Βουλγαρία Υπάρχει κτελ από Αθήνα για Σόφια Βουλγαρίας?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παίδες ζητώ τη βοήθεια σας...
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει λεωφορειακή γραμμη-κτελ που να συνδέει απευθείας την Αθήνα (όπου και μένω) με τα Σόφια Βουλγαρίας?? Μου φαίνεται πολύ περίποκο και κουραστικό να ταξιδέψω στην Θεσ/κη πρωτα και μετα να πάρω από εκεί λεωφορείο... Τα λεωφορεία ΟΣΕ για Βουλγαρία φεύγουν μόνο από Θεσ/κη δυστυχώς!! Αν έχει κανένας κάποιο τηλέφωνο για τα κτελ Βαλκανίων από Αθήνα παρακαλώ να μου το στείλει.... (Αλλιώς θα αναγκαστώ να κατέβω στην Ομόνοια και να αρχίσω να ρωτάω..:roll: )

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων... :):)
-

συμφωνα με τη σελιδα του κτελ στα σοφια ( με ενα google transalate) εχουν καθημερινη αφιξη απο αθηνα , καθε πρωι...αρα απο καπου φευγει σιγουρα ενα λεωφορειο....

και μαλιστα βρηκα αυτο, δες αν βοηθα

Tourist Services :: Bus tickets :: Timetable

λεει αυτη τη ιδευθυνση

ATHENS, 22, Karolu Str., Karaiskaki Sq.

Tel.: +30 210 522 23 90, 210 522 23 45

και απο πειραια

PIRAEUS PORT, GATE № 3, 56. Akti Kondili

Tel.: +30 210 463 67 11
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.... Νομίζω βρήκα μια άκρη! :)
Θα προτιμούσα η αλήθεια είναι να ταξιδέψω με αεροπλάνο αλλά δυστυχώς είναι δύσκολοι καιροί... οικονομικά... και ως φοιτήτρια ψάχνω τις φτηνότερες λύσεις! εεεε νεα παιδιά είμαστε, τι κακό θα μας κάνει ένα 11ωράκι ταξίδι με λεωφορείο???? χεχε!
θα πάω με μια φίλη μου να επισκεφτούμε μια κοπέλα που γνωρίσαμε σε σπουδές στην Αγγλία! Τα Σόφια ως πόλη πώς είναι? Έχει πάει κανείς?
Γιατι το λετε τα Σοφια; Η Σοφια δεν ειναι; Σαν πολη ψιλοχαλια εως χαλια μαυρα ειναι αλλα εχει ενα τοσο οικειο περιβαλλον για τους Ελληνες που περνας πολυ καλα. Κι αφου πας να δεις φιλη θα περασεις ακομα καλυτερα...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
χαχαχαχ εγω το κανω συνεχεια το λαθος αυτο...τα σοφια.....
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Γιατι το λετε τα Σοφια; Η Σοφια δεν ειναι; Σαν πολη ψιλοχαλια εως χαλια μαυρα ειναι αλλα εχει ενα τοσο οικειο περιβαλλον για τους Ελληνες που περνας πολυ καλα. Κι αφου πας να δεις φιλη θα περασεις ακομα καλυτερα...
Βέβαια, είναι Η Σόφια. Απλώς, έχει παρατηρηθεί αυτή η παράφραση σε μεγάλο μερίδιο κόσμου και, ως εκ τούτου, σε λίγο καιρό ορισμένοι γλωσσολόγοι θα δέχονται και τον τύπο ΤΑ Σόφια. Όπως συμβαίνει, άλλωστε, και με πολλές άλλες λέξεις. Βλέπε ''ανταπεξέρχομαι'' αντί του ''αντεπεξέρχομαι'' ή φράσεις όπως ''εξ απαλών ονύχων'' που κανονικά σημαίνει ''από τη νεογνική ηλικία(τότε που τα νύχια είναι μαλακά ακόμη)'', όμως χρησιμοποιείται στη θέση του ''ακροθιγώς''.

Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο, όπου διάφοροι διάσημοι Έλληνες έγραφαν τη γνώμη τους για την αγαπημένη τους πόλη. Εκεί, λοιπόν, έγραφε κι ο Στέλιος Μάινας για τη Σόφια. Διαβάζοντάς τον, είχε κανείς την εντύπωση ότι η Σόφια είναι η νέα ''εναλλακτική'' Πράγα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Και μετά λέμε για τους Βόρειους Κορεάτες και τη δική τους παράνοια...:cool:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βέβαια, είναι Η Σόφια. Απλώς, έχει παρατηρηθεί αυτή η παράφραση σε μεγάλο μερίδιο κόσμου και, ως εκ τούτου, σε λίγο καιρό ορισμένοι γλωσσολόγοι θα δέχονται και τον τύπο ΤΑ Σόφια. Όπως συμβαίνει, άλλωστε, και με πολλές άλλες λέξεις. Βλέπε ''ανταπεξέρχομαι'' αντί του ''αντεπεξέρχομαι'' ή φράσεις όπως ''εξ απαλών ονύχων'' που κανονικά σημαίνει ''από τη νεογνική ηλικία(τότε που τα νύχια είναι μαλακά ακόμη)'', όμως χρησιμοποιείται στη θέση του ''ακροθιγώς''.

Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο, όπου διάφοροι διάσημοι Έλληνες έγραφαν τη γνώμη τους για την αγαπημένη τους πόλη. Εκεί, λοιπόν, έγραφε κι ο Στέλιος Μάινας για τη Σόφια. Διαβάζοντάς τον, είχε κανείς την εντύπωση ότι η Σόφια είναι η νέα ''εναλλακτική'' Πράγα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Και μετά λέμε για τους Βόρειους Κορεάτες και τη δική τους παράνοια...:cool:
Πως τα συνδυασες ολα : Σοφια, ακροθιγως, Μαινα και Βορειοκορεατες ενας Θεος ξερει...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και εκτος των αλλων δεν εχω ακουσει κανενα να λεει τα Σοφια, λεμε τα Σκοπια και καποιοι λενε τα Σερρας...
 

fenia100

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Γιατι το λετε τα Σοφια; Η Σοφια δεν ειναι; Σαν πολη ψιλοχαλια εως χαλια μαυρα ειναι αλλα εχει ενα τοσο οικειο περιβαλλον για τους Ελληνες που περνας πολυ καλα. Κι αφου πας να δεις φιλη θα περασεις ακομα καλυτερα...
Βασικά όντως έχεις δίκιο.. Η Σόφια είναι το σωστό.. απλά έχει περάσει για κάποιο λόγο στην καθομιλουμένη ως τα Σόφια.. :shock:
Ναι το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι η κοπέλα είναι από εκεί οπότε ξέρει όλα τα ωραια αξιοθέατα για να επισκεφτούμε!! :clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Βασικά όντως έχεις δίκιο.. Η Σόφια είναι το σωστό.. απλά έχει περάσει για κάποιο λόγο στην καθομιλουμένη ως τα Σόφια..
Στην καθομιλουμένη θα μπορούσε να έχει περάσει μόνο από αλλοδαπούς που δε γνωρίζουν ποιό είναι το σωστό άρθρο που χρησιμοποιείται στην ελληνική γλώσσα. Η Σόφια ανέκαθεν είχε θηλυκό γένος.
Το να χρησιμοποιείται ευρέως από έλληνες το ουδέτερο άρθρο, πραγματικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Στην καθομιλουμένη θα μπορούσε να έχει περάσει μόνο από αλλοδαπούς που δε γνωρίζουν ποιό είναι το σωστό άρθρο που χρησιμοποιείται στην ελληνική γλώσσα. Η Σόφια ανέκαθεν είχε θηλυκό γένος.
Το να χρησιμοποιείται ευρέως από έλληνες το ουδέτερο άρθρο, πραγματικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση.
Δεν χρησιμοποιείται ευρέως. Απλούστατα, επειδή δεν γνωρίζουμε καλά ελληνικά και δεν δίνουμε την προσήκουσα προσοχή στο χειρισμό της γλώσσας, αλλοιώνουμε σιγά-σιγά τους τύπους και άλλες λέξεις αποκτούν νέο νόημα, άλλες αλλάζουν μορφή και ούτω καθ'εξής.
''Τα Σόφια'' λέγεται, όπως κλίνεται ''ο καναπές, του καναπέος''. Προφανώς, είναι λάθος, αλλά πολλοί το λένε.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
''Τα Σόφια'' λέγεται, όπως κλίνεται ''ο καναπές, του καναπέος''. Προφανώς, είναι λάθος, αλλά πολλοί το λένε.
Δεν είναι το ίδιο. Ο καναπές, του καναπέος λέγεται χιουμοριστικά.
Τα Σόφια λέγεται απλά λάθος και αν η φίλη μας λέει ότι για κάποιο λόγο έχει περάσει στην καθομιλουμένη, σημαίνει ότι όχι μόνο το λέει η ίδια, αλλά το ακούει και συχνά. Επίσης, και η mfish παραδέχθηκε ότι χρησιμοποιεί συχνά λάθος άρθρο.

Σίγουρα ισχύει αυτό που λέγεται ότι η γλώσσα είναι ζωντανή και αλλάζει, αλλά ορισμένες περιπτώσεις χτυπούν πολύ. Και εγώ χρησιμοποιώ συχνότατα παραφράσεις λέξεων, αλλά ξέρω ότι δεν είναι οι σωστές. Και ελπίζω να μη τις δω να περνούν ποτέ στην καθομιλουμένη. :D
 

fenia100

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Δεν είναι το ίδιο. Ο καναπές, του καναπέος λέγεται χιουμοριστικά.
Τα Σόφια λέγεται απλά λάθος και αν η φίλη μας λέει ότι για κάποιο λόγο έχει περάσει στην καθομιλουμένη, σημαίνει ότι όχι μόνο το λέει η ίδια, αλλά το ακούει και συχνά. Επίσης, και η mfish παραδέχθηκε ότι χρησιμοποιεί συχνά λάθος άρθρο.

Σίγουρα ισχύει αυτό που λέγεται ότι η γλώσσα είναι ζωντανή και αλλάζει, αλλά ορισμένες περιπτώσεις χτυπούν πολύ. Και εγώ χρησιμοποιώ συχνότατα παραφράσεις λέξεων, αλλά ξέρω ότι δεν είναι οι σωστές. Και ελπίζω να μη τις δω να περνούν ποτέ στην καθομιλουμένη. :D
Δυστυχώς ναι το έχω ακούσει από πολλούς να χρησιμοποείται με το λανθασμένο άρθρο.. Σε τέτοιο σημείο που παλιότερα δεν ήμουν σίγουρη ποιος είναι ο σωστός τύπος ή αν υπάρχει σωστός τύπος (μπορεί πχ να χρησιμοπούνται και οι δύο)! Όντως πρέπει να προσέχουμε το πώς μιλάμε και ευχαριστώ για την υπόδειξη.. Αρκετά έχει υποστεί η βαριόμοιρη η ελληνική...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντως εγω σημερα και για πρωτη φορα στη ζωη μου μεσα σε τουτο το φορουμ ακουσα τα Σοφια!!!!!:shock::shock:
Μονο τα Σκοπια ξερω.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom