Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αυτοκινητα δε θα δεις στο ιστορικο κεντρο... στην πόλη γυρω γυρω κυκλοφορούν αυτοκίνητα... αλλά δεδομένου ότι όλα τα αξιοθέατα είναι στο ιστορικό κέντρο και τα προάστια είναι αρκετά (έως πάρα πολύ) άχαρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις αυτοκίνητο στη φλωρεντία... αν θες να νοικιάσεις, νοίκιασε για τις μέρες που θα είσαι στην υπόλοιπη τοσκάνη... είχε ανοίξει πρόσφατα thread o λευτέρης περί τοσκάνης, του έχουμε δώσει κάποιες ιδέες.. αν θες ρίξε μια ματιά... http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EB%DD%F2.html?highlight=%F4%EF%F3%EA%DC%ED%E7

γνώμη μου, πάντως, είναι να μείνεις όλες τις μέρες στην επαρχία της τοσκάνης και να μη βγεις παραέξω.. έχει τόσα υπέροχα πράγματα να δεις... πέρα απο φλωρεντία, σιένα.. όπως έχουμε ξαναγράψει... αξίζουν και τα χωριουδάκια (δες ιστορία traveller http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DC%ED%E7.html?highlight=%F4%EF%F3%EA%DC%ED%E7 καθώς και info από μιράντα, πηνελόπη και άλλα παιδιά στο ιδιο thread)

δες επισης
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%E1%ED%E7-%EF%E9%ED%EF%F0%EF%E9%E5%E9%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%DC%ED%E7-%F0%F1%EF%F4%E5%DF%ED%E5%F4%E5.html

για οδηγους.. το φλωρεντια και τοσκανη του explorer είναι παρα πολύ καλο... (στα ελληνικα το ειχα).. να ξερεις ομως οτι αυτοι οι οδηγοι δινουν βαση στα αξιοθεατα, με πολλές φωτό, σκιτσα κλπ κλπ.. εμένα για τον τύπο του ταξιδιού που ήθελα να κάνω σε αυτή τη φάση.. (πρώτη φορά και ήθελα να δω και αρκετά αξιοθέατα) μου έκανε δουλειά...

αν θες πιο ψαγμενες info ομως, δοκιμασε κατι σε rough guide...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ας μου πει όπως επίσης κ εάν πρέπει να κλείσουμε αυτοκίνητο από πριν μέσω internet. :s

Καλό θα ήταν να κάνεις την κράτησή σου από πριν για να μη φας πολύτιμο χρόνο με ψάξιμο και διαδικαστικά.
Την εποχή που εμείς πήγαμε είχε καλή προσφορά η Hertz της οποίας τα γραφεία ήταν και σε πολύ βολικό σημείο.
Επίσης, προτιμότερο και βολικότερο θα ήταν να μείνεις τις πρώτες μέρες (όσες εσύ νομίζεις) στη Φλωρεντία χωρίς αυτοκίνητο και τις υπόλοιπες που θα έχεις το αυτοκίνητο να διανυκτερεύσεις σε άλλη περιοχή όπου θα μπορείς να το παρκάρεις και πιο εύκολα.
Στην κράτηση του αυτοκινήτου δήλωσε παραλαβή από τα γραφεία της όποιας εταιρείας στην πόλη και παράδοση στο αεροδρόμιο.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
αυτοκινητα δε θα δεις στο ιστορικο κεντρο... στην πόλη γυρω γυρω κυκλοφορούν αυτοκίνητα... αλλά δεδομένου ότι όλα τα αξιοθέατα είναι στο ιστορικό κέντρο και τα προάστια είναι αρκετά (έως πάρα πολύ) άχαρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις αυτοκίνητο στη φλωρεντία... αν θες να νοικιάσεις, νοίκιασε για τις μέρες που θα είσαι στην υπόλοιπη τοσκάνη...
Είχαμε σκοπό να μείνουμε κ τις 7 διανυκτερεύσεις στη Φλωερεντία οπότε αυτό που με απασχολούσε κυρίως είναι εάν ισχύει δακτύλιος γτ δεν έχω όρεξη να φεύγω κάθε πρωί κ να μου έρθει καμια κλίση κατακούτελα!!!:D:D:D:D
Άκουσα ότι πρέπει να αφήνεις το αυτοκίνητο σε παρκινγ έξω από την πόλη κάθως όπως μου ανέφερες κ εσύ δεν κυκοφορούν αυτοκίνητα στο κέντρο. Μήπως γνωρίζουμε πόσο πάει το πάρκινγ στο περίπου έστω; Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως κ μείνω τις μισές μέρες στη επαρχία κ τις αλλες μισές Φλωρεντία αλλά ακόμα στη σκέψη είμαι... χαχαχαχα:haha::haha::haha:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
να κανεις πραξη τη σκεψη σου αμεσα... μεινε το πολυ 2 μερες φλωρεντια και μετα βουρ για εξοχη...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
τον ιανουάριο του 2007 που βρέθηκα φλωρεντία δεν υπήρχε δακτύλιος. όντως υπάρχει τρομερό πρόβλημα με το πάρκινγκ. εγώ έμενα στο ξενοδοχείο μικαελάντζελο που βρίσκεται στο κέντρο, απέναντι από το σιδ. σταθμό (του κέντρου γιατί υπάρχει και δεύτερος πιο μακριά) που είχε δικό του πάρκιγκ με έξτρα χρέωση. άποψη μου,για μέσα στην φλωρεντία δεν υπάρχει λόγος να έχεις αυτοκίνητο. την απόσταση φλωρεντία- βενετία διένυσα σε 3,5 ώρες περίπου αλλά εγώ δεν θα το έκανα, όταν έχω την μαγευτική τοσκάνη δίπλα μου να τρέχω στην βενετία (εκτός και εάν αποφασίσετε να επιμηκύνετε το ταξίδι σας γιατί όπως και να το κάνουμε βενετία είναι αυτή και αξίζει να την δεις). αλλά για ταξίδι 7 ημερών, μείνε στην τοσκάνη. όσο για τις αποσκευές που φοβάσαι μην χάσεις δεν υπάρχεις άνθρωπος που να μην την έχει πάθει, εγώ προσωπικά τις έχασα στη ρώμη ταξιδεύοντας με ολυμπιακή. είναι να μην σου τύχει. καλά να περάσετε.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
α' και κάτι τελευταίο με το αυτοκίνητο. να ξέρεις ότι ορισμένα αυτοκίνητα δεν προπληρώνονται στην ελλάδα (ειδικά για χέρτζ). πχ. εγώ φέτος έκανα κράτηση στο μιλάνο την λάντσια δέλτα (γκριν κολέκτιον) και υποχρεωτικά είναι πληρωτέο το όχημα στην ιταλία. δεν μπορούσα να το προπληρώσω εδώ. για περαιτέρω πληροφορίες επικοινώνησε με την χέρτζ ελλάς ή όποια άλλη εταιρεία ενοικιάσεως επιθυμείς.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
α' και κάτι τελευταίο με το αυτοκίνητο. να ξέρεις ότι ορισμένα αυτοκίνητα δεν προπληρώνονται στην ελλάδα (ειδικά για χέρτζ). πχ. εγώ φέτος έκανα κράτηση στο μιλάνο την λάντσια δέλτα (γκριν κολέκτιον) και υποχρεωτικά είναι πληρωτέο το όχημα στην ιταλία. δεν μπορούσα να το προπληρώσω εδώ. για περαιτέρω πληροφορίες επικοινώνησε με την χέρτζ ελλάς ή όποια άλλη εταιρεία ενοικιάσεως επιθυμείς.
Σταύρο, γιατί είναι καλύτερα να το προπληρώσεις στην Ελλάδα?
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
εγώ στη Φλωρεντία την πάτησα και ακόμα τρέχω. άσε το αυτοκίνητο καλύτερα, δε χρειάζεται και μόνο πρόβλημα θα είναι. νοικιάστε το μόνο αν θέλετε να βγείτε απο τη φλωρεντία. Αν πρέπει οπωσδήποτε να έχετε αυτοκίνητο στην πόλη και εφόσον μένετε σε ξενοδοχείο εντός του δακτυλίου θα πρέπει το ξενοδοχείο σας να δηλώσει την πινακίδα του αυτοκινήτου στη δημοτική αστυνομία ώστε αν σας γράψουν να ακυρωθεί. τρέχα γύρευε δηλαδή. πόδια και πάλι πόδια
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
α' και κάτι τελευταίο με το αυτοκίνητο. να ξέρεις ότι ορισμένα αυτοκίνητα δεν προπληρώνονται στην ελλάδα (ειδικά για χέρτζ). πχ. εγώ φέτος έκανα κράτηση στο μιλάνο την λάντσια δέλτα (γκριν κολέκτιον) και υποχρεωτικά είναι πληρωτέο το όχημα στην ιταλία. δεν μπορούσα να το προπληρώσω εδώ. για περαιτέρω πληροφορίες επικοινώνησε με την χέρτζ ελλάς ή όποια άλλη εταιρεία ενοικιάσεως επιθυμείς.
Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα (πχ να μην μου έχουν κρατήσει τελικά το αυτοκίνητο) εάν δεν προπληρώσω το αυτοκίνητο από την Ελλάδα;
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
τις περισσότερες φορές που έχω αποφασίσει να νοικιάσω αμάξι ήδη έχω κάνει μία έρευνα αγοράς για να βρώ την καλύτερη τιμή μεταξύ των εταιρειών για το αυτοκίνητο που επιθυμώ να μισθώσω. αφού κατασταλάξω κλείνω την τιμή στην ελλάδα και το προπληρώνω. τις περισσότερες φορές η τιμή που κλείνω είναι πολύ καλύτερη από αυτή που δίνουν οι εταιρείες στα αεροδρόμια που προσγειώνομαι. αλλά είπαμε, έτσι ενεργώ εγώ.επί παραδείγματι η τιμή που πέτυχα πρόσφατα για 6 ημέρες ενοικίασης προπληρωμένο σε σχέση με αυτή που έδιναν στο αεροδρόμιο του μιλάνο ήταν φθηνότερη κατά 70 ευρώ. μικρή η διαφορά μπορείς να πεις αλλά γιατί να τα δώσω;
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
εγώ στη Φλωρεντία την πάτησα και ακόμα τρέχω. άσε το αυτοκίνητο καλύτερα, δε χρειάζεται και μόνο πρόβλημα θα είναι. νοικιάστε το μόνο αν θέλετε να βγείτε απο τη φλωρεντία. Αν πρέπει οπωσδήποτε να έχετε αυτοκίνητο στην πόλη και εφόσον μένετε σε ξενοδοχείο εντός του δακτυλίου θα πρέπει το ξενοδοχείο σας να δηλώσει την πινακίδα του αυτοκινήτου στη δημοτική αστυνομία ώστε αν σας γράψουν να ακυρωθεί. τρέχα γύρευε δηλαδή. πόδια και πάλι πόδια
Μα για την επαρχία το θέλουμε το αυτοκίνητο απλώς ότα θα φεύγουμε το πρωί απο Φλωρεντία κ θα γυρίζουμε το βράδυ σκέφτομαι μήπως την φάμε την κλίση!!! Αν κ τα πάρκινγ στην Φλωρεντία είναι έξω απο την πόλη σωστα;;)
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
τις περισσότερες φορές που έχω αποφασίσει να νοικιάσω αμάξι ήδη έχω κάνει μία έρευνα αγοράς για να βρώ την καλύτερη τιμή μεταξύ των εταιρειών για το αυτοκίνητο που επιθυμώ να μισθώσω. αφού κατασταλάξω κλείνω την τιμή στην ελλάδα και το προπληρώνω. τις περισσότερες φορές η τιμή που κλείνω είναι πολύ καλύτερη από αυτή που δίνουν οι εταιρείες στα αεροδρόμια που προσγειώνομαι. αλλά είπαμε, έτσι ενεργώ εγώ.επί παραδείγματι η τιμή που πέτυχα πρόσφατα για 6 ημέρες ενοικίασης προπληρωμένο σε σχέση με αυτή που έδιναν στο αεροδρόμιο του μιλάνο ήταν φθηνότερη κατά 70 ευρώ. μικρή η διαφορά μπορείς να πεις αλλά γιατί να τα δώσω;
Η ενέργεια σου είναι πολύ λογική δεν διαφωνώ κ εμείς κάτι τέτοιο θα κάναμε. Παρεπιπτόντως έχεις καποιες εταιρίες να μου προτείνεις ώστε να ρήξω καμια ματιά στα sites τους;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.350
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom