Υπάρχει απαγόρευση για να πετάμε κρυωμένοι?

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
19.2 Δικαίωμα Άρνησης της Μεταφοράς

Μπορεί να αρνηθούμε να μεταφέρουμε εσάς ή τις Αποσκευές σας για λόγους ασφαλείας

19.2.2 Εσείς ή Αποσκευή σας, ή η μεταφορά σας ή η μεταφορά της Αποσκευής σας, μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο την ασφάλεια του αεροσκάφους ή την υγεία ή την ασφάλεια οποιουδήποτε προσώπου στο αεροσκάφος˙

Όροι και Προϋποθέσεις

υγ
Παρόμοιους κανονισμούς έχουν όλες οι εταιρίες
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Eδω αφηνουν κατι τυπους που βρωμανε ιδρωτιλα, οι ερμοι που εχουν καταρροη μας μαραναν?
Πες το ψέματα! :D Για μένα βέβαια το χειρότερό μου από πλευράς οσμών στο αεροπλάνο είναι όταν κάθομαι δίπλα σε καπνιστή.

Πάντως γεγονός είναι ότι λόγω του περιορισμένου και κλειστού χώρου στο αεροπλάνο τα μικρόβια κυκλοφορούν σωρηδόν. Το να κολλήσει κανείς συναχάκι μετά από πτήση είναι το μόνο εύκολο (εγώ το έχω πάθει αρκετές φορές).

Σε αυτό το άρθρο με tips αποφυγής ιών κατά τη διάρκεια της πτήσης πάντως αναφέρει μεταξύ άλλων σαν λύση και την αλλαγή θέσης που αναφέρθηκε στο πρώτο post! :shock:
 
Μηνύματα
23
Likes
2
Λοιπον επειδη εχω προσφατη εμπειρια!ξερω οτι αν σε δουνε στο check in η και μετα αλλα πριν μπεις στο αεροπλανο εχουνε δικαιωμα να μην ταξιδεψεις.εγω ειχα τον πυρετουλι μου αλλα εκανα υπομονη μεχρι που μπηκα στο αεροπλανο για πεκινο.σιγα μην το εχανα..και μια και ηταν και αδειο την επεσα σε ολη την διαδρομη και μετα απο μια μερα περδικι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Αναρωτιέμαι προς τι ο πανικός. Και για τα ταξίδια με τρένο ή λεωφορείο το ίδιο δεν είναι; Όποιος φοβάται τις ιώσεις, καλύτερα να μείνει σπίτι του.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.109
Πες το ψέματα! :D Για μένα βέβαια το χειρότερό μου από πλευράς οσμών στο αεροπλάνο είναι όταν κάθομαι δίπλα σε καπνιστή.

Πάντως γεγονός είναι ότι λόγω του περιορισμένου και κλειστού χώρου στο αεροπλάνο τα μικρόβια κυκλοφορούν σωρηδόν. Το να κολλήσει κανείς συναχάκι μετά από πτήση είναι το μόνο εύκολο (εγώ το έχω πάθει αρκετές φορές).

Σε αυτό το άρθρο με tips αποφυγής ιών κατά τη διάρκεια της πτήσης πάντως αναφέρει μεταξύ άλλων σαν λύση και την αλλαγή θέσης που αναφέρθηκε στο πρώτο post! :shock:

Αυτο με την τσεπη του μπροστινου καθυισματος δεν το ειχα σκεφτει...
Επισης, φιλη αεροσυνοδος μου ειπε οτι δεν αλλαζαν μετα απο καθε πτηση και το χαρτινο καλυμμα στο καθισμα για το κεφαλι...γιακ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
OXI. Αφότου ξεπετάχτηκε κι ο τελευταίος ...υιός, έληξε ο συναγερμός.
οχι στην Ελλάδα. στην Ασία υπάρχουν κανονικά.
.εγω ειχα τον πυρετουλι μου αλλα εκανα υπομονη μεχρι που μπηκα στο αεροπλανο για πεκινο.σιγα μην το εχανα..και μια και ηταν και αδειο την επεσα σε ολη την διαδρομη και μετα απο μια μερα περδικι
μόνο μη σε επιαναν στο Πεκίνο με πυρετούλι...θα περναγες μπολικο καιρο σε απομονωσούλα..
Και για τα ταξίδια με τρένο ή λεωφορείο το ίδιο δεν είναι;
όχι. η ποιότητα και κυρίως η κυκλοφορία του αέρα είναι υποδεέστερη στα αεροσκάφη.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Δεν ανοιξα το θεμα για να διαμαρτυρηθω για κατι αλλα για να ρωτησω απλα. Οταν υπαρχει κινδυνος επιδημιας τοτε λαμβανονται αυστηρα μετρα, ομως αν ειναι δικαιωμα του επιβατη να μην καθισει διπλα σε αρρωστο, καλο ειναι να το γνωριζει. Δεν ειπε κανεις να μην πεταξει ο ασθενης!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εχω αλλεργική ρινίτιδα και σε όσο περναει η ωρα σε μακρινές πτησεις τόσο χειροτερευει η κατασταση ( καταροή , κοκκινα μάτια , φταρνισμα και αλλα χαριτωμενα ) . Απλά εξηγω στους καημενους που καθονται κοντά , αν δεν ειναι οι συνταξιδιωτες μου, οτι ειναι αλλεργικό και να μην ανησυχουν ....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω αλλεργική ρινίτιδα και σε όσο περναει η ωρα σε μακρινές πτησεις τόσο χειροτερευει η κατασταση ( καταροή , κοκκινα μάτια , φταρνισμα και αλλα χαριτωμενα ) . Απλά εξηγω στους καημενους που καθονται κοντά , αν δεν ειναι οι συνταξιδιωτες μου, οτι ειναι αλλεργικό και να μην ανησυχουν ....
Ευτυχως που το εξηγησεις γιατι αν συνταξιδευαμε καμια φορα θα απαιτουσα να πεταξεις με τις αποσκευες σε ειδικο κλουβι... αλλιως τουλαχιστον 40 σειρες μακρυα μου.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το αεροπλάνο αποτελεί κλειστό χώρο όπου γίνεται βίαιη επανακυκλοφορία του αέρα χωρίς ανανέωση σε αντίθεση με άλλα μέσα μαζικής μεταφοράς, λεωφορεία κλπ. όπου ο αέρας ανανεώνεται. Δεν μπορεί να υπάρχουν οπές αερισμού στο αεροπλάνο γιατί θα δημιουργούσαν μεγάλο αεροδυναμικό πρόβλημα. Αυτό έχει σαν συνέπεια τυχόν μολυσμένα σωματίδια να κυκλοφορούν σε όλο τον χώρο της καμπίνας επιβατών και να κινδυνεύει εξ ίσου αυτός που κάθεται δίπλα στον ασθενή με αυτόν που κάθεται στην άλλη άκρη της καμπίνας. Υπάρχουν βέβαια φίλτρα στο σύστημα αλλά αυτά συγκρατούν κυρίως την σκόνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom