Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ναι τα προάστια γενικά είναι ωραία αν και δύσκολα θα πάει κάποιος στην Ελλάδα για να δει.... το Παλιό Ψυχικό. Γενικά όμως δε θα την έλεγα όμορφη πόλη.
Ναι αλλά με την ίδια δυσκολία θα πάει να δει το Βοτανικό και το Αιγάλεω. Οι περισσότεροι θα δουν την Πλάκα, το Κουκάκι, τη Δ. Αρεοπαγίτου και τα Αναφιώτικα, βία μέχρι το Κολωνάκι ή το Μετς. Άντε να μένουν στα νότια ξενοδοχεία και να δουν το Σούνιο, το παραλιακό μέτωπο και τη Γλυφάδα, δε θα περάσουν το χρόνο τους στην Κυψέλη, τον Άγιο Νικόλαο και τη Μαγούλα. Αυτό που βλέπει ο μέσος τουρίστας στην Αθήνα σε γενικές γραμμές τον ενθουσιάζει, με μερικές εξαιρέσεις (πχ περιοχή Ομόνοια-Αρχαιολογικό Μουσείο).


Τα υπόλοιπα καλά λες, θέμα γούστου είναι, εγώ από τις κεραμιδί πολυκατοικίες που θυμίζουν Λιντς ή φυλακή προτιμώ το λευκό μπετόν με τις γλάστρες στις βεράντες και τις αθάνατες ελληνικές τέντες της Αθήνας. Δέκα φορές.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Νομιζω επισης οτι η πρωτευουσα της Μακεδονιας ειναι ασχημοτερη απο την Αθηνα.
ωπ συγνώμη τώρα το είδα, η Θεσσαλονίκη στην όποια είναι πασιφανές ότι αναφέρεσαι δεν νομίζω ότι είναι ασχημότερη............... θα τρελαθουμε τελειως........
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
ωπ συγνώμη τώρα το είδα, η Θεσσαλονίκη στην όποια είναι πασιφανές ότι αναφέρεσαι δεν νομίζω ότι είναι ασχημότερη............... θα τρελαθουμε τελειως........
Για πρωτευουσες ειναι το τοπικ. Γιατι να λεω για τη Θεσσαλονικη? Βορεια Μακεδονια, το διορθωνω μη γινονται παρανοησεις, λαθος μου.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Για πρωτευουσες ειναι το τοπικ. Γιατι να λεω για τη Θεσσαλονικη? Βορεια Μακεδονια, το διορθωνω μη γινονται παρανοησεις, λαθος μου.
εγώ απάντησα ως Μακεδόνας και σκεφτηκα ότι αν έχουμε πρωτεύουσα εδώ μαλλον για την Θεσσαλονίκη μιλάμε, τα σκόπια είναι λοιπόν πρωτεύουσα μίας χώρας που μη έχοντας ταυτότητα και ιστορία αποφασίσαν να οικειοποιηθούν την ιστορία της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας , τα ξερετε τα υπόλοιπα να μην σας κουράζω αλλά μη γράφουμε πρωτεύουσα της Μακεδονίας τα Σκόπια γιατί δεν περιγραφεται το αίσθημα να μου λένε ότι έχω πρωτευουσα τα Σκόπια την καρακιτς αυτή πόλη που στην προσπάθεια να παρουσιαστουν ως οι γνήσιοι μακεδόνες έκαναν εκτρωματα μέσα στην πόλη.... πρωτεύουσα μου είναι η ένδοξη Αθήνα που το μεγαλύτερο κομμάτι το καναμε μία απίστευτη τσιμεντούπολη που και πάλι έχει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον κέντρο όπου δεσπόζει η μία και μοναδική ακρόπολη.... πολύ χειρότερη λοιπόν για να μιλήσουμε ον τοπικ η γεωγραφικά προσδιορισμένη ως πρωτεύουσα της Β. Μακεδονίας τα Σκόπια από την Αθήνα πρωτεύουσα της Ελλάδος και της Μακεδονίας (χωρίς γεωγραφικούς προσδιορισμούς αυτή) που κατοικώ.... πως σου ξεφυγε αυτό απορώ :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
εγώ απάντησα ως Μακεδόνας και σκεφτηκα ότι αν έχουμε πρωτεύουσα εδώ μαλλον για την Θεσσαλονίκη μιλάμε, τα σκόπια είναι λοιπόν πρωτεύουσα μίας χώρας που μη έχοντας ταυτότητα και ιστορία αποφασίσαν να οικειοποιηθούν την ιστορία της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας , τα ξερετε τα υπόλοιπα να μην σας κουράζω αλλά μη γράφουμε πρωτεύουσα της Μακεδονίας τα Σκόπια γιατί δεν περιγραφεται το αίσθημα να μου λένε ότι έχω πρωτευουσα τα Σκόπια την καρακιτς αυτή πόλη που στην προσπάθεια να παρουσιαστουν ως οι γνήσιοι μακεδόνες έκαναν εκτρωματα μέσα στην πόλη.... πρωτεύουσα μου είναι η ένδοξη Αθήνα που το μεγαλύτερο κομμάτι το καναμε μία απίστευτη τσιμεντούπολη που και πάλι έχει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον κέντρο όπου δεσπόζει η μία και μοναδική ακρόπολη.... πολύ χειρότερη λοιπόν για να μιλήσουμε ον τοπικ η γεωγραφικά προσδιορισμένη ως πρωτεύουσα της Β. Μακεδονίας τα Σκόπια από την Αθήνα πρωτεύουσα της Ελλάδος και της Μακεδονίας (χωρίς γεωγραφικούς προσδιορισμούς αυτή) που κατοικώ.... πως σου ξεφυγε αυτό απορώ :)
Τι να μου ξεφυγε, Βορεια Μακεδονια λεει ο χαρτης. Σιγα μη γινεται και λογοκρισια στο φορουμ και αλλαζουμε τις ονομασιες κατα το δοκουν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Τι να μου ξεφυγε, Βορεια Μακεδονια λεει ο χαρτης. Σιγα μη γινεται και λογοκρισια στο φορουμ και αλλαζουμε τις ονομασιες κατα το δοκουν.
σου ξεφυγε εννοώ το: πρωτευουσα της μακεδονιας να εννοείς τα σκοπια.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
σου ξεφυγε εννοώ το: πρωτευουσα της μακεδονιας να εννοείς τα σκοπια.....
Μα τσεκαρα οτι λεγεται Βορεια Μακεδονια και ειπα λαθος μου. Δεν τα παρακολουθω πολυ αυτα τα συναισθηματικα θεματα, αν και καταγομαι απο τη Μακεδονια και οχι τη Βορεια.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
σου ξεφυγε εννοώ το: πρωτευουσα της μακεδονιας να εννοείς τα σκοπια.....
EΛΕΟΣ πια με το πρωτευουσα!!! Θεσ/κη της μακεδονιας λαρισα της θεσσαλιας και παει λεγοντας.
Σε ολο το κοσμο ΜΙΑ πολη ειναι πρωτευουσα.
@Yorgos ελειπες καιρο απο τη ελλαδα. τωρα τελευταια εχει μαζευτει καπως το κεντρο με τις μετατροπες κυριως των παλιων κτιριων σε ξενοδοχεια.
Λιγα χρονια πριν δε ηταν ετσι το κεντρο. και κυριως δε κυκλοφορουσες βραδυ. (εκτος αν εψαχνες κατι συγκεκριμενο γυρω απο τη ομονοια)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
EΛΕΟΣ πια με το πρωτευουσα!!! Θεσ/κη της μακεδονιας λαρισα της θεσσαλιας και παει λεγοντας.
Σε ολο το κοσμο ΜΙΑ πολη ειναι πρωτευουσα.
@Yorgos ελειπες καιρο απο τη ελλαδα. τωρα τελευταια εχει μαζευτει καπως το κεντρο με τις μετατροπες κυριως των παλιων κτιριων σε ξενοδοχεια.
Λιγα χρονια πριν δε ηταν ετσι το κεντρο. και κυριως δε κυκλοφορουσες βραδυ. (εκτος αν εψαχνες κατι συγκεκριμενο γυρω απο τη ομονοια)
δε σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και μαλιστα με κεφαλαια, για ποια πρωτεύουσα συζητάμε ξέρεις? σε όλο τον κόσμο μία είναι η πρωτεύουσα? δλδ? μήπως εννοείς ότι σε κάθε κράτος μία είναι η πρωτεύουσα? αν ναι ποια ακριβώς χώρα είναι η Μακεδονία μπορείς να μου πεις?
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
ωπ συγνώμη τώρα το είδα, η Θεσσαλονίκη στην όποια είναι πασιφανές ότι αναφέρεσαι δεν νομίζω ότι είναι ασχημότερη............... θα τρελαθουμε τελειως........
γιαυτο που εγραψες το ειπα. η θεσσαλονικη δε ειναι πρωτευουσα της μακεδονιας.
ειναι απλα μια πολη της ελλαδας οπως και ολες οι αλλες.
μήπως εννοείς ότι σε κάθε κράτος μία είναι η πρωτεύουσα? αν ναι ποια ακριβώς χώρα είναι η Μακεδονία μπορείς να μου πεις?
στη πρωτη ερωτηση η απαντηση ειναι ναι.
στη δευτερη . Δε υπαρχει χωρα μακεδονια. Αλλα βορεια μακεδονια. Στο εχουν ηδη πει.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
γιαυτο που εγραψες το ειπα. η θεσσαλονικη δε ειναι πρωτευουσα της μακεδονιας.
ειναι απλα μια πολη της ελλαδας οπως και ολες οι αλλες.

στη πρωτη ερωτηση η απαντηση ειναι ναι.
στη δευτερη . Δε υπαρχει χωρα μακεδονια. Αλλα βορεια μακεδονια. Στο εχουν ηδη πει.
αγαπητε bandit μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβως έχω γράψει, δεν υπάρχει χώρα μακεδονια όπως λες κι εσύ .... γι αυτό και εγραψα όσο ευγενικά μπορούσα ότι μάλλον εννοεί την Θεσ/κη , δεν έχω την απαίτηση να καταλάβεις πόσο μα πόσο ενοχλητικό είναι όλο αυτό να μιλάμε για μακεδονια ακομη κι εμείς οι Ελληνες και να εννοούμε τα σκόπια.... τι σχέση έχουν αυτά με την μακεδονία ? καμμία! Σλάβοι που εγκαταστάθηκαν σχετικά πρόσφατα στην ευρυτερη περιοχή της μακεδονίας και ψάχνουν ταυτότητα και αρπάζουν οτι βρουν, καθε χώρα λοιπόν έχει μία πρωτεύουσα, η ΠΓΔΜ ή προσφάτως κάποιοι συμφώνησαν στο Β. Μακεδονια έχει τα σκόπια, εμείς έχουμε την Αθήνα και είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που έχει συμπρωτεύουσα :) αυτά είχα να πω, κι αν το Βόρεια σου φαίνεται ανευ ουσίας ρώτα και τους κορεάτες να σου πουν....
υ.γ. το θα τρελαθουμε τελείως που έγραψα πριν δεν παει στη θεσσαλονικη αλλα στο ότι καναμε την ΠΓΔΜ βορεια μακεδονια και τωρα σκετη μακεδονία και εις ανώτερα.... θα τρελαθουμε τελείως! η συμφορουμιτισσα το καταλαβε και διόρθωσε πάντως
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Πάντως πριν το τραβήξετε πολύ ΟΛΕΣ οι περιφέρειες των χωρών της Ευρώπης έχουν και μία πρωτεύουσα, υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να διαφέρουμε και σε αυτό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom