Γενικά Υποτιμημένοι προορισμοί

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Συμφωνώ, η Γερμανία προσφέρει πολλά σαν χώρα. Είναι σχεδόν όλη πολύ προσεγμένη. Σε όποιο μέρος και να πήγα μέχρι στιγμης έμεινα ικανοποιημένος. Γιαυτό και ξαναπάω!!
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδήποτε
Από Ισπανία πολύ ωραίο νησί η Ibiza. Πιο πολύ έχει ακουστεί για τα πάρτυ και τους Dj παρά για την φυσική της ομορφία που είναι καταπληκτική. Το νησί είναι καταπράσινο και έχει 70 διαφορετικές παραλίες όλων των τύπων. Μπορείς να περάσεις και με καραβάκι απέναντι σ'ένα νησάκι εν ονόματι Formantera που είναι ακατοίκητο και πας μόνο για την φοβερή του παραλία. Συν της άλλης από τιμές είναι προσιτό.
 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αυστριακά χωριά

Yorgos,Θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες πρόσθετες πληροφορίες για μικρά και άγνωστα αυστριακά χωριουδάκια;Πώς να πάω,πού ακριβώς,τι θα συναντήσω κλπ.Είχα μείνει κάποια στιγμή για 24 ώρες περίπου στο Villach,πολύ όμορφο μεν αλλά δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω αν έμενα παραπάνω...Τι έχετε να μου προτείνετε;Ενδιαφέρομαι να πάω καλοκαίρι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Γερμανια και πολι Γερμανια! Εχει βγαλει τοσο κακο ονομα, λογω των απιστευτων σχολιων των ελληνων μεταναστων, που πριν παει κανεις, νομιζει οτι ειναι μονο φαμπρικες και τυποι που πινουν μπιρες και τρωνε λουκανικα. Εχει απιστευτες ομορφιες και προσφερει σχεδον τα παντα στους τουριστες σε πολυ προσιτες τιμες. Τη συνιστω ανεπιφυλακτα!
Πολωνια. Η εικονα που ειχα πριν παω ηταν μιας χωρας ξεχασμενης απο Θεο και ανθρωπους. Καμια σχεση! Πανεμορφος προορισμος για ολες τις εποχες του χρονου!
Βαλκανια. Τοσο κοντα και ομως τοσο αγνωστα. Αν και εχω παει μονο Βουλγαρια, Ρουμανια και Φυρομ, νομιζω οτι ολη η βαλκανικη χερσονησος εχει πολλα να προσφερει (απο ο,τι τουλαχιστον βλεπω και διαβαζω στις ισοριες των μελων του φορουμ).
Επαρχιακη Δανια. Μικρα γραφικα ψαροχωρια και τοπια απιστευτης ομορφιας. Αναρωτιεμαι γιατι οι περισσοτερες εκδρομες περιλαμβανουν μονο Κοπεγχαγη.
Και αλλοι πολλοι προορισμοι. Ολοι οι τοποι ειναι ομορφοι. Η υποτιμηση η υπερτιμηση ειναι συνηθως εργο των ταξιδιωτικων πρακτορειων και των συμφεροντων που αυτα ακολουθουν και βεβαια ολα σχετιζονταιο με τη διαφημιση...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γερμανία...την ψηφίζω κι εγώ! Αχ...πόσο μου λείπει η Στουτγάρδη και ο περίγυρος, που είναι η δεύτερη πατρίδα μου αλλά έχω να πάω καμιά 8ετία... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.902
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Eλάχιστα πραγματα ειναι γνωστα για την μαγευτική τοποθεσία με το ονομα Ελβετία της Φρανκονίας, λιγα χιλιόμετρα βόρεια της Νυρεμβέργης στην βόρεια Βαυαρία!:cool:
The Franconian Switzerland - FrΓ?nkische Schweiz
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Από τα ωραια και οχι τόσο τουριστικα μέρη που έχω πάει είναι:

Ολλανδια: Ουτρέχτη
Πορτογαλία: Coimbra
Ρουμανία: Καρπαθια (Brasov,...)
F.Y.R.O.M.: Οχρίδα
Ουαλία: Χωρια στη νότια Ουαλία αν και έχω ακούσει ότι και η βόρεια έχει ωραία μέρη
Τσεχία: Cesky Krumlov
Σερβία : Βελιγράδι!!
Σλοβακία: Ολη η επαρχια
Ισπανία: Βαλένθια, Cuenca, Ronda, San Sebastian, χωριά βόρειας Ισπανίας
Βέλγιο: Γάνδη, Leuven
Λουξεμβούργο: Viaden
Σλοβενία: Piran, Λίμνη Bohinj (η λίμνη Bled είναι αρκετά πιο τουριστική αν και εξίσου εντιπωσιακή), Julian Alps, Λουμπιάνα (αξέχαστη πόλη!!)
αν μπορούμε να συμπεριλάβουμε τα καναρια Νησιά: Νησί Lancarote
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όσο πιο συχνά ταξιδεύει ο κόσμος τόσο πιο συχνά θα ανακαλύπτει νέους όμορφους προορισμούς που θα θεωρεί ότι είναι υποτιμημένοι.
Το κακό, όμως, είναι ότι δεν μπορούμε να ταξιδεύουμε συνέχεια και έτσι δεν μπορούμε να πάμε παντού οπότε διαλέγουμε από όλον αυτόν τον υπέροχα όμορφο πλανήτη τα μέρη που ικανοποιούν περισσότερο τις ταξιδιωτικές μας αναζητήσεις ξέροντας ότι αφήνουμε απ' έξω ένα άλλο εξίσου όμορφο κομμάτι του.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
bastei!!

Eλάχιστα πραγματα ειναι γνωστα για την μαγευτική τοποθεσία με το ονομα Ελβετία της Φρανκονίας, λιγα χιλιόμετρα βόρεια της Νυρεμβέργης στην βόρεια Βαυαρία!:cool:
The Franconian Switzerland - FrΓ?nkische Schweiz
Αχ θάνο τι μου θύμησες!!. Η τοποθεσία λέγεται Bastei και είναι κάτι σαν τα δικά μας τα μετέωρα στο δεκαπλάσιο ομως. Ανάμεσα στους τεράστιους βράχους υπάρχουν πέτρινες γέφυρες για να τα δεις απο κοντά. Η θέα της κοιλάδας του Έλβα μαγευτική. Απο εκεί εμείς αποφασίσαμε να μην επιστρέψουμε με το λεωφορείο της γραμμής αλλά να πάρουμε το μονοπάτι του Εθνικού Δρυμού. Τρεις γυναίκες μόνες, σε μονοπάτι με μισό μέτρο χιόνι, απέραντη ερημιά, χωρίς να ξέρουμε που θα μας οδηγήσει απλά ακολουθούσαμε τις ταμπελίτσες με γερμανικά που δεν ξέραμε τι γράφουν και τα χνάρια κάποιου που είχε περάσει απο εκεί με δύο σκύλους!!!. Αλλά αποζημιωθήκαμε γιατί φτάσαμε μετά δυο ώρες σε ένα πανέμορφο χωριουδάκι του Έλβα, το wehlen, άγνωστο τουριστικά αλλά αυθεντικά μεσαιωνικό. Απο εκεί περάσαμε με ποταμόπλοιο - σχεδία στην απέναντι όχθη για να πάρουμε το τρένο της επιστροφής. Νομίζω πως ούτε οι ντόπιοι ξέρουν αυτό το μονοπάτι που τρεις τρελλές ελληνίδες (η μια κεφαλονίτισσα -εγώ) το διέσχισαν μόνες μέσα στο καταχείμωνο!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Eλάχιστα πραγματα ειναι γνωστα για την μαγευτική τοποθεσία με το ονομα Ελβετία της Φρανκονίας, λιγα χιλιόμετρα βόρεια της Νυρεμβέργης στην βόρεια Βαυαρία!:cool:
The Franconian Switzerland - FrΓ?nkische Schweiz
Αχ Θανο, τι μου θυμισες τωρα! Πηγα πριν λιγα χρονια και ενθουσιαστηκα! Να σαι καλα!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
μου αρεσε πολυ το tivoli ενα χωριο 1 ωρα εξω απο τη Ρωμη
η βιλα deste με τα 1000 συντριβανια ( μη παει το μυαλο σας στις ΄'υποψιες'' συντριβανιων που εχουμε εδω ) με εισοδο 6 ευρω , 2 ωρες που μειναμε δεν μπορεσαμε να τα δουμε ολα,
πηγαμε κυριακη πρωι παρακολουθησαμε τη κυριακατικη λειτουργια εκει ειναι 10-12 καμμια σχεση με το στριμοξιδι και ενίοτε μπαχαλο που γινεται εδω.
απο το καστρο βλεπεις καταπληκτικη θεα,εξω απο την εκκλησια υπηρχε ενα μινι παζαρι με delecatessen τοπικες λειχουδιες , αγορα μουρανο δεν με χαλαγε που ηταν απομιμηση τα βρηκα υπεροχα, τα μαγνητακια ψυγειου στη ρωμη ειχαν 8 ευρω και εκει βρηκα καλλιτερα με 1 ευρω
η πιο καταπληκτικη πιτσα σε ολη την ιταλια με απιστευτες γευσεις , και πηραμε 1 χυμο φρεσκο πορτοκαλι, 1 τοστ , 1 καπουτσινο γυρω στα 3,30 ευρω σε παραδοσιακα καφε με πλακωστρωτους δρομους.......απλα τελεια:clap::clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom