Νορβηγία Φθινοπωρινό Tromso και επίσκεψη στον 78ο παράλληλο

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ένα-ένα βρε παιδιά να το αντέχουμε! Ισλανδία, Νορβηγία και Αλάσκα μέσα σε 3 ποστ???? :eek::eek:
@Sassenach77 και @travelbreak σας αφαιρώ τον λόγο!!! :icon_evil:

Θα πάθω heartbreak η δόλια!!! :confused: :eek::( :haha::haha:
Ναι καλά!!!! Τραβάτε με και ας κλαίωωωωω :haha::haha::haha::haha::haha:
Να σταματήσω να μιλώ για πιό;;;....Για την Ισλανδία;;;; Για την Αλάσκα;;; Για τη Νορβηγία και τα Σβάλμπαρτ;;;; Για τον Καναδά;;; Για τη Σιβηρία;;;; Για τη Γροιλανδία;;; Για τη πολυαγαπημένη μου Παταγονίααααααα;;;;
Τα θέλω όοοοοοολα αυτά και πάνω απ' όλα τη Παταγονία !!!!!! Εκεί νότια στο τέρμα του κόσμου.....και μετά Ανταρκτική !!!! :bleh::bleh::bleh::bleh: Όοοοοολα.-
Μικρούλα μου !!!! :hug::kissing2:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δε φαντάζεσαι με πόση χαρά θα δεχτώ οποιαδήποτε ερώτηση!
Και θα είναι χαρά μου αν μπορώ να βοηθήσω.
Ξεκίνα όποτε θες.
Καλέ μου άνθρωπε !!!!! ναι 'σαι πάντα καλά !!!

Αν κρίνω από το ψευδώνυμό σου είμαι σχεδόν είκοσι χρόνια μεγαλύτερος από εσένα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω και πολλά χρόνια μπροστά μου για μακρινά ταξίδια. Γι αυτό όσο μπορώ τρέχω να προλάβω!
Πάλι καλα έβαλες το "σχεδόν" :) Για την ακρίβεια με περνάς 17 χρόνια! Ε, δεν σε πήραν και τα χρόνια πια !!!! Δεν θέλω να ακούω τέτοιααααα ;)
Όσο βαστάνε τα πόδια μας (και η τσέπη μας φυσικά), θα ταξιδεύουμε !!! Τα ταξίδια είναι το πιο ωραίο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας, απο πολλές απόψεις !!!
Εγώ θα ταξιδεύω με χαμόγελο, ακόμα και χωρίς δόντια....να έτσι :haha::haha::haha::haha::haha:

Σε ευχαριστώ !!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Λόγω όμως του περιορισμού της ταχύτητας φτάσαμε μέχρι το κάμπινγκ Skittenelv Camping, που δεν ήταν πάνω από 30 χιλιόμετρα, ενώ το Oldervik ήταν στα 70. Τι να κάνουμε;
Αυτό με τον περιορισμό της ταχύτητας, όντως πολύ σπαστικό....και να θές να πάς με 30, απο συνήθεια, ξεφεύγει το πόδι.....και να έχεις και το navigator μέσα στο αυτοκίνητο να στο υπενθυμίζει συνέχεια....πππφφφ
Οι άνθρωποι στις βόρειες χώρες δεν ζούν με τους δικούς μας ρυθμούς....ζούν με ποιότητα και σεβασμό στην ψυχή τους!!!
Εγώ απο ένα σημείο και μετά, έτσι το σκεφτόμουν και κάποια στιγμή χαλάρωσα και εγώ, οπότε χαλάρωσε και το πόδι μου! Άσε που με χαμηλή ταχύτητα χαζεύεις τα τοπία καλύτερα :)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλέ μου άνθρωπε !!!!! ναι 'σαι πάντα καλά !!!


Πάλι καλα έβαλες το "σχεδόν" :) Για την ακρίβεια με περνάς 17 χρόνια! Ε, δεν σε πήραν και τα χρόνια πια !!!! Δεν θέλω να ακούω τέτοιααααα ;)
Όσο βαστάνε τα πόδια μας (και η τσέπη μας φυσικά), θα ταξιδεύουμε !!! Τα ταξίδια είναι το πιο ωραίο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας, απο πολλές απόψεις !!!
Εγώ θα ταξιδεύω με χαμόγελο, ακόμα και χωρίς δόντια....να έτσι :haha::haha::haha::haha::haha:

Σε ευχαριστώ !!!!
Σαφώς όσο μας βαστάνε τα πόδια και όσο έχομε λεφτά. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει στο Κούσκο και στο Μάτσου Πίτσου άνθρωπο 75+ ετών. Μια φίλη μου πήγε Τανζανία σε αυτή την ηλικία. Τώρα που είναι 80 είπε το εξής αμίμητο: Θέλω να πεθάνω σε αεροπορικό δυστύχημα μέσα στον Ωκεανό! Μόνο που λυπάμαι για τους υπόλοιπους επιβάτες!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αυτό με τον περιορισμό της ταχύτητας, όντως πολύ σπαστικό....και να θές να πάς με 30, απο συνήθεια, ξεφεύγει το πόδι.....και να έχεις και το navigator μέσα στο αυτοκίνητο να στο υπενθυμίζει συνέχεια....πππφφφ
Οι άνθρωποι στις βόρειες χώρες δεν ζούν με τους δικούς μας ρυθμούς....ζούν με ποιότητα και σεβασμό στην ψυχή τους!!!
Εγώ απο ένα σημείο και μετά, έτσι το σκεφτόμουν και κάποια στιγμή χαλάρωσα και εγώ, οπότε χαλάρωσε και το πόδι μου! Άσε που με χαμηλή ταχύτητα χαζεύεις τα τοπία καλύτερα :)
Συμφωνώ ότι αφού ταξιδεύεις για να δεις, πήγαινε αργά να το απολαμβάνεις.
Όμως συχνά στη Νορβηγία ήταν ανυπόφορο: Ευθεία ο δρόμος, δίπλα να έχει παράδρομο για πεζούς και ποδήλατα και το όριο να είναι 30. Ευτυχώς εμένα ο πλοηγός μου δεν μου υπενθύμιζε όταν έτρεχα περισσότερο (ή δεν τον έχω ρυθμίσει). Πάντως αν πήγαινα με 5-10 λιγότερα χλμ από το όριο οι ντόπιοι με προσπερνούσαν, ξεπερνώντας φυσικά εκείνοι αυτό το όριο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σαφώς όσο μας βαστάνε τα πόδια και όσο έχομε λεφτά. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει στο Κούσκο και στο Μάτσου Πίτσου άνθρωπο 75+ ετών.
Έχεις πάει και στο Περού;;;; Οι ερωτήσεις θα ξεκινήσουν πιο γρήγορα απ' οτι φανταζόσουν :haha::haha::haha:

Μια φίλη μου πήγε Τανζανία σε αυτή την ηλικία. Τώρα που είναι 80 είπε το εξής αμίμητο: Θέλω να πεθάνω σε αεροπορικό δυστύχημα μέσα στον Ωκεανό! Μόνο που λυπάμαι για τους υπόλοιπους επιβάτες!
Το να ειπωθεί κάτι τέτοιο απο έναν ταξιδιώτη, δεν μου φαίνεται παράξενο....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Συμφωνώ ότι αφού ταξιδεύεις για να δεις, πήγαινε αργά να το απολαμβάνεις.
Όμως συχνά στη Νορβηγία ήταν ανυπόφορο: Ευθεία ο δρόμος, δίπλα να έχει παράδρομο για πεζούς και ποδήλατα και το όριο να είναι 30. Ευτυχώς εμένα ο πλοηγός μου δεν μου υπενθύμιζε όταν έτρεχα περισσότερο (ή δεν τον έχω ρυθμίσει). Πάντως αν πήγαινα με 5-10 λιγότερα χλμ από το όριο οι ντόπιοι με προσπερνούσαν, ξεπερνώντας φυσικά εκείνοι αυτό το όριο.
Ακριβώς το ίδιο παρατήρησα στη Σκωτία! Ατέλειωτες ευθείες σε πολλά σημεία και το όριο να μην είναι πάνω απο 30 μίλια (δλδ περίπου 50 χλμ/ώρα). Τροχαία πουθενά...κάμερες όμως παντού !!!
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Ναι καλά!!!! Τραβάτε με και ας κλαίωωωωω :haha::haha::haha::haha::haha:
Να σταματήσω να μιλώ για πιό;;;....Για την Ισλανδία;;;; Για την Αλάσκα;;; Για τη Νορβηγία και τα Σβάλμπαρτ;;;; Για τον Καναδά;;; Για τη Σιβηρία;;;; Για τη Γροιλανδία;;; Για τη πολυαγαπημένη μου Παταγονίααααααα;;;;
Τα θέλω όοοοοοολα αυτά και πάνω απ' όλα τη Παταγονία !!!!!! Εκεί νότια στο τέρμα του κόσμου.....και μετά Ανταρκτική !!!! :bleh::bleh::bleh::bleh: Όοοοοολα.-
Μικρούλα μου !!!! :hug::kissing2:
Κι εγώ μαζί σου. Όλα αυτά που αναφέρεις είναι τα ονειρεμένα μέρη που θέλω να επισκεφθώ και ήδη φτιάχνω στη φαντασία μου τα ταξίδια. Επειδή δε, είμαι συνομήλικη με τον travelbreak αισθάνομαι τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν και με πιάνει άγχος να προλάβω. Βλέπεις όταν έχεις τα νιάτα δεν έχεις συνήθως τα λεφτά για τέτοια ταξίδια, όταν έχεις τα λεφτά, τα νιάτα έχουν πετάξει....μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα...
Επίσης διαπιστώνω ότι είμαστε πολλοί οι "παγολάγνοι",φαίνεται οι πόλοι με το ισχυρό μαγνητικό πεδίο ασκούν μια ιδιαίτερη έλξη στην ανθρώπινη ψυχή...(δικές μου αμπελοφιλοσοφίες). Εξαίρεση αποτελεί η Μαγαδασκάρη, που πολύ την λιμπίζομαι, έχω αρχίσει να την δουλεύω και συμφωνεί και ο άντρας μου, γιατί εγώ χωρίς παρέα δεν πάω ούτε στον παράδεισο...
Άμα πας στην Ανταρκτική, πάρε με μαζί σου. Θα είμαστε σαν το Γιώργο με την 80 χρονη γιαγιάκα!!! (δεν είμαι όμως 80...:p:p)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
travelbreak νομιζω οτι καταλαβαινεις οτι οφειλεις ιστορια περου! :D:D
δεν τα πετανε ετσι αποτομα αυτα!:rolleyes:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
travelbreak νομιζω οτι καταλαβαινεις οτι οφειλεις ιστορια περου! :D:D
δεν τα πετανε ετσι αποτομα αυτα!:rolleyes:
Λοιπόν με πας πολύ πίσω: στο 2003.
Τότε βγάζαμε φωτογραφίες με φιλμ. Μόλις είχα πάρει μια μικρή ψηφιακή, 3,2 ΜΡ, και η συνολική μνήμη που είχα μαζί μου σε εκείνο το ταξίδι ήταν 128+16=144ΜΒ. Καταλαβαίνεις ότι οι φωτογραφίες είναι και λίγες και με πολύ χαμηλή ανάλυση. Άσε που πήγα με πρακτορείο!
Τέλος πάντων, ίσως κάτι σκεφτώ για να γράψω για εκείνο το ταξίδι, να πλανάται στο διαδίκτυο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κι εγώ μαζί σου. Όλα αυτά που αναφέρεις είναι τα ονειρεμένα μέρη που θέλω να επισκεφθώ και ήδη φτιάχνω στη φαντασία μου τα ταξίδια. Επειδή δε, είμαι συνομήλικη με τον travelbreak αισθάνομαι τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν και με πιάνει άγχος να προλάβω. Βλέπεις όταν έχεις τα νιάτα δεν έχεις συνήθως τα λεφτά για τέτοια ταξίδια, όταν έχεις τα λεφτά, τα νιάτα έχουν πετάξει....μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα...
:) Το ξέρω οτι τα αγαπάς πολύ αυτά τα μέρη :) και καλά κάνεις και κάνεις όνειρα για να τα πραγματοποιήσεις !!!! Σου εύχομαι ολόψυχα να τα πραγματοποιήσεις !!!!
Μπορεί να είμαι πιο νέα, αλλά και εγώ άργησα να ξεκινήσω την πραγματοποίηση αυτών των προορισμών, και δεν είχε να κάνει με χρήματα αυτό, αλλά με προτεραιότητες.... Απο πολύ μικρή είχα στο μυαλό μου όλα αυτά τα μέρη και κάποια στιγμή, πρίν 15 χρόνια, είχα φτάσει στο τσάφ πρίν πραγματοποιήσω ένα πολυπόθητο ταξίδι...αλλά η ζωή δεν μας τα φέρνει πάντα όλα βολικά....κάποιες φορές φταίμε εμείς οι ίδιοι (φταίμε ακόμα και όταν ρίχνουμε το βάρος της αδυναμίας μας στα χρήματα...) και κάποιες φορές απλώς είμαστε άτυχοι για διάφορους λόγους! Σημασία έχει, τελικά, να το θέλουμε πραγματικά !!! Γιατί όπως έχει πεί και ο παλυαγαπημένος μου Καζατζάκης "ότι δεν ποθήσουμε πολύ, το ονομάζουμε ανύπαρκτο και αδύνατο....πόθησε το, πότισε το με ιδρώτα και δάκρυα και θα αποκτήσει κορμί και υπόσταση"....ότι ποθούμε πραγματικά, αργά ή γρήγορα γίνεται :)
Το ταξίδι που ήθελα να κάνω τότε, θα το κάνω τώρα. Σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο, (αν το έκανα τότε, απο το να το κάνω τώρα) γιατί έχουν αλλάξει πολλά....αυτό που δεν έχει αλλάξει όμως είναι η επιθυμία μου γι' αυτό το ταξίδι.-
Οπότε δεν θέλω ηττοπάθειες, ηλικίες και τα σχετικά, γιατί θα μαλώσουμε :bleh:

Επίσης διαπιστώνω ότι είμαστε πολλοί οι "παγολάγνοι",φαίνεται οι πόλοι με το ισχυρό μαγνητικό πεδίο ασκούν μια ιδιαίτερη έλξη στην ανθρώπινη ψυχή...(δικές μου αμπελοφιλοσοφίες). Εξαίρεση αποτελεί η Μαγαδασκάρη, που πολύ την λιμπίζομαι, έχω αρχίσει να την δουλεύω και συμφωνεί και ο άντρας μου, γιατί εγώ χωρίς παρέα δεν πάω ούτε στον παράδεισο...
Ναι, έχουμε μαζευτεί όλοι οι "κρυεροί" και ανταλλάσουμε απόψεις και επιθυμίες :haha::haha::haha: Από έλξη, να φάν' και οι κότες !!!
Σε αυτήν την ιστορία να μην μιλήσουμε για Αφρική, γιατί θα αρχίσω και εγώ τα περί Κιλιμάντζαρου και δεν θα συμμαζεύομαι :) Να μην ξεφεύγουμε λοιπόν απο το θέμα μας παρακαλώ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Άμα πας στην Ανταρκτική, πάρε με μαζί σου. Θα είμαστε σαν το Γιώργο με την 80 χρονη γιαγιάκα!!! (δεν είμαι όμως 80...:p:p)
Τιμή μου να είναι συνταξιδιώτης μου ένας άνθρωπος, με τον οποίο μπορώ να μοιραστώ το ίδιο πάθος για έναν προορισμό !!!
Έχει φτάσει την ιστορία του ο Yorgos στην Ανταρκτική;;;; :eek::eek::eek: Μη μου τα λές έτσι αυτά, γιατί με πιάνουν καρδιοχτύπια....
Έχει 2-3 βδομάδες που σταμάτησα την ανάγνωση κάποιων ιστοριών (μαζί και της δικής σου) γιατί κάθε φορά πιάνω τεφτέρια, κιτάπια και μολύβια και σημειώνω διάφορες λεπτομέρειες...με αποτέλεσμα να παραμελώ την οργάνωση του ταξιδιού μου!
Θα σας πιάσω όλους πάλι σε κανα 10αριά μέρες, όταν θα έχω γυρίσει :) Μη νομίζετε οτι την έχετε γλυτώσει :innocent:

Μάκια :)

Υ.Γ. Και μη με ρωτήσεις γιατί άρχισα να διαβάζω την ιστορία του αγαπητού @travelbreak ενώ έχω αφήσει τις υπόλοιπες;....Απλά είδα Tromso και άνοιξα τη πόρτα για να μπώ :clap: Που να αντισταθώ η δόλια....Η έλξη που λέγαμε ;)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Λοιπόν με πας πολύ πίσω: στο 2003.
Τότε βγάζαμε φωτογραφίες με φιλμ. Μόλις είχα πάρει μια μικρή ψηφιακή, 3,2 ΜΡ, και η συνολική μνήμη που είχα μαζί μου σε εκείνο το ταξίδι ήταν 128+16=144ΜΒ. Καταλαβαίνεις ότι οι φωτογραφίες είναι και λίγες και με πολύ χαμηλή ανάλυση. Άσε που πήγα με πρακτορείο!
Τέλος πάντων, ίσως κάτι σκεφτώ για να γράψω για εκείνο το ταξίδι, να πλανάται στο διαδίκτυο.
@buffon85 τι αγχώνεσαι εσύ πάλι; Θα τα πεί σε εμένα, που θα τα πώ σε εσένα (αφού θα πάω πρώτη), θα σου πώ και την δική μου φρέσκια εμπειρία και μέχρι τότε θα έχεις διαβάσει και ότι άλλο έχει ειπωθεί για το Περού στο forum :haha:

@travelbreak έμπλεξες με τις Περουβίτσες :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom