Ινδία Φευγω προς Ινδία :Σόλο.. κάποιες συμβουλές;

Μηνύματα
12
Likes
0
Κατ'αρχην την θερμή μου καλημέρα σε ολους τους συν-ταξιδιωτες, ειναι το πρωτο μου ποστ, καλως όρισα :D
οπως λέει και ο τίτλος μετα απο φαγωμα της Ευρωπης με το κουταλάκι τραβάω προς τα έξω, Ινδία και θα ήθελα κάποιες συμβουλές.
Εχω μελετήσει όλα τα υπόλοιπα θρεντς και εχω αντλήσει αρκετες πληροφορίες, οπως και εχω μιλησει με πολους φίλους που παντα υπάρχει κατι το διαφορετικό να ακούσω και αυτο ειναι καλό.
θα ήθελα να ανοιξω ομως και το δικό μου θρεντ, καθως θα ταξιδεψω μόνος και θέλω να είμαι οσο γίνεται "εκτος" απο τον τουριστικο ιστό με κινητρο τις εμπειρίες και γενικα οσο μπορώ να μην φαίνομαι τουριστ.
Πολύ πιθανόν να αποφύγω Goa κτλπ, ισως ενα περασμα μόνο.. υπάρχει κάτι παρόμοιο σε άλλο σημείο της Ινδίας ομως και να είναι οπως την παλιά Goa;
να έχει ομορφες τοποθεσίες,παραλίες αλλα να μην ειναι τοσο κιτσ και αν παιζει και κανα παρτάκι ακομα καλυτερα.
Ξέρει κανεις αν αυτη την εποχή υπάρχει καποια δραστηριότα σε πάρτυς κοντά στην Goa και να μην εχουν ακουστει πολύ; (απο προσωπική εμπειρία αν έχει πάει)
Απ΄την άλλη ομως θα ήθελα να επισκεφτω και κουτσοχώρια, ακομα και μερη που θα μπορούσα να φιλοξενηθώ σε μοναστήρια κτλπ, καποια πληροφορία για να φτιάξω ενα πλάνο πως μπορεί να γινει αυτο;
Πανω-κάτω ποιους προορισμούς πιστευετε οτι θα επρεπε να συμπεριλάβω στην πορεία μου;
Γενικα ενας συνδιασμος απο περιπλανηση με τρένα χωρις χρονική πίεση (ανοιχτο εισητηριο) και οσο γίνεται αντι-τουριστ.
Φαντάζομαι λογικά θα υπάρχουν φιλοι εδω που δεν πηγαν απαραιτητα με group ή ακομα ταξιδεψαν και τελειως μόνοι και έχουν πολλές προτάσεις.
Γενικά ειμαι παντα εκτος πλάνου, αλλα οσο να'ναι αλλο Βαρκελώνη και αλλο Βαρανάσι!
Σπίτια οπως λέγαν παλιά, που μπορείς να νοικιάσεις-μοιραστείς δωμάτιο με άλλους με +/- 4 ευρω την μέρα υπάρχουν ή μας τελειώσαν;
Γενικά ακουω κάτι τιμές σε ξενοδοχεία για 1000 ρουπιες το βράδυ και μου φαίνονται παρα πολλά...
Μόνο σε ξενοδοχείο μπορείς να την βγάλεις;
Οκ αν πας για μια βδομαδα, αλλα τι γινεται αν αραξεις κανα 2μηνο;
Και τέλος.. προς τα παράλια, ξέρεις κανεις αν μπορείς να κατασκηνώσεις χύμα σε παραλίες όπως εδώ;
Free Camping στην Ινδία! :D

Νομίζα καταλάβατε τι ακριβως ψάχνω, ελπίζω κάποιος που είναι "κοντά" να θελει να μοιραστει τις αποψεις του.
φευγω σε 3 βδομάδες :clap:


υ.γ. Ποια θα ήταν τα 5 αντικείμενα που οπωσδηποτε θα επρεπε να έχω μαζί μου (ιατρικά και οχι μόνο)
μην πει κανεις φωτογραφική μηχανή, τον πηροβόλησα :p (δεν θα έχω μαζί μου)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φίλε καλωσόρισες... Κατάλαβα αρκετά πράγματα από το πρώτο σου πόστ αλλά, μη με παρεξηγείς, το τι ψάχνεις δεν το κατάλαβα! Μήπως να ψάξεις λίγο καλύτερα σε ποιά χώρα πας? Πάρτυ στην Ινδία? Ελεύθερο κάμπινγκ? Από πού παίρνεις τις πληροφορίες σου και, κυρίως, πόσο φρέσκες είναι?
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλώς ήρθες και καλά ταξίδια!!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.994
Φίλε καλωσόρισες... Κατάλαβα αρκετά πράγματα από το πρώτο σου πόστ αλλά, μη με παρεξηγείς, το τι ψάχνεις δεν το κατάλαβα! Μήπως να ψάξεις λίγο καλύτερα σε ποιά χώρα πας? Πάρτυ στην Ινδία? Ελεύθερο κάμπινγκ? Από πού παίρνεις τις πληροφορίες σου και, κυρίως, πόσο φρέσκες είναι?
Babaduma μου φαίνεται γέρασες! :haha:
Στη Goa, κι όμως, γίνονται (τουλάχιστον γίνονταν μέχρι πριν κάποια χρόνια) parties αλά Ταϋλάνδη που συγκέντρωναν νέους από όλο τον κόσμο!
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Φιλε babaduma, για τα παρτυ ενοουσα τις παλιες ψυχεδελικες εποχες της Goaς που λογικα οπως λενε ολοι εχει καταντησει τωρα Χαλκιδικη,
ομως δεν έχει μεταφερθεί αυτο απο στόμα σε στόμα καπου αλλού; (εκτος Γκοας)
Εκει αναφερώμουν και όχι οτι θα πάω στην Ινδία να κάνω τρανς πάρτυ στο Ταζ μαχάλ και μπαρότσαρκα.
Γι'αυτο και προειπα, αν καποιος ξερει κατι απο προσωπική εμπειρία, δηλαδη αν ήταν εκεί πρόσφατα και ξέρει κάτι απο ντόπιους κτλπ.
Το οτι δεν έχει ακούσει, δεν σημαινει ομως και οτι δεν υπάρχει, οποτε διχως παρεξηγηση καλο θα ειναι να μην αποθαρύνουμε τους άλλους, λεγοντας να "πανε σε άλλες χώρες" :)
Το σχόλιο για το ελευθερο ήταν μεταξυ σοβαρού και αστείου, αλλα τα παράλια της Ινδίας ειναι ατελείωτα, μπορεί κάποιος να έχει αντιληφθεί κάτι και να θέλει να το μοιραστεί.

joela σ'ευχαριστώ, καλως σας βρήκα :)

EDIT:varioAthens δημοσιευσαμε στο ίδιο timing, οποτε ας βάλω και γω κατι πολυ παλιό :)
και όπως προανάφερα δεν πάω για τα πάρτυ αλλα αν εχουν μεταφερθεί κάπου "prive" δεν βρίσκω κανεναν λόγο να μην κάνω ενα "πέρασμα"!
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.994
EDIT:varioAthens δημοσιευσαμε στο ίδιο timing, οποτε ας βάλω και γω κατι πολυ παλιό :)
και όπως προανάφερα δεν πάω για τα πάρτυ αλλα αν εχουν μεταφερθεί κάπου "prive" δεν βρίσκω κανεναν λόγο να μην κάνω ενα "πέρασμα"!
5RZP3W85YQE[/media] - 1992track2

Ααχ! Εύχομαι να βρείς κανένα party και.... "dance until you drop" και για μένα μιας και οι εποχές αυτές για μένα έχουν περάσει... :(
 
Last edited by a moderator:

christos71

Banned
Μηνύματα
126
Likes
17
καλως ορισες και απο μενα, καλοταξιδος.
λοιπον οπως ξερεις η ινδια σα χωρα ειναι μαλλον απεραντη, οι ιδιαιτεροτητες απο περιοχη σε περιοχη ειναι αναριθμητες.νομιζω οτι πριν ξεκινησεις θα επρεπε να ψαξεις τι υπαρχει σε μια τεραστια χωρα σαν και αυτη, πως θα επηρεασει το κλιμα τη διαβιωση σου εκει μια και οι διαβαθμισεις επισης ειναι μεγαλες, και τελικα τι ψαχνεις. το παρτυ στη γκοα δε λεω, καλη φαση, αλλα ολοκληρο ταξιδι στην ινδια για αυτο μονο μου ακουγεται καπως ιδιοτυπο, σου προσφερονται πολλα περισσοτερα απο αυτο μονο. η γκοα ειναι ενα μικρο μικρο κομματι στην ακρη ενος μικρο κομματιου της ινδιας για να στο θεσω πιο παραστατικα...
το κοστος μπορεις να το ελεγξεις, εγω στο ρατζασταν βαρανασι και δελχι για ξενοδοχειο δεν εδωσα πανω απο 600 ρουπιες, με μεσο ορο γυρω στις 300 400. και για φαι τη βγαζεις ανετα με γυρω στις 80 ρ την ημερα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
OK, το σχόλιό μου ήταν επίτηδες γραμμένο σ' αυτό το στύλ, ακριβώς για να προκαλέσω αυτή τη συζήτηση που ακολούθησε! :)

Ας εξηγήσουμε, λοιπόν, τι ήθελε να πεί το ποιητή:

Άσχετο - ίσως - με το θέμα, αλλά...
Babaduma μου φαίνεται γέρασες! :haha:
Ο λύκος κι αν εγέρασε... :haha:

Στη Goa, κι όμως, γίνονται (τουλάχιστον γίνονταν μέχρι πριν κάποια χρόνια) parties αλά Ταϋλάνδη που συγκέντρωναν νέους από όλο τον κόσμο!
Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν ρωτούσα πόσο φρέσκες είναι οι πληροφορίες: Σίγουρα την εποχή των Hippies γινόταν ο κακός (ή ... καλός :haha: ) χαμός εκεί πέρα, σιγά-σιγά όμως τα πράγματα ατόνησαν, περιορίστηκαν σε κάποιες περιοχές μονάχα στη βόρεια ακτή, με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις. Και δε μιλάω για κάποια "με το ζόρι" πάρτυ που "οργανώνονται" από τις διευθύνσεις κάποιων καταλυμάτων.

Οι ηλικίες της εποχής εκείνης είναι σήμερα σεβάσμιοι παππούδες/γιαγιάδες και τα εγγόνια τους αναζητούν τις ανάλογες δραστηριότητες σε άλλες περιοχές, όπως σε κάποια νησάκια της Ταϋλάνδης που αναφέρθηκαν. Ωστόσο, ακόμη και εκεί είναι σε φθίνουσα τροχιά, το τζέρτζελο περιορίζεται κυρίως σε κάποιες μέρες με αφορμή είτε κάποια γιορτή, πραγματική ή τεχνητή, μια πανσέληνο. Τις άλλες μέρες τα πάρτυ περιορίζονται στις συνήθεις δραστηριότητες των μεθυσμένων εκπροσώπων αγγλοσαξωνικών χωρών.

Το άλλο σκέλος της ερώτησής μου αφορούσε το "από πού" αντλούνται οι πληροφορίες:

Καλός και χρηστικός ο Lonely Planet, αναπόφευκτα όμως σύντομα γίνεται outdated και πολλές φορές παραπλανητικός. Αναφέρω 2 χαρακτηριστικά παραδείγματα: Η πιο πρόσφατη έκδοσή του, Μάρτιος 2004 για τη Ν.Α. Ασία, ανέφερε χαρακτηριστικά για ένα κατάλυμα στο Βόρειο Βιετνάμ ότι σχεδόν κάθε βράδυ γινόταν πάρτυ, η μπύρα έρρεε σαν το ποτάμι απ' το βαρέλι και άλλα τέτοια φαιδρά και όταν βρεθήκαμε εκεί, Φεβρουάριο του 2006, το μέρος ήταν θλιβερό, τα μισά δωμάτια ήταν υπό κατάρρευση και η νυχτερινή "διασκέδαση" περιλάμβανε το στήσιμο καρεκλών δίκην υπαίθριου κινηματογράφου για την παρακολούθηση από το προσωπικό και τους φίλους τους κάποια Βιετναμική σαπουνόπερα στην τηλεόραση!

Η ίδια έκδοση του LP, ανέφερε κάτι ανάλογο - συν τα μπάρμπεκιου στην αμμουδιά - για ξενοδοχείο στο Koh Samui, και όταν βρεθήκαμε εκεί, 3 χρόνια αργότερα, διαπιστώσαμε ότι το γειτονικό νεκροταφείο παρουσίαζε περισσότερη ζωντάνια!

Εκει αναφερώμουν και όχι οτι θα πάω στην Ινδία να κάνω τρανς πάρτυ στο Ταζ μαχάλ και μπαρότσαρκα.
Ούτε εγώ υπονόησα κάτι τέτοιο - ότι αυτό έχεις στο μυαλό σου δηλαδή!

οποτε διχως παρεξηγηση καλο θα ειναι να μην αποθαρύνουμε τους άλλους, λεγοντας να "πανε σε άλλες χώρες"
Εδώ κατάλαβες λάθος. Ρωτώντας σε "Μήπως να ψάξεις λίγο καλύτερα σε ποιά χώρα πας?" δεν εννοούσα να πας σε άλλη χώρα, αλλά να ψάξεις την ταυτότητα της χώρας που πρόκειται να επισκεφθείς (την οποία έχει - πολύ σωστά - περιγράψει ο Χρήστος).

Το σχόλιο για το ελευθερο ήταν μεταξυ σοβαρού και αστείου, αλλα τα παράλια της Ινδίας ειναι ατελείωτα, μπορεί κάποιος να έχει αντιληφθεί κάτι και να θέλει να το μοιραστεί.
Εντάξει, το δικό σου σχόλιο μπορεί να ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου, άλλοι τα κάνουν μόνο σοβαρά, γι αυτό το λόγο και επειδή είσαι νέος στο φόρουμ, σου ζήτησα να μη με παρεξηγήσεις που δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Επί της ουσίας, "ελεύθερο" κάμπινγκ μπορεί να συναντήσεις είτε στην Ινδία, είτε οπουδήποτε αλλού (π.χ. στο Μαυρίκιο - όσο κι αν ακούγεται απίστευτο),
με την έννοια ότι σ' έναν ελεύθερο χώρο, ένα πάρκο δίπλα στη θάλασσα, μπορεί να δημιουργηθεί ένας μίνι καταυλισμός από εκδρομείς (ντόπιους φυσικά), με τα όποια μέσα μεταφοράς τους, τα αυτοσχέδια τσαντήρια τους, κλπ.

Για να κλείσω, αφού καταλήξεις στο πότε και για πόσο θα πας, ανάλογα με το τι ζητάς, θα επιλέξεις και τους προορισμούς σου. Τότε οι απορίες σου θα είναι συγκεκριμένες και η βοήθεια που θα μπορεί να σου δώσει κάποιος πολύ πιο ουσιαστική. Καλό ψάξιμο! :D
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Συμφωνώ με τον babaduma ότι οι ταξιδιωτικοί για την Ινδία δεν ενδείκνονται. Ξεκαθάρισε αν θάσαι πιο πολύ στο βορά ή στο νότο. Κοντα στο Δελχί (3-4 ώρες), είναι το Ρεσικές, μια περιοχή με πολλά Ασραμ που μπορείς να κάτσεις πολύ καιρό. Χορτοφαγική ποικιλία, φθηνά δωμάτια, αλλά τα πιο καλά έχουν κόσμο, κυρίως Ινδούς πιο ευκατάστατους. Και η περιοχή καθαρή. Αν είσαι ανοιχτός τα πιο πολλά θα τα βρείς στο δρόμο σου, άλλωστε γι' αυτό πας σ' αυτόν τον τόπο.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
babadum... εντάξει για την Γκοα μπορεί να έχεις δίκιο...θα την "επεξεργαστώ" συντομα και θα σου πω αλλά όπως και να το κάνουμε πρέπει να κάνει το περασμά του...να προσκυνήσει τους ιερους χιπικους τοπους ,μην τα ισοπεδώνουμε όλα ....κατευθείαν Ταυλάνδη....
και δηλαδή που στην Ταυλάνδη γινονται αυτα τα χίπικα παλιοπράγματα για ενημερώστε με ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom