Ουγγαρία Φθινόπωρο στη χώρα των Μαγυάρων

kosaitis

Member
Μηνύματα
43
Likes
82
Το μόνο που θα άξιζε να προσθέσω και που δεν είδα στο φόρουμ είναι:

Για το Βελιγράδι η ημερήσια εκδρομή στη FruscaGora και συγκεκριμένα στο μοναστήρι του Krusedol. Αν σκοπεύετε μια επίσκεψη στο NoviSad συνδυάζεται άνετα με ένα καφέ στο κάστρο του Petrovaladin. Φθηνή και αξιόλογη διαμονή στο Βελιγράδι στα διαμερίσματα στο site: beoapartman.com. Εμείς ήμασταν 2 ενήλικες 3 παιδιά και μείναμε στο TESLA(http://beoapartman.com/eng/all-apar...PriceTo=&title=TESLA&parking=1&from-to=Search) με 40ευρώ/βραδιά. Δοκιμάστε πεσκαβίτσα σε περιοχές όχι τουριστικές. Μην παραλείψετε μια επίσκεψη απόγευμα στο νησί Ada και μια βόλτα στo Zemum και στο πύργο του Gardos το βραδάκι για ποτό με άπαικτη θέα.

Στα Παραδουνάβια χωριά αξίζει το φαγητό και συγκεκριμένα στον Άγιο Ανδρέα στα μαγαζιά που μαγειρεύουν στο δρόμο. Αντίθετα στη κλειστή αγορά στο γνωστό εστιατόριο Fanakal στον ημιώροφο ήταν πανάκριβο. Φθηνή η βόλτα με καραβάκι της γραμμής D12 ή D13 στον Δούναβη στη Βουδαπέστη με το ημερήσιο εισιτήριο να ισχύει μόνο από Δευτ-Παρ;όχι τα Σαβατοκύριακα το καραβάκι. Εγώ έβγαλα ένα οικογενειακό για 24h με 3300HUF για όλα τα μέσα(μετρό-τραμ-λεωφορεία-καραβάκι) την εργάσιμη ημέρα, τις υπόλοιπες κινήθηκα με ΙΧ. Το παρκινγκ στους δημόσιους δρόμους στην Βουδαπέστη είναι δωρεάν τα Σαββατοκύριακα.
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
39
Likes
23
Πως ηταν η κινηση στα τελωνεια ,κυριως η εισοδος σε σερβια και ουγγαρια, ειχε μεγαλες καθηστερησεις? ποιες ημερρομηνιες πηγες?
Συγγνώμη για την καθυστέρηση.
Αν και ο φίλος kosaitis ηταν πολύ κατατοπιστικός, να σου πώ οτι στα τελωνια δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερη καθυστέρηση.
Βέβαια αυτό είναι και λιγο λαχείο, διότι από μέρα σε μέρα μπορεί να διαφέρει κατα πολύ.
Εγώ πήγα 20 με 29 Ιουνίου 2015.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
χμ 3ημερο δηλαδή.Ένα Szentendre ίσως χωράει.40 λεπτάκια απόσταση.Αν μπορείς βάλτο ένα πρωινό.3-4 ώρες είναι καλά να το χαρείς.
υπεροχος ΚΑΙ αυτος ο οδηγος σ ευχαριστουμε πολυ για τον χρονο σου κι ευχομαι κι εγω παντα να ταξιδευεις ετσι και να εισαι καλα να τα μοιραζεσαι μαζι μας!
ειχα δει μονο τον οδηγο για βουδαπέστη του φιλου του vagar78 κι εχω ενθουσιαστει,εχω κλεισει εισητηρια με aegean για δεκεμβρη 14-18 (4 διανυκτερευσεις).......εχω κανει ενα πλανο και σκεφτομαι να βαλω και χωριουδακια μεσα........να δω τι θα πρωτοκανω 4 μερες μ αρεσει που ηθελα να παω και μπρατισλαβα μονοημερη........τι το περασα;περαμα-παλουκια;
μονη θα παω τι λες θα με βγαλει το 4ημερο;α θελω να δω και οπερα ενα βραδακι..........το στο καλο εκει νυχτωνει νωρις.....θα προλαβω!απο φωτοτυπιες παντως θα παρω πολλες........να στε καλα με τους οδηγους σας δλδ.......!
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
4 διανυκτερευσεις ανετα βαζεις και χωριουδακι μεσα.Η πολη ειναι πανευκολη και την ξεπετας γρηγορα αρκει να μην εχει πολλα χιονια και σε δυσκολεψει στην μετακινηση.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
υπεροχος ΚΑΙ αυτος ο οδηγος σ ευχαριστουμε πολυ για τον χρονο σου κι ευχομαι κι εγω παντα να ταξιδευεις ετσι και να εισαι καλα να τα μοιραζεσαι μαζι μας!
ειχα δει μονο τον οδηγο για βουδαπέστη του φιλου του vagar78 κι εχω ενθουσιαστει,εχω κλεισει εισητηρια με aegean για δεκεμβρη 14-18 (4 διανυκτερευσεις).......εχω κανει ενα πλανο και σκεφτομαι να βαλω και χωριουδακια μεσα........να δω τι θα πρωτοκανω 4 μερες μ αρεσει που ηθελα να παω και μπρατισλαβα μονοημερη........τι το περασα;περαμα-παλουκια;
μονη θα παω τι λες θα με βγαλει το 4ημερο;α θελω να δω και οπερα ενα βραδακι..........το στο καλο εκει νυχτωνει νωρις.....θα προλαβω!απο φωτοτυπιες παντως θα παρω πολλες........να στε καλα με τους οδηγους σας δλδ.......!
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Μπρατισλάβα θα πας όταν βρεθείς στη Βιέννη. 4 μέρες κάτσε να απολαύσεις την Βουδαπέστη. Είναι αρκετές και μπορείς να δεις άνετα και το Szentendre που είναι πολύ κοντά. Πέρσι πήγαν κάτι φίλοι μου τέτοια εποχή και την βρήκαν χιονισμένη. Ξετρελάθηκαν. Κι άλλα άτομα εδώ στο φόρουμ πήγαν χειμώνα με χιόνια. Εγώ θα ευχόμουν να έχει χιόνια πάντως γιορτινές μέρες. Άλλη ατμόσφαιρα.
Φωτοτυπίες δεν το συνιστώ. Καλύτερα κάντα σε pdf. 2018 έχουμε :p
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στη χώρα των Μαγυάρων,της Ευρωπαικής βιομηχανίας πορνό, της χώρας με το υψηλότερο ποσοστό αυτοκτονιών ανα 100.000 κατοίκους,της βασίλισσας του Δούναβη…
Ωχ!!!Δεν ξεκινάμε και πολύ καλά!!!Να ανησυχήσω;;;:haha: Οργανώνω το ταξίδι μας για το τέλος Αυγούστου :clap: και ξεκινώ να διαβάσω την ιστορία σου!!!
Στον οδηγό Top 10 πάντως, όλο γράφει για κάτι "πρόθυμες" κυρίες στην Vaci Utka ( όπου και θα μείνουμε!!) αλλά ο Vagar (που θεωρώ ειδήμονα περί της πόλης) ευτυχώς δεν έχει αναφέρει κάτι!!!:lol:
( Ελπίζω να φαίνεται ότι το μήνυμα είναι γραμμένο με διάθεση αστε ισμου!!)

Το δικό μου Τοπ 10+2 (9 -12)
Τέλειες περιγραφές , Τέλειες Φωτογραφίες και πάρα πολύ Χρήσιμες οι πληροφορίες για τα ΜΜΕ..Ευχαριστούμε!!!
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αν και η ιστορία είναι παλιά τη θεωρώ καλό οδηγό για πρωτάρηδες και νομίζω θα σε βοηθήσει. Ανέφερα εγώ για πρόθυμές κυρίες? Δεν θυμάμαι :rolleyes-80: ή άλλος το ανέφερε? Δεν το έπιασα. Σόρρυ είναι και η ζέστη σήμερα:D
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στον οδηγό Top 10 πάντως,
Εννοώ τη σειρά οδηγών DK eyewitness travel, TOP 10!!Τα γνωστά βιβλία!!:lol: Εκεί το διάβασα , το συνδύασα με την εισαγωγή σου και έκανα ένα αστείο!! Μετά είδα το δικό σου TOP 10!!!:)

τη θεωρώ καλό οδηγό για πρωτάρηδες και νομίζω θα σε βοηθήσει.
Πραγματικά ,ήδη με έχει βοηθήσει πολύ και κυρίως οι πληροφορίες για Τραμ, Μετρό για το κάθε μέρος που αναφέρεις!!
Ευχαριστώ πολύ και ...συνεχίζω τη μελέτη!!!:lol::lol:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Περπατήσαμε από τη γέφυρα της ελευθερίας (Szabadság híd) η οποία χτίστηκε μεταξύ 1894 και 1896, μέχρι την γέφυρα των αλυσίδων (Lánchíd)
Μήπως θυμάσαι πόσο ήταν αυτή η απόσταση ή πόσην ώρα σας πήρε να την περπατήσετε ( αν κι αυτό είναι σχετικό) για να μπορέσω να αντιληφθώ κάπως τις αποστάσεις...

Οι φωτογραφίες μπορεί να είναι υπέροχες αλλά πολλοί μπορει να με σιχτιρίσουν γιατί είναι πολλές με μεγάλη ανάλυση και αργούν να φορτώσουν!
Οι φωτογραφίες σου είναι απλά ....υπέροχες!!!
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μήπως θυμάσαι πόσο ήταν αυτή η απόσταση ή πόσην ώρα σας πήρε να την περπατήσετε ( αν κι αυτό είναι σχετικό) για να μπορέσω να αντιληφθώ κάπως τις αποστάσεις...
Γύρω στα 30 λεπτά είναι η απόσταση. Γενικά οι αποστάσεις δεν είναι μικρές. Θυμάμαι είχαμε περπατήσει τρελά. Είναι μεγάλη πόλη και είναι γεμάτη αξιοθέατα τα οποία είναι διασκορπισμένα σε όλες τις γωνιές της.

Οι φωτογραφίες σου είναι απλά ....υπέροχες!!!
Thank you! Για την τότε μηχανή που είχα είναι αξιοπρεπέστατες. Αν και νομίζω πως αν πήγαινα τώρα θα είχα πολύ καλύτερο υλικό. Σ'ευχαριστώ που αναμόχλευσες την ιστορία μου και ξαναθυμήθηκα την Βουδαπέστη. Ήταν το πρώτο μου καλά οργανωμένο ταξίδι και το πρώτο πετυχημένο τεστ σχολαστικού προγραμματισμού! Πρότυπο για τα επόμενα ταξίδια που έκανα. Πριν από αυτό ήμουν πολύ ερασιτέχνης :p
 
Last edited:
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στην πλατεία Becsi Kapu
Από όσες ιστορίες έχω διαβάσει, είσαι ο μόνος που ξεκινά την περιήγηση από "πάνω" και κατεβαίνεις προς τα κάτω!!!
Τέλειο και πολύ έξυπνο!!.;).Θα ξαναρωτήσω ...πόσο περίπου υπολογίζεις αυτή την απόσταση (πύλη Βιέννης-τελεφερίκ);;
Το βράδυ όμως για να έχουμε και νυχτερινές λήψεις, νομίζω το πιο σίγουρο είναι με το τελεφερίκ που φτάνει στον προμαχώνα των Ψαράδων...Σωστά;;;;:)

Ήταν το πρώτο μου καλά οργανωμένο ταξίδι και το πρώτο πετυχημένο τεστ σχολαστικού προγραμματισμού! Πρότυπο για τα επόμενα ταξίδια που έκανα
:clap::clap:Πραγματικά πολύ ωραία και σχολαστικά οργανωμένο!!!Στο ξαναλέω...οι οδηγίες σου για τις προσβάσεις με βοηθούν απίστευτα!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom