Ουγγαρία Φαγητο στη Βουδαπεστη!

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Από όλες τις προτάσεις που διάβασα από το site κατάλαβα ότι οι περισσότεροι προτείνουν για φαγητό το Menza, Paprika, Fatal, Kiskakkuk και Gundel. Αν εσείς θέλατε να πάτε σε 3 μόνο από αυτά, ποια θα ξεχωρίζατέ; Και το Gundel αξίζει το μπουφέ που έχει κάθε Κυριακή; Γνωρίζετε πόσο κοστίζει;
Ευχαριστώ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Από όλες τις προτάσεις που διάβασα από το site κατάλαβα ότι οι περισσότεροι προτείνουν για φαγητό το Menza, Paprika, Fatal, Kiskakkuk και Gundel. Αν εσείς θέλατε να πάτε σε 3 μόνο από αυτά, ποια θα ξεχωρίζατέ; Και το Gundel αξίζει το μπουφέ που έχει κάθε Κυριακή; Γνωρίζετε πόσο κοστίζει;
Ευχαριστώ.
Απο αυτα που γραφεις πηγα μονο στο Kiskakukk, εμεινα πολυ ευχαριστημενη, πολυ καλο φαγητο σε ποιοτητα και σε ποσοτητα, ζεστος χωρος.

Gundel, το μπουφε χωριζεται σε δυο κομματια θα ελεγα, στο αλμυρο και στο γλυκο, οπου στο αλμυρο εχεις σαλατες, διαφορα κυριως πιατα, σαλαμια, τυρια, σουπες κτλ και στο κομματι του γλυκου μια μεγαλη ποικιλια απο διαφορα γλυκα, πολυ σοκολατα!!! Κοστιζει 22 ευρω το ατομο και σε αυτη τη τιμη εχεις το μπουφε, και απο ποτα ή ενα ποτηρι χυμο ή ενα sparkling wine. Αν πας καλο ειναι να μην εχεις φαει πρωινο. Αλλωστε ξεκιναει απο τις 11:30 το brunch.
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Ωραία γλυκά και καφέ εμείς ήπιαμε στο λόφο της Buda στο cafe Ruszwurm Ruszwurm Cukrszda Orszg, φτηνότερο από το Gerbeaud και πιο μικρό και χαριτωμένο.
Ως άρτι αφιχθείς από Βουδαπέστη και παρακινούμενος από όσα γράφουν οι συμφορουμίστες, έχω να πώ:
1.Μη τυχόν και δε πάτε στο Ruszwurm. Φανταστικά γλυκά( Εξαίσιο στρούντελ και η δική τους κρέμα. Τιμές 1,5 ευρώ ανά γλυκό, καλά είδατε.Κάτι Γάλλοι δίπλα μας έτρωγαν από τρία γλυκά ο καθένας.)
2. Το Kiskakuk Καταπληκτικό.
3. Το Menza κατα τη γνώμη μου υπερτιμημένο, δε θα το επέλεγα.
4. Αν θέλετε ιταλικό το Pomo Doro είναι πολύ καλό.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Kiskakukk

εξαιρετικο! υπεροχο δειπνο προχτες σε αυτο το εστιατοριο!
 
Last edited by a moderator:

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Το Fatal δεν είναι κατι το εξαιρετικό. Το "εντυπωσιακό" είναι ο χωρος που στεγάζεται, είναι υπόγειο (δεν ετυχε να ξαναφαω σε υπογειο μαγαζι) και οι τεραστιες μεριδες. Αυτα καθως και οι παχυσαρκοι κατα πλειοψηφια σερβιτοροι του. Η τοποθεσία του ειναι καλη, γιατι ουσιαστικά βρίσκεται επι της Vaci. Αν πατε εκει καλο θα ηταν να μοιραστειτε 1 κυριως πιατο ανα 2 ατομα, πολλες μεριδες -οπως και μια απ τις δικες μας- γυρνουσαν σχεδον αθικτες στην κουζινα και είναι κρίμα. Αυτο που δε μ αρεσε είναι ότι οι σερβιτοροι σε βλέπαν σαν κινουμενο ευρω. 22:45 ήταν όταν ζητησαμε το λογαριασμο και ήρθαν 4 σερβιτοροι στη σειρα για να μας ρωτησουν αν θέλαμε καφέ! espresso? cappuccino? ristretto? no? και παροτι σ ολους διναμε την ιδια αρνητικη απαντηση, συνεχιζαν απτοητοι!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μόλις γύρισα από Βουδαπέστη οπότε γι'αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι το Paprika το οποίο το επισκεφθήκαμε 2 φορές και οφείλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στα μέλη που το πρότειναν γιατί έχει εξαιρετικό φαγητό και ατμόσφαιρα. Το Menza δεν το είδα σαν κάτι διαφορετικό στο Fatal δεν πήγαμε αν και μέναμε δίπλα. Επίσης για πολύ καλό σέρβις και ιιταλικό φαγητό στο Pomodoro.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Το Fatal δεν είναι κατι το εξαιρετικό. Το "εντυπωσιακό" είναι ο χωρος που στεγάζεται, είναι υπόγειο (δεν ετυχε να ξαναφαω σε υπογειο μαγαζι) και οι τεραστιες μεριδες. Αυτα καθως και οι παχυσαρκοι κατα πλειοψηφια σερβιτοροι του. Η τοποθεσία του ειναι καλη, γιατι ουσιαστικά βρίσκεται επι της Vaci. Αν πατε εκει καλο θα ηταν να μοιραστειτε 1 κυριως πιατο ανα 2 ατομα, πολλες μεριδες -οπως και μια απ τις δικες μας- γυρνουσαν σχεδον αθικτες στην κουζινα και είναι κρίμα. Αυτο που δε μ αρεσε είναι ότι οι σερβιτοροι σε βλέπαν σαν κινουμενο ευρω. 22:45 ήταν όταν ζητησαμε το λογαριασμο και ήρθαν 4 σερβιτοροι στη σειρα για να μας ρωτησουν αν θέλαμε καφέ! espresso? cappuccino? ristretto? no? και παροτι σ ολους διναμε την ιδια αρνητικη απαντηση, συνεχιζαν απτοητοι!
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω! Ήταν αγενείς και κακομούτσουνοι!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Το Pomo d oro είχε όντως και καλό σερβις και καλό φαγητό, το ίδιο και το πάπρικα! Να πω πως το la cucina ειναι επιεικως μετριο. Μ αρεσει που ειχε και καλές κριτικες...το μόνο που προσφέρει είναι το περιποιημένο ιταλικό περιβάλλον και η τοποθεσία, επίσης επί της Vaci. Το φαγητό αθλιο, τα μακαρονια λασπωμενα, να μη σχολιάσω δε τις πίτσες... Το αποκορύφωμα ήταν ο νευρικός σερβιτόρος που μας "εξυπηρετουσε". Μέσα σε 2 λεπτά αφότου έφερε τον κατάλογο ήθελε να πάρει παραγγελία. Κοιτούσε συνεχώς το ρολόι του, ενώ δεν είχες τελειώσει το φαγητό ερχόταν να μαζέψει τα πιάτα και τριγυρνούσε γύρω απ τα τραπέζια της "περιοχης" του, λες και ήθελε να ξαποστείλει τους πελάτες. Σε κατι γερμανούς του διπλανου τραπεζιου τα μαζεψε με τοση νευρικοτητα τα πιατα που επεσαν πανω σχεδον στους ανθρωπους. Φευγοντας μου ρθε τον βρίσω...πρώτη φορά συνάντησα τόσο άθλιο σερβις!
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα! Φεύγω σε λίγες μέρες για Βουδαπέστη!
Καμία άλλη πρόταση για φαγητό; Προς το παρών κρατάω Paprika και Kiskakkuk.
Ο καιρός πως ήταν;
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
9 με 16 /04 που ημουν εκει ήταν φθινοπωρινος θα ελεγα. Συννεφιά κυρίως, έριχνε και καμια ψιχαλα και ακομα πιο σπανια έβγαινε κ ο ηλιος. Θερμοκρασια ανωτατη ημερησιως γυρω στους 17-18.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Το Pomo d oro είχε όντως και καλό σερβις και καλό φαγητό, το ίδιο και το πάπρικα! Να πω πως το la cucina ειναι επιεικως μετριο. !
Αν και λάτρης της ιταλικης κουζίνας, δεν νομίζω ότι θα επέλεγα ιταλικό εστιατόριο στην Βουδαπέστη..:roll: Από ότι έχω διαβάσει έχει πολύ καλή τοπική κουζίνα! Πάντως για το Fatal μου φαίνεται ότι θα το αποκλείσω... Δεν νομίζω ότι θέλω να πάω κάπου με γκαρσόνια που να μου χαλάνε την διάθεση.. Άλλωστε για αυτό το εστιατόριο συνέχεια αυτό το σχόλιο γράφεται..
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμείς φάγαμε στο menza και στο fatal και τα δύο είχαν εξίσου καλό φαγητό!
Στο fatal μάλιστα καθίσαμε έξω γιατί την μέρα εκείνη είχε πολύ καλό καιρό. Οι μερίδες του τεράστιες, φύγαμε σκασμένοι και εννοείται δεν μπορέσαμε να φάμε όλο το φαγητό!
Το menza είχα διαβάσει ότι έχει φουτουριστικό περιβάλλον αλλά κάτι τέτοιο δεν μου φάνηκε καθόλου, εκτός κι αν κάτι τεράστια φωτιστικά θεωρούνται φουτουριστικά!
Να ευχαριστήσω κι εγώ τους συμφορουμίτες που πρότειναν αυτά και άλλα πολλά εστιατόρια, μακάρι να είχαμε το χρόνο να πάμε σε όλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.165
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom