Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Τσέκαρε το Hotel Universo Firenze - Hotel Firenze Centro - Hotel Universo, πιστεύω θα σε βολέψει από άποψη τοποθεσίας. Βρίσκεται στην πλατεία Santa Maria Novella στις παρυφές του ιστορικού κέντρου της Φλωρεντίας, που σημαίνει ότι δεν θα μπλεχτείς με τα πλακόστρωτα, ενώ η έξοδος για τον αυτοκινητόδρομο είναι σχετικά κοντά και έχει ταμπέλες. Για την περίοδο που ψάχνεις, δίνει το δίκλινο ?79. Επέστρεψα από Φλωρεντία προχτές. Η σχέση τιμής-ποιότητας στο εν λόγω ξενοδοχείο είναι άψογη και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.
(tip αν είσαι λάτρης του καφέ: στο πρωινό περιλαμβάνεται espresso/capuccino)
Δυστυχώς δεν βλέπω διαθεσιμότητα για 17-21..:(
Στο booking έχει δηλαδή...αλλά όχι στο official site...τεσπα θα δω μετά
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δυστυχώς δεν βλέπω διαθεσιμότητα για 17-21..:(
Στο booking έχει δηλαδή...αλλά όχι στο official site...τεσπα θα δω μετά
εγω ειχα μεινει στο da vinci 3αστερο με πρωινο, κοντα στον σταθμο και στο κεντρο, μετα ποδια πηγαινα και φτηνο παρκιν για το αυτοκινητο στον χωρο του ξενοδοχειου
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
globus hotel 3*** απλα τελειο!εξυπηρετικοτατοι πολυ καλο πρωινο κοντα στο σιδηροδρομικο αλλα κ πολυ κοντα σε ολα τα σημεια της πολης!!ειχα κλεισει το superior me70 ευρω!(φιλη ειμαι!)
 

kostasC

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Είχαμε ταξιδέψει στην Τοσκάνη πέρυσι το Πάσχα, με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Πριν από δυο ημέρες έλαβα κλήση από τη Δημοτική Αστυνομία της Φλωρεντίας για κίνηση σε ελεγχόμενη περιοχή χωρίς διαπίστευση ύψους 95? . Δυστυχώς δεν το ξέραμε ότι υπήρχε δακτύλιος και κάμερες . Εδώ κολλάει το "Δεν ήξερες δε ρώταγες;" Άλλη φορά θα έχω το νου μου. Λεπτομέρειες δεν ξέρω ( διάρκεια δακτυλίου κ.λ.π.) για να σας πω , αφού την πάτησα έτσι κι αλλιώς......

Καλημέρα σας,
Pinelopi , τι έκανες τελικά με τις κλίσεις ? για τον ίδιο λόγο μου έχουν έρθει 8 κλίσεις
και σκέφτομαι να μη τις πληρώσω, πολύ κερατιάτικα λεφτά.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Τελικά τις πλήρωσα για να μην έχω κανένα πρόβλημα και γιατί βαρέθηκα την όλη διαδικασία που απαιτούνταν για να μην τις πληρώσω ( παράσταση με επιστολή στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου της Φλωρεντίας όπου θα εξηγούνται οι λόγοι της παράβασης, συζήτηση από την αρμόδια επιτροπή , λήψη απόφασης και τέλος σε περίπτωση που δεν σου αναγνωρίσουν τους λόγους που σε οδήγησαν στην παράβαση πληρώνεις το διπλάσιο ).
 

kostasC

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Τελικά τις πλήρωσα για να μην έχω κανένα πρόβλημα και γιατί βαρέθηκα την όλη διαδικασία που απαιτούνταν για να μην τις πληρώσω ( παράσταση με επιστολή στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου της Φλωρεντίας όπου θα εξηγούνται οι λόγοι της παράβασης, συζήτηση από την αρμόδια επιτροπή , λήψη απόφασης και τέλος σε περίπτωση που δεν σου αναγνωρίσουν τους λόγους που σε οδήγησαν στην παράβαση πληρώνεις το διπλάσιο ).

αν ήταν μόνο μία...
τώρα έχω 8 κλίσεις για τον ίδιο λόγο, τραβηγμένες όλες απο κάμερα, με διαφορά 10-30 λεπτών . Έκανα βόλτες και περνούσα απο το ίδιο σημείο...
κάθε πέρασμα 102 ευρώ + 60 στην εταιρία ενοικίασης για την προώθηση της κλίσης.
Σύνολο 1480 ευρώ μόνο πρόστιμα ! (+120 που είχε δώσει εκεί επειδή το σήκωσε γερανός !)
Μεγάλη αρπαχτή η δημοτική αστυνομία !
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν ήταν μόνο μία...
τώρα έχω 8 κλίσεις για τον ίδιο λόγο, τραβηγμένες όλες απο κάμερα, με διαφορά 10-30 λεπτών . Έκανα βόλτες και περνούσα απο το ίδιο σημείο...
κάθε πέρασμα 102 ευρώ + 60 στην εταιρία ενοικίασης για την προώθηση της κλίσης.
Σύνολο 1480 ευρώ μόνο πρόστιμα ! (+120 που είχε δώσει εκεί επειδή το σήκωσε γερανός !)
Μεγάλη αρπαχτή η δημοτική αστυνομία !
εύχομαι καλή τύχη αν και δύσκολα θα γλιτώσεις. αν το ξενοδοχείο σου ήταν εντός ZTL έχεις ελπίδες γιατί υπάρχει ειδική ρύθμιση για τους τουρίστες (αν και θα έπρεπε να είχες πάρει pass από τη ρεσεψιόν).
κατά τα άλλα δεν βλέπω την αρπαχτή που λες. ο δακτύλιος υπάρχει όπως κι εδώ. μας ενοχλεί που εκεί λειτουργεί με κάμερες και δεν τη γλυτώνεις όπως εδώ? σίγουρα πέρασες μπροστά από τα προειδοποιητικά σήματα (απαγορευτικό διεθνές σήμα που είναι και στον ελληνικό ΚΟΚ φυσικά) αλλά δεν τα είδες ή τα αγνόησες. μεγάλη ηθική ευθύνη έχει η εταιρεία ενοικιάσεως αν δεν σε ενημέρωσε.
 

kostasC

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
εύχομαι καλή τύχη αν και δύσκολα θα γλιτώσεις. αν το ξενοδοχείο σου ήταν εντός ZTL έχεις ελπίδες γιατί υπάρχει ειδική ρύθμιση για τους τουρίστες (αν και θα έπρεπε να είχες πάρει pass από τη ρεσεψιόν).
κατά τα άλλα δεν βλέπω την αρπαχτή που λες. ο δακτύλιος υπάρχει όπως κι εδώ. μας ενοχλεί που εκεί λειτουργεί με κάμερες και δεν τη γλυτώνεις όπως εδώ? σίγουρα πέρασες μπροστά από τα προειδοποιητικά σήματα (απαγορευτικό διεθνές σήμα που είναι και στον ελληνικό ΚΟΚ φυσικά) αλλά δεν τα είδες ή τα αγνόησες. μεγάλη ηθική ευθύνη έχει η εταιρεία ενοικιάσεως αν δεν σε ενημέρωσε.
Δεν έμενα σε ξενοδοχείο , αλλά σε σπίτι φίλης Ελληνίδας που θα έμενε εκεί για 1 μήνα.
Ούτε η ίδια το ήξερε, ούτε με είχαν ενημερώσει απο το Μιλάνο όπου νοικιάστηκε το αυτοκίνητο. Το σήμα υπάρχει όπως έμαθα μετά... αλλά ένας που δε γνωρίζει Ιταλικά όπως ήμαστε εμείς, δε μπορεί να καταλάβει και πολλά, ειδικά όταν :
Βλέπει όλα τα αυτοκίνητα να περνούν κανονικά
Όλες οι πληροφορίες που συνοδεύουν το σήμα είναι στα Ιταλικά
Δεν υπάρχει κάποιος να στο πει... απλά η κάμερα τραβάει ...
Η αρπαχτή είναι στις διελεύσεις... αν σταματήσεις μπροστά στη κάμερα και κάνεις μπρος πίσω...100 ευρώ... λίγο μπροστά άλλα 100, λίγο πίσω... άλλα 100...
γενικώς δε συσχετίζονται οι κλίσεις. Δε μπορεί πέρασμα με διαφορά 4 λεπτών να το χρεώνει νέα κλίση κοκ . Με αυτή τη λογική κάποιος μπορεί να φάει και 100 κλίσεις σε μια μέρα.
Σε κάθε περίπτωση ΑΠΑΙΤΩ όταν μου δίνεις την άδεια να κυκλοφορήσω στην Ιταλία, να έχεις τις πινακίδες τουλάχιστον ΚΑΙ στα Αγγλικά. Αλλιώς ο τουρισμός σου κε Ιταλέ, περιορίζεται στην αρπαχτή με δόλιες μεθόδους.
Έτσι γεμίζω και εγώ τα ταμεία του δήμου Αθηναίων με ανυποψίαστους τουρίστες και σήματα που θα τα καταλαβαίνουν μόνοι οι Έλληνες. (βλ. εισπράξεις χωρίς πολιτικό κόστος)
Επίσης η αρπαχτή έχει πλέον και τη βούλα της Ιταλικής δικαιοσύνης :
(για να μη νομίζουν μερικοί οτι έχουμε τα πρωτεία της αρπαχτής ....)

http://www.express.gr/news/world/198855oz_20090806198855.php3

Σύμφωνα με την εισαγγελία της Καζέρτας -λίγο έξω από τη Νάπολη- 70 δήμοι της περιφέρειας της Καμπανίας, μαζί με σειρά ιδιωτικών εταιριών παραβίαζαν τους κανόνες λειτουργίας των μηχανημάτων αυτόματου ελέγχου της ταχύτητας των αυτοκινήτων, με στόχο να μην είναι σε θέση οι οδηγοί να διακρίνουν τα συγκεκριμένα μηχανήματα και να αυξηθεί, έτσι, θεαματικά ο αριθμός των προστίμων που μπορούσαν να επιβληθούν.
Η έρευνα, με τη συνεργασία της αστυνομίας και των καραμπινιέρων, διήρκεσε πέντε χρόνια.
Σήμερα, απεστάλησαν πάνω απο διακόσιες κλήσεις σε απολογία, σε δημάρχους, δημοτικούς συμβούλους, διοικητές δημοτικής αστυνομίας, υπεύθυνους ιδιωτικών εταιριών που είχαν πάρει τις εργολαβίες για τα μηχανήματα "autovelox".
Η καταγραφή της ταχύτητας γινόταν χωρίς καμία σήμανση και επιλέγονταν, πολύ συχνά, περίεργα και "ανορθόδοξα" σημεία, όπως τις στροφές και περιοχές με πλούσια βλάστηση, ώστε να μην διακρίνουν, οι οδηγοί, τα "μηχανήματα-παγίδα".
Τα δε πρόστιμα, δεν συμπληρώνονταν από τους αστυφύλακες του δήμου, αλλά από υπεύθυνους των εταιριών που είχαν τοποθετήσει τα συγκεκριμένα "autovelox".
Σύμφωνα με τους καραμπινιέρους, τα χρήματα που εισπράχθηκαν από τα πρόστιμα (υπολογίζονται σε αρκετά εκατομμύρια ευρώ), δεν χρησιμοποιήθηκαν, όπως θα έπρεπε, για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας, αλλά για σκοπούς που δεν έχουν ακόμη εξακριβωθεί.
Όπως αναφέρει ο ιταλικός Τύπος, όταν κάποιοι πολίτες θέλησαν να διαμαρτυρηθούν για την πολύ περίεργη τοποθέτηση των μηχανημάτων καταγραφής της ταχύτητας, δεν έλειψαν και αστυφύλακες οι οποίοι τους απείλησαν με την αφαίρεση του διπλώματος οδήγησης.
Μερικοί από τους οδηγούς που αναγκάσθηκαν να πληρώσουν χιλιάδες ευρώ και να χάσουν πολύτιμους "πόντους" από το δίπλωμα, ανακοίνωσαν την πρόθεσή τους να προσφύγουν τώρα δικαστικά, και να ζητήσουν αποζημίωση.




Το σήμα είναι το παρακάτω...
awww.italiantourism.com_cosmo_trafficolimitato.jpg


Τι καταλαβαίνει ένας που δε μιλάει Ιταλικά ?
οκ... υποθέτεις ζώνη περιορισμένης πρόσβασης-κίνησης... αλλά τι ?
μπαίνεις για λίγο και βγαίνεις ? 08-20 ? τι ? μετά μπαίνεις ? ποιόν αφορά ?

Επιπλέον αυτό δεν είναι σήμα ΚΟΚ ! είναι ταμπέλα του δήμου
Δεν ακολουθεί κανένα διεθνή πρότυπο
http://en.wikipedia.org/wiki/Road_signs_in_Italy

Περισσότερες πληροφορίες για την εταιρία που αναλαμβάνει να μαζέψει τα πρόστιμα
http://www.emo.nivi.it/Faq.aspx
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα αυτό της εταιρείας που σου νοίκιασε το αυτοκίνητο....τι είναι αυτά τα +60 Ευρώ ανά κλήση δηλαδή; Συνεταιριλίκι στο πρόστιμο;
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Οι εταιρείες χρεώνουν ένα ποσό για κάθε κλίση στην περίπτωση όμως τη δική μου ήταν 18?. Μου το δικαιολόγησαν ως ένα ποσό για τα διαδικαστικά έξοδα της εταιρείας απ΄τη στιγμή που πιστοποιείται μία παράβαση( τα 60? μου φαίνονται πάρα πολλά) Το θέμα είναι ότι το ποσό των 1500? είναι πάρα πολύ μεγάλο και για να το πλήρώσει κάποιος αλλά και για να το αγνοήσει Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να έρθεις σε έπαφή με τις αρμόδιες υπηρεσίες για να δεις τι μπορείς να κάνεις. Ευελπιστώ ότι αφού οι παραβάσεις έχουν τόσο μικρό χρονικό περιθώριο μεταξύ τους θα υπάρχει κάποιο ελαφρυντικό.
 

kostasC

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Οι εταιρείες χρεώνουν ένα ποσό για κάθε κλίση στην περίπτωση όμως τη δική μου ήταν 18?. Μου το δικαιολόγησαν ως ένα ποσό για τα διαδικαστικά έξοδα της εταιρείας απ΄τη στιγμή που πιστοποιείται μία παράβαση( τα 60? μου φαίνονται πάρα πολλά) Το θέμα είναι ότι το ποσό των 1500? είναι πάρα πολύ μεγάλο και για να το πλήρώσει κάποιος αλλά και για να το αγνοήσει Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να έρθεις σε έπαφή με τις αρμόδιες υπηρεσίες για να δεις τι μπορείς να κάνεις. Ευελπιστώ ότι αφού οι παραβάσεις έχουν τόσο μικρό χρονικό περιθώριο μεταξύ τους θα υπάρχει κάποιο ελαφρυντικό.

τα 60ευρώ είναι το "fee" προώθησης των στοιχείων μου στην δημοτική αστυνομία.
(50ευρώ + ΦΠΑ).... το υπογράφεις στο συμβόλαιο. Για ΚΑΘΕ κλίση.. μη τρελαθούμε!

το κοιτάω το θέμα για να στείλω σχετικό γράμμα στον ειρηνοδίκη της Φλωρεντίας.
Μαζί μας είχαμε τη μικρή 4 μηνών μωρό, Νοέμβριο μήνα. Δεν έπαιζε να παρκάρουμε
μακριά. Ξεφορτώναμε στο σπίτι και έγω πήγαινα να παρκάρω. Έτσι τα φάγαμε ολα.
Μια τέτοια φωτό θα τους στείλω και ελπίζω...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
εγώ ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με το θέμα απο πέρυσι. περιμένω τη 2η ειδοποίηση να έρθει ώστε μετά να κάνω έφεση κτλ κτλ και ποιός ξέρει... αλήθεια αν τα γράψω όλα και δε πληρώσω τί γίνεται?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom