Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που πολλά μέλη αναφέρουν πόσο ενθουσιάζονται οι τουρίστες από την Αθήνα. Έχω γνωρίσει Βραζιλιάνα που έχει ταξιδέψει σχεδόν παντού(σε όλη την Ευρώπη και τη Λατινική Αμερική και στις περισσότερες χώρες της Ασίας και της Αφρικής) και μου είπε πως ξεκάθαρα οι πρωτεύουσες που της άρεσαν περισσότερο ήταν Ρώμη και Αθήνα!
Αν κινηθείς σε μέρη όπως Μοναστηράκι, Θησείο, Πλάκα, Αναφιώτικα, Λυκαβηττό, Ακρόπολη κλπ., όπου κινούνται οι τουρίστες, και ωραίες εικόνες θα δεις και εννοείται όπως ειπώθηκε πως θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.
Από ομορφιά είναι ομορφότερη από πολλές πρωτεύουσες και εντός και εκτός Ευρώπης. Και από το Δουβλίνο που αναφέρθηκε και από το Ερεβάν και από τη Λευκωσία και από βαλκανικές πρωτεύουσες.

Από την άλλη σαφώς είναι αλλιώς να ζήσεις σε ένα μέρος, αλλιώς να πηγαίνεις ως τουρίστας. Ένας νεαρός Πορτογάλος μου είχε πει πως μας θεωρεί σχεδόν τρελούς που αφήνουμε την Αθήνα και πάμε Λισσαβώνα γιατί αυτός θεωρεί την Λισσαβώνα την ασχημότερη πρωτεύουσα. Έμενε όμως σε προάστιο της Λισσαβώνας που ήταν κάτι σαν την Ομόνοια και αρκετά βρώμικο.

Τώρα για άλλες πόλεις της Ελλάδας που αναφέρθηκαν, κι εγώ θεωρώ ότι πολλές πόλεις από το Ναύπλιο ως την Καστοριά είναι ωραιότερες από την Αθήνα, όπως και πολλές πόλεις της Ισπανίας είναι ωραιότερες από τη Μαδρίτη. Αλλά αυτό μάλλον άλλο θέμα.

Στις πρωτεύουσες συγκεντρώνεται πολύς κόσμος και αυτό επηρεάζει και την καθαριότητα και τη μόλυνση και πολλά άλλα.

Επίσης ας πούμε Ρέικιαβικ δεν έχω πάει, αλλά ξέρω πολλούς που έχουν πάει και δεν έχει βρεθεί ούτε ένας που να μην μου πει πως η Αθήνα είναι ωραιότερη.

Από την άλλη η Αθήνα επιδέχεται πολλές βελτιώσεις. Μόνο τα νεοκλασσικά κτήρια όπου έχουν αναπαλαιωθεί, δίνουν αμέσως τελείως διαφορετική αίσθηση από τις γκρι, μουντές πολυκατοικίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οντως, το Δουβλινο πανω απο ενα 24ωρο μονο αν πινεις ολη μερα μπυρες.
Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι; Πραγματικά λυπάμαι για λογαριασμό τους... :haha: :haha: :haha:

μονο αν πινεις ολη μερα μπυρες.
Λες και στην Αθήνα κατεβαίνουμε για άλλο λόγο, όχι για να πάμε στον Μπάτμαν....:cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απίστευτο θέμα (ως προς τη σχέση μεγέθους/ουσίας). Η ομορφιά είναι προφανώς υποκειμενικό θέμα (εδώ ο άλλος βρίσκει άσχημες τις Σκανδιναβικές πρωτεύουσες που για μένα είναι top), άλλοι βρίσκουν την κλασσικούρα της Ρώμης πανέμορφη, ποιός είμαι εγώ να τους κρίνω. Αλλά γαμώτο, όσο μισοάδειο κι αν βλέπουμε το ποτήρι, η Αθήνα δεν έχει και τα χάλια της Podgorica, του Chisinau ή των Σκοπίων, για να πιάσω μόνο τις γειτονικές.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μιλάμε πάντα για σύγκριση με ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και μόνο για ομορφιά; Ή παγκοσμίως;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@paefstra Το πρόβλημα είναι όμως ότι έχει και πολύ μεγάλες περιοχές από πολύ άσχημες έως αδιάφορες.
Αυτό ισχύει για τις περισσότερες πόλεις στον κόσμο. Παίρνεις ας πούμε τις περιοχές εκτός ιστορικού κέντρου της Αθήνας και ευρωπαϊκών πόλεων και δεν υπάρχει σύγκριση, πχ η Πράγα ή η Μόσχα είναι ένα χάλι σε σχέση με την Αθήνα. Απλά όταν κάποιος πάει για τουρισμό είθισται να μένει στα ιστορικό κέντρο που συνήθως είναι προσεγμένο κι όχι στα πιο χάλια σημεία των Παρισίων, της Βαρκελώνης ή της Βουδαπέστης που είναι πιο χάλια από τα Πατήσια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Μιλάμε πάντα για σύγκριση με ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και μόνο για ομορφιά; Ή παγκοσμίως;

Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;
Γιώργο,από την στιγμή που έθεσε το ερώτημα και δεν το περιόρισε , τότε μιλά για όλες τις πρωτεύουσες του κόσμου. Προφανώς την θεωρεί την ασχημότερη από τις 200 περίπου πρωτεύουσες
του κόσμου και μου κάνει εντύπωση γιατί μόνο στα Βαλκάνια έχει 2-3 ασχημότερες. Που να τρέχεις
σ όλο τον κόσμο τώρα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
αλλά και η Βαλέτα .
Βαλετα? Ασχημη? Hello? Μιλάμε για τη Βαλέτα της Μάλτας που είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO ή για μια άλλη Βαλέτα σε ένα άλλο σύμπαν; Γιατί αντικειμενικά το μόνο πράγμα που σίγουρα δεν έχει η Βαλέτα της Μάλτας είναι ασχήμια
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
παντως μπορει η Αθηνα να ειναι βρωμικη, να εχει από τις χειροτερες κεντρικες πλατειες στην Ευρωπη (Μοναστηρακι) .. αλλά εχει ισως το κορυφαιο αξιοεθατο το οποιο εμεις ισως υποτιμουμε ( Ακροπολη) εχει απειρες επιλογες διασκεδασης .. και σε 20 λεπτα μπορεις να βρεθεις στον Φλοισβο, στην παραλια, στην Κηφισια για βολτα κλπ.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ αν και έχω μεγαλώσει και συνεχίζω να μένω σε άσχημες και επικίνδυνες γειτονιές του δήμου Αθηναίων λατρεύω την Αθήνα.
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αλλιώς κρίνει οποιαδήποτε πόλη ο μόνιμος κάτοικος που την έχει συνδέσει με την καθημερινότητα, τα προβλήματα και το άγχος και αλλιώς ένας τουρίστας που είναι εκεί για λίγες μέρες χαλαρός, με ελεύθερο χρόνο για δραστηριότητες βόλτες κλπ.
Εγώ για παράδειγμα λατρεύω στις πόλεις που επισκέπτομαι να μπαίνω σε τυχαία λεωφορεία η τραμ και να γυρίζω την πόλη. Βλέπω και πέρα από το κέντρο και δεν είναι όλα όμορφα και ιδανικά εκεί. Επομένως δεν τη θεωρώ την ασχημότερη πρωτεύουσα.
Επίσης, έχω φίλη που έχει γεννηθεί σε μεγάλη πόλη της Ανατολής και έχει ζήσει κάποια χρόνια στην Αμερική και έπειτα στην Λατινική Αμερική. Η πόλη που λάτρεψε είναι η Αθήνα.
Την βρήκε μικρή και κούκλα αλλά αυτό που της άρεσε περισσότερο ήταν το κλίμα (καλός καιρός και ηλιοφάνεια ακόμη και τον χειμώνα) και η ενέργεια της πόλης, ότι είναι ζωντανή.
Μένει πλέον 3 χρόνια στην Αθήνα, πέρασε εδώ και το λοκντάουν και δηλώνει ακόμη ενθουσιασμένη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Βαλετα? Ασχημη? Hello? Μιλάμε για τη Βαλέτα της Μάλτας που είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO ή για μια άλλη Βαλέτα σε ένα άλλο σύμπαν; Γιατί αντικειμενικά το μόνο πράγμα που σίγουρα δεν έχει η Βαλέτα της Μάλτας είναι ασχήμια
Ξερεις ποσοι ανθρωποι κλεινουν πακετα διακοπων σε ξενοδοχεια σε παραλιες και δεν βλεπουν τη Βαλετα? Θα εκπλαγεις.
 

dimitra...

Member
Μηνύματα
31
Likes
294
Επόμενο Ταξίδι
όπου τύχει
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Βαλετα? Ασχημη? Hello? Μιλάμε για τη Βαλέτα της Μάλτας που είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO ή για μια άλλη Βαλέτα σε ένα άλλο σύμπαν; Γιατί αντικειμενικά το μόνο πράγμα που σίγουρα δεν έχει η Βαλέτα της Μάλτας είναι ασχήμια


Άσχημη δεν είναι αλλά θεωρώ την Αθήνα ομορφότερη
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ξερεις ποσοι ανθρωποι κλεινουν πακετα διακοπων σε ξενοδοχεια σε παραλιες και δεν βλεπουν τη Βαλετα? Θα εκπλαγεις.
Αλήθεια είναι αυτό που λες. Αυτό ισχύει και σε πολλά νησιά δικά μας. Ο all inclusive τουρισμός.
Αυτοί βέβαια δεν ενδιαφέρονται για κάτι παραπάνω από φαγητό, μπάνιο και μπύρες.
Και αυτές τις διακοπές προτιμάνε.
Το ότι αυτοί δεν πάνε στην Βαλέτα δεν σημαίνει ότι η πόλη είναι άσχημη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom