Φαγητό στην χειραποσκευή

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μόνο με άχνη στα ρουθούνια θα έχεις!
Μια και σκέφτεσαι να πας στην Κίνα, να σου δώσω κι ένα tip: Ενώ σε όλα τα αεροδρόμια εφαρμόζονται κανονικά οι διεθνείς κανονισμοί για τα υγρά, υπάρχει μία εξαίρεση που ισχύει μόνον εκεί. Επιτρέπεται στους επιβάτες να μεταφέρουν (είτε στο χέρι, είτε στη χειραποσκευή) το δοχείο που έχει μέσα το τσάι τους (ή, το νερό που θα φτιάξουν το τσάι τους). Δεν υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος. Μάλιστα, για να είσαι σίγουρος, όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο! Δοχεία περιεκτικότητας μισού, ενός λίτρου, περνούν κανονικότατα, είτε είναι πλαστικά, είτε γυάλινα, είτε μεταλλικά (αυτά που λέμε "θερμός" εμείς). Χημική ανάλυση στο υγρό δεν κάνουν, οπότε καταλαβαίνεις τι μπορείς να περάσεις! :haha:

Για τα τρόφιμα δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Μπορείς να έχεις και τρεις τσάντες γεμάτες με όλες αυτές τις συσκευασμένες αηδίες που τρώνε (π.χ. πατατάκια με γεύση φράουλα, καραμέλες με γεύση τηγανητά καλαμαράκια και άλλα τέτοια ωραία). Και ολόκληρο γεμιστό αγριογούρουνο να κουβαλάς, θα στο περάσουν! Το φαγητό είναι ιερό! :shock:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια και σκέφτεσαι να πας στην Κίνα, να σου δώσω κι ένα tip: Ενώ σε όλα τα αεροδρόμια εφαρμόζονται κανονικά οι διεθνείς κανονισμοί για τα υγρά, υπάρχει μία εξαίρεση που ισχύει μόνον εκεί. Επιτρέπεται στους επιβάτες να μεταφέρουν (είτε στο χέρι, είτε στη χειραποσκευή) το δοχείο που έχει μέσα το τσάι τους (ή, το νερό που θα φτιάξουν το τσάι τους). Δεν υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος. Μάλιστα, για να είσαι σίγουρος, όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο! Δοχεία περιεκτικότητας μισού, ενός λίτρου, περνούν κανονικότατα, είτε είναι πλαστικά, είτε γυάλινα, είτε μεταλλικά (αυτά που λέμε "θερμός" εμείς). Χημική ανάλυση στο υγρό δεν κάνουν, οπότε καταλαβαίνεις τι μπορείς να περάσεις! :haha:

Για τα τρόφιμα δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Μπορείς να έχεις και τρεις τσάντες γεμάτες με όλες αυτές τις συσκευασμένες αηδίες που τρώνε (π.χ. πατατάκια με γεύση φράουλα, καραμέλες με γεύση τηγανητά καλαμαράκια και άλλα τέτοια ωραία). Και ολόκληρο γεμιστό αγριογούρουνο να κουβαλάς, θα στο περάσουν! Το φαγητό είναι ιερό! :shock:
Αν και έχω πάει, κάτι τέτοιο δεν το έχω παρατηρήσει, την επόμενη φορά θα το προσέξω καλύτερα. Αυτά τα περίεργα κινέζικα που αναφέρεις ούτε να τα βλέπω δεν θέλω!
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Τελικά επιτρέπεται να πάρουμε στη χειραποσκευή κάτι φαγώσιμο; πχ τυπου τσουρέκια 7days κλπ?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν και έχω πάει, κάτι τέτοιο δεν το έχω παρατηρήσει
Απορώ, πραγματικά! Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που μας έκανε τρομερή εντύπωση στην πρώτη εσωτερική μας πτήση. Μετά... το συνηθίσαμε. Κάθε φορά μάλιστα λέγαμε ... "ε, όχι, αυτό δεν θα τους αφήσουν να το περάσουν!" Και όμως, τους άφηναν...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
τυχερός panius γιατί έμαθα ότι η απαγόρευση για τα λουκούμια καταργήθηκε το 2009, τότε μου τα αφαίρεσαν. Ο λόγος ήταν ότι θα μπορούσαν να είναι πλαστικά εκρηκτικά ή κάτι τέτοιο. Για ο,τιδήποτε όμως έχει κανείς αντίρρηση κατά τον έλεγχο, μπορει να ζητήσει να δεί τον κανονισμό- ευρώπη πάντα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
τυχερός panius γιατί έμαθα ότι η απαγόρευση για τα λουκούμια καταργήθηκε το 2009, τότε μου τα αφαίρεσαν. Ο λόγος ήταν ότι θα μπορούσαν να είναι πλαστικά εκρηκτικά ή κάτι τέτοιο. Για ο,τιδήποτε όμως έχει κανείς αντίρρηση κατά τον έλεγχο, μπορει να ζητήσει να δεί τον κανονισμό- ευρώπη πάντα
Για να πειστούν ότι δεν είναι εκρηκτικά θα έπρεπε να τα δοκιμάσεις μπροστά στους και να τους τρατάρεις και αυτούς ένα λουκουμάκι :haha: Πάντως στην Κίνα το καλοκαίρι, σε ταξίδι με τρένο, όταν μας έκαναν έλεγχο σε αποσκευές και χειραποσκευές και δεν επέτρεπαν ούτε τα μισόλιτρα μπουκαλάκια με το νερό (με τα μπουκάλια τους ενός+ λίτρου τσάι δεν είχαν κανένα πρόβλημα:rolleyes-80:), οι υπεύθυνοι μου ζήτησαν να ανοίξω το μπουκαλάκι μου και να πιω λίγο νερό μπροστά τους. Έτσι "έσωσα" το μπουκάλι με το νεράκι μου:clap:
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ηταν αγορασμενα σε συσκευασία αλλά ούτε που το σκέφτηκα. Παραταύτα θεωρώ ότι οι περισσότεροι περιορισμοί για το καλό μας είναι.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Όλα γίνονται για να αγοράζουμε υποχρεωτικά 2,5 και 3 ευρώ ένα μικρό νερό μετά τον έλεγχο αναγκαστικά από τα μαγαζάκια-καφέ ή duty free για να μην κορακιάσουμε στο αεροπλάνο ειδικά αν ταξιδεύουμε με κάποια low cost που δεν προσφέρουν ούτε καραμέλα! Μέχρι και στο αεροδρόμιο της Σόφιας πουλάνε το νερό για χρυσάφι....
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Στην Σόφια πήραμε νερό με 30λετπά,στο αεροδρόμιο της με 50λετπά αν θυμάμαι καλα. Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Βεβαιότατα γίνεται εκμετάλευση αλλά οι περιορισμοί βασίστηκαν σε facts και όχι σε θεωρίες εμπορικής συνομωσίας. Τα λουκουμάκια δεν είχαν μπει στα απαγορευμένα επειδή ήθελαν-ποιοί αλήθεια?- να τα υπερτιμολογήσουν τα ελάχιστα, εντος αεροδρομίου, μαγαζιά, αλλά λόγω των πιθανά ύποπτων φυσικών χαρακτηριστικών τους ως υλικού. Το αυτό για κάθε τρόφιμο, υγρό ή άλλο είδος. Πολλές οι μελέτες βασισμένες σε δεδομένα, παρατηρήσεις, προδιαγραφές και θεωρητικά μοντέλα και υποθέτω γνωρίζετε την ύπαρξη σχετικών ανεξάρτητων οργανισμών και αρχών.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βεβαιότατα γίνεται εκμετάλευση αλλά οι περιορισμοί βασίστηκαν σε facts και όχι σε θεωρίες εμπορικής συνομωσίας. Τα λουκουμάκια δεν είχαν μπει στα απαγορευμένα επειδή ήθελαν-ποιοί αλήθεια?- να τα υπερτιμολογήσουν τα ελάχιστα, εντος αεροδρομίου, μαγαζιά, αλλά λόγω των πιθανά ύποπτων φυσικών χαρακτηριστικών τους ως υλικού. Το αυτό για κάθε τρόφιμο, υγρό ή άλλο είδος. Πολλές οι μελέτες βασισμένες σε δεδομένα, παρατηρήσεις, προδιαγραφές και θεωρητικά μοντέλα και υποθέτω γνωρίζετε την ύπαρξη σχετικών ανεξάρτητων οργανισμών και αρχών.
Ναι αλλά μας αρέσουν περισσότερο οι θεωρίες συνομωσίας. Ποιός είσαι εσύ που θα μας τις καταρρίψεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom