Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ακόμη και τώρα προσπαθούν να την κάνουν ακόμα χειρότερη. Πρόσφατα καταργήθηκε ο περιορισμός ύψους των κτιρίων γύρω από την Ακρόπολη. Για να μπορέσουν καινούργια ξενοδοχεία που χτίζονται να ρίξουν ακόμα 2 οροφους. Σε μερικά χρόνια δε θα φαίνεται καν!!
Αλλιώς μας τα είπες...
Στο «ύψος» της η Ακρόπολη, χαμηλώνουν τα κτίρια γύρω της | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.012
@bandit650 τι εννοεις οτι η πλατεια Αγιας Ειρηνης επρεπε να φτιαχτει?
Ειναι στεκι για να βγαινει εξοδους ο κοσμος, σφυζει απο ζωη μερα νυχτα, ζωντανεψε το ιστορικο κεντρο που καποτε ερημωνε τα βραδια. Δηλαδη πως επρεπε να γινει? Πλατεια για περναει καλα ο κοσμος του κεντρου ειναι.
Βασικα ολος ο μεγαλος πεζοδρομος της Αιολου εχει ζωντανεψει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
@bandit650 τι εννοεις οτι η πλατεια Αγιας Ειρηνης επρεπε να φτιαχτει?
Ειναι στεκι για να βγαινει εξοδους ο κοσμος, σφυζει απο ζωη μερα νυχτα, ζωντανεψε το ιστορικο κεντρο που καποτε ερημωνε τα βραδια. Δηλαδη πως επρεπε να γινει? Πλατεια για περναει καλα ο κοσμος του κεντρου ειναι.
Βασικα ολος ο μεγαλος πεζοδρομος της Αιολου εχει ζωντανεψει.
το κτήριο που κατέρρευσε με τις λαμαρίνες είναι όντως άσχημο και κλείνει πολύ χώρο
 

vasilios

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Δε νομίζω ότι είναι τόσο υποκειμενικό θέμα η ομορφιά. Δε θεωρώ όμορφη την Αθήνα γιατί το μεγαλύτερο μέρος της καλύπτεται από γκρι μονοκόμματους όγκους πολυκατοικιών και οι ελεύθεροι χώροι συγκριτικά είναι ελάχιστοι κι αυτοί χτίζονται πολλές φορές.
Αν κάποιος θέλει να σταθεί στην Πλάκα ή στην Κηφησιά o.k. αλλά η ομορφιά κρίνεται από το σύνολο. Δεν είναι ότι μισώ την Αθήνα. Αντιθέτως ότι θα την ήθελα καλύτερη μάλλον σημαίνει ότι δεν τη μισώ.
Σίγουρα δεν είναι η μόνη άσχημη πόλη, σίγουρα πολλές πρωτεύουσες που αποτελούν δημοφιλείς τουριστικούς προορισμούς έχουν άσχημες περιοχές απλώς δεν ξέρω αν τις έχουν σε τέτοια έκταση.
Οταν λεμε Αθηνα εν
Mα στο Κίεβο αν περπατήσεις λίγο εκτός των κεντρικών δρόμων και του ιστορικού κέντρου, μπορείς πολύ εύκολα να ανακαλύψεις ένα σκηνικό παρακμής με κατεστραμμένα πεζοδρόμια, παρατημένες σοβιετικού τύπου πολυκατοικίες, δρόμους με λακκούβες δεκαετίας '50 Ελλάδας, ελάχιστος δημόσιος φωτισμός το βράδυ λες και βρίσκεσαι σε κάποια παρατημένη πόλη και γενικά μία όψη πρωτεύουσας που δύσκολα θα συναντήσεις στην Ελλάδα. Για ποια ομορφιά μιλάς λοιπόν, ανεξάρτητα αν σε κάποιους αρέσει από ταξιδιωτικής άποψης αυτό το σκηνικό παρακμής;
Επει
Mα στο Κίεβο αν περπατήσεις λίγο εκτός των κεντρικών δρόμων και του ιστορικού κέντρου, μπορείς πολύ εύκολα να ανακαλύψεις ένα σκηνικό παρακμής με κατεστραμμένα πεζοδρόμια, παρατημένες σοβιετικού τύπου πολυκατοικίες, δρόμους με λακκούβες δεκαετίας '50 Ελλάδας, ελάχιστος δημόσιος φωτισμός το βράδυ λες και βρίσκεσαι σε κάποια παρατημένη πόλη και γενικά μία όψη πρωτεύουσας που δύσκολα θα συναντήσεις στην Ελλάδα. Για ποια ομορφιά μιλάς λοιπόν, ανεξάρτητα αν σε κάποιους αρέσει από ταξιδιωτικής άποψης αυτό το σκηνικό παρακμής;
Εγω μια απλη παρατηρηση εκανα.αλλα εσυ βλεπω εκανες μια μινι αναλυση...οκ..ενω στην Αθηνα αν περπατησεις εκτος ερμου η Πλακας (π.χ. μεταξουργειο...Πειραιως...Γερανιου..Σωκρατους ακομα και Ψυρρη) συναντας μια οαση...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα η λογική του φόρουμ είναι να παραθέτουμε ταξιδιωτικές εμπειρίες και απόψεις. Γιατί θα πάει κάποιος τουρίστας στην Αθήνα περιμένοντας να δει μια πανάσχημη πρωτεύουσα και στο Κίεβο για να δει μια πανέμορφη, και θα μας βρίζει που δεν του είπαμε την αλήθεια.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Μα η λογική του φόρουμ είναι να παραθέτουμε ταξιδιωτικές εμπειρίες και απόψεις. Γιατί θα πάει κάποιος τουρίστας στην Αθήνα περιμένοντας να δει μια πανάσχημη πρωτεύουσα και στο Κίεβο για να δει μια πανέμορφη, και θα μας βρίζει που δεν του είπαμε την αλήθεια.
Θα μας βριζει??δλδ με συμφωνα με τα γραφομενα σου η Αθηνα ειναι η σουπερ πρωτευουσα ενω το Κιεβο η ακρως αντιθετη?σε σημειο που θα μας βριζει ο τουριστας?μαλιστα...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τεράστια ευκαιρία το ότι όλο το χειμώνα δε κυκλοφορούσε κανείς.
Επιτρέπεται στο Μοναστηράκι στο Μουστάκα και στην Αθηνάς να είναι
Υπαίθριο ξενοδοχείο;
Στο βίντεο μπορεί κρύβεται η βρωμιά και η δυσωδία. Από κοντά όχι.
Αυτή είναι η πρώτη εντύπωση τουρίστα από την Αθήνα
Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες. Και κάπου εκεί εδράστηκα όταν ανέφερα σε προηγούμενο post μου ότι η πόλη - όσο και αν την αγαπώ- βγάζει παρακμή σε πάρα πολλά σημεία του κέντρου της. Κάποιες φορές αυτό μπορεί να έχει και κάτι "γλυκό", δυστυχώς όμως τις περισσότερες φορές μάλλον σε "σφίγγει". Και ειδικά μάλιστα στην Αθηνάς και στο Μοναστηράκι, αυτό επιτείνεται ακόμα περισσότερο και από τα πολλά σκουπίδια (διαχρονικό θέμα της πόλης). Και βέβαια η κραυαγαλέα αντίθεση με τα πολυδιαφημισμένα coctailάδικα στις ταράτσες ως places to be για τώρα το καλοκαίρι. Και από κάτω ακριβώς- δίπλα από την είσοδο του κτιρίου- ο άστεγος στο χαρτόκουτό του. Αντικειμενικά, δεν το λες και ομορφιά, όσο και αν το βλέμμα το έχει συνηθίσει....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.754
Θα μας βριζει??δλδ με συμφωνα με τα γραφομενα σου η Αθηνα ειναι η σουπερ πρωτευουσα ενω το Κιεβο η ακρως αντιθετη?σε σημειο που θα μας βριζει ο τουριστας?μαλιστα...
Φίλε μου.Ας υποθέσουμε ότι κάποιος Γερμανός η Αμερικανός η Ισπανός, η Άγγλος η δεν ξέρω γω τι , έμπαινε στο δίλημμα να διαλέξει μεταξύ Αθήνας και Κιέβου, θα ήταν καλύτερο για αυτόν να διαλέξει το Κίεβο;
 

vasilios

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Φίλε μου.Ας υποθέσουμε ότι κάποιος Γερμανός η Αμερικανός η Ισπανός, η Άγγλος η δεν ξέρω γω τι , έμπαινε στο δίλημμα να διαλέξει μεταξύ Αθήνας και Κιέβου, θα ήταν καλύτερο για αυτόν να διαλέξει το Κίεβο;
Καλησπερα φιλε μου.Λογικο ειναι να διαλεξει Αθηνα ο Ισπανος-Αγγλος-Γερμανος κ.ο.κ. Οπως και ο Ελληνας θα διαλεξει Ρωμη-Λονδινο-Βαρκελωνη-Παρισι...Πιστευω να καταλαβες τι εννοω..Υπερτουρισμος και διαφημιση υπερτερουνε..

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες. Και κάπου εκεί εδράστηκα όταν ανέφερα σε προηγούμενο post μου ότι η πόλη - όσο και αν την αγαπώ- βγάζει παρακμή σε πάρα πολλά σημεία του κέντρου της. Κάποιες φορές αυτό μπορεί να έχει και κάτι "γλυκό", δυστυχώς όμως τις περισσότερες φορές μάλλον σε "σφίγγει". Και ειδικά μάλιστα στην Αθηνάς και στο Μοναστηράκι, αυτό επιτείνεται ακόμα περισσότερο και από τα πολλά σκουπίδια (διαχρονικό θέμα της πόλης). Και βέβαια η κραυαγαλέα αντίθεση με τα πολυδιαφημισμένα coctailάδικα στις ταράτσες ως places to be για τώρα το καλοκαίρι. Και από κάτω ακριβώς- δίπλα από την είσοδο του κτιρίου- ο άστεγος στο χαρτόκουτό του. Αντικειμενικά, δεν το λες και ομορφιά, όσο και αν το βλέμμα το έχει συνηθίσει....
Οπως τα λες ειναι.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Θα ήθελα να μου πεις ποιες περιοχές λίγο πιο έξω από την Βαρκελώνη σε φρικάρισαν.
Είναι τελείως διαφορετικό μια περιοχή να μην μας αρέσει, αλλά να σε φρικάρει κάτι στην Βαρκελώνη,
θα ήθελα να το μάθω.
Βαρκελώνη · Βαρκελώνη, Ισπανία
πηγαίνοντας με το τραίνο από το αεροδρόμιο στη Βαρκελώνη είδα ατελείωτες περιοχές με τεράστια συγκροτήματα πολυκατοικιών που βέβαια δεν έχουν καμιά σχέση με το πανέμορφο κέντρο της Βαρκελώνης. ΄Οπως επίσης λίγο έξω από το Παρίσι νομίζω ότι είναι γνωστή η κατάσταση. Το τεράστιο πάλι πρόβλημα της Αθήνας είναι η βρωμιά που επικρατεί στους δρόμους και τα μονίμως ξεχαρβαλωμένα πεζοδρόμια.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες. Και κάπου εκεί εδράστηκα όταν ανέφερα σε προηγούμενο post μου ότι η πόλη - όσο και αν την αγαπώ- βγάζει παρακμή σε πάρα πολλά σημεία του κέντρου της. Κάποιες φορές αυτό μπορεί να έχει και κάτι "γλυκό", δυστυχώς όμως τις περισσότερες φορές μάλλον σε "σφίγγει". Και ειδικά μάλιστα στην Αθηνάς και στο Μοναστηράκι, αυτό επιτείνεται ακόμα περισσότερο και από τα πολλά σκουπίδια (διαχρονικό θέμα της πόλης). Και βέβαια η κραυαγαλέα αντίθεση με τα πολυδιαφημισμένα coctailάδικα στις ταράτσες ως places to be για τώρα το καλοκαίρι. Και από κάτω ακριβώς- δίπλα από την είσοδο του κτιρίου- ο άστεγος στο χαρτόκουτό του. Αντικειμενικά, δεν το λες και ομορφιά, όσο και αν το βλέμμα το έχει συνηθίσει....
όταν τη δεκαετία του ΄70 είδα για πρώτη φορά άστεγους στο Λονδίνο τρόμαξα, γιατί στην Αθήνα δεν είχαμε ακόμα. Αλλά και στο Παρίσι υπάρχουν πολλοί άστεγοι. Μέσα στο μετρό έβλεπα πάρα πολλούς κάθε βράδυ που ετοιμάζονταν να κοιμηθούν. Γιατί εκεί δε μας πειράζει? Νομίζω ότι σε μας έγινε απότομα όλο αυτό με την οικονομική κρίση και την τεράστια αύξηση του μεταναστευτικού. Το σπουδαιότερο όμως πρόβλημα της Αθήνας (κατά τη γνώμη μου) είναι η βρωμιά στους δρόμους και στα πεζοδρόμια. Αυτή η βρωμιά είναι εντελώς απαράδεχτη. Και ήταν πάντοτε το μόνιμο πρόβλημα της Αθήνας, δεν είναι καινούργιο. Πάντως το ότι μέσα σε 200 χρόνια η Αθήνα κατάφερε να γίνει από χωριό μια πρωτεύουσα με τόσες ομορφιές είναι από μόνο του θαυμάσιο
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.012
Ε δεν ειναι και βρωμικη σαν το Αμστερνταμ με τα ξερατα στα πεζοδρομια, τουλαχιστον.
Δεν εχω ξαναβρεθει σε πρωτευουσα που να ειδα τετοιο χαλι. Σε αλλες πολεις ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom