Φολέγανδρος Φολέγανδρος

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πεστα χρυσοστομε για να μην γινω εγω η κακια.Κοροιδια η φαση.Μου ελεγε για ανεμιστηρα οροφης κ εβγαλε ενα μικρο απο το ντουλαπι.Ακουστε τωρα τι συμβαινει στη Φολ.Εχουν διακοπη ρευματος απο χτες.Και το νερο τελειωσε στο ξενοδοχειο.Δεν ξερω αν αποκατασταθηκε η βλαβη γιατι ηταν δυσκολο να σηκωσουν οι 4 γεννητριες του νησιου ολες τις αναγκες.Το πλανο ηταν να εχουν για δυο ωρες μετα οχι κλπ.Την καναμε για Ιο.Πολιτισμος.
Αποκαταστάθηκε η βλάβη http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500087943
Ήσουν εκεί και έφυγες λόγω της διακοπής ή άλλαξες τις κρατήσεις σου και θα επισκεφθείς την Ίο; Είχε τύχει και σε μένα διακοπή ρεύματος όταν ήμουν στη Φολέγανδρο για 1 βράδυ, τουλάχιστον. Νομίζω ότι είναι συνηθισμένο φαινόμενο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειχα μοιρασει 4 μερες στο ενα νησι κ 4 στο αλλο κ φυγαμε νωριτερα.Δεν ειναι μονο η διακοπη.Γενικα δεν μου εκατσε ωςνησι.Μικρο, ψιλοβαρετο, παραλιες βοτσαλωτες που δεν αγαπω, πςριορισμενη Χωρα με λιγες επιλογες για φαγητο συγκριτικα με αλλα νησια που εχω παει.Οπως ανεφερε καποιος παραπανω με επνιξε να ειμαι πανω στα ορεινα....δεν ειχα κλεισει κ σουπερ χλιδατο χοτελ στην ακρη του γκρεμου.Εδω στην Ιο βγαινω στην παραλιακη με τα ιστιοφορα κ τα μαγαζια κ ανασαινω θαλασσα.Κ συγκρινετε παιδια : σαραντα ευρω κ τα δυο δωματια.Στη Φολεγανδρο μια τρυπα εβλεπε σε κατι αλλα σπιτια κ ειχε ανεμιστηρα μικρο που βγηκε απο τη ντουλαπα αλλα δεν δουλεψε ποτε λογω της διακοπης.Στην.Ιο θεα στη θαλασσα, aircondition πισινα pool bar κ ωραιοι κοινοχρηστοι χωροι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ούτε και σε μένα είχε κάτσει πολύ καλά η Φολέγανδρος. Ευτυχώς μέναμε στο κάμπινγκ γιατί αλλιώς θα την είχα γράψει στα κακά μου κατάστιχα με αυτά που γράφετε ...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Αυτό που γράφετε για την απάθεια κ την αγένεια κι εγώ πριν 3-4 χρόνια το είδα από τηλ. που έπαιρνα για να κλείσω δωμάτιο στη Φολέγανδρο... τοπ σχόλιο άνευ λόγου κι αιτίας: "Εμείς εδώ δεν είμαστε Αθήνα, δεν χρειάζεστε κλιματιστικά!!" (!!) Κ παρ' όλα αυτά έχουν κόσμο που πάει κ τους δίνει 100 Ευρώ τον Αύγουστο για να μείνει χωρίς θέα κ χωρίς κλιματιστικό σε μια τρύπα... Εγώ εντάξει να το δεχτώ ότι το κλιματιστικό δεν χρειάζεται λόγω δροσιάς της ορεινής Χώρας αλλά 1ον δεν είναι τρόπος αυτός συμπεριφοράς προς εν δυνάμει πελάτες κ 2ον αν δεν έχουν θέα κ κλιματιστικό, όπως έγραψε κ κάποιος άλλος, ας κοστολογήσουν το "δωμάτιό" που προσφέρουν για κάνα 30άρι, το πολύ!
Αυτό που περιγράφεις όμως είναι ένα γενικότερο φαινόμενο που δεν περιορίζεται μόνο στην Φολέγανδρο. Υπάρουν πολλά παραδείγματα και σε πολλές περιοχές της χώρας.

Ακουστε τωρα τι συμβαινει στη Φολ.Εχουν διακοπη ρευματος απο χτες.Και το νερο τελειωσε στο ξενοδοχειο.
Ποιός φταίει τώρα για αυτό? Το νησί?

.Μικρο, ψιλοβαρετο, παραλιες βοτσαλωτες που δεν αγαπω, πςριορισμενη Χωρα με λιγες επιλογες για φαγητο συγκριτικα με αλλα νησια που εχω παει.Οπως ανεφερε καποιος παραπανω με επνιξε να ειμαι πανω στα ορεινα...
Μήπως να το ξαναδείς με τις Κυκλάδες? Οι χώρες αρκετών νησιών δεν έχουν άμεση επαφή με την θάλασσα για ιστορικούς λόγους και βρίσκονται στα <<ορεινά>>. Οπου ορεινά τα 200 μέτρα υψόμετρο. Όπως για παράδειγμα η χώρα της Ίου στην οποία βρίσκασαι τώρα. Ενδιαφέρουσα πάντως άποψη για μια από τις πιο όμορφες χώρες των Κυκλάδων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά οκ, γούστα είναι αυτά, οπότε ας είμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο αντικειμενικοί.
Δε φταίει το νησί για ορισμένες νοοτροπίες, ούτε για κακοτεχνίες. Ας μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για άγονη γραμμή, και όχι για αστικό κέντρο.
Όσον αφορά το νησί και τη χώρα, είναι καθαρά θέμα γούστου όπως προανέφερα.
Αν μου ζητούσατε εμένα π.χ. να δώσω ένα τίτλο, θα έλεγα για τη Φολέγανδρο και τη χώρα της ''Η ωραιότερη πλατεία του κόσμου''...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι δεν κατηγορω το νησι για το ρευμα αλλα παρεθεσα το θεμα που ειχε δημιουργηθει προς ενημερωση οσων θα πηγαιναν εκεινες τις μερες.Η Χωρα της Σκυρου , της Σεριφου κ της Αστυπαλαιας ειναι για μενα μακραν καλυτερες αλλα κ της Ιου ακομα μου αρεσει αρκετα.Η Φολεγανδρος εχει μικρη κ περιορισμενη χωρα.Ειχα υψηλοτερες προσδοκιες με βαση αυτα που διαβαζα.Επισης μενω παραθαλασσια στο λιμανι της Ιου κ οχι στη Χωρα.

Ξεχασα τις δυο Χωρες ναυαρχιδες της Μυκονου κ Σαντορινης.Επισης κ της Ναξου η Χωρα μου αρεσε πολυ.Τωρα δεν ξερω να βαλω κ την καταπληκτικη μοναδικη υπεροχη Ερμουπολη;Εχει διαφορετικο αρχιτεκτονικο στυλ βεβαια πλην της Ανω Συρου που κυκλαδιζει.
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
H Xωρα της Φολεγανδρου ειναι γραφικη αλλα εχει αλωθει σε μεγαλο βαθμο απ τον τουρισμο.Οταν φευγαμε απ το νησι για να παμε να μεινουμε λιγες μερες στη Σικινο,οι Φολεγανδριτες μιλουσαν υποτιμητικα γι αυτην.Ειναι αναλογα με ο,τι ζητα ο καθενας αλλα με τιποτα δεν θα συνεκρινα τη χωρα της Φολεγανδρου με την απλη-για 2016 μιλαμε-χωρα της Σικινου ή το ακομα πιο ανοθευτο παρακειμενο Χωριο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το λάθος μας είναι που μπαίνουμε σε συγκρίσεις.
Δεν υπάρχει λόγος.
Απο κάθε τόπο, κάθε προορισμό, κάθε νησί και κατ επέκταση χώρα νησιού πρέπει να κρατάμε τα καλά. Στη προκειμένη τα μαγικά κυκλαδίτκα τοπία και όλα τα σχετικά.
Αν αρχίσουμε να λέμε εκεί έτσι, αλλού αλλιώς, η συζήτηση θα ναι ατέρμονη και δεν είνα αυτό το νόημα.;)
Το θέμα είναι η πληροφόρηση.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Συμφωνώ απόλυτα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το λάθος μας είναι που μπαίνουμε σε συγκρίσεις.
Δεν υπάρχει λόγος.
Απο κάθε τόπο, κάθε προορισμό, κάθε νησί και κατ επέκταση χώρα νησιού πρέπει να κρατάμε τα καλά. Στη προκειμένη τα μαγικά κυκλαδίτκα τοπία και όλα τα σχετικά.
Αν αρχίσουμε να λέμε εκεί έτσι, αλλού αλλιώς, η συζήτηση θα ναι ατέρμονη και δεν είνα αυτό το νόημα.;)
Το θέμα είναι η πληροφόρηση.
Φυσικά και το θέμα είναι η ουσιαστική πληροφόρηση. Όμως θεωρώ ότι σε έναν τέτοιο ιστοχώρο δεν θα πρέπει να περιοριζόμαστε μόνο στα θετικά ή έστω στα αυτονόητα/κλισέ! Περισσότερο από την απλή παράθεση πληροφοριών το ζητούμενο για μένα είναι η ανταλλαγή βιωμάτων και εμπειριών από ταξίδια που κάναμε και διακοπές- και σίγουρα στο πλαίσο αυτό δεν μπορούν πάντα να είναι όλα θετικά. Τις ομορφιές και τα ατού ενός τόπου, μπορούμε να τα βρούμε διαβάζοντας έναν οποιονδήποτε ταξιδιωτικό οδηγό και ένα οποιοδήποτε travel ένθετο εφημερίδας που διαφημίζει έναν προορισμό. Θεωρώ όμως ότι το ζητούμενο σε έναν τέτοιο ιστοχώρο θα πρέπει να είναι- μέσα από το βίωμα του καθενός- η παράθεση μιας όσο το δυνατόν ρεαλιστικότερης εικόνας και βιωματικής εμπειρίας για έναν τόπο , με όλα τα καλά του και τα κακά του. Επιπλέον σε ότι αφορά εμένα προσωπικά (και πιστεύω και για τους περισσότερους στο φορουμ) όταν διαβάζω για τόπους που δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να επισκεφθώ, μου αρέσει να συνθέτω διαφορετικές απόψεις και να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φυσικά και το θέμα είναι η ουσιαστική πληροφόρηση. Όμως θεωρώ ότι σε έναν τέτοιο ιστοχώρο δεν θα πρέπει να περιοριζόμαστε μόνο στα θετικά ή έστω στα αυτονόητα/κλισέ! Περισσότερο από την απλή παράθεση πληροφοριών το ζητούμενο για μένα είναι η ανταλλαγή βιωμάτων και εμπειριών από ταξίδια που κάναμε και διακοπές- και σίγουρα στο πλαίσο αυτό δεν μπορούν πάντα να είναι όλα θετικά. Τις ομορφιές και τα ατού ενός τόπου, μπορούμε να τα βρούμε διαβάζοντας έναν οποιονδήποτε ταξιδιωτικό οδηγό και ένα οποιοδήποτε travel ένθετο εφημερίδας που διαφημίζει έναν προορισμό. Θεωρώ όμως ότι το ζητούμενο σε έναν τέτοιο ιστοχώρο θα πρέπει να είναι- μέσα από το βίωμα του καθενός- η παράθεση μιας όσο το δυνατόν ρεαλιστικότερης εικόνας και βιωματικής εμπειρίας για έναν τόπο , με όλα τα καλά του και τα κακά του. Επιπλέον σε ότι αφορά εμένα προσωπικά (και πιστεύω και για τους περισσότερους στο φορουμ) όταν διαβάζω για τόπους που δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να επισκεφθώ, μου αρέσει να συνθέτω διαφορετικές απόψεις και να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω, και φυσικά η τοποθέτηση σου δεν αναιρεί τα γραφόμενα μου!
Προσωπικά έχω βασιστεί πολλές φορές στο φόρουμ προκειμένου να αποφύγω κακοτοπιές σε δυνητικούς προορισμούς, και είμαι πολύ χαρούμενος για την ανταλλαγή και τέτοιων απόψεων.
Φυσικά και πρέπει να αναφέρονται όλα, πόσο μάλλον τα κακώς κείμενα & η εκμετάλλευση που είναι ότι χρειρότερο για μένα.
Εννοείται πως δεν είμαστε ένθετο εφημεριδας, και προσεγγίζουμε τα μέρη - νησιά απο βιωματική σκοπιά και μόνο. Κι έτσι πρέπει;)
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
/Αχ βρε παιδιά!! Δέχομαι τους προβληματισμούς όλων. Eleva συμφωνώ μαζί σου. Κατ' αρχήν στο θέμα ότι άργησα, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κλείσω διακοπές 3-4 μήνες νωρίτερα, 1ον γιατί η δουλειά μας είναι πολύ απαιτητική και ειδικά τώρα που ολοκληρώνεται ένα τεράστιο κατασκευαστικό έργο στην περιοχή μας. Και 2ον γιατί δεν το ήθελα κι εγώ. Τελικά έκλεισα στη Φολέγανδρο στο ανεμούσα. Δεν είχε δίκλινο και θα μου δώσει τρίκλινο στα 95 ευρώ. 16-19/8. Μακάρι να μπορούσα να μην πάω μέσα στο 15Αύγουστο διακοπές, αλλά το ελεύθερο επάγγελμα δεν έχει πολλές πολυτέλειες. Επίσης στο ανεμούσα ήταν πολύ ευγενικός ο κύριος, μου άρεσε το συγκρότημα πάρα πολύ. Βέβαια τα τρίκλινα είναι στο ισόγειο, αλλά βλέπω ότι η θέση του ξενοδοχείου είναι προνομιακή και θα έχω θέα θάλασσα. 14-16/8 θα είμαι Σίκινο όπου έκλεισα στη Γαλήνη με 40 το βράδυ.
Αυτό είναι το site: http://www.anemousahotel.gr/. Αναμένω σχόλια αν κάποιος έμεινε εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom