Φολέγανδρος Φολέγανδρος

Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα παιδια..!!Ειμαι καινουργιος στο Forum,Ειμαι μονιμος κατοικος της πανεμορφης Φολεγανδρου!το Τα νεα μας¨Το λιμανι θελουνε να το μεγαλωσουνε απο περσυ το χειμωνα και ακομα δεν εχει τελειωσει,φετος τον χειμωνα ειναι ζητημα αν εχουνε δουλεψει 1 μηνα...και ξανα φετος το καλοκαιρι δεν θα εχουμε λιμανι...εχουνε αρχησει και το χαλανε το νησι...:roll:
 

petsurf

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
φολέγανδρος
Καλησπέρα σε όλους...
ειμαι φοιτητής απο αθήνα και ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ την φολέγανδρο τον αυγουστο(δηστυχώς μονο τότε μπορούμε). Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για διαμονή(απο το site δεν εβγαλα άκρη καθώς λίγα είναι τα δωμάτια με φωτογραφίες). Επισης ότι άλλο tip έχετε είναι καλοδεχούμενο. Ευχαριστώ πολύ και καλά ταξίδια
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Καλώς ήρθες στο TravelStories.

Περιττό να σου πω ότι ο Αύγουστος δεν είναι και ότι καλύτερο. Αφού βέβαια δεν υπάρχει δυνατότητα για άλλη περίοδο ...

Περί δωματίων. Δεν ξέρω τι προϋπολογισμό έχεις. Θα σου πω όμως μερικά από τα καλύτερα δωμάτια του νησιού:
Εγώ μένω στο Φολέγανδρος Apartments. Το θεωρώ από τα καλύτερα του νησιού. Οι ίδιοι έχουν και το Aria και το Οδυσσέας.
Μία πρόταση ακόμα είναι το ξενοδοχείο Ανεμόμυλος. Αν μπορείς να κάνεις την οικονομική υπέρβαση και υπάρχουν ακόμη για τον Αύγουστο, κλείσε Blue Line Studio (δωμάτια του Ανεμόμυλου). Κι αν το κάνεις, θα πρέπει να είναι για ένα λόγο. Τα μπαλκόνια τους είναι στον αέρα, πάνω από ένα γκρεμό 200 μέτρων προς τη θάλασσα.
Ένα νέο και από ό,τι ξέρω, πολύ καλό ξενοδοχείο είναι και το Fata Morgana.
Το θεωρητικά καλύτερο, αλλά και ακριβότερο, είναι το Chora Resort.
Αυτά μου έρχονται προς το παρόν στο μυαλό. Φυσικά είναι όλα στη χώρα. Καθαρά προσωπική άποψη είναι ότι δεν αξίζει κάποιος να μείνει εκτός χώρας. Έτσι κι αλλιώς το νησί είναι πολύ μικρό και μπορείς να πας πανεύκολα οπουδήποτε. Οι τιμές σε όλα τα παραπάνω είναι τσιμπημένες.

Για φαγητό. Τα μέρη που μου αρέσουν περισσότερο είναι το Eva's Garden και ο Ζέφυρος. Είναι στη χώρα άλλα όχι στις τρεις κεντρικές πλατείες που είναι τα περισσότερα εστιατόρια. Δεν θα δυσκολευτείς να τα βρεις.
Τοπική σπεσιαλιτέ είναι τα ματσάτα είδος ζυμαρικού (κατά προτίμηση με κόκκορα). Κατά κοινή ομολογία, τα καλύτερα θα τα φας στην Άνω Μεριά (χωριό).
Τοπικό γλυκό η καρπουζένια. Δοκίμασε στον Στράτο (δίπλα στο μαγαζί που πουλάει εφημερίδες, με τραπέζια στην πλατεία Δούναβη). Ο Στράτος έχει και εξαιρετικούς λουκουμάδες.
Για κάτι γρήγορο, στην πρώτη πλατεία (εκεί που κάνει τέρμα το λεωφορείο) είναι ένα μαγαζί που νομίζω λέγεται "Θέμα χρόνου" και κάνει πολύ ωραίες κρέπες. Αν πας εκεί, δώσε χαιρετίσματα στο Μανώλη.

Για ποτάκι. Δεν έχει πολλά μαγαζιά και από τα λίγα που υπάρχουν είναι η Αστάρτη. Τη μέρα μπορεί να μην τη δεις, αλλά το βράδυ θα την καταλάβεις από τον κόσμο που έχει απέξω. Ο Λευτέρης (ο Αστάρτης ντε) φτιάχνει το καλύτερο ρακόμελο παγκοσμίως.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
θανο το βιντεο σου ηταν καταπληκτικο μολις αποφασισω να παντρευτω ελπιζω καποτε...θα σε προσλαβω για εικονοληπτη...εισαι τελειος..βεβαια εγω ειμαι θεσνικη..παιδια συγχαρητηρια..
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Αν με προσλάβεις για εικονολήπτη την πάτησες. Όλα τοπία θα βλέπεις και καθόλου γαμπρό και νύφη :). Thanks για τα καλά σου λόγια.
 

mobster21

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
πριν απο λιγο γυρισα απο το νησι...

λοιπον...

1ον. η Χωρα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ... καταπληκτικες πλατειες... χαλαρος ρυθμος...

2ον. απο μετριο μεχρι κακο φαγητο...

4ον. το πιο ακριβο σπορ στο νησι ειναι να νοικιασεις αυτοκινητο... 60 ευρω το Polo τελος Αυγουστου...

3ον. Fata Morgana νομιζω οτι ειναι αυτη την στιγμη το καλυτερο value for money... το Chora καταπληκτικο... αλλα τσιμπημενο... (και με υπεροχη κοκκινη μακαροναδα για τους λατρεις των ζυμαρικων...)

4ον. ΜΑΚΡΥΑ απο την 3η Ιπταμενη Γατα... το ξαναλεω... ΜΑΚΡΥΑ... (σημερα με 7-8 μποφωρ που ειχε στον γυρισμο, ξερναγε (sorry...) ολο το "καραβι" (ο Θεος να το κανει...)... επικρατησε πανικος για λιγο οταν ειμασταν στον αερα (sic...)... το χειροτερο μου ταξιδι... by far...

5ον. ρακομελο στην Ασταρτη... ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ...

6ον. απο ψαγμενους, το νησι πλεον μαζευει πολλους "δηθεν"... κριμα...

7ον. εκτος απο καρπουζενια, δοκιμαστε - οι εραστες της σοκολατας - την μπισκοτενια...

8ον. για γλυκο στον Στατο... στο Αραξε, διπλα απο τις εφημεριδες...
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ανταπόκριση από το νησί.

Μαθαίνω ότι στην Αθήνα βρέχει. Εδώ ο καιρός είναι μια χαρά. Λίγο αεράκι μόνο.

Φίλε Mobster21:

Δυστυχώς το φαγητό έχει χαλάσει πολύ τα τελευταία χρόνια. Κάθε χρόνο και χειρότερα. Κατά την άποψή μου, την κατάσταση τη σώζει ο Ζέφυρος και το Eva's Garden. Το πρόβλημα όμως είναι ότι το νησί ανεβαίνει συνέχεια σε κόσμο, κάθε χρόνο και περισσότεροι, ανοίγουν συνεχώς νέα ξενοδοχεία και τα φαγάδικα και τα μπαράκια παρμένουν τα ίδια. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μπορούν να καλύψουν τη ζήτηση και ρίχνουν την ποιότητα. Μην πω για τις αρπαχτές. Υπάρχει μπαρ που κλείνει σήμερα (31/08). Δηλαδή, κανένας σεβασμός στους επισκέπτες. Ότι αρπάξουμε στη φουλ σεζόν, για τους υπόλοιπους που θα έρθουν ...

Περί δήθεν, επίσης έχεις δίκιο. Επειδή ακριβώς είναι "ανερχόμενος" προορισμός, οι μαϊντανοί περισσεύουν.

Σας αφήνω γιατί πρέπει να πιω ρακόμελα στην Αστάρτη.
 

mobster21

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
εμενα με αφησε ικανοποιημενο και η Χρυσοσπηλια... (το εστιατοριο...)



υγ. ειδα στο video οτι εχεις παρει εικονα και απο το Αμπελος... τα χαιρετισματα μου...
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Tην παρασκευή γύρισα κι εγώ απο Φολέγανρο.Έμεινα 6 βράδια και η αλήθεια είναι πως την περίμενα διαφορετική.Δεν ξέρω...απλά την είχα φανταστεί διαφορετική στο μυαλό μου..
Η χώρα όντως πανέμορφη..Δεν χόρταινα να κάνω βόλτες στις πλατείες.
Ο κόσμος εξαιρετικά καλός.Δεν έβλεπες πιτσιρίκια να ουρλίαζουν στους δρόμους,ούτε και τουρίστες που ήρθαν μόνο με το μαγιό τους.Προσωπικά,ο κόσμος μου άρεσε αρκετά σε σχέση με άλλα νησιά.Τώρα αν αυτό θεωρείται ''δήθεν'' ,πιστεύω πως εξαρτάται απο την κρίση του καθένός και απο το τί ζητάει να δεί ή να κάνει στις διακοπές του.
Οι ντόπιοι ήταν ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Οι παραλίες είναι ένα θέμα μάλλον υποκειμενικό.Τα νερά είναι υπέροχα και η ομορφία άγρια όμως σε ορισμένες περιπτώσεις δυσκολεύτηκα.Τα μονοπάτια που έπρεπε να περάσεις για να έχεις πρόσβαση σε μία παραλία,κάποιες φορές γίνονταν κι επικίνδυνα,Νομίζω πως πρέπει να γίνει κάτι ώστε οι παραλίες να είναι ευκολότερα προσβάσιμες.Το Λιβαδάκι,το Κάτεργο και η Βάρδια ήταν οι καλύτερες κατά την άποψη μου.Η Αγκάλη,αν και η πιο πολυσύχναστη,δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση καθώς δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο απο άποψη διαφορετικότητας.Το μόνο θετικό της είναι πως έχει τριγύρω μαγαζιά και δεν είναι τόσο ερημική όσες οι άλλες.
Το λιμάνι,μου φάνηκε μια συμπαθητική περιοχή που όμως δεν είναι για να διανυκτερεύεις εκεί,Πας απλά μία βόλτα,κάνεις μπάνιο στην Βάρδια,πας και τρώς στον Καλύμνιο και μετά γυρνάς στην Χώρα.Ο καλύμνιος,μια εξαιρετική ταβέρνα,μού άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις απο την εξυπηρέτηση του προσωπικού.
Τα βράδια,το Μικρό καφέ ηταν ιδανικό για ποτό.Μόνο εκεί πήγα.Μικρό,γωνιακό,με ωραία μουσικη...Ό,τι πρεπει δηλαδή για να χαλαρώσεις ...Το μόνο αρνητικό είναι πως κλέινει νωρίς..Μίαμιση ώρα κλείνουν μουσική κλπ.
Το νησί είναι τόσο μικρό που δεν χρειάζεται να έχει κάποιος μεταφορικό μέσο.Ειδικότερα αυτοκίνητο.Η συγκοινωνία είναι τόσο καλή που πάει παντού.Δεν ένιωσα ούτε μία στιγμή την ανάγκη να νοικίασω αυτοκίνητο.Για εκείνους ίσως που δεν θέλουν την συγκοινωνία,τότε το ιδανικότερο μέσο είναι το μηχανάκι.Το αυτοκίνητο μάλλον πρόβλημα έιναι σε αυτό το νησί παρά λύση.
Η ματσάτα είναι όντως εξαιρετικό πιάτο που το δοκίμασα στην Μέλισσα.
Επίσης,το Ψαροκόκκαλο,ένα φανταστικό εστιατόριο με γκουρμέ γέυματα που προσωπικά ήταν το αγαπημένο μου.Καλαμαράκια με σάλτσα πέστο,απλά τέλειο!!
Τέλος,το ξενοδοχείο Ανθεια όπου έμεινα,ήταν μέσα στη χώρα,πολύ καλό και πολύ καθαρό,Η κ.Βασιλική,η ιδιοκτήτρια,φοβερός άνθρωπος που δεν υπάρχει περίπτώση να μην νίωσεις ότι την ξέρεις δέκα χρόνια.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αυτές είναι οι φρέσκεις εντυπώσεις μου απο το νησι..Μακάρι να μπορούσα να μείνω και άλλο.Είπα όμως πως θα επιστρέψω σύντομα...

mobster21, επειδή δεν βρήκα εισιτήριο με την ιπτάμενη γάτα,αναγκάστηκα να φύγω με το Ρομίλντα.Είχε καθυστέρηση 3 ώρες και περίμενα στο λιμάνι μέσα στην ζέστη απο τις 14.30 μέχρι τις 19.00 το πότε θα έρθει.Πέρασε απο τα περισσότερα νησία των Κυκλάδων και ενώ ξεκινήσαμε στις 19.00 το απόγευμα,φτάσαμε στον Πειραιά 08.45 το πρωί.14 ώρες σχεδόν ταξίδι με τα ίδια μποφόρ που είχατε κι εσείς..Ήμουν 2 μέρες άρρωστη.
Υπάρχουν και χειρότερα...
 

love folegandros

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
τρελα το νησακι !!!!!! οποιος μενει μονιμα εκει πρεπει απλα να περναει υπεροχα ...
σιγουρα χαλανε τον καραβοσταση , η φολεγανδρος οπως ηταν απλα μαγευε .....
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
για πειτε βρε παιδια κανενα νεο απο Φλεγανδρο, εαν και εφοσον..

1)Καταρχην ποιος ειναι ο συντομοτερος τροπος να φτασει κανεις στο νησί (από Θεσ/νίκη)? Εχει ακτοπολικη συνδεση με Σαντορινη ή Μυκονο που εχουν αεροδρομιο? Απο Πειραια δελφινι μαλλον οχι ε?
τα δρομολογια για φετος που θα τα βρουμε

2)Απο τα προτεινομενα ξενοδοχεια Aria, Fata Morgana και Ανεμομυλο ποιο εχει την καλυτερη θεα και ειναι ποιο ειναι πιο κοντα στη χωρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom