Φούρνοι Φούρνοι Ικαρίας

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Φούρνοι φορέβα εντ έβα
Διαβάζοντας στο φόρουμ πληροφορίες για Ικαρία και Φούρνους, είδα ότι επισκέφτηκες πρόσφατα το νησί και πήρα το θάρρος να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Τέλη Αυγούστου θα κάνω διακοπές φέτος και θα είμαι μόνος. Είμαι ανάμεσα σε Ικαρία, Φούρνους και Κίμωλο. Ενδύκνειτε το νησί( Φούρνοι) για κάποιον χωρίς παρέα? Έχει παρείστικο κλίμα το νησί, δηλαδή μπορείς εύκολα να πιάσεις παρέα? Θα με ενδιέφερε η άποψη σου αν έχεις λίγο χρόνο
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Διαβάζοντας στο φόρουμ πληροφορίες για Ικαρία και Φούρνους, είδα ότι επισκέφτηκες πρόσφατα το νησί και πήρα το θάρρος να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Τέλη Αυγούστου θα κάνω διακοπές φέτος και θα είμαι μόνος. Είμαι ανάμεσα σε Ικαρία, Φούρνους και Κίμωλο. Ενδύκνειτε το νησί( Φούρνοι) για κάποιον χωρίς παρέα? Έχει παρείστικο κλίμα το νησί, δηλαδή μπορείς εύκολα να πιάσεις παρέα? Θα με ενδιέφερε η άποψη σου αν έχεις λίγο χρόνο
Μόνος σου??? Δεν σε ξέρω βέβαια αλλά μου φαίνεται ζόρικο. Εγώ ήμουν με την γυναίκα μου 1.5 μέρα και ψιλοβαρέθηκα. Όμορφα είναι χωρίς αμφιβολία, αλλά γνώμη μου ότι για να μην βαρεθείς στους Φούρνους χρειάζεται και παρέα. Να αράξετε δλδ λίγο, να κάνετε χαβαλέ και τα σχετικά.
Αν πάλι δεν βαριέσαι μόνος σου, ακόμα και σε πολύ μικρό μέρος, go for it. Πάντως εγώ δεν θα το έκανα. Για τα άλλα νησιά δεν ξέρω. Ικαρία ίσως και να πήγαινα μόνος. Εκεί βρίσκεις παρέα πιο εύκολα.....
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Μόνος σου??? Δεν σε ξέρω βέβαια αλλά μου φαίνεται ζόρικο. Εγώ ήμουν με την γυναίκα μου 1.5 μέρα και ψιλοβαρέθηκα. Όμορφα είναι χωρίς αμφιβολία, αλλά γνώμη μου ότι για να μην βαρεθείς στους Φούρνους χρειάζεται και παρέα. Να αράξετε δλδ λίγο, να κάνετε χαβαλέ και τα σχετικά.
Αν πάλι δεν βαριέσαι μόνος σου, ακόμα και σε πολύ μικρό μέρος, go for it. Πάντως εγώ δεν θα το έκανα. Για τα άλλα νησιά δεν ξέρω. Ικαρία ίσως και να πήγαινα μόνος. Εκεί βρίσκεις παρέα πιο εύκολα.....
Τόσο ζόρικα ε? Δεν έχω ξανακάνει διακοπές μόνος και είμαι λίγο στα χαμένα είναι η αλήθεια, αλλά νομίζω ότι όσο πιο μικρό και ''αντιτουριστικό'' το νησί, τόσο πιο εύκολα γνωρίζεις κόσμο για παρέα. Τι στυλ κόσμος έπαιζε στους Φούρνους, ζευγάρια κυρίως?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Οικογένειες, ντόπιοι, ηλικιωμένοι και μεγάλες παρέες. Σκαφάτοι και μερικά ζευγάρια. Δεν νομίζω ότι είναι ο προορισμός σου.
Δεν πας Ικαρία που είναι τίγκα στα κάμπινγκ (ελεύθερα) και σίγουρα όλο και κάτι θα βρεις?
 

dinaki32

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα αυτο το νησί το έχουμε ερωτευτεί μονο απο φωτογραφίες που έχουμε δει .του χρόνου ειναι η πρώτη μας επιλογή για διακοπές και σκεφτόμαστε να πάρουμε και τον σκύλο μας μαζί ,γνωρίζει κάποιος αν στο συγκεκριμένο μέρος συναντήσουμε κάποιο πρόβλημα με τον σκύλο σε θέμα διαμονής ταβέρνας καφε κτλπ;
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα αυτο το νησί το έχουμε ερωτευτεί μονο απο φωτογραφίες που έχουμε δει .του χρόνου ειναι η πρώτη μας επιλογή για διακοπές και σκεφτόμαστε να πάρουμε και τον σκύλο μας μαζί ,γνωρίζει κάποιος αν στο συγκεκριμένο μέρος συναντήσουμε κάποιο πρόβλημα με τον σκύλο σε θέμα διαμονής ταβέρνας καφε κτλπ;
Δεν νομίζω, έιναι πολύ χαλαρά τα πράγματα στους Φούρνους, και εάν θυμάμαι καλά στα δωμάτια που μέναμε επέτρεπαν τα κατοικίδια.
 

JustGo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα,
Βρήκα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για τους φούρνους εδώ κ θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ακόμη αν μπορεί να βοηθήσει κανείς με πιο πρόσφατα δεδομένα.
Σχεδιάζουμε να πάμε από Σάμο χώρις αυτοκίνητο για 5 η 7 ημέρες. Πως μπορούμε να περιηγηθούμε στις παραλίες ? Υπάρχει καϊκακι για γυρο νησιού / παραλίες η όχι ? Εκτός από αυτοκίνητο / μηχανάκι υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης ?
Δίπλωμα για μηχανάκι δεν υπάρχει κ το αυτοκίνητο φαντάζομαι θα είναι δυσεύρετο !
Ευχαριστώ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα,
Βρήκα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για τους φούρνους εδώ κ θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ακόμη αν μπορεί να βοηθήσει κανείς με πιο πρόσφατα δεδομένα.
Σχεδιάζουμε να πάμε από Σάμο χώρις αυτοκίνητο για 5 η 7 ημέρες. Πως μπορούμε να περιηγηθούμε στις παραλίες ? Υπάρχει καϊκακι για γυρο νησιού / παραλίες η όχι ? Εκτός από αυτοκίνητο / μηχανάκι υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης ?
Δίπλωμα για μηχανάκι δεν υπάρχει κ το αυτοκίνητο φαντάζομαι θα είναι δυσεύρετο !
Ευχαριστώ.
Θεωρώ τις μέρες ΠΑΡΑ πολλές αλλά γούστα είναι αυτά. Μπορεί να θέλετε να ηρεμήσετε. Πολύ.
Καικάκι νομίζω ότι υπάρχει, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Τον γύρο του νησιού ίσως να μην κάνει, αλλά σε κάποιες παραλίες σε πάει. Υπάρχει επίσης και για να πας απέναντι στην Θύμαινα.
Προς ενοικίαση υπάρχουν φυσικά μηχανάκια. Αυτοκίνητο δεν ξέρω αν ενοικιάζεται, αλλά έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται. Άλλος τρόπος οτοστόπ, και κάποιο ταξί που νομίζω πως υπάρχει.
 

JustGo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Θεωρώ τις μέρες ΠΑΡΑ πολλές αλλά γούστα είναι αυτά. Μπορεί να θέλετε να ηρεμήσετε. Πολύ.
Καικάκι νομίζω ότι υπάρχει, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Τον γύρο του νησιού ίσως να μην κάνει, αλλά σε κάποιες παραλίες σε πάει. Υπάρχει επίσης και για να πας απέναντι στην Θύμαινα.
Προς ενοικίαση υπάρχουν φυσικά μηχανάκια. Αυτοκίνητο δεν ξέρω αν ενοικιάζεται, αλλά έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται. Άλλος τρόπος οτοστόπ, και κάποιο ταξί που νομίζω πως υπάρχει.
Ευχαριστώ πολυ @James διαβάζω κ τις πληροφορίες που έχεις δώσει κατά καιρούς κ για την Σάμο κ θα μας βοηθήσουν πολυ να διαμορφώσουμε το πλάνο μας !
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα,
Βρήκα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για τους φούρνους εδώ κ θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ακόμη αν μπορεί να βοηθήσει κανείς με πιο πρόσφατα δεδομένα.
Σχεδιάζουμε να πάμε από Σάμο χώρις αυτοκίνητο για 5 η 7 ημέρες. Πως μπορούμε να περιηγηθούμε στις παραλίες ? Υπάρχει καϊκακι για γυρο νησιού / παραλίες η όχι ? Εκτός από αυτοκίνητο / μηχανάκι υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης ?
Δίπλωμα για μηχανάκι δεν υπάρχει κ το αυτοκίνητο φαντάζομαι θα είναι δυσεύρετο !
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα, οι παραλίες που μπορείς να πας με τα πόδια δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Κατα τη γνώμη μου η πιο όμορφη παραλία στους Φούρνους είναι η Βλυχάδα, όπου και πας μόνο με όχημα. Στην περίπτωση που θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, κοίτα να το κανονίσεις απο νωρίς (αρκετές μέρες πριν) γιατί εμείς την πατήσαμε και δεν βρίσκαμε εύκολα διαθέσιμο. Είναι μόνο ένας στο νησι που νοικιάζει. Επίσης σε αρκετές παραλίες μπορείς να πας και με το καΐκι του Δημήτρη, αν ρωτήσεις θα τον βρεις, κάνει γύρα στο νησί απο το προηγούμενο βράδυ και σημειώνει κρατήσεις για τη βάρκα. Ανάλογα τον κόσμο που έχει κανονίζει και το δρομολόγιο. Τέλος όπως είπε και ο james, μπορείτε να πάτε και μία θύμαινα μονοήμερο για μπάνιο. Εμείς κατεβήκαμε στη δεύτερη στάση που έκανε το καΐκι (νομίζω του λες στην παραλία με την ταβέρνα) και πήραμε ένα μονοπάτι αριστερά για κανένα 15λεπτο το οποίο σε βγάζει σε έναν κολπίσκο στον οποίο κατα 99.9% θα είστε μόνοι σας.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπέρα! Κατάγομαι από τους Φούρνους αλλά δυστυχώς μένω μακριά!

Σε όλα όσα είπε ο φίλος παραπάνω είναι σωστός! Μόνο που από το 2004 έχουν αλλάξει τα πράγματα :) Είχα 3 χρόνια να επισκεφτώ το νησί και φέτος έκατσα και με το παραπάνω!
Να σε ενημερώσω πως τον μήνα που θα πας δεν υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι, όλοι οι τουρίστες είναι μεταξύ 5-20 Αυγούστου και όλοι όσοι κατάγονται επίσης από εκεί και κατεβαίνουν για διακοπές (όλοι έχουν φύγει για τον Πειραιά). Όλες οι αποστάσεις είναι κοντά, ούτως ή αλλιώς το νησί είναι μικρό! Βέβαια τα απόμερα μέτη όπως π.χ. ένα μικρό χωριό η Χρυσομηλιά(το αναφέρω και πιο κάτω) είναι γύρω στα 40 λεπτά με αμάξι.
10 μέρες δεν είναι ποτέ αρκετές για τους Φούρνους, έφυγα με κλάμματα φέτος και όχι μόνο εγώ :p φυσικά είναι η καλή παρέα που βρίσκεται εκεί, πιστεύω για ένα ζευγάρι είναι αρκετές όμως..θα σας συνιστούσα να πάτε και 2 μέρες Ικαρία μετά από τους Φούρνους αν βαρεθείτε και ξεκολλήσετε από το νησί μας!(αδύνατον!!) αξίζει να την επισκεφτείτε.

Το πλοίο κάνει 14ώρες να φτάσει οπότε βάλε 2+ μέρες στο πρόγραμμα σου!Όλοι οι δρόμοι παρόλο που ήταν σε άθλια κατάσταση έχουν πλέον ασφαλτοστρωθεί και θα μπορέσετε να έχετε τεράστια πρόσβαση σε σχεδόν όλα τα μέρη(καλά δεν είναι και μεγάλο το νησί:haha:).
Ότι υπάρχει από ζωή υπάρχει στο λιμάνι όπου σε αφήνει το πλοίο, ότι βλέπεις καθώς βγαίνεις αυτό είναι :p είναι άλλο ένα μικρό χωρίο η Χρυσομηλιά αλλά εκεί υπάρχουν μόνο σπίτια, καθόλου καφετέριες κλπ.
Υπάρχουν 2 παραλίες οργανωμένες με beach bar(δεν ξέρω αν θα είναι ακόμα ανοιχτές βέβαια). Η μία είναι η Ψιλή Άμμος που είναι γύρω στα 10 λεπτά με τα πόδια και ούτε 2 λεπτά με το μηχανάκι, έχει πολλά σκαλιά να κατέβεις όμως! Η άλλη είναι το Καμπί που είναι παραπάνω ώρα με τα πόδια (μπορεί και 30 λεπτά) αλλά με μηχανάκι πάλι είναι 5 λεπτά σχεδόν το πολύ και έχει επίσης πολλά σκαλιά και αυτή για να την κατέβεις. Όλες οι παραλίες έχουν κρυστάλλινα νερά, είχα πάει 10 Αυγούστου και πήδηξα από την σκάλα που βρίσκεται στην Ψιλή Άμμο και απλά φώναζα βοήθεια από το κρύο :p Το βράδυ στην Ψιλή Άμμο το beach bar λειτουργεί ως baraki και όλος ο κόσμος ανεξαρτήτου ηλικίας μαζεύεται εκεί αφού όλο το νησί είμαστε μια παρέα :) Άλλες παραλίες είναι η Βλυχάδα, Κουμαρά, Πετροκοπιό, Μπαλί, Βιτσιλιά κλπ καλύτερα ρώτα τους ντόπιους για πληροφορίες! :p
Ακόμη ένα καλό μπαράκι είναι ο Μύλος που σίγουρα θα τον διακρίνεται μιας και είναι ψηλά και έχετε όλη την θέα από κάτω, το 2004 που θα το επισκέφτηκε ο φίλος από πάνω το πιο πιθανό είναι να μην έβρισκες να χωρέσεις, φέτος δυστυχώς είχε 1-2 παρέες το πολύ..Και ο Καρυδόμυλος επίσης που βρίσκεται προς την μεριά του Καμπί, αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει εκεί μιας και δεν μπόρεσα να το επισκεφτώ καθόλου φέτος!!
Από καφετέριες περιττό να σου πω μιας και όλες θα βρίσκονται στα πόδια σου. Αυτές με τον περισσότερο κόσμο είναι το Αρχοντικό(με απίστευτα γλυκά), Το στέκι του Σκεύου (που μαζεύεται νεολαία κυρίως), της Μπίλιως(ή του Γιαννάκη δεν θυμάμαι το κανονικό όνομα:lol:που εχει επίσης απίστευτα γλυκά), το Αρχιπέλαγος που είναι ξενοδοχείο αλλά έχει και αυτό πολύ ωραία γλυκά!
Ταβέρνες τώρα και αυτές θα τις δεις όλες, δεν έχω μεγάλη εμπειρία μιας και τρώω στο σπίτι μου όταν είμαι εκει:bleh::bleh:αλλά όσες φορές έχει τύχει διαλέγω πάντα του "Νίκου" ή στα "Δελφινάκια"!Στην πλατεία επίσης έχει ωραίες "ταβέρνες" να τσιμπήσεις ένα σουβλάκι ή να πιείς το ούζο σου! Για ούζο επίσης υπάρχουν 2 κάτω στο λιμάνι που σερβίρουν και χταποδάκι (συνήθως) μαζί :) Μην ξεχάσεις να πιεις την πορτοκαλάδα που φτιάχνεται εκεί, λεγόμενη ως "Λαγού"!!! είναι τέλεια, αν και τα τελευταία χρόνια έχει χαλάσει λίγο η ποιότητα της..
Οι Φούρνοι είναι από μόνοι τους αξιοθέατο! δεν έχεις κάτι να δεις wow :p από παντού έχει απίστευτη θέα το γαλάζιο και γενικά όλο το νησί! Θα σου πρότεινα να επισκεφτείες μερικές από τις εκκλησίες που βρίσκονται έξω από το κέντρο μιας και είναι must για τους Φούρνους :ρ όπως επίσης και τα Κυκλώπεια τείχη που βρίσκονται στο λόφο του Αγίου Γεωργίου (δεν θυμάμαι να έχω πάει αλλά τα λένε όλοι τέλος πάντων!:Ρ)
Καθημερινή σύνδεση με Ικαρία υπάρχει στις 7 το πρωί με πλοίο που γυρίζει πάλι στις 5 το απόγευμα.Όπως και επίσης καραβάκια που πάνε στο απέναντι νησί(Θύμαινα) και στην παραλία της Κεραμμυδούς, βέβαια το έχουν πάρει λίγο πάνω τους και είναι ακριβά τα εισητήρια. Και όσο για την μεταφορά σας υπάρχουν ενοικιαζόμενα μηχανάκια που είναι δίπλα από το εστιατόριο "Δελφινάκια" κάτω στο λιμάνι. Φαντάζομαι έχουν προσιτές τιμές μιας και τον Αύγουστο ζήτημα να είχαν μείνει 2-3 ξενοίκιαστα :p να πάρετε σίγουρα ζακέτες και τζιν! το βράδυ κάνει ψύχρα :))

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο χρήσιμο! Ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις, θα χαρώ πολύ να σου απαντήσω και φυσικά αν θέλεις μπορώ να σου βάλω και μερικές φωτογραφίες που τράβηξα η ίδια φέτος :)))
Καλησπέρα, Οφηλία! Επειδή, βλέπω, κατάγεσαι από Φούρνους, θέλω να ρωτήσω: Υπάρχει κάποιο βαρκάκι ή καϊκάκι, που ενοικιάζεται για να πάει κάποιος σε παραλίες? Θα πάμε φέτος, 15 μέρες (YES!) και δεν θα νοικιάσουμε κανένα μηχανάκι, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ! χαχαχα!!! Γνωρίζεις κάτι?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα, Οφηλία! Επειδή, βλέπω, κατάγεσαι από Φούρνους, θέλω να ρωτήσω: Υπάρχει κάποιο βαρκάκι ή καϊκάκι, που ενοικιάζεται για να πάει κάποιος σε παραλίες? Θα πάμε φέτος, 15 μέρες (YES!) και δεν θα νοικιάσουμε κανένα μηχανάκι, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ! χαχαχα!!! Γνωρίζεις κάτι?
Υπάρχει σίγουρα καικάκι που σε γυρίζει σε διάφορες παραλίες, αλλά δεν ξέρω απέξω λεπτομέρειες. 15 μέρες?? Είστε σίγουροι ε??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom