Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Καταρχάς χαίρομαι που διαχωρίζουμε το ενδιαφέρον από το ομορφο.
Στα βόρεια προάστια δε ζουν μόνο οι αστοί αλλά και άνθρωποι της μεσαίας τάξης ή ακόμα και φτωχοί που έτυχε να βρεθούν εκεί.
Το τί βρίσκεις ενδιαφέρον είναι προσωπικό και σεβαστό.
Οι μετανάστες από την άλλη δε μου λένε τίποτα ως στοιχείο μιας περιοχής. Ας πούμε ότι γνωρίζω ότι η τάδε κυρία ή η τάδε οικογένεια που θα δω είναι από τη Μολδαβία, και;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Από τις δικές σου περιοχές δεν έχω ιδέα. Αμπελόκηποι είναι πραγματικά από τις χειρότερες περιοχές. Μόνο συναισθηματικά είμαι δεμένη με κάποιες γωνιές τους και βέβαια στα συν ο μουλτιεθνικ χαρακτήρας κ ο Ανδριας.
Έχουμε όμως και τις περισσότερες κινηματογραφικες αίθουσες στην Αθήνα ανά τ.μ! A...και ένα εξαιρετικό TGI Fridays! Βγαίνεις από το tgi, έχεις φάει το υπέροχο burger σου με jack Daniel's sauce, και βλέπεις τους ουρανοξύστες του Πύργου των Αθηνών και του ξενοδοχείου President. Πιο αίσθηση Μανχάταν πεθαίνεις😃😊😊😚😉☺☺. Ε ναι λοιπόν οι Αμπελοjardins είναι το Μανχάταν της Αθήνας!😉😄😁
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.016
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Καταρχάς χαίρομαι που διαχωρίζουμε το ενδιαφέρον από το ομορφο.
Ενδιαφερον>ομορφο κατ' εμε. Ειτε για ανθρωπους ειτε για γειτονιες ειτε για οτιδηποτε.


Οι μετανάστες από την άλλη δε μου λένε τίποτα ως στοιχείο μιας περιοχής. Ας πούμε ότι γνωρίζω ότι η τάδε κυρία ή η τάδε οικογένεια που θα δω είναι από τη Μολδαβία, και;
Εμενα παλι μου λεει. Παω βολτα στην Αρειοπαγιτου Κυριακη ή και οχι και βλεπω διπλα μου τον ιδιο ανθρωπο σε επαναληψη που βγηκε για την ( Κυριακατικη) βολτα του. Παω βολτα Κυψελη ή Βικτωρια και η ανθρωπογεωγραφια ειναι πολυ πιο ποικιλομορφη (απο ολες τις αποψεις οχι μονο εθνικοτητας) αλλα και ο λογος που κυκλοφορει ο καθενας εκει διαφορετικος. Σε σενα μπορει να μην λεει κατι ή να εστιαζεις το ενδιαφερον σου αλλου αλλα για μενα παιζει ρολο και πολυ θα ελεγα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχουμε όμως και τις περισσότερες κινηματογραφικες αίθουσες στην Αθήνα ανά τ.μ! A...και ένα εξαιρετικό TGI Fridays! Βγαίνεις από το tgi, έχεις φάει το υπέροχο burger σου με jack Daniel's sauce, και βλέπεις τους ουρανοξύστες του Πύργου των Αθηνών και του ξενοδοχείου President. Πιο αίσθηση Μανχάταν πεθαίνεις😃😊😊😚😉☺☺. Ε ναι λοιπόν οι Αμπελοjardins είναι το Μανχάταν της Αθήνας!😉😄😁
Χαχα. Του tgi fridays το τετράγωνο είναι σχεδόν μια όαση. Έχει και το περίεργο εκκλησάκι με την ιστορία του δίπλα στα starbucks (είχα βάλει φωτό). Όνειρο :lol:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.100
Ενδιαφερον>ομορφο κατ' εμε. Ειτε για ανθρωπους ειτε για γειτονιες ειτε για οτιδηποτε.




Εμενα παλι μου λεει. Παω βολτα στην Αρειοπαγιτου Κυριακη ή και οχι και βλεπω διπλα μου τον ιδιο ανθρωπο σε επαναληψη που βγηκε για την ( Κυριακατικη) βολτα του. Παω βολτα Κυψελη ή Βικτωρια και η ανθρωπογεωγραφια ειναι πολυ πιο ποικιλομορφη (απο ολες τις αποψεις οχι μονο εθνικοτητας) αλλα και ο λογος που κυκλοφορει ο καθενας εκει διαφορετικος. Σε σενα μπορει να μην λεει κατι ή να εστιαζεις το ενδιαφερον σου αλλου αλλα για μενα παιζει ρολο και πολυ θα ελεγα.
Αστο φιλε, το 1/3 των σχολειων της Αθηνας θα ειχαν κλεισει αν δεν γεμιζαν με μεταναστοπουλα.
Οι μετανάστες από την άλλη δε μου λένε τίποτα ως στοιχείο μιας περιοχής. Ας πούμε ότι γνωρίζω ότι η τάδε κυρία ή η τάδε οικογένεια που θα δω είναι από τη Μολδαβία, και;
Καποιοι εργαζομαστε με μεταναστες και επειδη υπαρχουν πολλοι μεταναστες. Οι οποιοι βαφουν, καθαριζουν τα σπιτια μας κλπ και ετσι συμπληρωνεται ο κυκλος.
Αυτο κι αν ειναι ενδιαφερον.
Τωρα αν καποιοι ζουν σε μια γυαλα που δεν ερχονται σε επαφη με τους κανονικους ανθρωπους που δουλευουν, καταναλωνουν κλπ στην πολη, τι να πω.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Εγώ δούλευα σε υπηρεσία που είχε να κάνει αποκλειστικά με μετανάστες μαντάμ. Χάσατε άλλη μια ευκαιρία να μου την πείτε. Ευτυχώς που με ενημερώσετε ότι χωρίς αυτούς δε θα βάφονταν τα σπίτια μας.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Δε θα έλεγα ότι χάρη σε αυτούς δεν έμεινα νηστικη, μια χαρά τα κατάφερα και σε άλλες δουλειές και με περισσότερα χρήματα. Με αυτή τη λογική χρωστάω σε κάθε εργοδότη μου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει μια όμορφη πόλη να είναι ενδιαφέρουσα και το αντίστροφο;

Μπορεί βέβαια να είναι και τα 2, μπορεί το ένα από τα 2, μπορεί κανένα από τα 2.

Όταν βάλαμε το θέμα με τις ωραιότερες πρωτεύουσες, είχα πει πως αν υπήρχαν και άλλα κριτήρια πέραν της ομορφιάς, θα έβαζα το Λονδίνο παραπάνω. Αλλά ο θεματοθέτης είχε πει ΜΟΝΟ ομορφιά.

Αν μπει τώρα ένας διαγωνισμός με τις πιο ενδιαφέρουσες πρωτεύουσες, θα βάλω διαφορετική βαθμολογία.

Αν μπει για τους συμπαθέστερους ντόπιους διαφορετική.

Αν μπει για το καλύτερο φαγητό πάλι διαφορετική.

Αν μπει θέμα για τις γειτονιές της Αττικής με τα ωραιότερα θερινά σινεμά, πάλι διαφορετική.


Και ούτω καθεξής.

Τώρα αν βαθμολογήσουμε πρωτεύουσες γενικά, όπως κάνει ο @Yorgos με τις χώρες, εκεί θα βαθμολογήσω με πολλαπλά κριτήρια.

Που κι εκεί ακόμα, κάτι που για κάποιον είναι θετικό για κάποιον άλλο είναι αρνητικό.

Οι περισσότεροι που ξέρω αγαπούν το Λονδίνο. Ένας φίλος είπε πως δεν τον ενδιαφέρει να ξαναπάει ποτέ. Εν τω μεταξύ αυτός ταξιδεύει κυρίως μεταξύ Ασίας, Λατινικής Αμερικής και μετά Ευρώπης.

Τον ρώτησα γιατί δεν του άρεσε και πέρα από το ότι δεν έτυχε να περάσει καλά(σε όλους μπορεί να τύχει), μου είπε πως είναι τόσο πολυεθνικό που δεν έχει καθαρά χαρακτήρα Αγγλίας, άρα μπορείς να βρεις παρόμοιες γειτονίες με πληθυσμούς Ασιατικούς, Λατίνους, Άραβες σε άλλες χώρες.

Αντίθετα πιο ομοιογενείς πρωτεύουσες όπως Λατινοαμερικάνικες ή Κεντροευρωπαικές του άρεσαν γιατί είχαν ξεκάθαρα χαρακτήρα δικό τους και της χώρας στην οποία βρίσκονταν.

Ε, αυτά είναι τα προσωπικά γούστα.

Εγώ Λονδίνο ούτε που θυμάμαι πόσες φορές έχω πάει και πάλι θα πήγαινα.
Ο άλλος δεν πάει ούτε 2η φορά.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το ίδιο ισχύει και για μια ταινία που είδα για την Πράγα και γυρίστηκε στις κομουνιστικες πολυκατοικίες ή για το Ρίο και γυρίστηκε σε φαβελα κλπ. Δεν υπάρχει πόλη που να μην έχει άσχημες γωνίες για να γυρίσεις ταινία.
σωστά, το θέμα είναι όμως ότι το Beckett είναι γυρισμένο καρακέντρο, δεν ξέρω σε πόσες πόλεις είναι τόσο παρατημένη η βιτρίνα (ακόμη και στις σκηνές στο Σύνταγμα δεν χρειάστηκε να κάνουν τίποτα, ήταν όλα βρώμικα και γραμμένα από μόνα τους, μεγάλη οικονομία για την παραγωγή).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σωστά, το θέμα είναι όμως ότι το Beckett είναι γυρισμένο καρακέντρο, δεν ξέρω σε πόσες πόλεις είναι τόσο παρατημένη η βιτρίνα (ακόμη και στις σκηνές στο Σύνταγμα δεν χρειάστηκε να κάνουν τίποτα, ήταν όλα βρώμικα και γραμμένα από μόνα τους, μεγάλη οικονομία για την παραγωγή).
Σε πολλές, στα γρήγορα μπορώ να σκεφτώ καμιά 30ρια. Και δεν είναι το Σύνταγμα η βιτρίνα της Αθήνας, δεν ανοίγεις τουριστικό οδηγό και σου λέει "τοπ-3 Αθήνας: Ομόνοια, Σύνταγμα, Κλαυθμώνος", δεν πουλάει αυτό η Αθήνα, την Πλάκα πουλάει, τα Αναφιώτικα, τη Διον. Αρεοπαγίτου, το παραλιακό μέτωπο κλπ.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Ο κανόνας λέει ότι σε κάθε πρωτεύουσα της ΕΕ,εκτός από ιστορικό κέντρο,υπάρχει και μία όμορφη κεντρική πλατεία.Άρα,ναι η πλατεία Συντάγματος είναι η δική μας βιτρίνα.Με μια απλή αναζήτηση google για κεντρικές πλατείες της EΕ είμαστε στον πάτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom