Φολέγανδρος Φολεγανδρος 2011

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
το ανεμουσα μας το προτεινε και ενας φιλος που εχει παει φολεγανδρο. απ' οσο ειδα στις τιμες ολα ειναι 10 πανω 10 κατω και οι τιμες ανεβαινουν ανα 15ημερο!!! το βρίσκω λίγο τρελό να ζητούν μέχρι τις 15 ιουλίου 80 και στις 16 να πηγαινει 120 (οχι για το ανεμουσα γενικα το ειδα σε διαφορα δωματια)

erminathess ευχαριστω. σκεφτομαι να παω μεσα με τελη ιουλιου, οποτε μαλλον πρεπει να βιαστώ!!! μόλις εκλεισα για σέριφο για την παρασκευη αλλά μαλλον επρεπε να κλεισω πρωτα φολεγανδρο για τον ιουλιο!!!!!

ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η άποψη μου είναι ότι στην Φολέγανδρο είναι προτιμότερο να πάει κάποιος με μηχανή(με 125cc θα μείνει στην ανηφόρα, το είχαμε πάθει!)ειδάλλως να νοικιάζει κάτι τύπου γουρούνα που υπάρχουν στο νησί. Οι δρόμοι που οδηγούν στις παραλίες είναι αρκετά δυσκολοι π.χ. στο Αμπέλι, αξίζει τον κόπο αλλά δεν θα χαράμιζα το δικό μου αυτοκίνητο. Όσον αφορά την διαμονή είχαμε δώσει 60 ευρώ πριν 4 χρόνια σε ένα δωμάτιο χάλια και ψάχνοντας για να αλλάξουμε δεν βρήκαμε τίποτα κάτω από 90 ευρώ και τα περισσότερα δεν είχαν δωμάτιο ούτε για ένα βράδυ. Βέβαια εαν διαθέσεις τελικά τόσα έχει πολύ όμορφα ξενοδοχεία με καλύτερο το Fata Morgana 155ευρώ τον Αύγουστο. Ποτό οπωσδήποτε στην Αστάρτη, γλυκά και πρωινό στην πλατεία κάτω από τα δέντρα...Από φαγητό εμένα μου άρεσε και στην χώρα αλλά εαν θέλεις παραδοσιακές γεύσεις πρεπει να δοκιμάσεις ματσάτα και καλασούνα (αν το θυμάμαι σωστά) στην Άνω Μέρα. Εμένα είναι το αγαπημένο μου νησί, οπότε σίγουρα θα περάσετε τελεια!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Εγώ προσωπικά όταν είχα πάει Φολέγανδρο δεν είχα νοικιάσει αυτοκίνητο! Και να φανταστείς ότι χωρίς αυτοκίνητο δεν πάω πουθενά. Ωστόσο, επειδή έμενα στη χώρα μετακινιόμασταν με τα τοπικά λεωφορεία που ήταν αρκετά συχνά (κάθε μισάωρο αν θυμάμαι καλά). Μία μέρα μόνο από τις 4 είχαμε νοικιάσει και αμάξι για να πάμε σε πιο απομακρυσμένες παραλίες.
Επίσης, μια άλλη μέρα είχαμε κάνει το γύρο του νησιού με καραβάκι. Αξίζει 100%, σε πάει σε παραλίες που η προσέγγιση γίνεται μόνο διά θαλάσσης!
Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
ikarialover, το δίλλημα φέτος ήταν ή Ικαρία ή Φολέγανδρος!!! ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧ :(!!!! Κατάλαβες ποιο επικράτησε!!! Ελπίζω του χρόνου να χρησιμοποιήσω όλες σου τις πληροφορίες!!!! (το λέω με πικρία γιατί η Ικαρία ήταν η δική μου πρόταση και όσο και να γκρίνιαξα δεν πέρασε το δικό μου!! ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΑ ΑΓΟΡΙΑ!!! :mad:)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Χαχαχαχα!! Δεν πειράζει,να είστε καλά και θα έρθετε και στο νησί του Ικάρου! Πάντως, σου λέω, αν πάτε μόνο για 3 μέρες πιστεύω ότι μάλλον δεν αξίζει να νοικιάσετε. Με το καραβάκι θα δείτε όλες τις must παραλίες του νησιού..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ikarialover, το δίλλημα φέτος ήταν ή Ικαρία ή Φολέγανδρος!!! ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧ :(!!!! Κατάλαβες ποιο επικράτησε!!! Ελπίζω του χρόνου να χρησιμοποιήσω όλες σου τις πληροφορίες!!!! (το λέω με πικρία γιατί η Ικαρία ήταν η δική μου πρόταση και όσο και να γκρίνιαξα δεν πέρασε το δικό μου!! ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΑ ΑΓΟΡΙΑ!!! :mad:)
Δεν έχω πάει Ικαρία αν και θέλω πολύ όλο κάτι γίνεται και το ακυρώνουμε...αλλά είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε φοβερά στην Φολέγανδρο. Εμείς από τότε που πήγαμε όταν πάμε σε άλλα νησια λέμε "ωραια αλλά όχι σαν την Φολέγανδρο"!
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Χαχαχαχα!! Δεν πειράζει,να είστε καλά και θα έρθετε και στο νησί του Ικάρου! Πάντως, σου λέω, αν πάτε μόνο για 3 μέρες πιστεύω ότι μάλλον δεν αξίζει να νοικιάσετε. Με το καραβάκι θα δείτε όλες τις must παραλίες του νησιού..

5 μέρες θα κάτσουμε τελικά... βρήκα και ενα ξενοδοχειάκι στην χώρα με 60-70 την βραδιά τρεεεεελα!!!! περιμένω το οκ απ την δουλειά μου για τις ημερομηνίες και πάει, έκλεισε κ αυτο!!!

αν θέλει κανεις να ρίξει καμιά ματιά το λινκ του ξενοδοχείου είναι αυτό!!

Άνθεια

εννοείτε πως όποιος το ξέρει μου λέει εντυπώσεις!!!!!
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Δεν έχω πάει Ικαρία αν και θέλω πολύ όλο κάτι γίνεται και το ακυρώνουμε...αλλά είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε φοβερά στην Φολέγανδρο. Εμείς από τότε που πήγαμε όταν πάμε σε άλλα νησια λέμε "ωραια αλλά όχι σαν την Φολέγανδρο"!

Οτι θα περάσουμε ωραία είναι σίγουρο και η Φολέγανδρος είναι από τα νησιά που θέλω πάρα πολύ να πάω, αλλά είχα ψηθεί τόσο πολύ για Ικαρία στην αρχή που το θεωρούσα σχεδόν δεδομένο για αυτό το λέω!!!

ΚΑΛΟΟΟΟΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! :clap::clap::clap:

(σόρυ για το χαζοχαρούμενο ύφος μου αλλά μόλις με πήρε τηλ το ξεροκέφαλο αγόρι μου και κρατάει τα εισιτήρια για Σέριφο που φεύγουμε την Παρασκευή και είμαι τρελάααααα χαρούμενη που θα κάνω μίνι-διακοπές, μιας που πέρυσι μας πήγαν όλα στραβά και αναποδα και δεν πήγαμε πουθενά)

[YOUTUBE][/YOUTUBE]
 
Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Δεν έχω πάει Ικαρία αν και θέλω πολύ όλο κάτι γίνεται και το ακυρώνουμε...αλλά είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε φοβερά στην Φολέγανδρο. Εμείς από τότε που πήγαμε όταν πάμε σε άλλα νησια λέμε "ωραια αλλά όχι σαν την Φολέγανδρο"!
Ακριβώς το ίδιο μονολογώ κι εγώ. Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη. Δεν ξέρω αν είναι τόσο ωραία όσο το προβάλλω εγώ ή άλλοι που το έχουν επισκεφθεί. Εξαρτάται και τι ζητάει ο καθένας. Αλλά, είναι η αύρα που σου βγάζει και είναι εντελώς αυθεντική και μοναδική.

Και για ξενοδοχείο που ζητήθηκε, ας γράψω αυτό που μείναμε κι εμείς πέρυσι.

Hotel Polikandia on Folegandros island Greece

Απ' όσο βλέπω τις τιμές τις έχουν μειώσει κατά 5 ευρώ. Αλλά δεν παύουν να μην είναι οικονομικές. Όποιος τα έχει, το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Βρε παιδια 65 ευρω/ημερα για ενα matiz??
Ελεος! Και μετα σου λεει μενουμε Ελλαδα..
Για την ακτη αμαλφι την ιδια περιοδο το fiat 500αρακι εχει 35 ευρω/ημερα!
ειμαστε απαραδεκτοι παντως..
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
(σόρυ για το χαζοχαρούμενο ύφος μου αλλά μόλις με πήρε τηλ το ξεροκέφαλο αγόρι μου και κρατάει τα εισιτήρια για Σέριφο που φεύγουμε την Παρασκευή και είμαι τρελάααααα χαρούμενη που θα κάνω μίνι-διακοπές, μιας που πέρυσι μας πήγαν όλα στραβά και αναποδα και δεν πήγαμε πουθενά)
Άντε καλά να περάσετε και να γράψεις μετά εντυπώσεις για να βοηθήσεις και μας που θα πάμε πιο μετά:)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
ermina, πως σου φάνηκε τελικά το νησί;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom