Φαγητό στην χειραποσκευή

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.248
Μπορει να προστεθει εκ των υστερων σακιδιο, δηλ priority,premium οπως τη λενε? Ισως να κοστιζει πανω απο 50€ η μια, αν γινεται....
Πανω απο 50 ευρω Ελλαδα Κυπρο one way?
Σαν να εχω πολυ καιρο να παρω αποσκευη...Ποτε πηγε τοσο?
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Οταν κλεινετε εισητηριο καντε μια ευρενα.μπειτε και διαβαστε τι επιτρεπεται και τι οχι.οτι ειναι μεταλικο δεν επιτρεπεται στη χειραποσκευη.στη κανονικη αποσκευη βαζετε οτι θελετε που δεν την περνετε μεσα στη καμπινα.η χρεωση για επιπλεων αποσκευη περα απο αυτη που δικαιουστε ειναι διαφορετικη απο αεροπορικη σε αεροπορικη.αν εχετε σκοπο να παρετε μια επιπλεων βαλιτσα επικοινωνηστε με την αεροπορικη εταιρεια που πετατε και θα πουνε τις χρεωσεις.ξερω για διεθνες πτησεις συν μια αποσκευη εως 23κ ειναι απο 50ευρω.η χειραποσκεη μια επιτρεπεται 8 εως 10κιλα σε διεθνεις πτησεις.

Καλησπέρα το Σάββατο θα ταξιδέψω για Κύπρο και πρέπει να μεταφέρω 5-6 τσουρέκια τα οποία θα είναι μοιρασμένα σε 3 άτομα μέσα σε σακούλες.Επειδή μέσα στην χειραποσκευή μπορεί να πατηθούν υπάρχει πρόβλημα εαν εκτός από την χειραποσκευή έχω στα χέρια μου και μια σακούλα;Πετάω με blueair από Θεσσαλονίκη και το εισιτήριο περιλαμβάνει μόνο μια μεγάλη χειραποσκευή με ροδάκια.Λέτε καλύτερα να αγοράσω κάτι από τα duty free και να τα βάλω στις σακούλες που θα μου δώσουν;Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο;
επειδη ειναι στερεα τροφη δεν νομιζω να σας τα απαγορευσουνε.υγρα δεν επιτρεπονται.οταν περνας τον ελεγχο των αποσκεων οτι αγορασεις μετα υγρο η στερεο επιτρεπετε.βεβαια ειναι παραλογο γιατι δεν σου επιτρεπουν υγρα στον ελεγχο.αλλα μετα μπορεις ν αγορασεις πριν μπεις στο αεροπλανο.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πανω απο 50 ευρω Ελλαδα Κυπρο one way?
Σαν να εχω πολυ καιρο να παρω αποσκευη...Ποτε πηγε τοσο?
Ενδεικτικα το ειπα. Καταρχην δεν ξερω αν γινεται αναβαθμιση στην εταιρεια αυτη. Στη ραιαν η προσθεση αποσκευης συχνα ειναι 50+. Τωρα τη βλεπω 40€ πχ. σε one way. Ε οχι κ 40€ για 5 τσουρεκια...
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
μπειτε στη σελιδα της Rayner και διαβαστε τι επιτρεπεται και πια τα ορια και η επιπλεων χρεωσεις
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
επειδη ειναι στερεα τροφη δεν νομιζω να σας τα απαγορευσουνε.υγρα δεν επιτρεπονται.οταν περνας τον ελεγχο των αποσκεων οτι αγορασεις μετα υγρο η στερεο επιτρεπετε.βεβαια ειναι παραλογο γιατι δεν σου επιτρεπουν υγρα στον ελεγχο.αλλα μετα μπορεις ν αγορασεις πριν μπεις στο αεροπλανο.
Ναι το γνωρίζω ότι επιτρέπουν στέρεα τροφή...Το θέμα είναι να μην έχουμε θέμα που το μεταφέρουμε σε σακούλα στο χέρι εκτός χειραποσκευής και θεωρηθεί προσωπικό αντικείμενο.Παντως έχω δει και έχω ακούσει ότι μέχρι και μελομακάρονα είχαν σε σακούλα κάποτε αλλά ρώτησα και εδω μήπως κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο αλλά εδώ μέσα δεν είναι να ρωταε τίποτα γιατί υπάρχουν άτομα που τα ξέρουν όλα και βρίσκεις και τον μπελά σου μετά...Δυστυχώς δεν γίνεται με την συγκεκριμένη εταιρία να προσθέσω σακίδιο οπότε θα δοκιμάσω την λύση των duty free και το πολύ πολύ να με συλλάβουν όπως λέει και η φίλη μας πιο πάνω Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας καλή συνέχεια να χετε!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μπορει να προστεθει εκ των υστερων σακιδιο, δηλ priority,premium οπως τη λενε? Ισως να κοστιζει πανω απο 50€ η μια, αν γινεται...
Οταν μεταφερω γλυκα, δηλ συχνοτατα, ειτε με low cost ειτε με regular εταιρεια, φροντιζω απλα να μεταφερονται σε διαφανη σακουλα κ να μην ειναι πληρης η χειραποσκευη, να φαινεται δηλ οτι χωρος επιπλεον υπαρχει αλλα δεν μπηκαν μεσα για να μην καταστραφουν. Δουλευει. Ουδεποτε μου ειπε κανεις τπτ κ μιλαμε παντα για 2kg κ ανω γλυκων. Να κρατησουν 2 μερες δηλ.. Αλλιως δεν θα υπηρχε λογος να τα μεταφερω...
Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου μάλλον θα κάνω κάτι παρόμοιο!
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Ναι το γνωρίζω ότι επιτρέπουν στέρεα τροφή...Το θέμα είναι να μην έχουμε θέμα που το μεταφέρουμε σε σακούλα στο χέρι εκτός χειραποσκευής και θεωρηθεί προσωπικό αντικείμενο.Παντως έχω δει και έχω ακούσει ότι μέχρι και μελομακάρονα είχαν σε σακούλα κάποτε αλλά ρώτησα και εδω μήπως κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο αλλά εδώ μέσα δεν είναι να ρωταε τίποτα γιατί υπάρχουν άτομα που τα ξέρουν όλα και βρίσκεις και τον μπελά σου μετά...Δυστυχώς δεν γίνεται με την συγκεκριμένη εταιρία να προσθέσω σακίδιο οπότε θα δοκιμάσω την λύση των duty free και το πολύ πολύ να με συλλάβουν όπως λέει και η φίλη μας πιο πάνω Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας καλή συνέχεια να χετε!
εγω κανει 5ταξιδια.σοκολατες εχω περασει δεν ειχα θεμα.μπισκοτα εχω περασει.διαφανη σακουλα οπως λεει ο πανω ναι.για να βλεπουν τι εχετε.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
εγω κανει 5ταξιδια.σοκολατες εχω περασει δεν ειχα θεμα.μπισκοτα εχω περασει.διαφανη σακουλα οπως λεει ο πανω ναι.για να βλεπουν τι εχετε.
Νομίζω αυτό με τη διαφανή σακούλα είναι η καλύτερη λύση θα το εφαρμόσω :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παντως έχω δει και έχω ακούσει ότι μέχρι και μελομακάρονα είχαν σε σακούλα κάποτε
Το ενα απο τα 2 ειδη γλυκων που μεταφερω ειναι παντα μελομακαρονα. Το 2ο συνηθως σιροπιαστα, μπακλαβα, καταιφι κλπ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.467
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα το Σάββατο θα ταξιδέψω για Κύπρο και πρέπει να μεταφέρω 5-6 τσουρέκια τα οποία θα είναι μοιρασμένα σε 3 άτομα μέσα σε σακούλες.Επειδή μέσα στην χειραποσκευή μπορεί να πατηθούν υπάρχει πρόβλημα εαν εκτός από την χειραποσκευή έχω στα χέρια μου και μια σακούλα;Πετάω με blueair από Θεσσαλονίκη και το εισιτήριο περιλαμβάνει μόνο μια μεγάλη χειραποσκευή με ροδάκια.Λέτε καλύτερα να αγοράσω κάτι από τα duty free και να τα βάλω στις σακούλες που θα μου δώσουν;Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο;
Στο Ελ. Βενιζελ εχει Τελκενλη μετα τον ελεγχο, παρτε απο εκεί, αν αυτό ειναι το αεροδρόμιο αναχώρησής σας.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αν δε με γελα η μνήμη μου -και συνήθως δε με γελά όταν πρόκειται για τη μεγαλύτερη εφεύρεση του ανθρώπου στη Γη δηλαδή τα τσουρέκια- και στο Μακεδονια έχει
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.301
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom