Ισπανία Φαγητό ποτό στη Βαρκελώνη (Los Restaurantes de Barcelona!!!)

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Φεύγω αύριο για Βαρκελώνη, και από το search που έκανα στο trip advisor για καλά εστιατόρια είναι τα παρακάτω:

1. Cerveceria Catalana: C/Malloca 236
2. Guidad Condal: Rambla de Catalunya18
3.Tapas 24: Diputacio 269
4. El Mussol: Carrer Arago 261
5. Cuines Santa Caterina: Av. Franscesc Cambo 16.

πολύ κατατοπιστικό το site: Restaurantes Barcelona - Restaurants Barcelona - Gu
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ελληνικά σουβλατζίδικα "Διόνυσος" στη Βαρκελώνη, τώρα και στα Κανάρια νησιά

Μια από τις "ατραξιόν" του πρώτου "Διόνυσου", που εδρεύει ακριβώς απέναντι από το ζωολογικό κήπο της Βαρκελώνης, είναι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, έλληνες που, αν και ζουν μακριά από τη Θεσσαλονίκη και την αγαπημένη τους ομάδα, δίνουν διαρκώς το "παρών" στο μαγαζί για να παρακολουθήσουν κάποιο αγώνα, προσφέροντας πλούσιο θέαμα στους Ισπανούς, που ως φανατικοί φίλαθλοι και οι ίδιοι, δείχνουν να αντιλαμβάνονται πλήρως το πάθος των οπαδών του "Δικέφαλου του Βορρά".

Σ' ένα από τα σουβλατζίδικα του κ. Γκόλια λειτουργεί και ταβέρνα, όπου οι απαιτητικοί Ισπανοί μπορούν να δοκιμάσουν μουσακά, γιουβέτσι, παστίτσιο, μπιφτέκι γεμιστό, γαρίδες και άλλες λιχουδιές, που δεν βρίσκονται συνήθως στο τραπέζι του σπιτιού τους.

Στα σουβλατζίδικα "Διόνυσος" συχνάζουν κυρίως άτομα ηλικίας έως 30 χρόνων, ενώ στο εστιατόριο- ταβέρνα "Sukur" , με το πιο «έθνικ» ύφος και κουζίνα τόσο ελληνική όσο και ισπανική, μπορεί κάποιος να συναντήσει έναν 20χρονο με την παρέα του, αλλά κι έναν 60χρονο.

ολόκληρο το άρθρο Ελληνικό σουβλατζίδικο στα Κανάρια Νησιά | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

TERHS

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
:clap::clap:θα ταξιδεψω βαρκελωνη αρχες μαιου...θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο μαγαζι για καλο φαγητο.καποιο για καλη παεγια και ενα για θαλασσινα.αν γινεται καποιο οχι πολυ τουριστικο...κατι που να πηγαινουν και οι ντοπιοι.αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια θα βοηθουσε πολυ.ευχαριστω.:clap::clap:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.922
:clap::clap:θα ταξιδεψω βαρκελωνη αρχες μαιου...θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο μαγαζι για καλο φαγητο.καποιο για καλη παεγια και ενα για θαλασσινα.αν γινεται καποιο οχι πολυ τουριστικο...κατι που να πηγαινουν και οι ντοπιοι.αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια θα βοηθουσε πολυ.ευχαριστω.:clap::clap:
8-μαιου επιστρεφω βαρκελωνη
αν εισαι ακομα εκει βγαινουμε παρεα για φαγητο:p
 

tonia DAV

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κρητη
Ταξίδι-Όνειρο
Τοκιο
φαγητο στη Βαρκελωνη

:clap::clap:θα ταξιδεψω βαρκελωνη αρχες μαιου...θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο μαγαζι για καλο φαγητο.καποιο για καλη παεγια και ενα για θαλασσινα.αν γινεται καποιο οχι πολυ τουριστικο...κατι που να πηγαινουν και οι ντοπιοι.αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια θα βοηθουσε πολυ.ευχαριστω.:clap::clap:
Η Βαρκελωνη ειναι μια πολη με καταπληκτικο φαγητο , γεματο αρωμα και γευση.Υπαρχουν πολλα εστιατορεια με μεγαλη ποικιλια πιατων.Εμενα μου αρεσε πολυ το Aqua , το οποιο βρισκεται Passeig maritim 30 .Ειναι πανω στην παραλια και εχει θαλασσινα, μαγειρεμενα με το ισπανικο στυλ.Το αγαπημενο μου ομως , ηταν το ιταλικο Bestial,Carrer de Ramon Trias Fargas 2-4,επισης πανω στην παραλια, το οποιο ειχε πολυ ισσοροπημενες γευσεις.Υπαρχουν επισης πολυ ωραια ταπας εστιατορεια κοντα στο μουσειο του Πικασο , οπως το φημισμενο sardines (δεν ειμαι σιγουρη για την ορθογραφια).
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Άλλη μια "φρέσκια" φωτο από το Sagardi που βρίσκεται κοντά στη Santa María del Mar:
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εκτός από το Sagardi πολύ ωραία τάπας δοκίμασα και στο Txapela (κορίτσια, ευχαριστώ για την πρόταση!)
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.857
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom