Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γι αυτο προτεινω ξενοδοχειο με πρωινο, απογευματινο treat και βραδινο. Η τιμη ανεβαινει περιπου 30-35 ευρω τη μερα ανα ατομο για τα δυομισι γευματα σε σχεση με τον απλο υπνο. Αναζητηστε τα στην αλυσιδα Clarion, Σουηδια και Νορβηγια.
Θα τη σημειώσω αυτή την αλυσίδα. Με τις αλυσίδες της Accor είδες τι παίζει;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Θα τη σημειώσω αυτή την αλυσίδα. Με τις αλυσίδες της Accor είδες τι παίζει;
Δεν εχει accor εκει. Nordic ειδα, εχουν αλλες αλυσιδες εκει. Το ιδιο και στη Δανια, αλλες τουριστικες αλυσιδες ειναι δημοφιλεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εννοουσα οτι οι επιλογες ειναι λιγες σε ibis ασε που στην κατηγορια styles μενω μονο σε πολυ φθηνες χωρες, σε ακριβες ξεφευγει πολυ και ακομη και το πρωινο ειναι πανακριβο.
Γενικά υπάρχουν και άλλες αλυσίδες στην Accor πιο φθηνές, πχ Mercure. Αυτό που πρόσεξα ως στιγμής είναι οτι όταν αυτά τα ξενοδοχεία τα βρίσκω απο booking είναι συνήθως πιο φθηνά απο το να τα κλείσω απο την Accor....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Γενικά υπάρχουν και άλλες αλυσίδες στην Accor πιο φθηνές, πχ Mercure. Αυτό που πρόσεξα ως στιγμής είναι οτι όταν αυτά τα ξενοδοχεία τα βρίσκω απο booking είναι συνήθως πιο φθηνά απο το να τα κλείσω απο την Accor....
Καλο ειναι να μεταφερθουμε σε αλλο νημα αλλα ναι, συνηθως μεσω hotels κερδιζω και 10% της τιμης σε επιβραβευση ακομη κι αν εχει ιδια τιμη .
Εξαιρεση κατι καλες προσφορες για 3ημερα που δεν περνανε στις αλλες μηχανες αναζητησης . Πρεπει να κοιτας το ιδιο ξενοδοχειο σε πολλες πλατφορμες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γι αυτο προτεινω ξενοδοχειο με πρωινο, απογευματινο treat και βραδινο. Η τιμη ανεβαινει περιπου 30-35 ευρω τη μερα ανα ατομο για τα δυομισι γευματα σε σχεση με τον απλο υπνο. Αναζητηστε τα στην αλυσιδα Clarion, Σουηδια και Νορβηγια.
Αυτό που σου είχα στείλει το είχες δει; Το best western kom το είδες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία & σχεδιασμός



Σε μια πόλη όπως η Στοκχόλμη πρέπει να υπάρχει καλός σχεδιασμός δίχως αμφιβολία, λόγω αυξημένου γενικά κόστους, αρχής γενομένης από αυτό της διαμονής. Πλέον γνωρίζοντας τις εξαιρετικές συγκοινωνίες της πόλης, δε θεωρώ απαραίτητο, απλά προτιμότερο το να μένει κανείς κοντά στο κέντρο της, ωστόσο πριν την επίσκεψη μου κοιτούσα αποκλειστικά εκεί.

Έτσι λοιπόν γνωρίζοντας ότι είναι πολύ δαπανηρό να βρω διαμονή στη παλιά πόλη (Gamla stan) επέλεξα τη διπλανή ευρύτερη περιοχή του Södermalm, κέντρο εκτός των άλλων της νυχτερινής ζωής της πόλης.

Map1.jpg


Το Mosebacke Hostel ήταν ένα τυπικό hostel της κατηγορίας 7/10 για όσους δεν έχουν απαιτήσεις, κοστίζοντας 160€ για τρία βράδια σε ιδιωτικό δωμάτιο, λέγοντας «πάλι καλά» για Στοκχόλμη, προσφέροντας όμως εξαιρετικό πρωινό, κάτι που είναι επιβεβλημένο σε μια πόλη όπως αυτή, αλλά και ιδιαίτερα βολική τοποθεσία.

Αναφορικά με τις μετακινήσεις μου στη πόλη κατέβασα την εφαρμογή SL που καλύπτει όλα τα μέσα της Στοκχόλμης, αγοράζοντας ένα εισιτήριο τριημέρου με κόστος 31€ περίπου, του οποίου η ισχύς ξεκινάει από τη πρώτη ενεργοποίηση.

ScreenshotSL2.jpg
ScreenshotSL1.jpg


(Δε χρειάζεται να αναπτύξω πόσο συμφέρει κάτι τέτοιο όποιον έχει σκοπό να κινηθεί με τη δημόσια συγκοινωνία, όταν το μεμονωμένο εισιτήριο κοστίζει κοντά στα 3,40€)

Για το Αεροδρόμιο Arlanda και την επιστροφή μου σε αυτό, μιας και στην άφιξη μας παρέλαβε ο φίλος μας, αγόρασα στη τσουχτερή τιμή των 29εισιτήριο για το Arlanda express, το τρένο που συνδέει απευθείας τον κεντρικό σταθμό με όλα τα terminal του αεροδρομίου, κόστος που θα μπορούσα να έχω αποφύγει αν το έψαχνα καλύτερα, αλλάζοντας ένα τρένο και παίρνοντας ένα λεωφορείο. Τι να κάνουμε, μαθαίνουμε απ’ τα λάθη μας…

ticket.jpg

Είχαν προηγηθεί τα αεροπορικά εισιτήρια όπως ανέφερα και στο πρόλογο μου, με κόστος 62€ μετ’ επιστροφής, που αφορούσαν απευθείας βραδινή πτήση τη Παρασκευή από το αεροδρόμιο Μακεδονία και επιστροφή τη Δευτέρα το μεσημέρι.

Δε κρίθηκε απαραίτητο να κλείσουμε εισιτήριο σε κάποιο μουσείο ή αξιοθέατο, ήταν το μόνο που θα επιλέγαμε με τη λογική «βλέποντας και κάνοντας», αναλόγως και πως θα μας έβγαιναν τα υπόλοιπα.

Επίσης δε θεώρησα αναγκαίο να ασχοληθώ με μετρητά και συνάλλαγμα, μιας και ήξερα ότι η πληρωμή με κάρτα στη Σουηδία περνάει παντού, ακόμα και στις ανοικτές αγορές. Με την επιστροφή μου διαπίστωσα εν τέλει ότι ήταν το πρώτο μου ταξίδι που χρησιμοποίησα εξ ολοκλήρου κάρτα για τις συναλλαγές μου. Να ναι καλά η Revolut λοιπόν!

Την έρευνα μου μια φορά την είχα κάνει, σημειώνοντας όπως πάντα τα σημεία ενδιαφέροντος στο χάρτη:

Map2.jpg


Έχοντας όλα αυτά τα δεδομένα στο μυαλό μου αναφορικά με τα κόστη, ήμουν ακόμα πιο περίεργος για το τι θα συναντήσω μπροστά μου, υπολογίζοντας μάλιστα ότι ο διαθέσιμος χρόνος δεν ήταν παραπάνω από δύο καθαρά 24ωρα, στα οποία βέβαια έπρεπε να προσμετρήσουμε το γεγονός ότι η διάρκεια της μέρας ήταν περιορισμένη.

Προμηνύονταν μια ιδιαίτερη εκδρομή…
 
Last edited:

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Ε όχι και ακριβή η Βιέννη!!! Δεν συγκρίνεται με τίποτε μπροστά στο Μόναχο!!!! όταν έρθετε εδώ θα το καταλάβετε!!!

Δεν είναι μόνο αυτό, ήταν όλα πανάκριβα, ακόμα και το σουπερ μαρκετ που πήγα κι έκανα τις όποιες συγκρίσεις. Μ' αρέσει που λέγαμε ακριβή τη Βιέννη... Γενικότερα το φαγητό ήταν μεγάλο ζήτημα σ' αυτό το ταξίδι. Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
[/QUOTE]
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ε όχι και ακριβή η Βιέννη!!! Δεν συγκρίνεται με τίποτε μπροστά στο Μόναχο!!!! όταν έρθετε εδώ θα το καταλάβετε!!!
Ναι εννοείται, δεν είναι και η πιο φθηνή πόλη της Ευρώπης, ωστόσο υπάρχουν οικονομικές λύσεις κι επιλογές. Για το Μόναχο δεν έχω να πω κάτι καθώς δε το έχω επισκεφτεί ακόμα και θέλω να το κάνω, επιβεβαιώνω όσο μπορώ αυτό που λέτε όμως καθώς όλοι οι φίλοι και γνωστοί το βρήκαν πιο πάνω από το μέσο όρο της Γερμανίας. Για να δούμε...
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Ναι εννοείται, δεν είναι και η πιο φθηνή πόλη της Ευρώπης, ωστόσο υπάρχουν οικονομικές λύσεις κι επιλογές. Για το Μόναχο δεν έχω να πω κάτι καθώς δε το έχω επισκεφτεί ακόμα και θέλω να το κάνω, επιβεβαιώνω όσο μπορώ αυτό που λέτε όμως καθώς όλοι οι φίλοι και γνωστοί το βρήκαν πιο πάνω από το μέσο όρο της Γερμανίας. Για να δούμε...

Για να είμαι ακριβής είναι η ομορφότερη και ταυτόχρονα ακριβότερη πόλη της Γερμανίας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom