Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Να πούμε για το ποτάμι που το έκαναν δρόμο;
Δεν είχε ποτέ ποτάμια η Αθήνα, ρέματα στην πραγματικότητα οχετούς με χιλιάδες προβλήματα υγιεινής. Μπορεί να ήταν καλά για μια πόλη των 10.000 ανθρώπων αλλά μέχρι εκεί.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Από τις πρωτεύουσες που έχω επισκεφθεί το Βελιγράδι και η Σόφια νομίζω ότι κοντράρουν άνετα την Αθήνα,, στην ασχήμια σε μεγάλη κλίμακα. Από την άλλη πλευρά όμως είναι πολύ πιο καθαρές πόλεις.
Η Αθήνα έχει και αυτό το πρόβλημα. Όσες δεκαετίες ζω ως μόνιμος κάτοικος, δεν θυμάμαι κάποια περίοδο που να μπορώ να πω ότι η πόλη έλαμπε η άστραφτε από καθαριότητα.
Ιούλιος-Αύγουστος 2004 :)
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
[QUOTE="Señor_Nada, post: 838602, member: 31839

Εγώ πάντως αν πάω σ'ενα μέρος που δεν μου άρεσε και με ρωτήσει κάποιος ντοπιος πως μου φάνηκε μάλλον καλά σχόλια θα πω. Από ευγένεια και μόνο.
[/QUOTE]

Μιλάμε τώρα για ανθρώπους που περνάνε ένα πολύ μεγάλο μέρος της καθημερινότητας μαζί τους και τους ξέρουν πολύ καλά. Δεν λέμε ότι ρώτησε απλά τη γνώμη ένας ντόπιος.
Και εγώ είχα σκεφτεί πώς μπορεί ένας επισκέπτης να βλέπει την Αθήνα σαν άσχημη πόλη, λόγω των πολλών προβλημάτων που δημιουργεί σε εμάς τους μόνιμους κατοίκους. Αλλά όταν ακούω ξένους να μιλάνε χρόνια μετά με πολύ καλά λόγια, την έχω δει με πιο αντικειμενικό μάτι όσον αφορά την τουριστική της αξία.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Αυτό είναι κάτι όμορφο που για διάφορους λόγους το βλέπω άσχημο; Να πω ότι κι εγώ γενικά δεν περνάω άσχημα λόγω των προβλημάτων της πόλης, δεν είναι ότι λιώνω στην κίνηση, με ταλαιπωρεί η γραφειοκρατεία κ.λπ. Εντάξει, τώρα κάποιοι θα πουν ότι τα βουνά στο φόντο είναι όνειρο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Γνωστά αυτά, αν θέλεις ο Ηριδανός ρέει ακόμη στον Κεραμεικό, μπορείς να κάνεις μακροβούτια για να δροσιστείς
Στον τουρίστα πες τα αυτά. Προτιμάει να βλέπει την σαβούρα παρά το ποτάμι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ανθρώπους ταλαιπωριμενους των 600€ να στιγματίζουν την πόλη αυτή και όχι μόνο.
Μια πόλη δε στιγματίζεται από ανθρώπους που αμοίβονται με το βασικό μισθό. Εκτός κι αν δεν ξέρεις τι σημαίνει το ρήμα 'στιγματίζω'. Εσύ εκεί πού μένεις λογικά θα βλέπεις εύπορους που δε σου στιγματίζουν το περιβάλλον.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αυτό είναι κάτι όμορφο που για διάφορους λόγους το βλέπω άσχημο; Να πω ότι κι εγώ γενικά δεν περνάω άσχημα λόγω των προβλημάτων της πόλης, δεν είναι ότι λιώνω στην κίνηση, με ταλαιπωρεί η γραφειοκρατεία κ.λπ. Εντάξει, τώρα κάποιοι θα πουν ότι τα βουνά στο φόντο είναι όνειρο.
Σε πρώτο πλάνο βλέπουμε ένα εξαιρετικό έργο του Βικέλα που μακάρι να είχε η Αθήνα μερικά ακόμη τέτοια π.χ. στην Κηφισίας και να ξέφευγε από την επαρχιακή της μιζέρια
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μια πόλη δε στιγματίζεται από ανθρώπους που αμοίβονται με το βασικό μισθό. Εκτός κι αν δεν ξέρεις τι σημαίνει το ρήμα 'στιγματίζομαι'. Εσύ εκεί πού μένεις λογικά θα βλέπεις πλούσιους που δε σου στιγματίζουν το περιβάλλον.
650 παίρνω και εγώ.. Δεν ξέρω πως διαβάστηκε αυτό που γράφω αλλά νομίζω εύκολα καταλαβαινεις τι θέλω να πω!

Ακριβως το ιδιο με εσένα λέω αλλά εσυ ειπες να το παίξεις ακόμα μια φορα πονηρος!

Οτι να ναι...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Επί του θέματος, όσους ξένους γνωστούς έχω ρωτήσει έχουν μείνει ενθουσιασμένοι με την Αθήνα. Ίσως να τους θυμίζει κάτι διαφορετικό από μια κλασική ευρωπαϊκή πρωτεύουσα γιατί πράγματι δεν έχει τα χαρακτηριστικά μιας κλασικής ευρωπαϊκής πρωτεύουσας, αλλά κανείς δε μου έχει πει ότι είναι μια πανάσχημη πρωτεύουσα, όπως διαβάζω το θέμα. Μάλλον θα φταίει ότι οι ξένοι δεν έχουν τους κομπλεξικούς τοπικισμούς κάποιων και βλέπουν την Αθήνα με το αντικειμενικό μάτι ενός τουρίστα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Σε πρώτο πλάνο βλέπουμε ένα εξαιρετικό έργο του Βικέλα που μακάρι να είχε η Αθήνα μερικά ακόμη τέτοια π.χ. στην Κηφισίας και να ξέφευγε από την επαρχιακή της μιζέρια
Ομορφιά που σε κάνει να δακρύζεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom