Υπόγειος κόσμος (πόλεις μνημεία, στοές κτλ)

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Δεν μας έφθαναν στα ταξίδια, τα επίγεια και τα υπέργεια αξιοθέατα, έχουμε και τα υπόγεια.:cool::haha:
Δεν έχω επισκεφθεί κάτι τόσο εντυπωσιακό, όπως μία υπόγεια πόλη, έχει τύχει όμως να περιηγηθώ στα αλατωρυχεία της Wieliczka, στην Πόλωνία και να θαυμάσω υπόγεια ναών κυρίως στην Ευρώπη.
Ήταν κάτι που δεν γνώριζα και το έμαθα από τα ταξίδια. Ότι σε πολλούς ναούς υπάρχουν υπόγεια και κρύπτες. Συχνά είναι επισκέψιμα με η χωρίς αντίτιμο.
Το πρώτο που μου έρχεται στο νου είναι τα υπόγεια της Βασιλικής του Αγίου Κλήμη στην Ρώμη.
Στο πρώτο υπόγειο επίπεδο υπάρχει προγένεστερη εκκλησία και ο τάφος του Κυρίλλου, γνωστός από τον εκχριστιανισμό των Σλάβων.
Στο δεύτερο επίπεδο υπάρχει ιερό του Μίθρα.
Εντυπωσιακά είναι και τα υπόγεια του καθεδρικού του Αγίου Παύλου στο Λονδίνο. Εδώ όμως και για έναν άλλο λόγο καθώς έχουν ταφεί ο λόρδος Νέλσων, νικητής της ναυμαχίας του Τράλφαγκαρ και ο Δούκας του Ουέλινγκτον νικητής της μάχης του Βατερλώ.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Στα δύο τελευταία ταξίδια για Ρώμη όλο έλεγα να κάνω το Scavi tour στο Βατικανό αλλά όλο κατέληγα σε άλλα πράγματα. Το έχει κάνει κανείς? Αξίζει?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Θα αφήσω εδώ μερικές φωτογραφίες από την υπόγεια πόλη στο Derinkuyu στην Καππαδοκία. Είναι εξαιρετικά εντυπωσιακή, οι φωτογραφίες μου την αδικούν. Δεν ενδείκνυται για κλειστοφοβικούς. Οι μισοί από την παρέα μας γύρισαν πίσω στα πρώτα πέντε λεπτά γιατί δεν άντεξαν την ιδέα της κατάβασης σε τέτοια βάθη και τα στενά περάσματα.

1621867160398.png

1621867181250.png

1621867214300.png

1621867248318.png
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Τι τελειο νημα!!
Και ποσο ωραια συγκυρια που το ειδα τώρα! Αυριο το πρωι έχω κλεισμενη ξενάγηση στην υπογεια πόλη μου(Θεσσαλονίκη Sub Terra)! Και στα παλιά γνωστα μέρη(Αρχαία Αγορά) αλλά και στις νέες αποκαλύψεις που ηρθαν στο φως με τις ανασκαφες για το μετρό(δεκτά όλα τα αστεια για το μετρο Θεσσαλονικης:haha:)! Δεν ξερω σε πόσα από τα νέα ευρυματα θα μας αφήσει να κατεβουμε η Αρχαιολογική Υπηρεσία, αλλα ελπιζω να δω όσα πιο πολλά μπορω, καθώς εάν εχετε ακουσει εχει αρχισει ήδη η λεηλασια και το ξηλωμα ειδικα από τις στασεις στην οδό Βενιζέλου παρά τις παγκοσμιες φωνες αντίδρασης σε αυτο το εγκλημα (Λενε οτι η πληθώρα των ευρυμάτων και το πόσο καλά διατηρημενα έιναι, είναι ανάλογης ιστορικής, ακόμα και τουριστικής σημασιας με την Πομπηία)
Το βραδυ έχει διαβασμα, του τύπου όπως κάνουμε πριν από τα ταξιδια; ξερετε εσεις!)...Αλλωστε ένα ταξίδι θα ειναι και αυτό! Υπογειο και στο παρελθον! Θα επανελθω με νεότερα!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Κάτι που αγνοούσα εντελώς, αν και πίστευα ότι την ξέρω πολύ καλά την πόλη, το ανακάλυψα μόλις τώρα
Υπόγειο Βελιγράδι, υποθέτω στο Καλιμέγκνταν χωρίς όμως να είμαι βέβαιος. Όποιος γνωρίζει ας μας πει πλιζ
195492673_10159789286018296_7076000672951940551_n (1).jpg
194012364_10159789286173296_3707169812876633389_n.jpg
195314215_10159789286698296_8590766555091532141_n.jpg

195063737_10159789285033296_8566156034436680071_n.jpg
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Και η Αθήνα εχει υπογεια καταφύγια οχι μονο σε μεγαλα κτίρια αλλα και σε πολυκατοικιες. Οταν το ειχα μαθει για μια πολυκατοικια που εμεινα για καποιο διαστημα στο κεντρο ειχα κατενθουσιαστει. Ηταν χτισμενη καπου στα 1930-1940 και ηταν υποχρεωτικο να εχει καταφυγιο. Απο τοτε οταν περπαταω σε Εξάρχεια, Κολωνάκι η Κυψέλη και βλεπω τα χαρακτηριστικα καπακια ενθουσιαζομαι που γνωριζω οτι εκει υπηρξε εξοδος καταφυγιου.
Υπαρχουν αρκετα αρθρα. Παραθετω ενδεικτικα ενα για οποιον ενδιαφερεταιΤα καταφύγια της Αθήνας 1936-40 - Athens Social Atlas
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πριν το ταξίδι στο Βελιγράδι, έψαχνα να βρω το "Υπόγειο Βελιγράδι" και δεν έβρισκα κάτι... Τελικά ψάξε απο δω ψάξε απο κει, ανακάλυψα οτι αν πάω στο κάστρο και ρωτήσω θα βρω άκρη. Και έτσι έκανα. Ρωτώντας στο κάστρο με παρέπεμψαν στο κέντρο πληροφοριών που βρίσκεται έξω απο το κάστρο και εκεί μου είπαν οτι αυτό που ψάχνω μπορώ να το δω μόνο με walking tour, δίνοντας μου ένα ενημερωτικό φυλλάδιο με τηλέφωνα, διευθύνσεις και τα λοιπά. Οι μέρες και οι ώρες είναι συγκεκριμένες και όταν είδα οτι μία απο αυτές τις μέρες θα ήμασταν στη πόλη έστειλα απευθείας αίτημα, στο οποίο είχα άμεσα καταφατική απάντηση.

Κάτω απο το Βελιγράδι υπάρχουν πολλές σήραγγες, εκ των οποίων οι παλαιότερες χτίστηκαν απο τους Ρωμαίους. Κατα τον ΒΠΠ ο γερμανικός στρατός έχει χρησιμοποιήσει κάποιες απο αυτές. Οι σήραγγες αυτές βρίσκονται φυσικά στο φρούριο Καλιμέγκνταν. Το υπόγειο Βελιγράδι όμως δεν είναι μόνο αυτό. Συμπεριλαμβάνει και λαγούμια τα οποία χρησιμοποιήθηκαν ως μέρη συντήρησης τροφίμων αλλά και παραγωγής κρασιού! Σε κάποια απο αυτά μπορείς να μπεις μόνος, αλλά σε κάποια άλλα όχι.

1) Το πρώτο σημείο του tour αφορά ένα Ρωμαϊκό πηγάδι που βρίσκεται εντός του κάστρου.
1.JPG

2.JPG

3.JPG


2) Το επόμενο σημείο ήταν το στρατιωτικό καταφύγιο-οχυρό-πολυβολείο που δημιουργήθηκε εντός του κάστρου κατά τη περίοδο του Τίτο.
4.JPG

5.JPG


Εδώ υπάρχει και μία πολύ ενδιαφέρουσα έκθεση φωτογραφίας
6.JPG


3) Το επόμενο σημείο ήταν έξω και κάτω απο το φρούριο, που χρησιμοποιήθηκε ως πυριτιδαποθήκη απο τους Αψβούργους και αργότερα ως...ντίσκο (!), στο οποίο υπάρχουν πολύ αξιόλογα εκθέματα, η ιστορία των οποίων έχει και αρκετό γέλιο.
8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG


4) Το τελευταίο σημείο του τουρ ήταν εκτός φρουρίου και αφορούσε λαγούμια που βρίσκονταν κοντά στις όχθες του Δούναβη και έχουν χρησιμοποιηθεί ως χώροι συντήρησης τροφίμων, αλλά και παρασκευής κρασιού!
12.JPG

13.JPG


Στο τέλος του τουρ κάτσαμε σε αυτόν το χώρο, ήπιαμε κρασί που παράγεται σε αυτά τα λαγούμια και είπαμε και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα πραγματάκια για τη πόλη! Το κρασί ήταν νοστιμότατο!!!
14.JPG


Πληροφορίες κράτησης
Το συγκεκριμένο walking tour γίνεται κάθε Τετάρτη και Σάββατο στις 15:00μμ. Η εκκίνηση γίνεται απο τη Πλατεία Δημοκρατίας, διαρκεί 3-3,5 ώρες και το κόστος είναι 15€/άτομο, τα οποία πληρώνεις στον οδηγό που συναντάς στη πλατεία και κάνει το τουρ.
Για τη συμμετοχή πρέπει να κάνεις κράτηση απο πριν είτε με mail στο [email protected] , είτε να στείλεις μήνυμα με WhatsApp στο +381 66 5091 793, είτε τηλεφωνικά στο ίδιο νούμερο. Απαντάνε άμεσα. Το όνομα του οδηγού δεν το συγκράτησα δυστυχώς, αλλά ήταν άψογος! Μιλούσε πολύ καλά αγγλικά, ήταν γνώστης της ιστορίας της πόλης του και όχι μόνο και ήταν πολύ ευχάριστος και επικοινωνιακός! Το τουρ ήταν απο τα καλύτερα που έχω κάνει και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Όποιος γνωρίζει ας μας πει πλιζ
Αν δεν το έχεις βρει ήδη, ελπίζω να βοήθησα ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σάμος -Ευπαλίνειο όρυγμα - σήραγγα μήκους περίπου 1 χλμ. και διατομής περίπου 1,75 x 1,75 μ. που κατασκευάσθηκε γύρω στα 550 με 530 π.Χ. Η κατασκευή του άρχισε συγχρόνως και από τα δύο άκρα του και οι σήραγγες που διανοίγονταν με αυτόν τον τρόπο, συναντήθηκαν στη μέση και αποτέλεσαν ενιαίο όρυγμα.
Από το 1992 έχει χαρακτηριστεί από την Unesco Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς .

ΣΑ.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom