Turkish Airlines Τurkish Airlines

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Καινούριο είναι αυτό? Τον περασμένο Οκτώβρη έκανα κανονικά.
Και πριν μερικές μέρες. SKG-IST-DFW-IST-SKG, μπίζνες αλλά δεν έχει σημασία έκανα τσεκ ιν ηλεκτρονικά. Από την εφαρμογή τους. Γκισέ φυσικά πέρασα.
 
Last edited:

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Στο γκισέ του αεροδρομιου θα κανεις την αλλαγη που θέλεις βασει των διαθέσιμων θέσεων προκειμένου να σας βάλουν μαζι. Το ηλεκτρονικο check in δεν ήταν διαθέσιμο, τουλάχιστον μέχρι πριν λιγο καιρο.
Σ ευχαριστώ πολύ!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καινούριο είναι αυτό? Τον περασμένο Οκτώβρη έκανα κανονικά.
Τι να σου πω, μιλάω για τον περασμένο Μάρτιο. Ίσως να έτυχε εκείνες τις μέρες, πάντως δεν έδινε τη δυνατότητα για ηλεκτρονικό check in, το δοκιμάσαμε.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω κλείσει εισιτήριο με μίλια ATH-IST και IST-MIA μαζί. Στο επιβεβαιωτικό email κράτησης μου αναφέρει to pnr και αριθμό εισιτηρίου για τους επιβάτες.

Άλλαξε η ώρα του δεύτερου σκέλους, πήγα στο site της Τurkish να επιβεβαιώσω και ενώ βάζω το επίθετο και το pnr, μου ζητάει επώνυμα των επιβατών και αριθμό εισιτηρίων με σημείωση να ξεκινά από 235...

Στο mail που έλαβα από το miles and bonus, οι αριθμοί εισιτηριών ξεκινουν με 390-.....

Τί κανω;;;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω κλείσει εισιτήριο με μίλια ATH-IST και IST-MIA μαζί. Στο επιβεβαιωτικό email κράτησης μου αναφέρει to pnr και αριθμό εισιτηρίου για τους επιβάτες.

Άλλαξε η ώρα του δεύτερου σκέλους, πήγα στο site της Τurkish να επιβεβαιώσω και ενώ βάζω το επίθετο και το pnr, μου ζητάει επώνυμα των επιβατών και αριθμό εισιτηρίων με σημείωση να ξεκινά από 235...

Στο mail που έλαβα από το miles and bonus, οι αριθμοί εισιτηριών ξεκινουν με 390-.....

Τί κανω;;;
Πάρε τηλέφωνο την αιγαίου να σου δώσει το PNR των Τούρκων, δεν είναι το ίδιο. Μετά μπορείς να κάνεις διαχείριση. Αλλά όπως και να έχει επιβεβαίωση αλλαγής μπορείς να κάνεις μόνο μέσω της αιγαίου. Άρα το τηλέφωνο είναι απαραίτητο. Εκεί ζητάς και το τουρκικό PNR.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Πάρε τηλέφωνο την αιγαίου να σου δώσει το PNR των Τούρκων, δεν είναι το ίδιο. Μετά μπορείς να κάνεις διαχείριση. Αλλά όπως και να έχει επιβεβαίωση αλλαγής μπορείς να κάνεις μόνο μέσω της αιγαίου. Άρα το τηλέφωνο είναι απαραίτητο. Εκεί ζητάς και το τουρκικό PNR.
Σ' ευχαριστώ! Άρα PNR και αριθμός εισιτηρίων εφόσον και τα 2 σκέλη είναι με Turkish, είναι διαφορετικά και θα πρέπει να τα έχω για να κάνω και check in αργότερα. Σωστά;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Μόνο το PNR είναι διαφορετικό.
Καλό είναι να ζητήσεις από την αιγαίου να σου στείλει απόδειξη αγοράς εισιτηρίου όπου αναγράφονται τα πάντα (έκτος από το τουρκικό PNR) και μπορείς να το έχεις ηλεκτρονικά η και να το τυπώσεις.
Θα σου έρθεις από μια χαρακτηριστική διεύθυνση με το όνομα RES OFFICE.
Κάνε διαχείριση από την εφαρμογή τους (Τουρκις), αν είστε πάνω από ένα άτομο θα χρειαστεί μετά να βάλεις για κάθε άτομο ξεχωριστά αριθμό εισιτηρίου χωρίς την παύλα και το επίθετο.
Ζήτα από την αιγαίου αν μπορεί να σου καταχωρήσει και θέση, ποτέ δεν ξέρεις. Αν ταξιδεύεις διακεκριμένη το κάνεις μόνος σου.
 

croce

Member
Μηνύματα
226
Likes
404
Τον περασμένο Μάρτιο ,δεν έβγαζα άκρη με κανένα PNR και σε επίσκεψη μου στο γκισέ της ΤΚ, μου επιβεβαίωσαν την κράτηση , αλλά το check in ( αν και τα εισιτήρια ήταν BUS) , υποχρεωτικά στο αεροδρόμιο. Mάλιστα μου έδωσαν σε όλες τις πτήσεις τις τελευταίες θέσεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Μόνο το PNR είναι διαφορετικό.
Καλό είναι να ζητήσεις από την αιγαίου να σου στείλει απόδειξη αγοράς εισιτηρίου όπου αναγράφονται τα πάντα (έκτος από το τουρκικό PNR) και μπορείς να το έχεις ηλεκτρονικά η και να το τυπώσεις.
Θα σου έρθεις από μια χαρακτηριστική διεύθυνση με το όνομα RES OFFICE.
Κάνε διαχείριση από την εφαρμογή τους (Τουρκις), αν είστε πάνω από ένα άτομο θα χρειαστεί μετά να βάλεις για κάθε άτομο ξεχωριστά αριθμό εισιτηρίου χωρίς την παύλα και το επίθετο.
Ζήτα από την αιγαίου αν μπορεί να σου καταχωρήσει και θέση, ποτέ δεν ξέρεις. Αν ταξιδεύεις διακεκριμένη το κάνεις μόνος σου.
Αν είναι ένα άτομο δεν πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα με το τουρκικό PNR.
Πρόβλημα υπάρχει όταν ταξιδεύουν περισσότερα από ένα άτομα οπού εκεί ζητάει επιπλέον, αριθμό εισιτηρίου και επίθετο για κάθε άτομο της κράτησης για να επιτρέψει διαχείριση.
Τσεκ ιν είναι πάντα εφικτό, μπορεί να μην δώσει κάρτες από Κωνσταντινούπολη για τελικό προορισμό.
IMG_7B4BFD248C83-1.jpeg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom