Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
εκτός αν επισέλθουμε σε επιμέρους χαρακτηριστικά

Εγώ έτσι συγκρινω πόλεις. Τι πλατείες/κτίρια/δρόμους/πεζόδρομους/πάρκα έχει μια πόλη και τι ή άλλη. Τα μνημεία φυσικά ομορφαίνουν μια πόλη, αλλά στα δικά μου μάτια στην περίπτωση της Αθήνας δεν σώζουν την κατάσταση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Το πρόβλημα της Αθήνας, και όχι μόνο, είναι ότι και στο ιστορικό αλλά και γενικά στο κέντρο έχει πολλά και μεγάλα αδιάφορα η άσχημα σημεία.
Παράδειγμα. Επισκέπτεσαι το μουσείο της Ακροπόλεως ανεβαίνεις στον τελευταίο όροφο κοιτάς το μνημείο, κάνεις διάλογο μαζί του, βρίζεις τον Έλγιν και την Μεγάλη Βρετανία, σκέφτεσαι ότι δεν θα έπρεπε να κλείσεις εισητήρια για να πας 26η φορά στο Λονδίνο και μόλις γυρίσεις το κεφάλι σου στην αντίθετη κατεύθυνση αντικρύζεις μιά θάλασσα άχρωμων και άοσμων και αδιάφορων πολυκατοικιών.
Μονο που το αστικο φαινομενο διαδραματιζεται στη Διονυσιου Αρεοπαγιτου εξω απο το Μουσειο, στον σημαντικοτερο πεζοδρομο της Ευρωπης, κατα τη γνωμη μου.
Οκ, πας στη Βαρσοβια, ανεβαινεις να δεις τη θεα, βλεπεις κυριως ουρανοξυστες, καμια Ακροπολη, Αρχαια Αγορα κλπ. Αυτη ειναι πολυ ασχημοτερη θεα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Ενώ όταν ανέβεις στο λόφο της Ακρόπολης και θαυμάσεις το μνημείο και μετά κάνεις μεταβολή και κοιτάξεις την πόλη....νοιώθεις μια μεγαλοπρέπεια

Ευτυχώς που η Ακρόπολη φτιάχτηκε πάνω σε λόφο. Αλλιώς θα ήταν κάτω από κάποια θεμέλια πολυκατοικίας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Το αιτημα να μιμηθει μια πρωτευουσα το χωριο με τα σπιτακια με κηπους ειναι ανεδαφικο και προιον μια ρομαντικης θεωρησης που αναρωτιεμαι αν βρηκε εδαφος καπου. Μια πρωτευουσα με μονοκατοικιες θα απλωνοταν στη μιση Στερεα Ελλαδα και θα απαιτουσε 3-4 ωρες commuting.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εγώ από την άλλη δεν θέλω να συγκρίνω πόλεις. Μένω πάντα στην λογική , πήγα-πέρασα καλά-μου
άρεσε- ίσως ξαναπάω.


Σε προσωπικό επίπεδο κι εγώ το ίδιο κάνω. Έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ ότι δεν μου αρέσει η Μαδρίτη κι έχω πάει ήδη 3 φορές 😅

Σε τέτοια τόπικ όμως ο σκοπός είναι να γίνουν συγκρίσεις.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Μονο που το αστικο φαινομενο διαδραματιζεται στη Διονυσιου Αρεοπαγιτου εξω απο το Μουσειο, στον σημαντικοτερο πεζοδρομο της Ευρωπης, κατα τη γνωμη μου.
Οκ, πας στη Βαρσοβια, ανεβαινεις να δεις τη θεα, βλεπεις κυριως ουρανοξυστες, καμια Ακροπολη, Αρχαια Αγορα κλπ. Αυτη ειναι πολυ ασχημοτερη θεα.
Η Βαρσοβία για μένα είναι ωραιότερη από την Αθήνα παρόλο που η σύγχρονη αρχιτεκτονική δεν είναι η αδυναμία μου.
Δεν έχει φυσικά αξιοθέατο τέτοιου μεγέθους όπως η Ακρόπολη αλλά έχει στο κέντρο φαρδιές λεωφόρους, τεράστια πεζοδρόμια και πάρκο που κάναμε να το περπατήσουμε μιάμιση ώρα με κανονικό βήμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Η Βαρσοβία για μένα είναι ωραιότερη από την Αθήνα παρόλο που η σύγχρονη αρχιτεκτονική δεν είναι η αδυναμία μου.
Δεν έχει φυσικά αξιοθέατο τέτοιου μεγέθους όπως η Ακρόπολη αλλά έχει στο κέντρο φαρδιές λεωφόρους, τεράστια πεζοδρόμια και πάρκο που κάναμε να το περπατήσουμε μιάμιση ώρα με κανονικό βήμα.
Ειναι διαφορετικη η διαταξη της πολης. Κι εγω πηγα στο παρκο Lazienski ,ειναι μεγαλο και δροσιστηκαμε γιατι ειχε καυσωνα.Αλλα ειδατε κανενα αλλο στην πολη? Ενω στην Αθηνα πετιεσαι σε χωρο πρασινου στο κεντρο σε λιγα λεπτα, ειναι διασπαρτα και μικροτερα. Για μενα, το μεγεθος δεν μετραει οσο η ευκολια προσβασης. Επισης στο παρκο της Βαρσοβιας ειχε κυριως τουριστες. Ουτε οι ντοπιοι το εχουν με το ταισμα παπιας :p.
Εχουν το παραποταμιο μετωπο, η Αθηνα το παραλιακο και πιο ωραιο.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
@panpan από την αρχή είπα ότι δε έχω πάει σε πολλές. Η άποψη μου είναι για όσες έχω πάει και όσες έχω διαβάσει μέσω ιστοριών μελών η ταξιδιωτικών εκπομπών.
Το Βελιγράδι το Βουκουρέστι η κάποια άλλα που αναφέρονται δε έχω δει καν φωτογραφία τους.
Αυτό είναι το νόημα.
Να πούμε ποια δε μας άρεσε και λίγα λόγια για ποιο λόγο.
Κάποιοι συνεχίζουν ακόμα να μας λένε πόσο όμορφη είναι η Αθήνα.
Μένω εδώ. Μπορώ να έχω δική μου άποψη για την ομορφιά της.
Επειδή το θέμα εσύ το άνοιξες και απο τισ δηλώσεις σου δεν έχεις ταξιδέψει και σε πολλές πρωτεύουσες μπορείς να μας πεις που έχεις πάει για να δούμε το μέτρο σύγκρισής το δικό σου γιατί απ ότι καταλαβαίνεις απο τις απαντήσεις η Αθήνα είναι τουλάχιστον πολύ πάνω απο τον μέσω όρο του συνόλου των πρωτευουσών του κόσμου
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
εχω πάει σε Λονδίνο Ρώμη Μαδρίτη Κωνσταντινούπολη( δε είναι η πρωτεύουσα αλλά ουσιαστικά είναι) και Σόφια. Λισαβόνα έχω προγραμματίσει να πάω. Εκτός ευρωπης σε Μπανγκόκ και Σιγκαπούρη.(20+ χρόνια πριν)
Έχω διαβάσει δει για Παρίσι Άμστερνταμ Βερολίνο Βιέννη Βουδαπέστη Στοκχόλμη Πράγα. Και άλλες εκτός Ευρώπης.
Ποιό είναι το νόημα όμως;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Βαγδάτη, Δαμασκός, Σαναά κλπ.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
εχω πάει σε Λονδίνο Ρώμη Μαδρίτη Κωνσταντινούπολη( δε είναι η πρωτεύουσα αλλά ουσιαστικά είναι) και Σόφια. Λισαβόνα έχω προγραμματίσει να πάω. Εκτός ευρωπης σε Μπανγκόκ και Σιγκαπούρη.(20+ χρόνια πριν)
Έχω διαβάσει δει για Παρίσι Άμστερνταμ Βερολίνο Βιέννη Βουδαπέστη Στοκχόλμη Πράγα. Και άλλες εκτός Ευρώπης.
Ποιό είναι το νόημα όμως;
Δες αυτό το βίντεο και πες μου μετά την άποψή σου για την Αθήνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom