Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου φαίνεται @psilos3, μια και το έχεις με τα στατιστικά, όταν μπορέσεις να βγάλεις αποτελέσματα του θέματος για τις ωραιότερες πρωτεύουσες, θα πέσει μεγάλη συζήτηση για τις βαθμολογίες.
Όχι άλλο, πάλι να βγάλω τα μάτια μου; :haha: :haha:
Θα είχε όμως ενδιαφέρον ένα στατιστικό για τις ασχημότερες πρωτεύουσες τώρα που είμαστε στο κατάλληλο νήμα, έτσι λέω.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Στην ερώτηση του τοπικ νομίζω καταλήξαμε ότι όχι δεν είναι.Στην ΕΕ ,στην οποία ανήκουμε,είναι άσχημο το κέντρο με κριτήριο τη δόμηση,αρχιτεκτονική,ρυμοτομία;Έστω bottom 5.Γιατί το ''άσχημο" έτσι το εκλαμβάνω προσωπικά από αυτή την ερώτηση.Η πλειονότητα των ΕΕ πρωτευουσων διαθέτει ένα αξιοπρεπές ιστορικό κέντρο καθεμια και μια αξιόλογη αρχιτεκτονική πολύ κοντά σε αυτό.Στην Αθήνα όμως;Δηλαδή, ήρθε ο τουρίστας στην Αθήνα ύστερα από κεντρικό ξενοδοχείο,στη Βιέννη,στη Βαρσοβία ,τις οποίες θεωρείτε μερικοί χειρότερες και είπε 'wow'.Το είπε βασικά για την ιστορία ,το κλίμα,τη διασκέδαση,το φαγητό,τον κόσμο,τη θάλασσα.Δύο παγκόσμιοι πόλεμοι,ένας εμφύλιος,δικτατορία έπειτα και το βασικό ότι δεν πέρασε αυτή η χώρα Αναγέννηση και Διαφωτισμό.Βιαστήκαμε να ανέβουμε γρήγορα πολλά σκαλιά έπειτα καταλήξαμε χωρίς ένα ωραίο κέντρο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η ολη συζητηση ειναι ενα μπερδεμα μεταξυ ομορφης πολης, ενδιαφερουσας πολης, ποιοτητα ζωης στην πολη κλπ
μπορει μια πολλη να ειναι πανεμορφη χωρις ποιοτητα ζωης και κανενα ενδιαφερον, και το αναποδο
το αν εχει μουεσια δεν την κανει ομορφη, ουτε αν εχει θαλασσα στα γυρω...
οπως επισης και το αν οι κατοικοι ειναι φιλικοι η οχι, αν εχει καλο φαγητο η οχι κλπ κλπ
αυτα κανουν την πολη ενδιαφερουσα αλλα οχι αναγκαστικα ομορφη... δεν θα γινει ποτε μια ασχημη πολλη ομορφη επειδη εχει καλο φαγητο και πολλα μπαρακια να βγεις....ουτε αν εχει παραλια σχετικα κοντα...
αν η ιδια η πολη εχει μπροστα της μια παραλια για βουτιες τοτε ισως....αλλα οχι επειδη ο πολυγυρος εχει στα 40 λεπτα ωραιες παραλιες θα γινει ομορφη πολη....(βασικα den kserw πως ειναι σημερα)
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Από την άλλη σαφώς είναι αλλιώς να ζήσεις σε ένα μέρος, αλλιώς να πηγαίνεις ως τουρίστας. Ένας νεαρός Πορτογάλος μου είχε πει πως μας θεωρεί σχεδόν τρελούς που αφήνουμε την Αθήνα και πάμε Λισσαβώνα γιατί αυτός θεωρεί την Λισσαβώνα την ασχημότερη πρωτεύουσα. Έμενε όμως σε προάστιο της Λισσαβώνας που ήταν κάτι σαν την Ομόνοια και αρκετά βρώμικο.
Εμένα αυτο μου το έχουν πει και Ισπανοί στη Βαρκελώνη και αλλου. Δε συζητάμε για Βορειοευρωπαίους, και μονο που έχει ηλιο στην Αθήνα την προτιμούν.

Μιλάμε για τουρίστες πάντα, που μπορούν να μεινουν πχ στον Αλιμο παραθαλάσσια (τους φαινεται παράδεισος μπροστά στη Βιέννη πχ) και να κινηθούν μια βδομάδα μόνο σε υπεροχες ολοζώντανες γειτονιές και μερη μοναδικής ιστορικής σημασίας. Ακόμα και τη βρωμιά και την ακαταστασία τη θεωρούν χαριτωμένη (στις επιλεγμένες περιοχές που θα πάνε). Άσχημα και βρώμικα μέρη έχουν οι περισσότερες μεγάλες ευρωπαικές πρωτεύουσες που ο μέσος τουρίστας (και εμείς) τις θεωρουν πανέμορφες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Εμένα αυτο μου το έχουν πει και Ισπανοί στη Βαρκελώνη και αλλου. Δε συζητάμε για Βορειοευρωπαίους, και μονο που έχει ηλιο στην Αθήνα την προτιμούν.

Μιλάμε για τουρίστες πάντα, που μπορούν να μεινουν πχ στον Αλιμο παραθαλάσσια (τους φαινεται παράδεισος μπροστά στη Βιέννη πχ) και να κινηθούν μια βδομάδα μόνο σε υπεροχες ολοζώντανες γειτονιές και μερη μοναδικής ιστορικής σημασίας. Ακόμα και τη βρωμιά και την ακαταστασία τη θεωρούν χαριτωμένη (στις επιλεγμένες περιοχές που θα πάνε). Άσχημα και βρώμικα μέρη έχουν οι περισσότερες μεγάλες ευρωπαικές πρωτεύουσες που ο μέσος τουρίστας (και εμείς) τις θεωρουν πανέμορφες.
Ισχύει.
Ειδικά Βρυξέλλες, Παρίσι, Λονδίνο έχουν κάποια πολύ βρώμικα μέρη. To μετρό σε Παρίσι, Λονδίνο, δυστυχώς σκυλοβρωμάει.
Γενικά τα προάστια αλλάζουν(προς το καλύτερο ή το χειρότερο) την εικόνα του επισκέπτη.

Καμία σχέση η Κηφισιά(ναι ο τουρίστας δεν θεωρεί πως πάει σε άλλη πόλη και φεύγει από την Αθήνα), με την Ομόνοια.
Το ίδιο ισχύει και για Άλιμο, Γλυφάδα...

Καμία σχέση το Brixton με το Richmond.
Προσωπικά και τα 2 τα θεωρώ άξια επίσκεψης για τα δικά μου δεδομένα. Αλλά σε ομορφιά που είναι και το θέμα μας, διαφέρουν πάρα πολύ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εδώ ειπώθηκαν επιχειρήματα ότι οι επισκέπτες που έχουν έρθει και μας λένε ότι τους άρεσε πολύ η Αθήνα το κάνουν για να μην προσβάλουν εμάς τους ντόπιους.

Το σχόλιο πήγαινε στο "αντικειμενικά" που έγραψες. Φυσικά και δεν εννοούσα ότι όσοι λένε ότι τους άρεσε το κάνουν για να μην προσβάλλουν. Έχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια ειδικά από βορειοευρωπαίους, κάποια μάλιστα πολύ άσχημα για την Αθήνα αλλά δεν βλέπω τι νόημα έχει να μεταφέρουμε απόψεις τρίτων.

Αν σε ενδιαφέρουν πάντως οι απόψεις των τουριστών κάνε ένα google search για την Αθήνα να διαβάσεις σε ξένα φόρουμς πως τους φαίνεται. Μην σοκαριστείς!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
The heaviest bombing took place between 7 September 1940 and 10 May 1941. During this period, London was subjected to 71 separate raids, receiving over 18,000 tonnes of high explosive. Less intensive bombing followed over the following few years as Adolf Hitler concentrated on the Eastern front.

London suffered severe damage and heavy casualties, the worst hit part being the Docklands area. By the war's end, just under 30,000 Londoners had been killed by the bombing, and over 50,000 seriously injured,[1] tens of thousands of buildings were destroyed, and hundreds of thousands of people were made homeless.

εχει και τις ασχημες γειτονιες του. εχει ομως και ενα chelsey και αλλες ομορφες γειτονιες.
εμεις δε μπορουσαμε να διατηρησουμε εστω μια;;;
Το Λονδίνο είναι παντού όμορφο, αφού σου αρέσει η WIKI δες το βομβαρδισμό του Βερολίνου για να καταλάβεις για τι διαφορές μιλάμε και τι θα πει ισοπέδωση, και όμως τελικά οι περιοχές έξω από το κέντρο σώθηκαν και είναι σήμερα σε μεγάλο βαθμό οι ίδιες.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Και ένας οδηγός Αθήνα-Πειραιά από τα περασμένα (2008).

Αθήνα-Πειραιάς Ταξιδιωτικός οδηγός

' Ισως θα είχε ενδιαφέρον να σχολιάζαμε στο θέμα αυτό μετά απο 13 χρόνια..
Έριξα μία ματιά και εν τάχει θα πω τα εξής. Σχετικά με φαγητό και ποτό στο κέντρο
έχει προστεθεί και η περιοχή πέριξ της Αγίας Ειρήνης και η πλατεία Αυδή.
Ακούγεται και η πλατεία του αγίου Γεωργίου στην Κυψέλη αλλά δεν έχω πάει.
Νέα άφιξη και το Σταύρος Νιάρχος στην παραλιακή.
Σχετικά με τον Πειραιά που έχω ακόμη καλύτερη εικόνα.
Θα επισημάνω ότι είναι πλέον πιο εύκολη η πρόσβαση στην Πειραϊκή λόγω κάποιων δρομολογίων λεωφορείων hop on hop off.
Πολύ όμορφη η παραθαλάσσια βόλτα.
Η μαρίνα Ζέας έχει ομορφύνει καθώς δεν παρκάρουν πλέον αυτοκίνητα μπροστά από τα σκάφη.
Το Μικρολίμανο επίσης ανακαινίζεται και σε λίγους μήνες θα είναι έτοιμο.
 
Last edited:

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Το σχόλιο πήγαινε στο "αντικειμενικά" που έγραψες. Φυσικά και δεν εννοούσα ότι όσοι λένε ότι τους άρεσε το κάνουν για να μην προσβάλλουν. Έχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια ειδικά από βορειοευρωπαίους, κάποια μάλιστα πολύ άσχημα για την Αθήνα αλλά δεν βλέπω τι νόημα έχει να μεταφέρουμε απόψεις τρίτων.

Αν σε ενδιαφέρουν πάντως οι απόψεις των τουριστών κάνε ένα google search για την Αθήνα να διαβάσεις σε ξένα φόρουμς πως τους φαίνεται. Μην σοκαριστείς!

Εδώ δεν συζητάμε για το αν η Αθήνα είναι η ομορφότερη πρωτεύουσα. Προφανώς και δεν είναι! Δεν είπε κανένας κάτι τέτοιο!!

Από την άλλη, πάρα πολλοί (μαζί και εσύ) είπαν ότι είναι η ασχημότερη, ή έστω ανάμεσα στις πιο άσχημες!
Ε πάνω σε αυτό η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ πιο όμορφη από ότι οι υποστηρίζουν οι υπέρμαχοι της παραπάνω άποψης.

Και μάλιστα συγκρινόμενη με πόλεις αντίστοιχου πληθυσμού νομίζω είναι πάνω από το μέσο όρο. Και το λέω αυτό χωρίς να έχω πάει καθόλου στην Αμερική και την Αφρική.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
εχω πάει σε Λονδίνο Ρώμη Μαδρίτη Κωνσταντινούπολη( δε είναι η πρωτεύουσα αλλά ουσιαστικά είναι) και Σόφια.
Έχεις φίλε μου πάει σε 4 πρωτεύουσες εκ των οποίων η μία είναι η Σόφια και αναρωτιέσαι αν υπάρχει
ασχημότερη πόλη από την Αθήνα; Πρέπει να έχεις περίεργα γούστα!
Η Κωνσταντινούπολη δεν είναι πρωτεύουσα , ούτε η Θεσσαλονίκη είναι συμπρωτεύουσα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Αφού Βιέννη και Ναϊρόμπι είναι στην ίδια μοίρα περίπου, δηλαδή χειρότερες από την Αθήνα, επειδή Βιέννη έχω πάει αρχίζω να ψάχνω εισητήρια για Ναϊρόμπι.:haha::haha:
Μια υπόθεση. Αν κατά την γνώμη της η Αθήνα με μάξιμουμ το 10 την βαθμολογεί 8 και την Βιέννη 7,5
(τυχαία νούμερα ) Και το Ναιρόμπι το βάζει 1, θα συνεχίσεις να ψάχνεις εισιτήρια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom