Ινδία Φευγω προς Ινδία :Σόλο.. κάποιες συμβουλές;

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
babadum... εντάξει για την Γκοα μπορεί να έχεις δίκιο...θα την "επεξεργαστώ" συντομα και θα σου πω αλλά όπως και να το κάνουμε πρέπει να κάνει το περασμά του...να προσκυνήσει τους ιερους χιπικους τοπους ,μην τα ισοπεδώνουμε όλα ....κατευθείαν Ταυλάνδη....
και δηλαδή που στην Ταυλάνδη γινονται αυτα τα χίπικα παλιοπράγματα για ενημερώστε με ...
... το μπελά σου γυρεύεις μου φαίνεται, κορίτσι πράμα! :haha:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
καθαρά τίμια και εγκυκλοπαιδικά ρωτώ
άσε τωρα που το θυμηθηκα έχω μια φίλη που ψιθυρίζει για Ταυλάνδη τόσο καιρό ...να μην την ενημερώσω την κοπέλα και να βρεθεί σε κανένα παλιονησί με τίποτα παλιοχίπιδες
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
λοιπον φιλε time_traveller απο το βιντεακι που ανεβασες μαλλον την χαλκιδικη ψαχνεις κ οχι την ινδια...
τελος παντων αν οντως θελεις να παρεις μερος σε γιορτες με ινδικο χαρακτηρα, λαμβανω υπ οψιν πως οπως ειπες θα φυγεις σε 3 βδομαδες κ απ οτι καταλαβα σκοπευεις να μεινεις περιπου 2 μηνες...
τελη φεβρουαριου με αρχες μαρτιου λοιπον γιορταζουν σε ολες τις πολεις της ινδιας την γιορτη holi με την οποια καλωσοριζουν τον ερχομο της ανοιξης...
τον μαρτιο επισης ειναι η γιορτη mahavir jayanti, η σημαντικοτερη γιορτη των Jains προς τιμη του Avira ...οι παραδοσιακες τους γιορτες λαμβανουν κυριως χωρα στα ιερα βουνα κοντα στο girnar και palitana
τον μαρτη επισης ειναι η γιορτη ramanawami, οπου γιορταζεται η γεννηση του ραμα η εβδομη μετενσαρκωση του Βισνου..ειναι αργεια κ ολες οι μεγαλες πολεις διοργανωνουν φεστιβαλ και κυριως η πολη Ayodhya που ειναι κ γεννετειρα του...

νομιζω πως αυτες οι γιορτες θα σε κανουν να καταλαβεις καλυτερα τον λαο που θα επισκεφτεις, την κουλτουρα του, τον τροπο που διασκεδαζει, αυτα που πιστευει, απο ενα παρτι σε μια παραλια με νεους απο όλο τον κοσμο...

αν μεινεις παραπανω σου εχω γιορτες κ γι τους επομενους μηνες:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
καθαρά τίμια και εγκυκλοπαιδικά ρωτώ
άσε τωρα που το θυμηθηκα έχω μια φίλη που ψιθυρίζει για Ταυλάνδη τόσο καιρό ...να μην την ενημερώσω την κοπέλα και να βρεθεί σε κανένα παλιονησί με τίποτα παλιοχίπιδες
Εγκυκλοπαιδικά πάντα... να ένα από τα νησάκια...

Full Moon Party, Fullmoon Party, Koh Phangan, Thailand

Πρόσβαση από Koh Samui. Εκεί, και ελεύθερο κάμπινγκ (τι κάμπινγκ δηλαδή, sleeping-bag στην παραλία) θα βρείς, και παρέα κουνουπάκια, και εγγλεζάκια με κοντά παντελονάκια, μέγκλα δηλαδή!
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Ελενη, για Χαλκιδική ήμουν αλλα εχει ακριβά δωμάτια :p
ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις.
θα επανέρθω και αυριο ;)
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
babadum
εντάξει σκάω με επεισες

(πάντως πρέπει να περνάνε χάλια τα Αγγλάκια τους λυπάμαι-αλήθεια εσύ που ξέρεις τι μαζεύει?)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
εχω μεινει εμβροντητος! πω πω! μπραβο ρε συ, τι γνωσεις! σου αφιερωνω λοιπον το amerika απο τους αγαπημενους σου, θα τα σπασεις και στο βελιγραδι!
οσο αναφορα τις γνωσεις, να ναι καλα τα σκονακια...:haha::haha:

ευχαριστω για την αφιερωση, μεσα εισαι :clap::clap: απο τα αγαπημενα μου
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Εγκυκλοπαιδικά πάντα... να ένα από τα νησάκια...

Full Moon Party, Fullmoon Party, Koh Phangan, Thailand

Πρόσβαση από Koh Samui. Εκεί, και ελεύθερο κάμπινγκ (τι κάμπινγκ δηλαδή, sleeping-bag στην παραλία) θα βρείς, και παρέα κουνουπάκια, και εγγλεζάκια με κοντά παντελονάκια, μέγκλα δηλαδή!
AXAAAA...εχω βρεθει εκει πριν 4-5 χρονια περιπου σε full moon παρτυ...
το koh phangan καπληκτικο ,, φοβερα τοπια αλλα το παρτυ......
παρα πολλοι αγγλοι οντως , και το παρτυ χαλια κατα την γνωμη μου δεν πολυ αξιζει... :cool:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
και το παρτυ χαλια κατα την γνωμη μου δεν πολυ αξιζει... :cool:
Μέγκλα = ma(de in En)gla(nd) - οι παλαιότεροι το ξέρουν... - είχε την έννοια της πολύ καλής κατασκευής, της ποιότητας.
Στο πιό πάνω κείμενο, η αναφορά είναι σαφώς ειρωνική/σαρκαστική.
 
Μηνύματα
12
Likes
0
εχει κανεις ιδεα που μπορω να βρω Lonely Planet περα απο τα γνωστα βιβλιοπωλεια της Αθηνας;
Ελευθερουδακης κτλπ, δεν υπαρχει στο αποθεμα, θελει παραγγελια και δεν το προλαβενω.
Επισης κοιταξα και στο Road , εχουν μονο για Νοτια Ινδια και ειναι και παλιος
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Παπασωτηριου...Πανεπιστημίου
Lonely Planet του 2009 25 ευρώ
ή εκτυπώνεις από το net ότι σε ενδιαφερει..
θα προτεινα να παρεις τον lp μαζί σου και όχι μονο αποσπάσματα ετσι ώστε να μπορεις να σημειώνεις πανω...πληροφοριες που θα λαμβανεις καθοδον
επισης προσπαθησε να αγοράζεις καμια εφημεριδα με ινδικα νεα ...οποτε μπορεις ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom