ΗΠΑ Φαγητό στην Νέα Υόρκη.

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
να δωσω και γω ενα φαι.
Μας πηγε ο φιλτατος taver
Προκειται για ενα τεξανεζικο εστιατοριο στους 44 δρομους
VIRGIL'S REAL BARBEQUE
Virgil's | Real Barbeque | Homepage
Virgil's Real Barbecue Menu - Times Square - New York Magazine Restaurant Guide
Πήγα και εγώ εκεί! Έφαγα την Barbeque salad με blue cheese dressing και μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα!

Πολύ καλό και δημοφιλές είναι και το τούρκικο Beyoglu (στο οποίο μπορεί να βρει κανείς και ελληνικά/μεσογειακά πιάτα), με αρκετά αυθεντικές και πολύ νόστιμες γεύσεις (σταθμός μετρό 81st St).

Beyoglu - New York Restaurant - MenuPages Turkish, Mediterranean Restaurant Search

Για τέλεια πρωινά κάντε βόλτα στο Good Enough to Eat. Εγώ έφαγα τέλεια pancakes με belgian chocolate και καρύδα και ήπια φυσικό χυμό πορτοκάλι. Καλύτερα να το προτιμήσετε καθημερινές επειδή τα weekends έχει τεράστιες ουρές (μπορεί να περιμένει κάποιος ακόμα και 1 ωρα).

Good Enough to Eat, New York City Restaurant

Από αλυσίδες για σάντουιτς, κρουασάν και λοιπά στο χέρι μου άρεσε το Au bon pain.

Au Bon Pain

Εκεί που δεν πρέπει να πάτε είναι στο περίφημο Charles' Country Pan Fried Chicken στο Harlem. Απορώ με τις διθυραμβικές κριτικές που έχει. Το μέρος είναι άθλιο και παρακμιακό, η τύπισσα που μας εξυπηρέτησε αγενέστατη, το τηγανητό κοτόπουλο μετριότατο, ενώ το mac 'n cheese που φτιάχνει η άσχετη Ελληνίδα (εγώ δηλ.) είναι υψηλή γαστρονομία σε σχέση με εκείνο που δοκίμασα εκεί. Αναψυκτικά και νερό δεν έχει, μόνο λεμονάδα. Επίσης, πιθανώς να φταίει το γεγονός ότι πήγαμε αργά το βράδυ, αλλά η γειτονιά ήταν φρικτή και στον γυρισμό ειλικρινά φοβήθηκα.

Charles' Country Pan Fried Chicken - Harlem - New York, NY
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Για πολύ καλή γαλλική κουζίνα, πολύ ατμοσφαιρικό περιβάλλον (στο εσωτερικό) προτείνω το Matisse, είχαμε περάσει μια αξέχαστη βραδιά
Matisse Restaurant
2 άκόμη διευθύνσεις που έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και δεν είναι καθόλου τουριστικές.
Yuca Bar - 111Ave A (corner of seventh street) - πολύ ζωντανό μαγαζί και πολύ ωραίο φαγητό κυρίως βραζιλιάνικο.
Yuca Bar - Latin Fusion Restaurantωω

και για ιταλική Κουζίνα - Gradisca.
Gradisca
 
Last edited by a moderator:

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Εγω βρεθηκα για 8 ημερες Ν.Υ. και ...πεινασα. Εμεινα κεντρο 55str&6av. Ολο κατι ετοιμαντζιδικα σαντουιτς ή φαγητο σε πλαστικουρα. Μια φορα εκατσα σε εστιατοριο και πληρωσα 48$ ενα χαμπουρκερ με μια σαλατα Χωρις αναψυκτικο. Πληρη απογοητευση!. Οσο αφορα μετα απο απειρο περπατημα στην πολη για ξεκουραση σε καφε, άπιαστο ονειρο. Η χειροτερη πόλη που εχω παει μεχρι τωρα για φαγητο και καφε. Μιλαω για εναν τουριστα σαν και μενα χωρίς να εχει γνωστο στην πολη και να τον πηγαινει καπου καθορισμένα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
Έχεις δίκιο. Η Νέα Υόρκη φημίζεται για τη χάλια ποιότητα του φαγητού της, όπως επίσης για τα λίγα φαγάδικα που έχει. Ψάχνεις ψάχνεις και δε βρίσκεις. Γενικώς, δε λέει και πολλά. Ελπίζω να πήγες τουλάχιστον στο γνωστό κέντρο "Η ΣΠΗΛΙΑ" στην Αστόρια που έχει δώσει γνωστό μέλος, τα σπάει!

Πες μας όμως και πού έφαγες καλά στο εξωτερικό να ξέρουμε όταν θα πάμε...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Εγω βρεθηκα για 8 ημερες Ν.Υ. και ...πεινασα. Εμεινα κεντρο 55str&6av. Ολο κατι ετοιμαντζιδικα σαντουιτς ή φαγητο σε πλαστικουρα. Μια φορα εκατσα σε εστιατοριο και πληρωσα 48$ ενα χαμπουρκερ με μια σαλατα Χωρις αναψυκτικο. Πληρη απογοητευση!. Οσο αφορα μετα απο απειρο περπατημα στην πολη για ξεκουραση σε καφε, άπιαστο ονειρο. Η χειροτερη πόλη που εχω παει μεχρι τωρα για φαγητο και καφε. Μιλαω για εναν τουριστα σαν και μενα χωρίς να εχει γνωστο στην πολη και να τον πηγαινει καπου καθορισμένα.
Το γεγονός ότι εσύ προτίμησες (για τους δικούς σου λόγους) να τρως ετοιματζίδικα από το δρόμο, κάνει τη ΝΥ χάλια πόλη για φαγητό και καφέ? :shock:
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Εγω βρεθηκα για 8 ημερες Ν.Υ. και ...πεινασα. Πληρη απογοητευση!. Οσο αφορα μετα απο απειρο περπατημα στην πολη για ξεκουραση σε καφε, άπιαστο ονειρο. Η χειροτερη πόλη που εχω παει μεχρι τωρα για φαγητο και καφε... /quote]

Μάλλον σε άλλη πόλη πήγα το Μάιο και μπερδεύτηκα..γιατί εκεί που πήγα εγώ, και πολύ καλά έφαγα και πολλούς πολλούς καφέδες ήπια !!!:shock:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγω βρεθηκα για 8 ημερες Ν.Υ. και ...πεινασα. Εμεινα κεντρο 55str&6av. Ολο κατι ετοιμαντζιδικα σαντουιτς ή φαγητο σε πλαστικουρα. Μια φορα εκατσα σε εστιατοριο και πληρωσα 48$ ενα χαμπουρκερ με μια σαλατα Χωρις αναψυκτικο. Πληρη απογοητευση!. Οσο αφορα μετα απο απειρο περπατημα στην πολη για ξεκουραση σε καφε, άπιαστο ονειρο. Η χειροτερη πόλη που εχω παει μεχρι τωρα για φαγητο και καφε. Μιλαω για εναν τουριστα σαν και μενα χωρίς να εχει γνωστο στην πολη και να τον πηγαινει καπου καθορισμένα.

Είσαι ο άνθρωπός μου... δώσε μου tips για φαγάδικα στην Αθήνα... εκτός από φαστφουντάδικα που με πειράζουν στη χολή, που αλλού τρως να πάω να φχαριστηθώ? μην ακούς τον GTS όλο εξυπνάδες είναι... τον βάλανε μια φορά στο Spotted pig και από τότε καβάλησε καλάμι...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δύο. Στη "ΣΠΗΛΙΑ" όμως δε πρόλαβα ρε γμτ.
Εμ αφου δεν ειχες κανει κρατηση , που να βρεις τραπεζι? Ενα μηνα πριν ειχα κλεισει εγω!
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Αστορια δεν πηγα για τον απλουστατο λογο...δεν μπορουσα!. Ημουν τελη Ιουλιου, η απολυτη κολαση σε οτι αφορα θερμοκρασια+υγρασια.Ειχε καυσονα 40+ με υψυλη υγρασια, δεν μπορουσα ουτε βημα να κανω. Οταν εειχε 45 η Αθηνα σαφως πιο ανετα... Το μετρο πρεπει να ηταν η ιδια η κολαση.(Θερμοκρασια+ποντίκια!+παντελος έλλειψη εξυπερετησης+αγωνα να περασεις με την μια τις γ@μημενες τις μπαρες και στο τελος να διαπυστωσεις οτι εισαι και στην λαθος πλατφορμα!). Ετσι ειπα να πηγαινω αφου ειδα ολα τα αξιοθεατα ΜΟΝΟ με τα ποδια οποτε Αστορια...ΔΕΝ.
Υ.Γ. Μα ρε παιδια ουτε ενα καφε σε υπαιθριο χωρο? Ειδα μονο κατι μεταλλικα τραπεζακια με καρεκλες σαν τα δικα μας ουζερι ξεκαρφοτα χωρις να υπαρχει μαγαζι!!!.(εξω απο το Macys, Wall street, και αλλου) .Ολοκληρο Σεντραλ παρκ και βρηκα παλι καλι κατι αραβες με καροτσια με παγωτα 4$ και νερα3$)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αστορια δεν πηγα για τον απλουστατο λογο...δεν μπορουσα!. Ημουν τελη Ιουλιου, η απολυτη κολαση σε οτι αφορα θερμοκρασια+υγρασια.Ειχε καυσονα 40+ με υψυλη υγρασια, δεν μπορουσα ουτε βημα να κανω. Οταν εειχε 45 η Αθηνα σαφως πιο ανετα... Το μετρο πρεπει να ηταν η ιδια η κολαση.(Θερμοκρασια+ποντίκια!+παντελος έλλειψη εξυπερετησης+αγωνα να περασεις με την μια τις γ@μημενες τις μπαρες και στο τελος να διαπυστωσεις οτι εισαι και στην λαθος πλατφορμα!). Ετσι ειπα να πηγαινω αφου ειδα ολα τα αξιοθεατα ΜΟΝΟ με τα ποδια οποτε Αστορια...ΔΕΝ.
Υ.Γ. Μα ρε παιδια ουτε ενα καφε σε υπαιθριο χωρο? Ειδα μονο κατι μεταλλικα τραπεζακια με καρεκλες σαν τα δικα μας ουζερι ξεκαρφοτα χωρις να υπαρχει μαγαζι!!!.(εξω απο το Macys, Wall street, και αλλου) .Ολοκληρο Σεντραλ παρκ και βρηκα παλι καλι κατι αραβες με καροτσια με παγωτα 4$ και νερα3$)
:shock::shock::shock: Εγω ακόμη δεν κατάλαβα γιατι δεν μπορεσες να πας Αστόρια. Εξαιτιας της ζεστης ή εξαιτιας του μετρο? Να μου πεις ότι δεν προλαβες, το καταλαβαινω.. Τα ποντικια που τα ειδες και τι σχεση εχουν? Όσο για υπαιθρια καφε, υπηρχαν αλλα μαλλον δεν τα ειδες.
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Πρωτον δεν προλαβα, 1μερα κενο ειχα μονο, αλλα και οι υπολοιποι παραγοντες με αποθαρυνανε να παω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom