην κων/πολη τρανζιτ,απο ν.υορκη και εκανα το τουρ της πολης,δωρεαν με την τουρκικη.Εξαρταται απο τις ωρες που εχεις,πηγαινε στην σελιδα της τουρκικης και βρες το touristanbul,διαβασε το και αν σε βολευει καντο.Εγω περασα πολυ ωραια!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ευχαριστω!Ειδα οτι εχεις ταξιδεψει και εχεις καλες εντυπωσεις!
Θυμασαι μηπως την πολιτικη τους στις αποσκευες?1 βαλιτσα 20 κιλων και 1 χειραποσκευη?Απο ταινιες παιχνιδια κλπ τι λεει?Αν ειναι να φερω και netbook, βιβλια κλπ
Πηγαινω με Boeing 777-300ER και ερχομαι με Airbus Industrie A330-300
Επισης τα εκλεισες μεσω ιντερνετ?
Turkish Airlines - Free Baggage Allowance - turkishairlines.com

Το καλο ειναι,οτι στις υπερατλαντικες μπορεις να εχεις μεχρι 2 βαλιτσες 23 κιλων η καθε μια(αρα μπολικα ψωνια!!:D).Πρεπει,ομως το εισιτηριο να ειναι ενιαιο,για να εχεις το δικαιωμα για 2 βαλιτσες και στο κομματι Αθηνα-Κων/πολη.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Nαι,ΑΚΟΜΑ και για κάποιον που πάει πρώτη φορά για τη συγκεκριμένη διαδρομή το προτείνω γιατί είναι πανεύκολο,δεν χρειάζεται να ψάχνει τίποτε.
Ηδη κατεβάζοντας από δω ένα χάρτη θα ξέρει τις στάσεις που προτείνω.
Ειναι πανεύκολο ,εκεί απλά ρωτάει ,το μόνο δηλ που ψάχνει είναι από που παίρνεις το μετρό(κι εγώ όταν πήγα για πρώτη φορά με μετρό κλπ δεν ήξερα τίποτε που είναι το μετρό κλπ και ο συνολικός χρόνος που έκανα με αποσκευή από το χώρο παραλαβής αποσκευων μέχρι την πόρτα του ξενοδ ήταν μία ώρα),μετά είναι τυφλοσούρτης,κατεβαίνεις τρίτη στάση,δίπλα είναι το τράμ,κατεβαίνει sultanaxmet και εκεί ΜΕΝΕΙ.
Συμφωνώ. Κι εγώ θα το τολμούσα. Εννοείται με μέσα σταθερής τροχιάς, ώστε να μην έχει πρόβλημα με το κυκλοφοριακό. Ακόμη και τη διαδρομή να "χαζέψεις", καλύτερα από την καρέκλα του αεροδρομίου.
Καλή και η ιδέα της καρφίτσας με το τουρ της πολης,δωρεαν με την τουρκικη.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
τελεια παιδια, ευχαριστω πολυ!!!!βεβαια μου ειπαν (ασχετοι) οτι απαγορευεται να κατεβω αλλα αφου λετε οτι γινεται οκ. Φτανω κατα τις 6 το πρωι στην Πολη οποτε δεν ξερω αν ειναι καλη ωρα να δω το οτιδηποτε, αλλα θα κανω ενα τουρ, προφανως μονη μου γιατι εκεινη την ωρα δεν θα εχει καποιο οργανωμενο που ειπε η καρφιτσα...
θα ηθελα μια διευκρινηση για τις βαλιτσες, τελικα 1 η 2 επιτρεπονται?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
τελεια παιδια, ευχαριστω πολυ!!!!βεβαια μου ειπαν (ασχετοι) οτι απαγορευεται να κατεβω αλλα αφου λετε οτι γινεται οκ. Φτανω κατα τις 6 το πρωι στην Πολη οποτε δεν ξερω αν ειναι καλη ωρα να δω το οτιδηποτε, αλλα θα κανω ενα τουρ, προφανως μονη μου γιατι εκεινη την ωρα δεν θα εχει καποιο οργανωμενο που ειπε η καρφιτσα...
θα ηθελα μια διευκρινηση για τις βαλιτσες, τελικα 1 η 2 επιτρεπονται?
Στο λινκ που σου ειπα πιο πανω πατας και βλεπεις την πολιτικη της εταιρειας (free bagagge allowance for flights to or from america)Φαινεται ξεκαθαρα οτι στην οικονομικη θεση μπορεις να εχεις μεχρι 2 βαλιτσες μεχρι 23 κιλα η καθε μια.Εγω παντως πηγα αμερικη με μια και γυρισα με 2 και δεν ειχα προβλημα.
Τα τουρ τους ξεκινανε στις 9 και το νωριτερο που μπορουν να σε γυρισουν πισω ειναι στις 3.Εσυ τι ωρα πετας?
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
12.50 πεταω για ελλαδα :(
αρα 12 το αργοτερο θα πρεπει να εχω επιστρεψει
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
λοιπον εμαι ετοιμη να τα αγορασω...ελπιζω να μην εχω προβληματα με διαβατηρια κτλ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θαυμαστε τις νεες στολες της Turkish από φωτο που διέρρευσαν..απύθμενου κιτς, συντηρητικες ακομα και για σαουδαραβες, ενδεικτικές του κλιματος που επικρατει..να τις χαιρονται, δεν θα πάρω...
αν κ μετά τις αντιδρασεις του κοινου φαινεται να κανουν ενα βημα πισω..
LOCAL - New Turkish Airlines uniforms raise eyebrows

awww.airkule.com_devam_photo_org_THYKIYAFET_01.JPG
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πάντως στους οπαδούς του κοσμικού κράτους της Τουρκίας η Turkish γίνεται όλο και πιο αντιπαθής, αφού είναι φανερό ότι επιχειρεί ισλαμική στροφή, άκρως εναρμονισμένη με την πολιτική Ερντογάν.

Πλάκα έχει η φωτό που κυκλοφορεί στο facebook από διάφορους τούρκους φίλους.

asphotos_h.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash4_487725_10151409595544259_772368745_n.jpg
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ καλή η κίνηση των Τούρκων αν υιοθετήσουν τις παραπάνω στολές για τον τουρισμό μας βεβαίως. Το μόνο περίεργο είναι γιατί οι άντρες φροντιστές δε φοράνε το παραδοσιακό οθωμανικό φέσι.;)
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
θαυμαστε τις νεες στολες της Turkish από φωτο που διέρρευσαν..απύθμενου κιτς, συντηρητικες ακομα και για σαουδαραβες, ενδεικτικές του κλιματος που επικρατει..να τις χαιρονται, δεν θα πάρω...
αν κ μετά τις αντιδρασεις του κοινου φαινεται να κανουν ενα βημα πισω..
LOCAL - New Turkish Airlines uniforms raise eyebrows

awww.airkule.com_devam_photo_org_THYKIYAFET_01.JPG
το χαρέμι του Σουλεϊμάν εν δράσει :haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Η Turkish Airlines απογειώθηκε οικονομικά
Η τουρκική αεροπορική εταιρεία τετραπλασίασε την επιβατική κίνηση και διπλασίασε τους προορισμούς της.

avstatic.doldigital.net_vimawebstatic_2EDC0D0C4D52C0009AE528D60C8C16A3.jpg


Αν μετά την αποφράδα για τις αερομεταφορές χρονιά 2001 υπήρξε κάποιο «φαινόμενο» στον κλάδο, αυτό είναι η περίπτωση της Turkish Airlines. Μετά την απελευθέρωση του κλάδου των αερομεταφορών στην Τουρκία από την κυβέρνηση του Ταγίπ Ερντογάν το 2003, η Turkish Airlines απογειώθηκε (και) οικονομικά. Το πρώην κρατικό τουρκικό αεροπορικό μονοπώλιο (ιδιωτικοποιήθηκε το 2006 αλλά το τουρκικό κράτος κατέχει ακόμη μερίδιο 49%) σχεδόν τετραπλασίασε την επιβατική του κίνηση, τριπλασίασε τον στόλο του και διπλασίασε τους προορισμούς του.

Συνέχεια εδώ ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom