Φωτογραφία & Ταξίδι: απόλαυση ή υπαρξιακό πρόβλημα;

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω ταξίδι χωρίς φωτογραφική και όσο πιο τακτικός και συνεπής είσαι με το να φορτίζεις και να είσαι πάντα σε ετοιμότητα για την καλύτερη λήψη τόσο σίγουρο είναι ότι κάτι θα πάει στραβά! Η γνωστή γκαντεμοδυναμική! Με το που φτάνω στην Disneyland μου τελειώνει η μπαταρία της φωτογραφικής! Βλαστημάω την τύχη μου και τρέχω να αγοράσω φωτογραφική μιας χρήσης.... Το αποτέσμα καθόλου απογοητευτικό!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Έχετε νιώσει ποτέ στα ταξίδια σας ότι προσπαθείτε υπερβολικά να φωτογραφίσετε τοπία, ανθρώπους, στιγμές;

Ανήκουμε σε μια κατηγορία ανθρώπων που δεν φωτογραφίζει μόνο τις "αναμνηστικές" πόζες, αλλά απολαμβάνει τη φωτογράφηση ως ένα κομμάτι του ταξιδιού.

Μήπως όμως προσπαθώντας να αποτυπώσουμε τα πάντα σε ένα ταξίδι μας με τη φωτογραφική μας μηχανή, τελικά "χάνουμε" τις στιγμές που φωτογραφίζουμε; δηλαδή κρατάμε την ανάμνηση με τη φωτογραφία αλλά δε "ζούμε" τη στιγμή;

Τι λέτε;
Ναι συμφωνω απολυτα σε αυτο.Τελικα πολλες φορες το παθαινω αυτο.Δηλ παλευω για ωρα να απαθανατισω πλανα και δεν βλεπω ιδιοις ομμασι την ιδια την ομορφια του τοπιου που φωτογραφιζω.Ασε που μπορει να καθυστερησω,ο χρονος να πιεζει και να πεφτουν παλι οι σχετικες γκρινιτσες.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Αυτό που λέτε νομίζω παίζει με όλους όσους ασχολούνται φανατικά με τη φωτογραφία. Πασχίζεις να απαθανατήσεις αυτό που σε εντυπωσίασε και χάνεις τη στιγμή.
Προσωπικά έχω βρει τη λύση.
Βγάζω τη φωτογραφία-να φύγει ο ψυχαναγκασμός, χαχαχαχα-και μετά κάθομαι και απολαμβάνω!!!
 

maria_psk

Member
Μηνύματα
34
Likes
54
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
Αμαρτωλή ιστορία... Κυρίως σε ταξίδια που κάνεις με παρέα άνω των 4-5 ατόμων, είναι κωμικό το πώς καταλήγουμε όλοι με τις ίδιες πόζες που έχουν όμως διαφορά μισό κλάσμα του δευτερολέπτου ή μία από την άλλη...
1) ο Σ. η Α. και η Β. μπροστά στο bar Green Door στο Βερολίνο
2) η Μ. ο Σ. κι Η Β. να χτυπάνε το κουδούνι του bar Green Door
3) η Α. η Μ. και η Β. ν'ανοίγουν τη ρημάδα την πόρτα και να μπαίνουν στο bar να πιουν κανά κοκτέηλ να ησυχάσουμε..!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom