Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα
Θα πάω στοκχολμη την άλλη βδομάδα
Είχες θέμα με τη κάρτα σε πληρωμές;;; θα έχω visa
Ρευστό να σηκωσω;; έχεις κάποιο να μου προτείνεις
Γεια χαρά.
Ήταν η πρώτη μου νομίζω εκδρομή που δε χρειάστηκα πουθενά συνάλλαγμα.
Την έβγαλα όλη μόνο με τη κάρτα μου (revolut), χωρίς να συναντήσω κάπου πρόβλημα πληρωμής.
Ο φίλος που ήμασταν μαζί χάλασε μετρητά βέβαια, τα οποία και πάλι είναι παντού αποδεκτά.
Αν έχεις σκοπό να το κάνεις, καλύτερα από κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο, η προμήθεια είναι σχεδόν μηδενική.
Καλά να περάσεις! ;)
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Γεια χαρά.
Ήταν η πρώτη μου νομίζω εκδρομή που δε χρειάστηκα πουθενά συνάλλαγμα.
Την έβγαλα όλη μόνο με τη κάρτα μου (revolut), χωρίς να συναντήσω κάπου πρόβλημα πληρωμής.
Ο φίλος που ήμασταν μαζί χάλασε μετρητά βέβαια, τα οποία και πάλι είναι παντού αποδεκτά.
Αν έχεις σκοπό να το κάνεις, καλύτερα από κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο, η προμήθεια είναι σχεδόν μηδενική.
Καλά να περάσεις! ;)
Αα ευχαριστώ πολύ 😁
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Nαι. Αλλα ηθελα με γευματα και συμφερει περισσοτερο το Clarion.
Αν θέλεις μας λες εδώ ή όπου αλλού έχει πιθανά μεταφερθεί η συζήτηση για τα ξενοδοχεία αν τελικά αξίζει το βραδινό στο clarion γιατί διάβασα κάποιες αρνητικές κριτικές για αυτό. Επίσης πόση έκπτωση μπορείς να πετύχεις σε αυτή την αλυσίδα?
Ευχαριστώ και εύχομαι να περάσεις και εσύ τέλεια όπως ο psilos
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Αν θέλεις μας λες εδώ ή όπου αλλού έχει πιθανά μεταφερθεί η συζήτηση για τα ξενοδοχεία αν τελικά αξίζει το βραδινό στο clarion γιατί διάβασα κάποιες αρνητικές κριτικές για αυτό. Επίσης πόση έκπτωση μπορείς να πετύχεις σε αυτή την αλυσίδα?
Ευχαριστώ και εύχομαι να περάσεις και εσύ τέλεια όπως ο psilos
Εχω μεταφερει τα εισιτηρια σε μελλοντικη ημερομηνια, δεν πηγαμε τοτε. Ειχα κλεισει μεσω Hotels.com σε περιοδο που επεστρεφε το 20% του ποσου σε νεα κρατηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Σε ευχαριστώ! Όποτε πας ενημερώνεις;)
Εχει ακυρωθει απο την Aegean η μεταβαση, πηρα μιλια και λεφτα πισω. Γενικα δεν ειναι απο τα ταξιδια που θα προχωρησουν καλα, μαλλον θα ακυρωθει και η επιστροφη με SAS.
 

Sveel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Προετοιμασία & σχεδιασμός



Σε μια πόλη όπως η Στοκχόλμη πρέπει να υπάρχει καλός σχεδιασμός δίχως αμφιβολία, λόγω αυξημένου γενικά κόστους, αρχής γενομένης από αυτό της διαμονής. Πλέον γνωρίζοντας τις εξαιρετικές συγκοινωνίες της πόλης, δε θεωρώ απαραίτητο, απλά προτιμότερο το να μένει κανείς κοντά στο κέντρο της, ωστόσο πριν την επίσκεψη μου κοιτούσα αποκλειστικά εκεί.

Έτσι λοιπόν γνωρίζοντας ότι είναι πολύ δαπανηρό να βρω διαμονή στη παλιά πόλη (Gamla stan) επέλεξα τη διπλανή ευρύτερη περιοχή του Södermalm, κέντρο εκτός των άλλων της νυχτερινής ζωής της πόλης.

View attachment 383988

Το Mosebacke Hostel ήταν ένα τυπικό hostel της κατηγορίας 7/10 για όσους δεν έχουν απαιτήσεις, κοστίζοντας 160€ για τρία βράδια σε ιδιωτικό δωμάτιο, λέγοντας «πάλι καλά» για Στοκχόλμη, προσφέροντας όμως εξαιρετικό πρωινό, κάτι που είναι επιβεβλημένο σε μια πόλη όπως αυτή, αλλά και ιδιαίτερα βολική τοποθεσία.

Αναφορικά με τις μετακινήσεις μου στη πόλη κατέβασα την εφαρμογή SL που καλύπτει όλα τα μέσα της Στοκχόλμης, αγοράζοντας ένα εισιτήριο τριημέρου με κόστος 31€ περίπου, του οποίου η ισχύς ξεκινάει από τη πρώτη ενεργοποίηση.

View attachment 383991 View attachment 383990

(Δε χρειάζεται να αναπτύξω πόσο συμφέρει κάτι τέτοιο όποιον έχει σκοπό να κινηθεί με τη δημόσια συγκοινωνία, όταν το μεμονωμένο εισιτήριο κοστίζει κοντά στα 3,40€)

Για το Αεροδρόμιο Arlanda και την επιστροφή μου σε αυτό, μιας και στην άφιξη μας παρέλαβε ο φίλος μας, αγόρασα στη τσουχτερή τιμή των 29εισιτήριο για το Arlanda express, το τρένο που συνδέει απευθείας τον κεντρικό σταθμό με όλα τα terminal του αεροδρομίου, κόστος που θα μπορούσα να έχω αποφύγει αν το έψαχνα καλύτερα, αλλάζοντας ένα τρένο και παίρνοντας ένα λεωφορείο. Τι να κάνουμε, μαθαίνουμε απ’ τα λάθη μας…

View attachment 383993

Είχαν προηγηθεί τα αεροπορικά εισιτήρια όπως ανέφερα και στο πρόλογο μου, με κόστος 62€ μετ’ επιστροφής, που αφορούσαν απευθείας βραδινή πτήση τη Παρασκευή από το αεροδρόμιο Μακεδονία και επιστροφή τη Δευτέρα το μεσημέρι.

Δε κρίθηκε απαραίτητο να κλείσουμε εισιτήριο σε κάποιο μουσείο ή αξιοθέατο, ήταν το μόνο που θα επιλέγαμε με τη λογική «βλέποντας και κάνοντας», αναλόγως και πως θα μας έβγαιναν τα υπόλοιπα.

Επίσης δε θεώρησα αναγκαίο να ασχοληθώ με μετρητά και συνάλλαγμα, μιας και ήξερα ότι η πληρωμή με κάρτα στη Σουηδία περνάει παντού, ακόμα και στις ανοικτές αγορές. Με την επιστροφή μου διαπίστωσα εν τέλει ότι ήταν το πρώτο μου ταξίδι που χρησιμοποίησα εξ ολοκλήρου κάρτα για τις συναλλαγές μου. Να ναι καλά η Revolut λοιπόν!

Την έρευνα μου μια φορά την είχα κάνει, σημειώνοντας όπως πάντα τα σημεία ενδιαφέροντος στο χάρτη:

View attachment 383989

Έχοντας όλα αυτά τα δεδομένα στο μυαλό μου αναφορικά με τα κόστη, ήμουν ακόμα πιο περίεργος για το τι θα συναντήσω μπροστά μου, υπολογίζοντας μάλιστα ότι ο διαθέσιμος χρόνος δεν ήταν παραπάνω από δύο καθαρά 24ωρα, στα οποία βέβαια έπρεπε να προσμετρήσουμε το γεγονός ότι η διάρκεια της μέρας ήταν περιορισμένη.

Προμηνύονταν μια ιδιαίτερη εκδρομή…
καλησπέρα ,θα πραγματοποιήσω ταξίδι στην Στοκχόλμη και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να πάρω την stockholm card που έχει κάποια μουσεία και διάφορα και αν καλύπτει και τα μέσα μεταφοράς αυτή η κάρτα η πρέπει να πάρω την κάρτα για τα μέσα μεταφοράς ξεχωριστά. ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
καλησπέρα ,θα πραγματοποιήσω ταξίδι στην Στοκχόλμη και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να πάρω την stockholm card που έχει κάποια μουσεία και διάφορα και αν καλύπτει και τα μέσα μεταφοράς αυτή η κάρτα η πρέπει να πάρω την κάρτα για τα μέσα μεταφοράς ξεχωριστά. ευχαριστώ
Καλησπέρα και σε σένα. Δε γνωρίζω να σου πω την αλήθεια μιας και δε τη χρησιμοποίησα, ίσως κάποιος άλλος φίλος να έχει υπόψιν του και να βοηθήσει.
Η κάρτα που έβγαλα ήταν τριήμερη και κάλυπτε μόνο τα μέσα μεταφοράς της πόλης και αποδείχτηκε απαραίτητη για όλα όσα έκανα.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Eπιστροφή από 5ημερο στη Στοκχόλμη 17-21/5 και μπορώ να πω ότι αν και δε με τρελανε όπως πέρσι η Κοπεγχαγη με έκανε να τρελαθώ ήταν ένας ιδιαίτερος προορισμός.
Ήθελα απλά να σχολιάσω το ξενοδοχείο για όποιον σκέφτεται και επειδή είχα κλείσει μεσω hotels σε πολύ χαμηλότερη τιμή δύο clarion ένα με πρωινό και ένα με πρωινό και δείπνο. Τελικά μείναμε στο Clarion Hotel Amaranten με 120€ το δίκλινο το βραδυ και μπορώ να πω ότι το ξενοδοχείο άξιζε τρελά, ξενοδοχειάρα από τα καλύτερα που είχα πάει και ένα πρωινό που είχε τα πάντα και μετά από τόσο φαί πεινούσαμε πάλι στις 9 το βράδυ. Επίσης τόσο κεντρικό που δε χρειάστηκε να μπουμε σε ΜΜΜ ούτε μια μέρα αφού όλα ήταν δίπλα μας. Ίσως και το άλλο με δείπνο να άξιζε ειδικά για διαφορά 20€ τη βραδιά έξτρα απλά επειδή τελικά άλλαξε η σύσταση της παρέας δεν είχαμε επιλογή.
Επίσης να σχολιάσω παρόλο τα σχόλια για τρελή ακρίβεια ήταν αρκετά φθηνότερη από τη Δανία και στα περισσότερα έπαιζαν τιμές παρόμοιες με Ελλάδα, πχ καφές starbucks οικονομικότερα από Ελλάδα, burger king φθηνότερα από Κύπρο που πήγα πρόσφατα και εστιατόρια έβρισκες με 12-17€ τη μερίδα όταν πέρσι Δανία έπαιρνες στο φούρνο το καφέ 7€ και η σαλάτα έκανε 25-30€.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Όπως σας είπα και στο πρόλογο μου, τσάμπα το άγχος της μετάβασης στο Arlanda, τσάμπα και τα 30 ευρώ που πλήρωσα τελικά. Ο Γιώργος το φιλοσόφησε και το έψαξε καλύτερα τη προηγούμενη μέρα, έφτασε κεντρικά, πήρε το τρένο pendeltåg ως το τέρμα του, κι από κει μ’ ένα απλό λεωφορείο έφτασε στο αεροδρόμιο χωρίς να πληρώσει κιόλας επιπλέον, έχοντας στη κατοχή του τη κάρτα απεριόριστων διαδρομών όπως εγώ η οποία ήταν ακόμα σε ισχύ. Εν κατακλείδι δείτε το λίγο καλύτερα το σενάριο, είναι σημαντικό έξοδο που μπορείτε να αποφύγετε.

Δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω για να μας μείνει κανένα φράγκο να τα σπρώξουμε στον Κάρυ να πάρει κανένα σέντερ μπακ ακόμα τώρα που την έπαθε κι ο Βέλεθ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω για να μας μείνει κανένα φράγκο να τα σπρώξουμε στον Κάρυ να πάρει κανένα σέντερ μπακ ακόμα τώρα που την έπαθε κι ο Βέλεθ!
:haha: :haha:
Ναι φίλε, τσάμπα λεφτά τα 30€ ακόμα τα λυπάμαι.
Παραήταν εύκολο τελικά, αρκούσε ν' ανοίξω το google maps και να βρω τον συνδυασμό των μέσων, έτσι κι αλλιώς είχα αγοράσει κάρτα τριημέρου και ήταν στην τιμή. Αυτό να κάνεις, εμένα υπερίσχυσε το άγχος μου να τα χω όλα κανονισμένα εκ των προτέρων.
Ψάξε την διαδομή από το κέντρο (σιδηροδρομικό σταθμό) και θα βγάλεις εύκολα άκρη, απ' ότι βλέπω παίζει κι απευθείας λεωφορείο (910) για το Arlanda.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom