Ισπανία Φαγητό ποτό στη Βαρκελώνη (Los Restaurantes de Barcelona!!!)

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
exeis polla filakia apo Roman kai Albert
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και απο μενα δωσε τους πολλα φιλακια!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Kική ,να περνας καλα και να δωσεις χαιρετισμους και απο μενα στους βαρκελωνεζους φιλους σου....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για μενα ενα απο τα καλα εστιατορια της Βαρκελωνης ειναι το Los caracoles,carrer (οδος) dels Escudellers 14. Ξερω οτι εχετε παει μερικοι απο εδω και δε σας αρεσε,αλλα εμενα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου. Μου αρεσει πολυ η κρεμα καταλανα του και το ψητο κοτοπουλο του!! Παντα ειναι γεματο το μπαρ και για να περασεις να κατσεις στο τραπεζι περνας μεσα απο την κουζινα. Αν μπεις και δεις κοσμο στο μπαρ μη κολλωσεις,πας μπροστα και σου σημειωνουν το ονομα σου και ποσα ατομα ειστε. Ο χωρος ειναι μικρα μικρα δωματια,κατι σα λαβυρυνθο. Ειναι αρκετα παλιο και η διακοσμηση του,ειναι με το κλασσικο πλακακι απο την ανδαλουσια αλλα και με πολλες φωτογραφιες απο διαφορους γνωστους ισπανους. Και συνηθως δεν κανει κρατηση,αλλα εχει 2 βαρδιες μια στις 20:30 νομιζω και μια στις 22:00.
φαγαμε μεσημερι σε αυτο το εστιατορειο , βρηκαμε ευκολα
τραπεζι . Ο χωρος ειναι οπως τα λεει η Ευαγγελια , πολυ συμπαθητικος .
Λιγο τσιμπημενες τιμες , 95 ευρω 3 ατομα , χωρις να φαμε πολυ ή "ακριβα" πιατα .
Κρεμα καταλανα δεν εχει (πλεον ; ) στα επιδορπια .
Εχει ομως ωραιο προφιτερολ.
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η αλήθεια είναι ότι το φαγητό στη Βαρκελώνη και εμένα με είχε προβληματίσει... Τα tapas ωραία ήταν, αλλά τσιμπημένα, δηλαδή δεν ήταν για να χορτάσεις... Πιάσαμε κι εμείς τα burger king λοιπόν! Ξαναπάω το Μάιο όμως, και θα τιμήσω σίγουρα το La Paradeta και το Bilbao Berria......
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Η αλήθεια είναι ότι το φαγητό στη Βαρκελώνη και εμένα με είχε προβληματίσει... Τα tapas ωραία ήταν, αλλά τσιμπημένα, δηλαδή δεν ήταν για να χορτάσεις... Πιάσαμε κι εμείς τα burger king λοιπόν! Ξαναπάω το Μάιο όμως, και θα τιμήσω σίγουρα το La Paradeta και το Bilbao Berria......

Να σας πώ κι εγώ την άποψη μου τωρα που γύρισαμε..Αρχίσαμε με υψηλές προσδοκίες αλλα πέσαμε λιγάκι προς το τέλος..Πιο πολύ φάγαμε σε tapas restaurants..Bilbao berria,cerveceria catalana, txapela,taller de tapas..Απο αυτα μεγαλη απογοήτευση ηταν το taller στο οποίο και πληρωσαμε πολυ ακριβα και οτι πηραμε ηταν ανοστο..τα pinxtos στο bilbao berria ηταν καταπληκτικα και το τιμησαμε δισ!ηταν και το πιο φτηνο..1.65 τα Pinxtos Και 1.8 το ποτηρι κρασι...το txapela ηταν μετριο προς το κακο..η cervezeria catalana πολυ κακο για το τιποτα..περασαμε απο το sagardi στο barri gotic μια μερα και τα Pinxtos που ειχε εμφανισιακα τουλαχιστον ηταν χαλια οποτε δεν δοκιμασαμε..την επομενη ομως ειχε πιο ομορφα πιατακια..θελαμε να παμε στο crema canela αλλα δεν βρηκαμε τραπεζι..την πρωτη μερα πηγαινοντας στο quimet y quimet το οποίο όχι μονο ηταν φισκα αλλα έκλεινε και στις 10, καθησαμε σε ενα παρακμιακο λιγο πιο πανω (La boheme) το οποίο τελικα είχε τις καλυτερες Bravas που φαγαμε στην Βαρκελώνη..τις υπολοιπες φορες τη βγαλαμε με το 100% Μust για low to mid budget διακοπες bocatta Και Pans & co (δοκιμασαμε τα παντα!!!) με προτιμηση εκ μερους μου στο Pans & co.. φαγαμε και στο Princesa 23 και στο barri gotic αλλα και στο beach bar που εχει στη Barceloneta , μεξικανικο κυριως! αλλα είχε και καταπληκτικα κοκταιλ! mojito k caipirihna 4 ευρω και καμια σχεση με της ελλαδας..ολα ηταν οπως πρεπει να ειναι..!και σε grande δοση!
 
  • Like
Reactions: LIK

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Sagardi tapas bar!!!

Εχει πολλά στην πόλη, γι' αυτό δείτε το site www.sagardi.com για το ποιο σας βολεύει...
Εγώ το καλοκαίρι πήγα σε αυτό που βρίσκεται κοντά στη Santa Maria del Mar. Είναι ένα βάσκικο tapas bar, στο οποίο σου δίνουνε πιάτο και πηγαίνεις και διαλέγεις μόνος σου από το bar όποιο tapa (όλα με ψωμάκια) θέλεις. Στο τέλος, ο σερβιτόρος μετράει τις οδοντογλυφίδες στο πιάτο σου κι έτσι πληρώνεις...


ολα τελεια εκτος απο το τελευταιο με την αγκιναρα μπλιαχχ...

Το τέλειο ήταν ότι βγάζανε συνέχεια φρέσκα και, πέρα από το ότι τα βάζανε στον μπουφέ, πέρναγε ο σερβιτόρος με δίσκο έξω από τα τραπέζια και σου πρoσέφερε αν ήθελες... έτσι όπως ήταν ζεστά-ζεστά ήταν κόλαση, ειδικά αυτά με τα λουκάνικα, οπότε δεν αντιστάθηκα και τσίμπαγα και από τους δίσκους.. δεύτερο και τρίτο γύρο.. :bleh:
εκείνο το βράδυ συνολικά το κοντέρ έγραψε 11 ξυλάκια...:D

α... να πω ότι το χειμώνα πήγα και σε αυτό στο la maquinista (εμπορικό κέντρο), απλά σε dead season, και χωρίς κόσμο, δεν ήταν το ίδιο.. ούτε βγάζανε φρέσκα συνέχεια, όπως είναι λογικό.. ίσως και το μέρος παίζει ρόλο...:roll:


Φαινεται πολυυυυυ νοστιμο!!! αλλα εχω μια απορια, οσον αφορα τον τροπο πληρωμης.. αφου μετρας ξυλακια για να πληρωσεις ολα θα εχουν μια ενιαια τιμη λογικα ε? κι αυτη ειναι??
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
Φαινεται πολυυυυυ νοστιμο!!! αλλα εχω μια απορια, οσον αφορα τον τροπο πληρωμης.. αφου μετρας ξυλακια για να πληρωσεις ολα θα εχουν μια ενιαια τιμη λογικα ε? κι αυτη ειναι??
εξαρτατε απο το μαγαζι
απο 1,5-3 ευρω το ενα
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
1. La Paradeta , Carrer Comercial 7 και σε άλλα τρία σημεία στην πόλη
La Paradeta | Marisquer?as self-service en Barcelona
Προσωπικά το πιο ενδιαφέρων εστιατόριο στην Βαρκελώνη με μία πολύ πρωτότυπη διαδικασία. Διαλέγεις τα ψάρια και τα θαλασσινά που θες από το ιχθυοπωλείο του καταστήματος , στα ζυγίζουν και τους λες πως τα θέλεις μαγειρεμένα (αχνιστά, τηγανητά, ψητά στην πλάκα ) . Στη συνέχεια πηγαίνεις στο ταμείο, προμηθεύεσαι τα ποτά της αρεσκείας σου,παραγγέλνεις σαλάτα, παίρνεις ένα νούμερο , πληρώνεις τον λογαριασμό και κάθεσαι στο τραπέζι. Σε λίγη ώρα , όταν είναι έτοιμα, καλούν από τα ηχεία το νούμερο σου , πηγαίνεις στην κουζίνα και παίρνεις τον δίσκο με τα φαγητά. ¨Ότι έχει το La Paradeta είναι ολόφρεσκο και σε πολύ καλές τιμές. Πρέπει να δώσετε ιδιαίτερη σημασία στο ότι δεν γίνονται κρατήσεις τραπεζιών, ενώ το εστιατόριο γεμίζει πολύ γρήγορα και ίσως χρειαστεί να περιμένετε για να βολευτείτε ( συμβουλή μου να πάτε πέντε λεπτά πριν ανοίξει) και επίσης το προσωπικό συνήθως δεν μιλάει αγγλικά.

2. La Bombeta , Maquinista 3, Βαρκελώνη, Ισπανία
Καταλανική ταβέρνα στην περιοχή της Barceloneta ,με τοπικές γεύσεις (μιλάμε για πολυυυυύ σκόρδο) τόσο με ντόπιους όσο και με τουρίστες (η περιοχή γαρ) με πολύ καλά θαλασσινά (γαρίδες , χταποδάκι κτλ) με εξαιρετικά bombas και φοβερή χύμα σαγκρία στην κανάτα. Στα μείον ότι έχει συνήθως πολύ κόσμο και μάλλον θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο για να βρεις τραπέζι. Τιμές φιλικές και προσωπικό με μέτρια εως καθόλου γνώση της αγγλικής. (ευτυχώς που υπάρχει και η νοηματική)

3. Euskal Etxea , Montcada, 1 | Góthic Quarter (κοντά στο μουσείο Πικάσο)
EUSKAL ETXEA EUSKAL TABERNA
Βάσκικο πολύβουο εστιατόριο, αγαπημένο των νεαρών βαρκελωνέζων, πολύ κοντά στο μουσείο Πικάσο, με pinchos (βάσκικα τάπας) , στο οποίο παίρνεις πιάτο από το μπαρ, διαλέγεις τι θες να φας και στο τέλος ο λογαριασμός γίνεται με βάση τις οδοντογλυφίδες αυτών που έχεις καταναλώσει( ελπίζω να μην στεφτήκατε καμία πονηριά για το πως εξαφανίζονται οι οδοντογλυφίδες!!!:haha:) . Τα pinchos κοστίζουν 1,80? έκαστο ενώ αξίζει να δοκιμάσετε και το τοπικό λευκό τους κρασί που ονομάζεται Txacolina.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
3. Euskal Etxea , Montcada, 1 | Góthic Quarter (κοντά στο μουσείο Πικάσο)
EUSKAL ETXEA EUSKAL TABERNA
Βάσκικο πολύβουο εστιατόριο, αγαπημένο των νεαρών βαρκελωνέζων, πολύ κοντά στο μουσείο Πικάσο, με pinchos (βάσκικα τάπας) , στο οποίο παίρνεις πιάτο από το μπαρ, διαλέγεις τι θες να φας και στο τέλος ο λογαριασμός γίνεται με βάση τις οδοντογλυφίδες αυτών που έχεις καταναλώσει( ελπίζω να μην στεφτήκατε καμία πονηριά για το πως εξαφανίζονται οι οδοντογλυφίδες!!!:haha:) . Τα pinchos κοστίζουν 1,80? έκαστο ενώ αξίζει να δοκιμάσετε και το τοπικό λευκό τους κρασί που ονομάζεται Txacolina.
+1 και από εμένα!!! Ξελιγώθηκα βραδιάτικα :bleh: Και το a la carte του ονειρεμένο και δεν είμαι και άνθρωπος που συγκινείται εύκολα από το φαγητό.
Παρ' ότι βρέθηκα με την φόρμα μου για δείπνο και αρχικά πίστεψα ότι θα είμαι λίγο εκτός κλίματος, μας έκαναν να νιώσουμε σούπερ και επίσης κατέβασα στην καθισία μου ακαθόριστη ποσότητα του καλύτερου vino tinto de verano που έχω δοκιμάσει :D Επειδή γίνεται λίγο χαμός, μια κράτηση δεν είναι κακή ιδέα για τραπεζάκι, ενώ για το μπαρ πηγαίντε νωρίς και πιείτε και ένα ποτηράκι (ή και δύο..) για μένα :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom