Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
πας στη γκαλερυ σε ειδικα ταμεια και λες θελω να κλεισω για τοτε... δεν ξερω αν γινεται και αλλιως (καποιος εδω μεσα ανεφερε οτι του εκλεισε η reception του hotel του)...

φανταζομαι θα βρεις ξερω γω? εγω ιουνιο δεν ειχα προβλημα.. εκλεισα για την ιδια μερα, μερικες ωρες αργοτερα...

απλα να ξερεις οτι δευτερα ειναι κλειστα τα μουσεια (προγραμματισε κατι αλλο ή βγες απο φλωρεντια αν εισαι τετοια μερα εκει...)
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
το εχω υποψιν μου!μια που πηγες προσφατα κ επισκεφτηκες κ σιενα κ σαν τζιμιτζιανο για πες μου να το επιχειρησω μαζι ή χωριστες μερες??κ αν εχεις καθολου ακουσει για τα wine tour θα εκτιμουσα τις συμβουλες!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κοιτα, εξαρταται ποσες μερες πας και τι ειδους ταξιδι θες να κανεις! (γιατι μπορει ο αλλος να σου πει, α εγω θελω να μεινω στη σιενα και να τη χορτασω 2-3 μερες)

για να παρεις μια γευση ομως (και καλή γευση!), ναι χωρανε σε μια μερα...
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
merci! διαβασα κ την ιστορια σου καπως θα τα χωρεσω!αν προλαβω να δω λουκα κ πιζα θα ειμαι πανευτυχης!5 ολοκληρες μερες θα μεινω την 6 επιστρεφω μιλανο για 2 μερες κ πεταω για θεσσαλονικη!
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
παιδια βοηθεια ακομη μια φορα!!!σας εχω πρηξει λιγακι!να κλεισω εισιτηριο απο ιντερνετ ή μπορω να το αγορασω απο εκει καπου για να μην περιμενω στην ουρα χρεωση στο ιντερνετ μου φαινεται λιγακι ακριβη!:p
Προκράτηση κάνει και η reception του ξενοδοχείου με μόνο 2 ευρώ παραπάνω από το εισητήριο. Μη νομίζεις όμως οτι και στην είσοδο για τα προκρατημένα εισητήρια δεν θα βρεις ουρά, απλά είναι μικρότερη απο την άλλη.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Ναι, σε κάθε περίπτωση εξασφάλισε το εισιτήριο σου νωρίτερα. Εγώ που δεν μερίμνησα όταν πήγα πριν από τέσσερις μήνες, περίμενα στην ουρά πολλήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ώρα.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα σας,
έχω δει κατά καιρούς πολλά θέματα για την Τοσκάνη κ τα έχω διαβάσει όλα ομολογώ! :D Μου έδωσαν πολλές πληροφορίες ωστόσο έχω κ εγώ κάποιες απορίες καθώς ήρθε κ η δική μου σειρά να επισκεφτώ την τόσο ξακουστή Τοσκάνη. Φυσικά σε αυτό βοήθησε κ η δελεαστικότατη προσφορά της Alitalia 2 εισητήρια μετ'επιστροφής στην τιμή των 340 ευρώ!!! :D:D:D:D

Λοιπόν έκλεισα Αθήνα - Φλωρεντία 31/10/2009-07/11/2009
Στην ουσία έχουμε 6μιση μέρες μιας κ φτάνουμε βράδυ κ αναχωρούμε μεσημέρι για Αθήνα.
Σε αυτές τις μέρες έχουμε σκοπό να επισκεπτούμε τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Φλωρεντίας κάθως κ άλλα μέρη της Τοσκάνης (Σιένα, Πίζα, Λούκα, Σαν Τζιμινιάνο και Κιάτι(έτσι νομίζω λεγεται)).

Οι μετακινήσεις μας σε αυτά τα μέρη έξω από την πόλη σκέφτηκαμε να γίνουν με αυτόκίνητο.
Έχει πάρει το μάτι μου κάπου στο site ότι χρειαζόμαστε να εκδόσουμε ευρωπαικό δίπλωμα. Ισχύει αυτό κ πόσο καιρό πριν πρέπει να το κεδόσουμε?

Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν οι μέρες φτάνουν ώστε να επισκεπτώ κ άλλες περιοχές όπως Βενετία ή Μιλάνο. Οδηκώς λογικά!

Κάτι πήρε το μάτι μου για την Alitalia ότι χάνει αποσκευές υπάρχει τρόπος να πάρω τη βαλίτσα μου μαζί μου???:bleh::bleh::bleh: Όχι τπτ άλλο αλλά εάν τη χάσω χάθηκα!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!;)

Υ.Γ. Αν θυμηθώ κ τπτ άλλο θα σας ρωτήσω :haha::haha::haha:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μάλλον αναφέρεσαι στο διεθνές δίπλωμα οδήγησης το οποιο είναι απαραίτητο αν πρόκειται να επισκεφθείς χώρα εκτός της Ευρωπαικής Ενωσης,στην Ιταλία δε χρειάζεται...

Σου μεταφέρω το απόσπασμα από την ΕΛΠΑ

Κάθε αυτοκινητιστής που ενδιαφέρεται να ταξιδέψει με το αυτοκίνητό του στο εξωτερικό (ή να οδηγήσει αυτοκίνητο σε χώρα του εξωτερικού) και ειδικά στις χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, είναι υποχρεωμένος να εφοδιαστεί με διεθνές δίπλωμα, που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ. Η διάρκεια του διεθνούς διπλώματος είναι μονοετής ή τριετής και εξαρτάται από τον τόπο προορισμού του ενδιαφερόμενου.

Τις μέρες που έχεις διαθέσιμες θα σου προτεινα να τις αφιερώσεις μόνο στην Φλωρεντία και σε εκδρομές στην ευρύτερη περιοχή......Μιλάνο και Βενετία δε νομίζω ότι χωράνε σε καμμιά περιπτωση.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλησπέρα σας,
έχω δει κατά καιρούς πολλά θέματα για την Τοσκάνη κ τα έχω διαβάσει όλα ομολογώ! :D

Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν οι μέρες φτάνουν ώστε να επισκεπτώ κ άλλες περιοχές όπως Βενετία ή Μιλάνο. Οδηκώς λογικά!

Κάτι πήρε το μάτι μου για την Alitalia ότι χάνει αποσκευές υπάρχει τρόπος να πάρω τη βαλίτσα μου μαζί μου???:bleh::bleh::bleh: Όχι τπτ άλλο αλλά εάν τη χάσω χάθηκα!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Υ.Γ. Αν θυμηθώ κ τπτ άλλο θα σας ρωτήσω :haha::haha::haha:
ροζακι, οπως ειπε και η δαφνη δεν λεει να πας βενετια - μιλανο , και τα δυο ειναι μακρυα. τωρα αν επιμενεις να πας καπου προτιμησε cinque terre καπου γραφει ο σαμιον το πως θα ξεναγηθεις με τρενο.
εχω ταξιδεψει αρκετες φορες με alitalia , ποτε δεν ειχα προβλημα ακομα και με ανταποκρισεις.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
αν επιμενεις να πας καπου προτιμησε cinque terre καπου γραφει ο σαμιον το πως θα ξεναγηθεις με τρενο.

Να ρωτήσω τι είναι αυτό;:roll:



Επίσης θα ήθελα να μάθω ποιον ταξιδιωτικό οδηγό στα ελληνικά μου προτείνετε!
έχω τον top 10 αλλά απ'οτι διάβασα δεν είναι επαρκής. Κάπου πήρε το μάτι μου για έναν από το National Geographic.
 
Last edited by a moderator:

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Να ρωτήσω τι είναι αυτό;:roll:



Επίσης θα ήθελα να μάθω ποιον ταξιδιωτικό οδηγό στα ελληνικά μου προτείνετε!
έχω τον top 10 αλλά απ'οτι διάβασα δεν είναι επαρκής. Κάπου πήρε το μάτι μου για έναν από το National Geographic.
Απο pisa ,luccca πας la spezia. εκει αφηνεις το αυτοκινητο και απο εκει υπαρχει το 5 terre pass για το τρενο που πας οπου θες. ειναι πολυ συχνα τα τρενα.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Να σαι καλα!!! Αν κάποιος ξέρει για ταξιδιτικό οδηγό ας μου πει όπως επίσης κ εάν πρέπει να κλείσουμε αυτοκίνητο από πριν μέσω internet.
Επίσης διάβασα ότι στη Φλωρεντία υπάρχει δακτίλιος... Εφόσον όμως δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα μεσα στην πόλη θα έχουμε πρόβλημα? δλδ λιγάκι μπερδέυτηκααα :s
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.387
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom