Ουγγαρία Φαγητο στη Βουδαπεστη!

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εστιατόριο που μου πρότεινε Ελληνοούγγρος: Kerék Vendéglő.
Είναι σαν ουγγρική ταβέρνα, πολύ απλό μαγαζί, οι σερβιτόροι δεν μιλάνε καν αγγλικά (καλό σημάδι!) και παραγγείλαμε σχεδόν στην τύχη με λίγη περιγραφή από τον σερβιτόρο στα ιταλοισπανικά. Πολύ καλά όλα. Είχε και έναν συμπαθέσταρο τυπάκο που έπαιζε βιολί.
Μια ιδέα από τα πιάτα
View attachment 266438

View attachment 266439
Πολύ καλό φαίνεται είδα είναι στη Βουδα όχι τόσο κεντρικά αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα αν είναι καλό το φαγητό θα το τιμήσουμε..Θα το περάσω στον οδηγό, από τιμές;
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πληρώσαμε 56€ τα 3 άτομα με τη σούπα που βλέπετε, 3 κυρίως, 2 σαλάτες, μισό λίτρο κρασί, 3 μπουκαλάκια νερό και 2 γλυκά (θα έλεγε κανείς ότι τρώμε αρκετά...)

Δεν είναι κεντρικά αλλά κάπως έτσι σώζεται και είναι ταβέρνα γειτονιάς. Λίγο πριν είχαμε πάρει τηλέφωνο για κράτηση στο Hungarikum Bistro αλλά δεν είχαν τίποτα ως και τη Δευτέρα.

Από το ντεκόρ του μαγαζιού:
20190323_194251.jpg
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πληρώσαμε 56€ τα 3 άτομα με τη σούπα που βλέπετε, 3 κυρίως, 2 σαλάτες, μισό λίτρο κρασί, 3 μπουκαλάκια νερό και 2 γλυκά (θα έλεγε κανείς ότι τρώμε αρκετά...)

Δεν είναι κεντρικά αλλά κάπως έτσι σώζεται και είναι ταβέρνα γειτονιάς. Λίγο πριν είχαμε πάρει τηλέφωνο για κράτηση στο Hungarikum Bistro αλλά δεν είχαν τίποτα ως και τη Δευτέρα.

Από το ντεκόρ του μαγαζιού:
View attachment 266440
Το Hungarikum Bistro για να βρεις τραπέζι πρέπει να πάρεις ένα μήνα πριν για κράτηση.Έχει γίνει πολύ γνωστό και όσες φορές προσπάθησα 10 μέρες πριν για μένα ή για λογαριασμό φίλων πάντα ήταν overbooked...Σημαντικό να έχουμε εναλλακτικές :)
Για ταβέρνα όχι τόσο κεντρικα περίπου 19 ευρώ το ατομο δεν το λες και φτηνά αλλά σημασία έχει ότι ήταν ποιοτικά...Δεν παίζει πάντα ρόλο η τιμή....
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Θα έλεγα 15€/ άτομο γιατί αυτά που πήραμε ήταν για 4
 
Last edited:

Giorgio_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Γεια σας και από εμένα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο εστιατόριο στη Βουδαπέστη με folklore show (τύπου caru cu bere στο Βουκουρέστι για όποιον γνωρίζει)Σκοπευω να επισκεφτώ την Βουδαπέστη τις ημέρες του Πάσχα και θα ήθελα να βρω κάτι αντίστοιχο αν υπάρχει.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο λανσελοτ έχει κάποιους τύπους που καταπινουν σπαθιά και παίζουν με φωτιές αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που εννοείς..Στο καρουκουμπερε θυμάμαι παρουσίαση του προσωπικού χειροκροτηματα, χορούς :)
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Για όποιον θέλει φτηνό και καλό φαγητο μια πρόταση από Ούγγρο φίλο που αποδειχτηκε ευεργετική για το πορτοφόλι μας
Belvárosi disznótoros
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για όποιον θέλει φτηνό και καλό φαγητο μια πρόταση από Ούγγρο φίλο που αποδειχτηκε ευεργετική για το πορτοφόλι μας
Belvárosi disznótoros
Το έχω δει αυτό είναι ένα self service που έχει και μαγειρευτά με ένα γουρούνι για σήμα :)
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Για όποιον θέλει φτηνό και καλό φαγητο μια πρόταση από Ούγγρο φίλο που αποδειχτηκε ευεργετική για το πορτοφόλι μας
Belvárosi disznótoros
Επιβεβαιώνω. Δοκιμάστε το, πολύ καλό και πολύ vfm
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Πήγα στο Paprika Vendéglő - https://goo.gl/maps/vhSeNHuYyQ6GB5Yt5
Συμπαθητικός χώρος, αρκετές επιλογές στο μενού και καλό φαγητό. Σερβιτόροι σε στυλ "πήρατε λίγα πιάτα, είστε σίγουροι?" και γενικά να σε ξεπετάξουν γρήγορα για να έρθει ο επόμενος πελάτης.
Δε μου άρεσαν κάτι homemade croquettes που βάζουν συνοδευτικά σε πολλά πιάτια κρεατικών. Είναι κάτι σαν λουκουμάδες/κεφτεδάκια που δε κατάλαβα ποτέ τι έχουν μέσα (ψωμί? κουρκούτι?)

Έφαγα και στο Belvárosi disznótoros, φθηνό φαγητό και έχει πολύ κίνηση άρα όλα πρέπει να είναι φρέσκα (όσο φρέσκα μπορεί να ειναι τα κρεατικά). Για κάτι στο πόδι και φθηνά μπορεί κάποιος να το τσεκάρει.

Πήγα για brunch στο Á la Maison Breakfast and Brunch Restaurant - https://goo.gl/maps/2yGFLvatFaKjZjMR7
Πολύ καλό αλλά πάρα πολύ ακριβό! Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει.

Για καφέ στο New York Café - https://goo.gl/maps/Q8qgQSXDAP2cm1FBA
φοβερό κτίριο εσωτερικά με το αναγεννησιακό στυλ, live piano και βιολί αλλά ακριβό και πάντα με ουρά. Αλλά για μένα ο χώρος αξίζει ένα καφέ.
 
Last edited:

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Hadik Kavehaz!!! Υπέροχος χώρος, καταπληκτική κουζίνα, εξαιρετική ποικιλία κρασιών, ευγενικό, φιλικό service μια εξαιρετική επιλογή για όσους βρεθούν στην πλευρά της Βούδας.Περίπου 200 μέτρα από τα Gellert.

http://www.hadik.eu/home
 

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Καλησπέρα,
εγω ειιμαι τις αποψης κραταμε σημειωσεις για μαγαζια που μπορουμε να φαμε safe για την πρωτη μερα οταν περπαταμε περναμε και απο διαφορα μη τουριστικα μερη παρατηρουμε τα φαγηταδικα.... εχουν κοσμο? εχουν τουριστα? ντοπιοιυς παιζει? οπου παει ο ντοπιος λεει ενας φιλος εχει καλο φαγητο και ας μη φαινεται καλο το μαγαζι ;)
Επίσης σαν κατι λιγο πιο τουριστικό (εγω το εχω πλαναρει ήδη) βαλτε στο πλανο σας και ψαξτε στο google να βρειτε τοπικα μικρα craft ζυθοποιια ειναι επισκεψιμα και συνηθως εχουν taproom (χωρο που μπορεις να πιεις μπυρα βαρελι φρεσκια μιας και κουμπωνεται αμεσα μολις εμβαρελωθει) μπυρες απιστευτα παραξενες ξινες,πικρες γλυκιες, με φρουτα με γευση πχ cheesecake και αλλα τρελλα εχουν επισης στους χωρους αυτους αρκετα ποιοτικο junkfood τυπου burger κτλ.
Οταν επιστρέψω θα γράψω σε πόσα μπόρεσα να πάω!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom