Φινλανδία Φινλανδία: Στην καρδιά του χειμώνα

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Τελεια!!! Παντα ηταν στη λιστα μου ενα τετοιο ταξιδι...αλλα εσυ με αποτελειωσες!!! Κ αυτο με τα γραμματα...τι ομορφο!!!
Σε ευχαριστώ πολύ..εύχομαι να φύγει γρήγορα από την λίστα σου και αυτό και πολλά ακόμη!!!!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Καταπληκτικη ιστορια!θα μπορουσες να μου στειλεις τη διαδρομη που κανατε, καθως κ περιπου τι κοστισε το καθενα να το ψαξω λιγο;
Σε ευχαριστώ πολύ..πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω
Η διαδρομή ήταν από Ελσίνκι-Kemijärvi με το τρένο όπου και διανυκτερεύσαμε.Τα εισητήρια τα κλείσαμε από το ιντερνετ λίγους μήνες πριν στην τιμή των 59ευρώ το άτομο σε δικλινη καμπίνα που είχε 2κρεβάτια. H διαδρομή διαρκεί περίπου 11ώρες
Από το Kemijärvi-Salla πήραμε το λεωφορείο το οποίο το παίρνεις από κει από το σταθμό του τρένου, δεν κοστίζει πολύ γύρω στα 10ευρώ το άτομο. Η διαδρομή κραταει περίπου 50λεπτά
Από το Salla-Rovaniemi πηγαμε επίσης με λεωφορείο το πρωί. Η διαδρομή διαρκεί περίπου 2 ώρες. Δεν θυμάμαι τι εισητήριο πληρώσαμε.
Από Ροβανιέμι-Ελσίνκι στο γυρισμό βρήκαμε φτηνό αεροπορικό στα 37,5ευρώ το άτομο με την norwigean και κλείσαμε με αυτήν. Η πτήση διαρκεί περίπου 1 ώρα.
Εύχομαι να σε κάλυψα αν όχι στείλε μου ότι άλλο χρειαστείς..
Θα ρωτήσω και τον συζυγο αν θυμάται κάτι περισσότερο όπως π.χ. το site του τρένου κ.α και αν ναι θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα!!!!
Ισως στην σελίδα αυτή βρείς τα δρομολόγια των λεωφορείων
http://loma.salla.fi/en/getting_there/
https://www.rome2rio.com/s/Kemijärvi/Salla
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Η διαδρομή ήταν από Ελσίνκι-Kemijärvi με το τρένο όπου και διανυκτερεύσαμε.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. :)
Η διαδρομή αυτή ήταν όμορφη; Είχε λίμνες, δάση; Μπορείς να μας πεις κάτι παραπάνω ή δεν είδατε τίποτα λόγω νύχτας;
Με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα για μια ημερήσια ή διήμερη εκδρομή από Ελσίνκι. Μιλάω μόνο για καλοκαίρι γιατί τον χειμώνα τους δεν νομίζω ότι θα τον αντέξω!
Έβλεπα τις φωτογραφίες σου και πάγωσα :p
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. :)
Η διαδρομή αυτή ήταν όμορφη; Είχε λίμνες, δάση; Μπορείς να μας πεις κάτι παραπάνω ή δεν είδατε τίποτα λόγω νύχτας;
Με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα για μια ημερήσια ή διήμερη εκδρομή από Ελσίνκι. Μιλάω μόνο για καλοκαίρι γιατί τον χειμώνα τους δεν νομίζω ότι θα τον αντέξω!
Έβλεπα τις φωτογραφίες σου και πάγωσα :p
Κάποιες ώρες που ταξιδέψαμε το φως της ημέρας μας βοήθησε να απολαύσουμε και το τοπίο. Υπήρχαν δάση γεμάτο πεύκα, σε κάποια φάση που το τρένο ήταν σταματημένο είδαμε και άγριους ταράνδους. Η Φιλανδία είναι και γνωστή ως η χώρα των 1000 λιμνών αφού το 10% του εδάφους της καλύπτεται από λίμνες. Κάπου είχα διαβάσει ότι οι λίμνες της απαριθμούνται στις 188.000 Λόγο χιονιού δεν μπορέσαμε να τις απολαύσουμε αλλά σίγουρα η διαδρομή αυτή το καλοκαίρι θα είναι απολαυστικότατη!!!Τις λίμνες τις ξεχωρίζαμε να φανταστείς από τις επιφάνιες όπου δεν υπήρχαν δέντρα .. η κάθε εποχή έχει και την χάρη της!!!Σίγουρα αν πηγαίναμε καλοκαίρι θα ήταν μια εντελως διαφορετική εμπειρία!!!
Αν ποτέ πας ειμαι πολύ περίεργη να δω φωτο..βέβαια το καλοκαίρι στην Φιλανδία κυμαίνεται μέχρι και τους 17βαθμούς από ότι διάβασα κάπου οπότε κοιτα να πάρεις κοντά σου χοντρά ρουχαλάκια!!:haha:
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αν ποτέ πας ειμαι πολύ περίεργη να δω φωτο.
Όσο γι αυτό δεσμεύομαι :)

βέβαια το καλοκαίρι στην Φιλανδία κυμαίνεται μέχρι και τους 17βαθμούς από ότι διάβασα κάπου οπότε κοιτα να πάρεις κοντά σου χοντρά ρουχαλάκια!
Ξέρω, όπως στη Νορβηγία πέρυσι: ζιβάγκο, μπουφάν, κασκόλ... δηλαδή εντελώς καλοκαιρινό ντύσιμο :haha:
Μια νορβηγίδα, που κατάλαβε πως είμαστε έλληνες, μας είπε με κατανόηση: ''Κάνει κρύο για σας ε;'':D
 

DIMORTAS

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Καλησπέρα επειδή ετοιμάζω ταξίδι για Φινλαδια με 2 παιδιά (4ων και 2) , θα ήθελα να έχει χιόνι σιγουρα. Να πάμε Οκτώβρη ή Φεβρουάριο? Ή Νοέμβρη τελη (αν και θα ήθελα να αποφύγω τον Νοέμβριο).
Διάβασα την ιστορία σου! Ακούστηκαν τελεια κ έχω ενθουσιαστεί κι εγώ!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Καλημερα @DIMORTAS καλα κανεις και ενθουσιαζεσαι γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι θα περασεις τελεια και συ και τα παιδια!!
Να φανταστω οτι θα πατε σιγουρα στο χωριο του αι-βασιλη..
Εμεις πηγαμε Ιανουαριο και ειχε πολυ χιονι και πολυ κρυο..σιγουρα αν θα πατε Νοεμβριο η Φεβρουαριο θα πετυχετε χιονι και πολυ κιολας.Επισης Φεβρουαριο πολυ πιθανο να δειτε και το βορειο σελας.Εαν εχετε σκοπο να πατε και Ελσινκι να ξερεις οτι το χιονι δεν θα σταθει εμποδιο να δειτε την πολη αφου τα εκχιονιστικα κανουν την δουλεια τους συνεχως..να φροντισετε μονο να ντυθειτε καλα γιατι το κρυο δεν αστειευεται!!!
Οτι αλλο χρειαστεις στην διαθεση σου..
 
Last edited:

DIMORTAS

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Καλημερα @DIMORTAS καλα κανεις και ενθουσιαζεσαι γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι θα περασεις τελεια και συ και τα παιδια!!
Να φανταστω οτι θα πατε σιγουρα στο χωριο του αι-βασιλη..
Εμεις πηγαμε Ιανουαριο και ειχε πολυ χιονι και πολυ κρυο..σιγουρα αν θα πατε Νοεμβριο η Φεβρουαριο θα πετυχετε χιονι και πολυ κιολας.Επισης Φεβρουαριο πολυ πιθανο να δειτε και το βορειο σελας.Εαν εχετε σκοπο να πατε και Ελσινκι να ξερεις οτι το χιονι δεν θα σταθει εμποδιο να δειτε την πολη αφου τα εκχιονιστικα κανουν την δουλεια τους συνεχως..να φροντισετε μονο να ντυθειτε καλα γιατι το κρυο δεν αστειευεται!!!
Οτι αλλο χρειαστεις στην διαθεση σου..
Ναι σκεφτομαι να πάμε 2 διανυκτερεύσεις στην αρχή κ μια την τελευταια πριν την πτηση να είμαστε χαλαροι. Εννοείται χωριό Αη Βασίλη! Νοέμβρη είναι πιο δύσκολο να δεις το σελας? Γιατί διάβασα είναι από τις καλύτερες περιοδους οκτωβρης-Νοεμβριος και Φεβρουαριος.. Επειδή θέλω να προσπαθήσω το μέγιστο για να το δούμε σκοπεύω να ακολουθήσω τις πιθανότητες!! Σκέφτομαι 2-3 διανυκτερευσεις χαλάρωσης σε σαλέ , όπως κι εσείς με βολταμε ταρανδους κ χασκι.. ivalo, rovaniemi, Helsinki... Τι άλλο να προσθεσω? :)

Αξίζει πιστευειςτο τραινο με 2 παιδια ή να κλεισω αεροπορικά Helsinki rovaniemi?
 
Last edited by a moderator:

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ναι αυτοί είναι οι καλύτεροι μήνες για το Σέλας.Θα χρειαστείς βέβαια και λίγη τύχη..
Εμείς αν είχαμε μια μέρα παραπάνω στο Ροβανιέμι όπως γράφω και στην ιστορία μου θα πρόσθετα τον ζωολογικό κήπο Ranua,ο οποίος απέχει γύρω στα 50λεπτά από το Ροβανιέμι. Θεωρώ είναι καλή ιδέα για κάποιον με μικρά παιδιά όπως εσύ να δει και ζώα οπως π.χ. μια πολική αρκούδα που δεν θα δεις σε έναν ζωολογικό κήπο εδώ. Από κει και πέρα δεν πήγα για να σου εκφράσω την γνώμη μου όμως..
Το τρένο είναι μια εμπειρία από μόνο του..πεντακάθαρο και άνετο..βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο θα το απολαύσετε ή θα κουραστείτε περισσότερο με δυο τοσο μικρά παιδιά.Αν ήταν λίγο μεγαλύτερα θα σου το πρότεινα με χίλια.Ισως θα μπορούσες να κάνεις αυτό που κάναμε και μεις, να πάτε με το τρένο και να γυρίσετε αεροπορικώς, για να έχετε μια διαδρομή και την εμπειρία..φρόντισε μόνο να κλείσετε με κρεβάτια και να έχετε κάτι να φάτε γιατί η διαδρομή είναι μεγαλούτσικη..σημαντκό ρόλο στην απόφαση αυτή θα παίξει και οι τιμές των αεροπορικών εισητηρίων, κλείσε όσο πιο γρήγορα μπορείς γιατί ανεβαίνουν αρκετά σε σημείο να είναι απλησίαστα. Εμεις πετύχαμε προσφορα με την Norwegian καπου 35ευρώ το άτομο αν θυμαμαι καλά. H άλλη εταιρία που πετάει είναι η Finnair η οποία ανέβαινε στα 300και..μιλάμε για διαφορά,τότε τουλάχιστον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom