Γερμανία Φρανκφουρτη-πληροφοριες

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα, με το καλό και covid επιτρέποντος τις επόμενες ημέρες τις επόμενες ημέρες θα πραγματοποιηθεί ταξίδι που έχω κλέισει για Φρανκφούρτη, εάν υπάρχουν κάποιες προτάσεις πρόσφατες από μαγαζιά με παραδοσιακή γερμανική κουζίνα/μπυραρίες, ή και οποιαδήποτε συμβουλή για την πόλη καλουδεχόμενη
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα, με το καλό και covid επιτρέποντος τις επόμενες ημέρες τις επόμενες ημέρες θα πραγματοποιηθεί ταξίδι που έχω κλέισει για Φρανκφούρτη, εάν υπάρχουν κάποιες προτάσεις πρόσφατες από μαγαζιά με παραδοσιακή γερμανική κουζίνα/μπυραρίες, ή και οποιαδήποτε συμβουλή για την πόλη καλουδεχόμενη
Καλησπέρα, τα είχα γράψει πριν δυο χρόνια, αλλά ισχύουν:
Ausgehen an Weihnachten - PRINZ
Εδώ αναφέρονται μερικά , μόνο στα γερμανικά βέβαια, αλλά μπορεί κάποιος να τα γκουγκλάρει. Το Prinz είναι το Αθηνόραμα της Φρανκφούρτης.
Από εκεί και πέρα, είναι αναλόγως και την κουζίνα, είναι πολύ international η κατάσταση.
Παραδοσιακά γερμανικά είναι ο Paulaner am Dom και γλυκούλικο με καλό φαγητό το Leib&Seele στην Kornmarkt, κοντά στη Hauptwache.
Εκεί γύρω στην περιοχή υπάρχουν και ωραία Cafes, μεταξύ των οποίων το Roseli, με ωραίο πρωινό και μεσημεριανό, καθώς και γλυκά.
Υπάρχουν και ελληνικά, το Ariston και το Nibelungenschänke.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Μετά το κάζο που έζησα με τη Βιέννη υπό καύσωνα, αποφάσισα ότι η Ευρώπη δεν είναι πλέον για το καλοκαίρι. Η κλιματική αλλαγή παραμονεύει παντού και εγώ δεν υποφέρω τη ζέστη. Ούτε τις ορδές των τουριστών που επίσης κατακλύζουν όλα τα σημεία της ηπείρου το θέρος και την εκτόξευση των τιμών που προκαλούν.

Τρεις μερούλες Φρανκφούρτη, λοιπόν, την εβδομάδα μετά το Πάσχα. Ήμουν μεταξύ Φλωρεντίας και της Γερμανική πόλης όσον αφορά το χαμηλό κόστος των εισιτηρίων, αλλά στην Ιταλία την έχουν δει Καίσαρες με τον τουρισμό, και ζητάνε κάτι τύπου 500 ευρώ για 4 βράδια σε δωμάτιο 9 τ.μ. σε ξενοδοχείο 3 αστέρων. Όχι, καλή μου Φλορένς... Η Γερμανία παραμένει προσγειωμένη και κατ' εμέ η πιο λογική οικονομικά χώρα σε σχέση με το τι προσφέρει στην Ευρώπη.

Τα ερωτήματα είναι:
- Μέσα με τέλη Απριλίου τί καιρό θα βρω στην Φρανκφούρτη; Παίζει να τη βγάλω με βροχή και τις τρεις μέρες; Θα κάνει ίσως ακόμα κρύο;
- Υπάρχει κάποια περιοχή που θα πρέπει να αποφύγω για τη διαμονή μου για λόγους ασφάλειας; Στις περισσότερες πόλεις οι περιοχές κοντά στους σταθμούς είναι οι πιο υποβαθμισμένες. Αλλά στη Φρανκφούρτη βλέπω ξενοδοχεία γύρω από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό με εξαιρετικές κριτικές και ως προς την τοποθεσία.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Μετά το κάζο που έζησα με τη Βιέννη υπό καύσωνα, αποφάσισα ότι η Ευρώπη δεν είναι πλέον για το καλοκαίρι. Η κλιματική αλλαγή παραμονεύει παντού και εγώ δεν υποφέρω τη ζέστη. Ούτε τις ορδές των τουριστών που επίσης κατακλύζουν όλα τα σημεία της ηπείρου το θέρος και την εκτόξευση των τιμών που προκαλούν.

Τρεις μερούλες Φρανκφούρτη, λοιπόν, την εβδομάδα μετά το Πάσχα. Ήμουν μεταξύ Φλωρεντίας και της Γερμανική πόλης όσον αφορά το χαμηλό κόστος των εισιτηρίων, αλλά στην Ιταλία την έχουν δει Καίσαρες με τον τουρισμό, και ζητάνε κάτι τύπου 500 ευρώ για 4 βράδια σε δωμάτιο 9 τ.μ. σε ξενοδοχείο 3 αστέρων. Όχι, καλή μου Φλορένς... Η Γερμανία παραμένει προσγειωμένη και κατ' εμέ η πιο λογική οικονομικά χώρα σε σχέση με το τι προσφέρει στην Ευρώπη.

Τα ερωτήματα είναι:
- Μέσα με τέλη Απριλίου τί καιρό θα βρω στην Φρανκφούρτη; Παίζει να τη βγάλω με βροχή και τις τρεις μέρες; Θα κάνει ίσως ακόμα κρύο;
- Υπάρχει κάποια περιοχή που θα πρέπει να αποφύγω για τη διαμονή μου για λόγους ασφάλειας; Στις περισσότερες πόλεις οι περιοχές κοντά στους σταθμούς είναι οι πιο υποβαθμισμένες. Αλλά στη Φρανκφούρτη βλέπω ξενοδοχεία γύρω από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό με εξαιρετικές κριτικές και ως προς την τοποθεσία.
Εγω λατρεψα τη Φρανκφουρτη, ενω γενικα δεν ειναι δημοφιλης προορισμος. Μπορεις να τη συνδυασεις κ με Χαυδελβεργη.

Ειχα παει τελος Μαρτιου περσι κ ειχα σκασει, ειχε τρελη ζεστη αλλα αυτο ισως ηταν τυχαιο. Δεν νομιζω παντως οτι Απριλη θα θεσει ο καιρος καποιο θεμα.

Τωρα καποια σημεια ναι, δεν δινουν καθολου αισθηση ασφαλειας κ αν ημουν ας πουμε γυναικα μονη δεν θα την παλευα. Αλλα αν ειστε δυο θα σαι οκ θεωρω. Θα ψαξω να δω μηπως βρω πού ειχα μεινει κ ηταν καπως dodgy αν κ δυο τρια στενα πιο κατω ολα ηταν οκ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Μετά το κάζο που έζησα με τη Βιέννη υπό καύσωνα, αποφάσισα ότι η Ευρώπη δεν είναι πλέον για το καλοκαίρι. Η κλιματική αλλαγή παραμονεύει παντού και εγώ δεν υποφέρω τη ζέστη. Ούτε τις ορδές των τουριστών που επίσης κατακλύζουν όλα τα σημεία της ηπείρου το θέρος και την εκτόξευση των τιμών που προκαλούν.

Τρεις μερούλες Φρανκφούρτη, λοιπόν, την εβδομάδα μετά το Πάσχα. Ήμουν μεταξύ Φλωρεντίας και της Γερμανική πόλης όσον αφορά το χαμηλό κόστος των εισιτηρίων, αλλά στην Ιταλία την έχουν δει Καίσαρες με τον τουρισμό, και ζητάνε κάτι τύπου 500 ευρώ για 4 βράδια σε δωμάτιο 9 τ.μ. σε ξενοδοχείο 3 αστέρων. Όχι, καλή μου Φλορένς... Η Γερμανία παραμένει προσγειωμένη και κατ' εμέ η πιο λογική οικονομικά χώρα σε σχέση με το τι προσφέρει στην Ευρώπη.

Τα ερωτήματα είναι:
- Μέσα με τέλη Απριλίου τί καιρό θα βρω στην Φρανκφούρτη; Παίζει να τη βγάλω με βροχή και τις τρεις μέρες; Θα κάνει ίσως ακόμα κρύο;
- Υπάρχει κάποια περιοχή που θα πρέπει να αποφύγω για τη διαμονή μου για λόγους ασφάλειας; Στις περισσότερες πόλεις οι περιοχές κοντά στους σταθμούς είναι οι πιο υποβαθμισμένες. Αλλά στη Φρανκφούρτη βλέπω ξενοδοχεία γύρω από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό με εξαιρετικές κριτικές και ως προς την τοποθεσία.
Απέναντι απο τον σταθμό είναι η κόκκινη ζώνη με σπίτια κτλ.Ουσιαστικά είναι μικρή περιοχή με 3-4 τετράγωνα.Μόλις τελειώσουν αυτά τα τετράγωνα η περιοχή είναι μια χαρά με εστιατόρια και ξενοδοχεία 4 και 5 αστέρων.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Απέναντι απο τον σταθμό είναι η κόκκινη ζώνη με σπίτια κτλ.Ουσιαστικά είναι μικρή περιοχή με 3-4 τετράγωνα.Μόλις τελειώσουν αυτά τα τετράγωνα η περιοχή είναι μια χαρά με εστιατόρια και ξενοδοχεία 4 και 5 αστέρων.
Ε, καλό είναι που έχει σπίτια κοντά στον σταθμό, σημαίνει ότι είναι οικογενειακή και ήσυχη περιοχή.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Το κοιταξα, ειχα μεινει 200μ απο το σταθμο των τρενων

Ας πουμε θα ελεγα να αποφυγεις την πορτοκαλι περιοχη (ειχα μεινει εκει) κ να διαλεξεις κατι στην πρασινη
 

Attachments

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom