Ουγγαρία Φθινόπωρο στη χώρα των Μαγυάρων

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.914
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σ' ευχαριστούμε πολύ για τη λεπτομερή ιστορία - οδηγό.
Πολύ όμορφες φωτογραφίες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εξαιρετική δουλειά Γιάννη συγχαρητήρια. Με ταξίδεψες μέσα από τις εικόνες σου.
Μου θύμισες ότι σαν πας στη Βουδαπέστη δεν αρκεί να αναλωθείς μόνο στη πόλη. Υπάρχουν τόσα ενδιαφέροντα να δεις στην γύρω περιοχή
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εξαιρετική δουλειά Γιάννη συγχαρητήρια. Με ταξίδεψες μέσα από τις εικόνες σου.
Μου θύμισες ότι σαν πας στη Βουδαπέστη δεν αρκεί να αναλωθείς μόνο στη πόλη. Υπάρχουν τόσα ενδιαφέροντα να δεις στην γύρω περιοχή
Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη.Η αλήθεια είναι πως όταν πάω ταξίδι θέλω να συνδιάζω μέρη και να βλέπω αν είναι εφικτό και έξω απ την πρωτεύουσα ή την μεγάλη πόλη που επισκέπτομαι.Γένικά πιστεύω η επαρχία είναι το πιο όμορφο και πιο αυθεντικό κομμάτι μιας χώρας.

Γιαυτό και έγραψα πως είναι λάθος όποιος θέλει να ξεπετάξει την Βουδαπέστη ή να εξαντλήσει την Βουδαπέστη όσες μέρες είναι εκει.Εκτός αν πάει για 2 ή 3 μέρες.
 

eulalia

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ καλή η δουλειά σου!!! Όντως η Ουγγαρία είναι πολύ όμοφη!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Επίλογος...

Γενικές εντυπώσεις...

Βουδαπέστη είναι μια περιποιημένη και πεντακάθαρη πόλη.Έχει πολλούς ποδηλατόδρομους και υπέροχα καταπράσινα πάρκα για ατελείωτους περιπάτους.Προσφέρει στους επισκέπτες μια μοναδική ατμόσφαιρα και σε κάνει να νοιώθεις πως είσαι μόνιμος κάτοικος της.Την ένοιωσα πολύ οικεία…Είναι κεντρική Ευρώπη.Είναι πόλη που χαίρεσαι ζεις!

-Δεν είδα κίνηση και μποτιλιάρισμα σε κανέναν δρόμο.

-Τα αυτοκίνητα σταματάνε για να περάσει ο πεζός.Όπως σε πολλές άλλες πολιτισμένες πόλεις της Ευρώπης.

-Εχει ένα άρτιο σύστημα δημόσιων μεταφορών που διευκολύνει εκτός από τους κατοίκους και τους περίπου 2,5 εκατομμύρια επισκέπτες ετησίως.

-Το μετρό τους είναι καθαρό και στις τρείς γραμμές.

-Στο μετρό επικρατούσε απόλυτη ησυχία ακόμα κι όταν ήταν γεμάτο κόσμο.Οι μόνοι που ακούγονταν ήταν εμείς ή οι Ιταλοί όπως μια φορά που αναστάτωσαν όλο το βαγόνι στη γραμμή 1.

-Είδα ελάχιστους άστεγους. Προφανώς το ζήτημε έχει βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό μιας και πολλοί είχαν αναφερθεί για δεκάδες άστεγους σε πολλά κεντρικά σημεία.

-Φαίνεται πως έχουν εξοικειωθεί με τον τουρισμό και συναντήσαμε αρκετούς που ήξεραν λίγα αγγλικά και μπορούσαμε να συννενοηθούμε.Ελάχιστοι δεν ήξεραν καθόλου και κάποιοι ήξεραν και άπταιστα.Είναι ήσυχοι άνθρωποι.Συναντήσαμε και γελαστούς και σοβαρούς και κρύους.Οι περισσότεροι όμως μας εξυπηρέτησαν πολύ καλά σε αρκετούς τομείς ακόμα κι αν δεν ήξεραν αγγλικά.

-Είδαμε πολλούς τρελούς!Άλλος ούρλιαζε στο δρόμο,άλλος φώναζε γενικά μέσα στο σούπερ μάρκετ,άλλη γελούσε μόνη της στη στάση του λεωφορείου!

-Τα σουπερ μάρκετ ήταν ανοιχτά μέχρι τις 12 το βράδυ και μάλιστα ήταν γεμάτα από κόσμο που ψώνιζε.

-Η τιμή των εισητηρίων για περιοχές εκτός της πρωτεύουσας υπολογίζονται βάση των χιλιομέτρων και είναι αρκετά οικονομικά.

-Οι τιμές είναι ελάχιστα πιο χαμηλές από ελλάδα.Μην περιμένετε μεγάλη διαφορά.

-Το tip συνήθως περιλαμβάνεται μέσα στην τιμή.Φαίνεται άλλωστε και στην απόδειξη.Αν δεν είναι μέσα αφήστε περίπου το 10-13% της αξίας.

-Το μπουκαλάκι νερό με ή χωρίς ανθρακικό κλασικά ακριβό όπως συμβαίνει σε πολλές χώρες της Ευρώπης.Πάντως το νερό βρύσης όπως λένε είναι πόσιμο και πίνεται άφοβα.

-Είδαμε Έλληνες τουρίστες αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό.

Ελπίζω η ιστορία να βοηθήσει αρκετούς που προγραμματιζουν ταξίδι στην Ουγγαρία.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
για μια φορά ακόμα,μπράβο σου Γιάννη για την ιστορία σου και χρησιμότατες πληροφορίες σου.σ'ευχαριστούμε.
 

shadow

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
... ευχαριστώ giannismits για τις χρησιμότατες πληροφορίες τις οποίες έχεις αποτυπώσει συγκεντρωτικά με όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες ... Θα πάω Βουδαπέστη και Βιέννη από 23-28 Δεκεμβρίου από ότι κατάλαβα με αυτά που διάβασα είναι τελικά δύσκολες ημερομηνίες γιατί τα περισσότερα μέρη είναι κλειστά και οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν αμέσως μετά τα Χριστούγεννα ... εάν κάποιος μπορεί να δώσει επιπλέον πληροφορίες δεκτές (μην με κράξετε έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες που αφορούν την εκδρομή μου στο travel stories) ... μήπως γνωρίζει κάποιος την κατάσταση των δρόμων στις ημερομηνίες που θα πάω είναι απαραίτητα παπούτσια για χιόνια ... της ημερομηνίες παραμονής Χριστουγέννων και ανήμερα είναι ανοιχτά για φαγητό ? μήπως είναι καλύτερο να κλείσω σε ένα ξενοδοχείο ποιο προτείνετε ? Ευχαριστώ όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει οι υπόλοιποι ας σωπάσουν ...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
... ευχαριστώ giannismits για τις χρησιμότατες πληροφορίες τις οποίες έχεις αποτυπώσει συγκεντρωτικά με όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες ... Θα πάω Βουδαπέστη και Βιέννη από 23-28 Δεκεμβρίου από ότι κατάλαβα με αυτά που διάβασα είναι τελικά δύσκολες ημερομηνίες γιατί τα περισσότερα μέρη είναι κλειστά και οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν αμέσως μετά τα Χριστούγεννα ... εάν κάποιος μπορεί να δώσει επιπλέον πληροφορίες δεκτές (μην με κράξετε έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες που αφορούν την εκδρομή μου στο travel stories) ... μήπως γνωρίζει κάποιος την κατάσταση των δρόμων στις ημερομηνίες που θα πάω είναι απαραίτητα παπούτσια για χιόνια ... της ημερομηνίες παραμονής Χριστουγέννων και ανήμερα είναι ανοιχτά για φαγητό ? μήπως είναι καλύτερο να κλείσω σε ένα ξενοδοχείο ποιο προτείνετε ? Ευχαριστώ όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει οι υπόλοιποι ας σωπάσουν ...
Σ'ευχαριστώ.Κοίτα εγώ προσωπικά δεν τρελαίνομαι για ταξίδια στην Ευρώπη τις γιορτές.Αν μου δινόταν η ευκαιρία όμως δεν θα έλεγα όχι απλά δεν θα μου άρεζε να καθορίσουν το προγραμμά μου οι αργίες των ημερών και το τι είναι κλειστό και τι όχι.

Από κει και πέρα τα ερωτήματα σου έχουν συζητηθεί και υπάρχουν και ιστορίες για Βιέννη και Βουδαπέστη στις γιορτες των Χριστουγέννων οπότε κάνε μια καλή αναζήτηση και θα βρείς πολλά.
 

marilou161

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σας.και εγω θα παω 30 δεκεμβριου με 4 ιανουαριου και φοβαμαι οτι θα εχει πολυ κρυο.μακαρι να ειναι τοσο ωραια οσο μας τα εξηγεις εδω.κριμα που δε θα προλαβω τα χριστουγεννιατικα μαγαζακια και μου αρεσουν τοσο πολυυυ.σκεφτομαι να παω και μπρατισλαβα αλλα βλεπω οτι δε θα προλαβω.παντως πρεπει να παρω πολυ χοντρα ρουχα και παπουτσια?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Γιάννη συγχαρητήρια για την καταπληκτική φωτογραφική και όχι μόνο ιστορία σου.. Και για μένα ήταν πολύ ευχάριστος αυτός ο προορισμός, απλά σήμερα μ'έκανες να ξαναβρίσκομαι εκεί μέσα από τις εικόνες και είδα κάποια μέρη με άλλο μάτι... Σου εύχομαι πάντα καλά ταξίδια και ξέρεις εεεε;;; Κάθε φορά που πας κάπου γράφε αντίστοιχη ιστορία με φωτο.. Τι να τους κάνουμε τους Lonely Planet??????
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη συγχαρητήρια για την καταπληκτική φωτογραφική και όχι μόνο ιστορία σου.. Και για μένα ήταν πολύ ευχάριστος αυτός ο προορισμός, απλά σήμερα μ'έκανες να ξαναβρίσκομαι εκεί μέσα από τις εικόνες και είδα κάποια μέρη με άλλο μάτι... Σου εύχομαι πάντα καλά ταξίδια και ξέρεις εεεε;;; Κάθε φορά που πας κάπου γράφε αντίστοιχη ιστορία με φωτο.. Τι να τους κάνουμε τους Lonely Planet??????
Αααα σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Οι φωτογραφίες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι ενός ταξιδιού οπότε το ίδιο ισχύει και για μια ταξιδιωτική ιστορία.Αλλωστε διαβάζεται και πολύ πιο ευχάριστα.
Τα ταξίδια μου αποτυπώνονται στο μυαλό μου σύμφωνα με το τι φωτό έχω βγάλει.Κατά πόσο είναι εξαιρετικές,απλά καλές κτλ.

Ιστορία χωρίς φωτό είναι γλυκό χωρίς ζάχαρη,είναι σχέση χωρίς σεξ:xmas_cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom