Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

evageliav

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη-φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
σκανδιναβικες χωρες
καλησπέρα,θελω τη βοηθεια σας.Σε λιγες μερες πηγαινω Ρωμη και στη συνεχεια θα παωΤοσκανη-Φλωρεντια.Μηπως υπαρχει η δυνατοτητα να βρω καποιον Ελληνα ξεναγο?:roll:Πηγαινω με την οικογενεια μου μεμονωμενα.Η πως αλλιως μου προτεινετε να κινηθω?;)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
καλησπέρα,θελω τη βοηθεια σας.Σε λιγες μερες πηγαινω Ρωμη και στη συνεχεια θα παωΤοσκανη-Φλωρεντια.Μηπως υπαρχει η δυνατοτητα να βρω καποιον Ελληνα ξεναγο?:roll:Πηγαινω με την οικογενεια μου μεμονωμενα.Η πως αλλιως μου προτεινετε να κινηθω?;)
τι ακριβως βοηθεια θελεις ? ενας καλος οδηγος θα σε βοηθησει αρκετα στο πως θα κινηθεις στην ρωμη και φλωρεντια. επισης εδω εχεις πολλα να διαβασεις που αφορουν ενα τετοιο ταξιδι.
οτι μπορουμε να κανουμε και να σε πληροφορησουμε πες το.
 

evageliav

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη-φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
σκανδιναβικες χωρες
εχω παρει οδηγο,αλλα και απο εδω εχω παρει τελειες πληροφοριες.αναφερομαι σε βοηθεια ξεναγου ειδικα για το μουσειο ουφιτζι-φλωρεντια.απ οτι μου εχουν πει εκει χρειαζεται ξεναγος.και παλι ευχαριστω
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
εχω παρει οδηγο,αλλα και απο εδω εχω παρει τελειες πληροφοριες.αναφερομαι σε βοηθεια ξεναγου ειδικα για το μουσειο ουφιτζι-φλωρεντια.απ οτι μου εχουν πει εκει χρειαζεται ξεναγος.και παλι ευχαριστω
εγω ουτε το ειχα σκεφτει για ξεναγο. υπηρχαν πολλες πληροφοριες διπλα σε καθε πινακα, ασε που ηταν και χωρισμενοι σε ενοτητες. απο την αλλη νομιζω υπαρχουν και βιβλια που σου λενε τι θα δεις και σε ξεναγουν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
την παρασκευή η αναμονή ήταν 45΄ και η τιμή 10 ευρώ
 

evageliav

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη-φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
σκανδιναβικες χωρες
πολυταξιδεμενα παιδια,ποιος μπορει να δωσει ενα χερι βοηθειας?θελω να παω ρωμη-φλωρεντια.προτιμω με τρενο,εσεις τι μου προτεινετε?να προτιμησω τα γρηγορα η τα συμβατικα?και που μπορω να δω δρομολόγια και τιμες?:roll:
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
επεστρεψα λοιπον απο τη φανταστικη φλωρεντια:((( τα λογια ειναι περιττα ολα ηταν απλα τελεια!ακομη κ το μιλανο που δεν το περιμενα!!!με το που βρω χρονο θα ξεκινησω κ γω την πρωτη μου ταξιδιωτικη ιστορια προς το παρον χαζευω τισ φωτο κ τα δωρακια !!!
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
επεστρεψα λοιπον απο τη φανταστικη φλωρεντια:((( τα λογια ειναι περιττα ολα ηταν απλα τελεια...!
Καλησπέρα φίλε/φίλη...(τί είσαι;);)

Έχεις να προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο για Φλωρεντία; Πρόκειται να πάω 18/8 (με αυτοκίνητο) και δεν έχω ακόμα κατασταλάξει σε κατάλυμα.


@JOYS στείλε PM μήπως κανονίσουμε να βρεθούμε όλο το "group" του TS μαζί....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τσέκαρε το Hotel Universo Firenze - Hotel Firenze Centro - Hotel Universo, πιστεύω θα σε βολέψει από άποψη τοποθεσίας. Βρίσκεται στην πλατεία Santa Maria Novella στις παρυφές του ιστορικού κέντρου της Φλωρεντίας, που σημαίνει ότι δεν θα μπλεχτείς με τα πλακόστρωτα, ενώ η έξοδος για τον αυτοκινητόδρομο είναι σχετικά κοντά και έχει ταμπέλες. Για την περίοδο που ψάχνεις, δίνει το δίκλινο ?79. Επέστρεψα από Φλωρεντία προχτές. Η σχέση τιμής-ποιότητας στο εν λόγω ξενοδοχείο είναι άψογη και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.
(tip αν είσαι λάτρης του καφέ: στο πρωινό περιλαμβάνεται espresso/capuccino)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τσέκαρε το Hotel Universo Firenze - Hotel Firenze Centro - Hotel Universo, πιστεύω θα σε βολέψει από άποψη τοποθεσίας. Βρίσκεται στην πλατεία Santa Maria Novella στις παρυφές του ιστορικού κέντρου της Φλωρεντίας, που σημαίνει ότι δεν θα μπλεχτείς με τα πλακόστρωτα, ενώ η έξοδος για τον αυτοκινητόδρομο είναι σχετικά κοντά και έχει ταμπέλες. Για την περίοδο που ψάχνεις, δίνει το δίκλινο ?79. Επέστρεψα από Φλωρεντία προχτές. Η σχέση τιμής-ποιότητας στο εν λόγω ξενοδοχείο είναι άψογη και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.
(tip αν είσαι λάτρης του καφέ: στο πρωινό περιλαμβάνεται espresso/capuccino)
1. Δε θα ξεφύγεις έτσι, πρέπει να μας πεις πως πέρασες. Αναλυτικά....
2. Ε, καλά με τον πρωινό εσπρέσσο... Στην piazza Duomo έχει espresso με 0.95 ευρώ, και με θέα το Duomo... Εγώ θα προτιμούσα να τον πιώ εκεί!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Στην piazza Duomo έχει espresso με 0.95 ευρώ, και με θέα το Duomo... Εγώ θα προτιμούσα να τον πιώ εκεί!
Καλά... εκεί ήπια τον πρώτο καφέ του ταξιδιού! ερχόμουν από την Piazza della Republica και μόλις έστριψα στη γωνία και πρόβαλλε όλο το σύμπλεγμα μπροστά μου... ένα σοκ το έπαθα! Λέω, εδώ θα κάτσουμε και δεν το συζητώ!

Κώστα η Φλωρεντία είναι μια φοβερή πόλη! Όμορφη, αρχοντική... Έμαθα τόσα πράγματα για ιστορία και τέχνη, που δεν το περίμενα (χμ... σε θυμήθηκα όταν έμαθα ότι ένας-δυο της οικογένειας των Μεδίκων βρίσκονται θαμμένοι στο Σαν Ντενί... :rolleyes:) και νομίζω ότι έπρεπε να της αφιερώσω κανα-δυο μέρες ακόμα... Το μόνο κακό, ότι όσο ήμασταν εκεί βαρούσε 35άρια (έχεις δοκιμάσει να ανεβεις τα 463 σκαλιά του Duomo με 35 υπό σκιάν; Έφτασα πάνω και τα μάτια μου έκαναν πουλάκια. Κοιτούσα κάτω και νόμιζα ότι βλέπω τη Νέα Υόρκη). Επίσης πήγα για μερικές ώρες στην Πίζα (δεν τρελάθηκα κιόλας) και στη Σιέννα, την οποία λάτρεψα. Είναι πιο... χωριάτισσα από τη Φλωρεντία, αλλά με έναν τρόπο πιο όμορφη! Σύντομα μόλις τακτοποιήσω τη βαλίτσα, τις κάρτες και τις σκέψεις μου θα επεκταθώ...

Όσο για τον espresso, ένας maniac σαν εμένα βρήκε τον παράδεισο του στην Ιταλία! έπινα καθημερινά περίπου 4-5 "un caffe" σε όλες τις μορφές (ζεστό, κρύο, με γάλα, με αφρόγαλα κτλ κτλ). Είναι όμως απόλαυση για μια φορά να αντικαθιστάς στο πρωινό σου αυτό το μαύρο νεροζούμι των ξενοδοχείων με ζεστό, υπέροχο ιταλικό capuccino...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.973
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom