Φιλοξενία μεταξύ ταξιδιωτών

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Δε νομίζω γιατί μου είχε τύχει σε ξενοδοχείο που μέναμε στη Βουδαπέστη να ανοίξουν την πόρτα του δωματίου γνωστού ζευγαριού που έμενε στο ίδιο ξενοδοχείο την ώρα μάλιστα που ήταν οι ίδιοι μέσα. Αν είναι να σου συμβεί η αναποδιά, ο κίνδυνος υπάρχει παντού, κατά τη γνώμη μου πάντα, που μπορεί να είναι και λάθος.
Εξάλλου υπάρχουν γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους να τα φιλοξενήσουν οικογένειες σε άλλη χώρα, κάνοντας και αυτοί το ίδιο, με προγράμματα ανταλλαγής μαθητών. Δε νομίζω ότι κινδυνεύεις σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λοιπόν είχα υποσχεθεί αρθράκια ... Η δροσιά το σ/κ, η ηρεμία της πόλης και του σπιτιού με παρέσυραν ...
Πριν τα άρθρα στο board της Ευρώπης για Βουδαπέστη και Ρουμανία, να πω ότι η πρώτη μου εμπειρία με τις κοινότητες αυτές έγινε στην Αθήνα. Είχα πείσει και ένα φίλο μου και γράφτηκε και αυτός. Χειμώνας στην Αθήνα, δεν είχαμε στο πρόγραμμα κανένα ταξίδι και η δυνατότητα να γνωρίσουμε κάποιους ξένους ήταν σα να ταξιδεύαμε και μεις νοητά στη χώρα τους.
Δύο κοπέλες από τη Βαρσοβία στέλνουν μήνυμα ότι θα βρίσκονται στην Αθήνα και θέλουν απλώς να κάνουν μια βόλτα με κάποιον ντόπιο. Καινούριες κι αυτές στην κοινότητα. Και μεις ακόμη δεν είμαστε εξοικειωμένοι με την ίδεα. Μια βόλτα έξω για καφέ όμως δεν είναι κακή ιδέα. Συμφωνήσαμε να βρεθούμε και οι 4, ένα πρωινό Σαββάτου. Συναντηθήκαμε στο Μοναστηράκι. Μας είπαν ότι είχαν δει όλα τα αξιοθέατα και ήθελαν να δουν κάτι διαφορετικό. Τις ρώτησα αν είχαν πάει Ψυρρή και δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό. Ξεκινήσαμε λοιπόν τη βόλτα ... καταλήξαμε στα παραδοσιακά μαγαζάκια στην Ευριπίδου που έχουν αναμειχθεί με τα κινέζικα και λοιπά πολυεθνικά καταστήματα. Περάσαμε στην Αιόλου και καταλήξαμε σε ένα παραδοσιακό καφενεδάκι στην Πλάκα. Τα είπαμε λίγο για τα ταξίδια μας, για τις χώρες και τους λαούς μας. Περάσαμε καλά και νιώσαμε ξανά ταξιδιώτες και μεις.
Με το καιρό ωρίμαζε και η σκέψη για να μείνουμε σε σπίτι στο επόμενο ταξίδι μας. Δεν είναι μόνο ότι γλυτώνεις χρήματα, αλλά βλέπεις τον ξένο τόπο πολύ διαφορετικά.

Η συνέχεια στη Βουδαπέστη και στη Ρουμανία ........
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αν ημουν μονος δεν θα ειχα κανενα προβλημα να φιλοξενηθω απο ''αγνωστους'' στο εξωτερικο.
Οταν ομως εχεις οικογενεια νομιζω πως δεν ρισκαρεις κατι τετοιο.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είμαι μέλος και στα δύο κλαμπ πάνω από 4 μήνες αλλά λόγω προσωπικών προβλημάτων δεν ασχολήθηκα. Περιμένω μήπως κάποιος μου στείλει κάποιο μήνυμα για μια συνάντηση και ξενάγηση σε πρώτη φάση. Πάντα επιδιώκω να κάνω ταξίδια με γνωριμίες ντόπιων. Είναι ανεπανάληπτη εμπειρία και την έχω γευθεί αρκετές φορές. θα έλεγα στα μισά μου τουλάχιστον ταξίδια. Έχω φιλοξενήσει δύο συναδέλφους μου από Γερμανία και έναν από Φινλανδία. Πάντα υπήρχε, και θα υπάρχει και στο μέλλον, μια επιφύλαξη αλλά ελπίζω οτι ποτέ δεν θα μου βγει σε κακό. Έχω προτείνει σε αρκετούς ανθρώπους που έχω γνωρίσει στα ταξίδια μου να τους φιλοξενήσω και πιστέψτε με περιμένω την ανταπόκρισή τους. Έχω κι εγώ δεχτεί προσκλήσεις αλλά για διάφορους λόγους δεν κατάφερα μέχρι τώρα να ανταποκριθώ. Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Γνωρίζω και τα δύο sites και έχω κ ένα φίλο που είναι μέλος στο Couchserfing, εγώ δεν είμαι μέλος γιατί απλά δεν υπάρχει χρόνος να ασχοληθώ .Όμως συμφωνώ απολύτως με την ιδέα του να ξεναγηθείς στην πιο απλή περιπτωση και οχι να φιλοξενηθείς απο έναν ντόπιο στη χώρα που επισκέπτεσαι και είναι πράγματι υπέροχο.Βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν σε κανένα οδηγό και γνωρίζεις την κουλτούρα της χώρας απο πρώτο χέρι.Θα ήθελα να αναφέρω και ένα άλλο site www.virtualtourist.com στο οποίο είμαι μέλος τα τελευταία 2 χρόνια.Πρόκειται για μια ταξιδιωτική κοινότητα όπου ταξιδιώτες απο όλο τον κόσμο περγράφουν τις εμπειρίες τους και τα ταξίδια τους δίνοντας βάση στο τι να προσέξει και τι να αποφύγει κανείς.Μέσα απο αυτο το site λοιπόν έχω κάνει πολλούς φίλους απο εξωτερικο με τους οποίους έχω συνταξιδέψει κιόλας.Απίστευτη εμπειρία!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γνωρίζω και τα δύο sites και έχω κ ένα φίλο που είναι μέλος στο Couchserfing, εγώ δεν είμαι μέλος γιατί απλά δεν υπάρχει χρόνος να ασχοληθώ .Όμως συμφωνώ απολύτως με την ιδέα του να ξεναγηθείς στην πιο απλή περιπτωση και οχι να φιλοξενηθείς απο έναν ντόπιο στη χώρα που επισκέπτεσαι και είναι πράγματι υπέροχο.Βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν σε κανένα οδηγό και γνωρίζεις την κουλτούρα της χώρας απο πρώτο χέρι.Θα ήθελα να αναφέρω και ένα άλλο site www.virtualtourist.com στο οποίο είμαι μέλος τα τελευταία 2 χρόνια.Πρόκειται για μια ταξιδιωτική κοινότητα όπου ταξιδιώτες απο όλο τον κόσμο περγράφουν τις εμπειρίες τους και τα ταξίδια τους δίνοντας βάση στο τι να προσέξει και τι να αποφύγει κανείς.Μέσα απο αυτο το site λοιπόν έχω κάνει πολλούς φίλους απο εξωτερικο με τους οποίους έχω συνταξιδέψει κιόλας.Απίστευτη εμπειρία!
Συμφωνω μαζι σου ως προς την ξεναγηση σε πρωτη φαση και οχι την φιλοξενια(εδω σε συγγενεις πας και δεν αισθανεσαι ανετα),οσο για το www.virtualtourist.com ειμαι και εγω μελος τους τελευταιους 6-7 μηνες και εχω αρχισει να κανω καποιους internacional φιλους.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Φέυγω για Ευρώπη στις 3/8 και σκεφτόμουν ακριβώς αυτό το πράγμα. Τι ωραία θα ήταν να υπήρχαν άτομα που να μπορούσαμε να τα συναντήσουμε για μια περιήγηση στην πόλη τους. Τέλεια, ξεκινάω αναζήτηση ατόμων.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Λοιπόν, πριν λίγες μέρες είχα την πρώτη μου εμπειρία με couchsurfing.

Κι εγώ επιφυλακτικός στην αρχή, μπήκα στο site αφού είδα ότι ένας φίλος μου το έκανε και του βγήκε πολύ όμορφα. Για 1-2 μήνες απλά τσέκαρα τις αιτήσεις, και πάντα έβρισκα κάποιον λόγο να απαντήσω αρνητικά. Τελικά απάντησα θετικά σε έναν British Indian από τον Λονδίνο που θα ερχόταν Πάτρα για να παρουσιάσει την διατριβή του σε ένα διεθνές συνέδριο στο Πανεπιστήμιο. Ανταλλάσαμε για αρκετό καιρό μυνήματα, πριν έρθει, και ήδη είχαμε βρει κοινά σημεία και είχαμε αρχίσει να συμπαθούμε ο ένας τον άλλον. Τελικά ένα πρωι τον βλέπω να περιμένει σε ένα πεζούλι δίπλα στο σπίτι μου. Η εβδομάδα που ακολούθησε ήταν συναρπαστική! Με λίγες ματιές ήξερα ότι μπορώ να τον εμπιστευτώ. Τα αγγλικά του απλά, η συννενόηση τέλεια. Κάναμε ώρες συζητήσεις για την ζωή στο Λονδίνο, για τους διαφορετικούς πολιτισμούς που αντιπροσωπεύαμε, για τα ταξίδια που έχει κάνει ο καθένας, μου έλεγε για την ζωή του στο Frisco για 1 χρόνο, για την θρησκεία τον γονιών (sikh) του που δεν το αφήναν να παντρευτεί ινδή άλλης περιοχής κτλ κτλ. Βγήκαμε έξω, έζησε την δικιά μου καθημερινή ζωή, βγήκε με τους φίλους μου, γνώρισε την πόλη και τους ανθρώπους σαν να είναι κι ο ίδιος ένας από αυτούς, ερωτεύτηκε μια φίλη μου. Εγώ από την άλλη βρήκα ένα εξωτερικό παρατηρητή στην ζωή μου, κάποιον ουδέτερο που έτυχε να μείνει μαζί μου, αλλά θα μπορουσαμε κάλλιστα να είμασταν και συγκατοικοι σε μια άλλη ζωή. Έκανα ένα φίλο, έκανε πολλούς φίλους. Έχω πρόσκληση να πάω στο Λονδίνο όποτε θέλω... Θα έλεγα ότι ήταν 100% θετική εμπειρία για μένα.

Αύριο φιλοξενώ έναν ιταλό, μηχανόβιο, που περνάει από Πάτρα και θέλει κατευθύνσεις και επίσης να γιορτάσει τα γεννέθλιά του με μια τρελοπαρέα. Τον έκανα accept γιατι οι συστάσεις του είναι εξαιρετικά θετικές. Από εκεί και πέρα είδωμεν. Οταν μαζέψω αρκετές συστάσεις και μπορούν να με εμπιστευτούν σοβαροί hosts ίσως αρχίσω να πηγαίνω κι εγώ.

Σας μετέφερα μια προσωπική εμπειρία γιατί πολλές φορές αυτός είνα ένας καλός τρόπος να πεισεις κάποιον, καλύτερος από αόριστες συζητήσεις και υποθέσεις. Σύντομα θα έχω κι άλλες εμπειρίες να σας πω.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
και γω εχω να δωσω πολύ καλο feedback για το coutchsurf. Γνωρίζω την ύπαρξη του εδω και κανα 2 χρόνια από φίλους στην Πάτρα που ασχολούνται αρκετά με τη φιλοξενία ταξιδευτών. Η κοινότητα είναι πάρα πολύ φιλική και ασφαλής λόγω της νοοτροπίας που τη διεπει. Προσωπικά δεν ήμουν μέλος και έτσι δεν ειχα φιλοξενήσει κάποιον αλλά είχε τυχει να γνωρίσω μερικούς και ήταν ολοι τους πολύ ενδιαφεροντα ατομα. Και αυτό που μου εχουν μεταφερει οι φιλοι μου απο τις εμπειριες τους στο εξωτερικο είναι οτι εχουν τη δυνατοτητα να δουν την πολη που επισκεπτονται πολυ διαφορετικά και να ερθουν σε βαθυτερη επικοινωνια με τους ντοπιους.μονο θετικά σχολια εχω ακουσει. ειμαι σιγουρη πως αξιζει και γιαυτο προσφατα εγινα και γω τελικα μελος!!!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
ακούγεται ενδιαφέρον!! άλλες εμπειρίες??
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Ειναι πολυ ωραιο σαν κονσεπτ...Ακόμα και αν δεν θελεις να φιλοξενήσεις-φιλοξενηθείς, έναν καφέ να πιεις με κάποιον που είναι στα μέρη που επισκέπτεσαι, είναι πολύ σημαντικό για να μαθεις πώς να κινηθείς... Παλιά που ταξίδευα αρκετά μόνος μου, ήταν πολύ καλή εμπειρία..
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
επειδη δεν ειχα βρει αυτο το τοπικ ειχα ανοιξει αλλο και εκλεισε. οποτε θα σας πω και εδω οτι το couchsurfing ειναι υπεροχη εμπειρια και με περιοριμενους κινδυνους αν προσεχεις. εχω φιλους που πλεον μονο με αυτο ταξιδευουν και εχουν παθει εξαρτηση! υπαρχουν ομαδες για καθε πολη-μερος μεσω του couchsurfing που οργανωνουν συνεχεια συναντησεις στις πολεις σας και συναντιωνται με ταξιδευτες χωρις απαραιτητα να τους φιλοξενουν οπως ειπε ο japetous. πολλες φορες για να περσασεις απο τον εναν τροπο σκεψεις στον αλλον θελει χρονος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.132
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom