Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Εμ άμα δεν το ξέρεις πως θα το ζητήσεις?
A, δεν με εχεις δει πως κοιταζω στα διπλανα τραπεζια κλεφτα και μετα ρωταω το γκαρσον τι τρωει ο παραδιπλα... Ξεχναω ο,τι φωτογραφια εχω δει :D.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Μα να μην το εχει σκεφτει αυτο ολο το φορουμ 1,5 χρονο καραντινα? Οτι αν κοιτας τις φωτογραφιες και τα βιντεο ειναι σαν να εχεις παει?
Γιατι εγω αλλα διαβαζα εδω, αφιονισμενους ταξιδιωτες να ρωτανε "ποτε επιτελους θα ταξιδεψουμε".
Πολυ τους χαιρομαι αυτους τους αυταρκεις ανθρωπους. Εγω δεν ειμαι ετσι.
Ειμαι σαν τον Κωνσταντινου με το προφιτερολ: δεν θελω να το μαθω, να το φαω θελω.
για καποιους αυτος ειναι ο μονος τροπος ταξιδιου. μη θεωρουμε οτι ολοι εχουν τις ιδιες δυνατοτητες.
διαβασα προσφατα ιστορια για το αφγανισταν.
διαβαζω για αφρικη
διαβασα για βανουατου.
και ποσες αλλες.
ξερω οτι δε θα παω ποτε εκει.
ολοι θελουν να φανε το προφιτερολ. στο τελος ομως το τρωνε οσοι εχουν να το πληρωσουν,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
για καποιους αυτος ειναι ο μονος τροπος ταξιδιου. μη θεωρουμε οτι ολοι εχουν τις ιδιες δυνατοτητες.
διαβασα προσφατα ιστορια για το αφγανισταν.
διαβαζω για αφρικη
διαβασα για βανουατου.
και ποσες αλλες.
ξερω οτι δε θα παω ποτε εκει.
ολοι θελουν να φανε το προφιτερολ. στο τελος ομως το τρωνε οσοι εχουν να το πληρωσουν,
Τι να πας να κανεις εκει μωρε? Αφου θελεις εκει, καλα να παθεις.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Καλησπερα σας δεν καταλαβαίνω την λογική των περισσότερων η Αβάνα της Κούβας αρέσει στους περισσότερους παρά το γεγονός ότι κτήρια της είναι ετοιμοροπα όπου και να κοιτάξεις η φτώχια και η επετια είναι εμφανη και από πολιτιστικής άποψης δεν μπορεί να συγκριθεί με την Αθήνα για κανένα λόγο..οπότε σας ενοχλούνε περισσότερο οι πολυκατοικίες της Αθήνα από τα ετοιμοροπα σπίτια της Αβάνας θα προτιμούσατε να μένατε σε αφτα αντί σε πολυκατοικία της Αθήνας. Μην κοροιδευομαστε ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική γωνία όλες οι πόλεις ακόμα και οι πιο αντικειμενικά ωραίες έχουν τα θετικα και τα αρνητικά τους
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
για καποιους αυτος ειναι ο μονος τροπος ταξιδιου. μη θεωρουμε οτι ολοι εχουν τις ιδιες δυνατοτητες.
διαβασα προσφατα ιστορια για το αφγανισταν.
διαβαζω για αφρικη
διαβασα για βανουατου.
και ποσες αλλες.
ξερω οτι δε θα παω ποτε εκει.
ολοι θελουν να φανε το προφιτερολ. στο τελος ομως το τρωνε οσοι εχουν να το πληρωσουν,
Καθόμουν πριν λίγο και μέτραγα όλες τις ευρωπαϊκές πλατείες που έχω πάει,ακόμα και πόλεων,για να κάνω μπούγιο.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει στη νέα πλατεία Ομονοίας με τις τέσσερις συσκευές καθαρισμού αέρα.Έχασα και το μεγάλο περίπατο στα φόρτε του ,άρα δεν έχω άποψη,αφού ουσιαστικά είναι σα να μην έχω πάει.Χάνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει όντως τέτοιο τοπικ; Ψάχνω και δεν βρισκω κάτι. Μήπως υπάρχει κάποιο λινκ να κάνουμε λίγο μπανιστηρι;!
Πώς τσιμπάτε, πώς τσιμπάτε μερικοί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Πάντως αν ένα μέρος δεν σου αρέσει, ό,τι και να σου πει ο ξεναγός ή όποιος ασχολείται με εισερχόμενο τουρισμό, όπως και να στο παρουσιάσει, τίποτα δεν καταφέρνει.

Θυμάμαι στο Ρότερνταμ μια ντόπια που ασχολούνταν με εσωτερικό τουρισμό, εκθίαζε η καημένη της φουτουριστικές κατοικίες, έλεγε ιστορικά στοιχεία για την πόλη και περιέγραφε πολύ παραστατικά, αλλά όταν ρωτούσε ποιά πόλη είναι η ωραιότερη της Ολλανδίας, στεναχωριόταν γιατί σχεδόν ποτέ δεν άκουγε Ρότερνταμ. Τι Άμστερνταμ, τι Ντελφτ, τι Χάαρλεμ, τι Χάγη.....γενικά τα πάντα άκουγε αλλά το Ρότερνταμ ωραίο δεν το κατάφερνε να της το πουν.

Προσωπικά δεν μετάνιωσα που πήγα, αν και όντως στις φωτογραφίες δεν με τραβούσε. Γιατί και στην αγορά δοκίμασα διάφορες γεύσεις και την πόλη την γύρισα να έχω ολοκληρωμένη άποψη και για μια μέρα ήταν οκ. Αλλά την θεωρώ την ασχημότερη πόλη από όσες πήγα στην Ολλανδία και όπως και να την παρουσίασε η ντόπια, πιο ωραία στα μάτια μου δεν έγινε.

Και η Αθήνα, όσο καλώς και να είναι ένας ξεναγός, αν δεν γοητεύσει η πόλη από μόνη της τον τουρίστα, ο ξεναγός δεν θα του αλλάξει γνώμη.


Καλησπερα σας δεν καταλαβαίνω την λογική των περισσότερων η Αβάνα της Κούβας αρέσει στους περισσότερους παρά το γεγονός ότι κτήρια της είναι ετοιμοροπα όπου και να κοιτάξεις η φτώχια και η επετια είναι εμφανη και από πολιτιστικής άποψης δεν μπορεί να συγκριθεί με την Αθήνα για κανένα λόγο..οπότε σας ενοχλούνε περισσότερο οι πολυκατοικίες της Αθήνα από τα ετοιμοροπα σπίτια της Αβάνας θα προτιμούσατε να μένατε σε αφτα αντί σε πολυκατοικία της Αθήνας. Μην κοροιδευομαστε ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική γωνία όλες οι πόλεις ακόμα και οι πιο αντικειμενικά ωραίες έχουν τα θετικα και τα αρνητικά τους

Ναι, απλώς δεν είναι όλα τα κτίρια της ετοιμόρροπα, υπάρχουν και ανακαινισμένα, βαμμένα σε έντονα χρώματα και καλοδιατηρημένα. Η φτώχια είναι όντως εμφανής αλλά αυτό δεν οδηγεί πάντα σε ασχήμια μιας πόλης. Και τα φουτουριστικά στο Canary Wharf καθόλου φτώχια δεν εκπέμπουν αλλά τα θεωρώ ασχημότερα από ένα ανακαινισμένο νεοκλασσικό είτε στην Αθήνα, είτε στο Ναύπλιο, είτε στην πόλη της Χίου.

Πάντως έχεις δίκιο ο καθένας τα βλέπει από δική του οπτική γωνία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε όσα ταξίδια στην Ευρώπη,μόνο στην Αθήνα υπάρχει έντονο το αίσθημα του φόβου.Ο τουρίστας στην Αθήνα θα περάσει και από την Ομόνοια,Αθηνάς (κοντά στο Μοναστηράκι) και πέριξ,θα πάει και στο αρχαιολογικό μουσείο.Πολλές κακόφημες της πρωτεύουσας είναι δυο βήματα από αξιοθέατα και επικοινωνούν με αυτές,δυστυχώς (Κολωνάκι-Εξάρχεια επίσης).
Σε πολλά μέρη συμβαίνει αυτό, το μισό γοτθικό κομμάτι στη Βαρκελώνη που είναι το κυρίως πιάτο της πόλης είναι τίγκα στους εμπόρους ναρκωτικών και μαστροπούς, στο Παρίσι πας σε αξιοθέατα σε γειτονιές βρώμικες κι επικίνδυνες, ο λόφος Φιλοπάππου που αναφέρθηκε θα πρέπει να συγκριθεί με αντίστοιχες δασώδεις/σκοτεινές περιοχές πχ μαχαιρώματα στο Hyde Park και γενικά λίγες μεγαλουπόλεις θα βρεις που να μην έχουν αξιοθέατα και σε ανασφαλείς περιοχές της πόλης και μάλιστα πιο ανασφαλείς από της Αθήνας. Στο μεταξύ 2 rankings βρήκα για πρωτεύουσες τους πλανήτη κατά ασφάλεια για τουρίστες, στη μία η Αθήνα είναι 39η σε 162 πρωτεύουσες, στην άλλη αναφέρεται στις 20 ασφαλέστερες σε αδικήματα εις βάρος τουριστών, δεν ξέρω από πού προκύπτει το αίσθημα ότι είναι πιο ανασφαλής από το μέσο όρο, ούτε νεοναζί σε κυνηγάνε στη γέφυρα του Καρόλου και να βάζουν φωτιές σε hostel, ούτε μαχαιρώματα έχει και τέλος πάντων μέρα μεσημέρι στο Μουσείο ή στην Ομόνοια πόσοι τρομάζουν; Περισσότεροι από όσους θα πάρουν το RER γυρίζοντας βράδυ από τη Ντίσνεϊλαντ ή σε συναπαντήματα με τους σκίνχεντ των Orgullo Vikingo ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
crime index by city 2021
1. Καράκας
109. Αθήνα
188. Βαρκελώνη
Crime Index by City 2021 Mid-Year
Στο μεταξύ, επειδή αναφέρθηκε από μέλος, και ο Μπραντ Πιτ είναι πολύ ωραίος άνδρας, αλλά λένε ότι είναι επικίνδυνος, οπότε δεν ισχύει ότι είναι ωραίος άνδρας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom